Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Orta Asya'dan Anadolu'ya göç bir efsaneymiş
« önceki   123 ... 151617 ... 212223   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
nebi

6 yıl önce - Çrş 26 Arl 2007, 21:47

kenan-jp demis ki :
Alıntı:
Biz Uygurlara Türk diyoruz ama onlar kendilerine Türk demiyor.

Kenan bey, dediginizi merak edip, google'a girdim,

uygur yazdim bu çikti : EAST TURKISTAN INFORMATION CENTER, The World Uyghur Network News ...
Hadi ordan dedim, bilimsel açiklama'ya guvenirim ben dedim, sitelerine girdim,
bu çikti : http://www.uygur.org/ Buyrun girin, ayrica bayraklarinin bizimkine bu kadar çok benzemesinide çikaramadim dogrusu, bu adamlar kendisine Turk demiyor dediydiniz...hayret!!

Birde tarihlerine bakiyim dedim :
Alıntı:
Doğu Türkistan, tarihte birçok Türk İmparatorluklarına merkezlik yapmıştır. Tarihi kaynaklarda, Teoman Yabgu tarafından M.Ö. 220 yılında kurulduğu Büyük Hun Imparatorlugukaydedilen Büyük Hun İmparatorluğu'nun asırlarca hakimiyeti altında bulunan Doğu Türkistan; bu imparatorluğun M.S.430 yıllarında yıkılmasından sonra, başka bir Türk Devleti'nin hakimiyeti altında bulunmuştur. Bu devlet; Göktürk Devleti'dir. M.S.552 yılından itibaren varlığını hissettirmeye başlayan Göktürk Devleti, bütün GÖKTÜRK DEVLETi Türkistan hükümdarlarını itaati altına alarak, büyük bir imparatorluk meydana getirmiştir. 660 yılında bir ara Çin istilasına uğrayan Doğu Türkistan, Kapağan Han zamanında Çiniler'den geri alınmıştır (699).

Bu metinde kaç defa "Turk" kelimesi geçiyor saymama gerek var mi?

Dogu Turkistan'in adida Sincan, çin'ce xianjiang,

Bu kelimeyi ariyim dedim, her yerde "Turkestan oriental" yazdi, yani dogu Turkistan.

Uygurlar içinde, Turk halki deniyor her yerde...

Hayret!!!

Sahi siz uygurlarin kendine Turk demedigini gordugunuz kaynagi paylasabilirmisiniz??

Artik gulmekten baska bir sey bulamiyorum yapacak, ben bu bilgileri, sadece uygur yaparak buldum, gerisini siz dusunun.....

Iyi gunler.

Aytac_yolas
6 yıl önce - Çrş 26 Arl 2007, 22:12

Hocam Uygurlar'ın Türki ( Turkic demişler kendilerine, Türk değil Türki demektir. ) olduğuna katılıyorum ancak o sitedeki çok abuk subuk bilgiler de var. Mesela...

Alıntı:
Uyghurs and Han Chinese are not of the same race. Uyghurs is clearly a European race and look primarily like Western Europeans. Uyghuristan is situated beyond the natural boundary of China in a separate geographical site with 96% of its population being Turkic peoples in 1949.

Uygular ve Han Çinlileri aynı ırktan değildir. Uygurlar, şüphesiz bir Avrupa ırkıdır ve Batı Avrupalılar'a benzemektedirler...

http://www.uygur.org/enorg/history/uygurlar_kim.htm

Şimdi Uygurlar tabii ki Çinliler kadar çekik gözlü değil. Aralarında renkli saçlı-gözlülere de rastlanıyor. Ancak bir Batı Avrupa ırkı olduklarını söylemek kadar komik birşey olamaz, Uygurlar binlerce yıldır Asya'da yer alan bir topluluktur.

Müslüm Türkses
6 yıl önce - Çrş 26 Arl 2007, 23:03

Orta Asyanın bir çok bölgesinde,Ortadoğuda dahil,ekmeğe nan,geline üke diyorlar.Bugün ülkemizde de hala daha bu kelimler kullanılıyor,mesela güneydoğuda.Hala daha neyi iddia etmeye çalışıyoruz anlam veremiyorum.
Türk olmak için illaki çekik gözlü olmak gerekmiyor,çekik gözleri olmayanlarda var.Türklerin Anavatanı sadece Orta Asya değildir...Mezopotomya tarihine bir girizgah yapın bakalım nelerle karşılacağız.

Behnan
6 yıl önce - Çrş 26 Arl 2007, 23:48

Arkadaşlar gerçek Türklerde açık saç rengi ve açık göz yoktur!Göz siyah, saç siyah, çekik gözlü ve diğer uzak doğulular gibi az tüyleri vardır.Yinede Orta Asyada ve Güney Sibiryada fazlaca açık renk gözlü ve saçlı insan bulabilirsiniz ama onlar karışmıştır, yüzyıllar önce Avrupa'dan gelen Tocharyan lar/Yueh-Çi ler ve Soğd/İrani ler ile karışmışlardır.

Hatta çok ilginçtir ki Göktürkler'in çok acayip bir evlenme adeti varmış ama burada söylenmez duymak isteyen alır okur

Kaynak:Doğan Avcıoğlu-Türkler tarihi, Ethel G. Stewart-Cengiz Han'dan Amerikaya kaçan Türkler.

Müslüm Türkses
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 00:03

Kimle nasıl karışmış nerde karışmış Doğan Avcıoğlu yanlarındamıymış,bir ara bir dergide öyle diyordu...

İlk Türkler kim ?,Öntürkler Kim ?

Alperen_dt
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 02:29

Alıntı:
Behnan
Arkadaşlar gerçek Türklerde açık saç rengi ve açık göz yoktur!Göz siyah, saç siyah, çekik gözlü ve diğer uzak doğulular gibi az tüyleri vardır.

Behnan kardes, Turklerin hakkinda en eski yazili kaynaklar Cin arsivlerinde, eski Cin yazitlara gore, Turkler#de renkli gozlu renkli sacli insanlar bulunuyormus ve bunlar ay biyik ve sakal birakiyormus.
Simdi, bu eski Turklerde cekik gozluluk yoktu ifade etmiyor, sadece Cinlilerden farkli gorundugumuzu.

Buyuk ihtimale eski Turklerde degisik gorunun tipler bulunuyordu, zaten Orta Asyanin o bolgesi hep goclerin oldugu bir diyardir, bozkirlarda gezmek daglarda gezmekden kolaydir.

Alıntı:
Behnan
yüzyıllar önce Avrupa'dan gelen Tocharyan lar/Yueh-Çi ler ve Soğd/İrani ler ile karışmışlardır.

Tocharyanlar Avrupadan gelmedi, Indo-Iranilerde Avrupadan gelmedi, onlar Orta Asyadan o topraklari feht ettiler.

Renkli sac/goz konuya gelince, Bati Avrupaya ait degil, ozelikle Iskandanevya ve Bati Rusya civarlarinda bulunur, Slav ve Ural halklarin bir cogu sarisindir.

Demek istedigim, bozkirda yasayan halklar birbiriyle karismis, ilk Turkler Altay-Sayan daglarin arasinda merkezliydi, bu dagladan ciktigi an bozkirlarda istedigi kadar toprak bulmaktaydi.

Alıntı:
Behnan
Hemen gidip bir Kırgız/Kazak bayan ile evlenicem soyum karışmasın diye

Kazak Turkleri saf degilki, icinde Turklesmiz Mogol boylarida bulunuyor.

Milletler icin "saf halklar" onemli degil, zaten saf kalmak isteyen halklar tarihe gomulur, eger sadece kendi boyun icinde evlenseler zaman icinde o boyda acayip hastaliklar bulunmaya baslar, (inbreeding) yani aile icinde cocuk yapmak cok sorun yaratir.

Milletin kuvetli olmasi icin, o millete mensup olanlar birbiriyle kuvvetli bag kurmali, kendi dilini, kimligini, varligina, boylarina, tarihine, kulturune... gibi unsurlara sahip cikmali! Turkler hep bunu yapmis, Turk devletleri Turk dilini resmi dil bile gormuyunce Turk milleti hic bir zaman dilinden ve kimliginden vaz gecmedi hep sosyal olarak kendini guclu tuttu. Bizim milli direnisimiz tarih boyunca cok kuvvetli olmus, hic kimse bizi asimile edemedi ve edemeyecektir!

Behnan
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 16:19

Arkadaşlar esas konumuz Anadolu daki Türkiye deki Orta Asya asıllılar.Bana göre çok az var, bazılarına göre hiç yok, bazılarıda herkes Orta Asyalı diyor.Ben demiştim zaten bana ne Orta Asya dan bi işime yaramaz etmez.Bizim tek düşünmemiz gereken bu ülkenin başındakilerin nereli olduğu mesela Sayın R. T. Erdoğan nereli, Orta Asyalımı? Esasında bu araştırmalar, konular yanlış.Bizim düşünmemiz gerekenler Türkiye'nin Siyasi tarihi olmalı, yok ırkı, yok, dna sı, yok fiziksel özellikleri bunlar saçma ve ırkçı haraketler.Mesela neden bu ülke çok tehlikeli bir şekilde kapitalist biryer olmaya başladı?Neden İslam dininden olan biri hem zina, hem içki, hem de kumar oynuyor.Neden hertaraf yolsuzluk kaynıyor?Neden tam bu ülke için iyi bir adım atılmışken tekrar geriye dönülüyor.Hani derler ya askerlik mantığın bittiği yerdir.Türkiye'de benim için mantığın olmadığı bir yer

K.Oktar ARKIN
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 16:50
devam...

Türklük kavramı ulusal anlamda cumhuriyetle birlikte anılmaya başlanmıştır. Daha önceden türk kavramının geçmediğini yada türk kimliğinden söz edilmediği soylemedim.Bugunku manada yoktu demek istedim.
Ayrica benim bahsettigim Turkiye turklugu.Sen ise turkic irkindan bahsediyorsun.
Orta asyadan gelenlerin Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı olduğunu bilmek de çok zor.
Kaldi ki,senin sayfalarca kopyalayip kopyalayip yapistirdigin durum gibi sozde 'Oğuz geni' veya 'Türk geni' diye bir şey yok.
Benim sorgulamaya calistigim sey bugun Anadolu'da sozde Orta asya kokenlilerin olup olmadigi.
siz herkezi orta asyali yapiyorsunuz,bense cogumuzun kokeni orta asyaya deil,anadoluya dayaniyor diyorum.Fark burada.
Hoscakal.

umutyolu
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 18:06

Alıntı:

Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arslan, ezber bozan bilgiler verdi. İnsanın konuştuğunda ilk söylediği kelime "mal" olmuş. Dahası da var, "Rum kelimesi aslında Hun" demek...

İLK KELİMESİ "MAL" OLDU

Arslan, ''insanlığın yaklaşık 65 bin yıldan bu yana konuştuğunu'' kaydederek, şunları söyledi: ''İlk insanlar, evcilleştirdiği hayvanları koyduğu yere, bugün de kullanılan 'ağıl' hayvanlara da 'mal' adını vermiştir. Bu iki kelime çok eski kelimeler, yani ticaret, kültür ve medeniyetlerin temelini oluşturuyor. Bu da bize insanların 65 bin yıldan bu yana konuştuğunu gösteriyor.''

İNSAN 65 BİN YILDIR KONUŞUYOR

Anadolu, Orta Asya, Kafkasya ve İran bölgesine bakıldığında 60 bin yıllık bir kültürün yaşadığının görüldüğünü savunan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İnsanoğlu yazdığı ilk simgelere 'cızzık' diyor, daha sonra 'tamgalara' geçilmiş. Alfabenin evrimiyle medeniyetin kökeninin yine Orta Asya olduğu ortaya çıkıyor ve konuşan insanlığın tarihi 65 bin yıl. İnsanlığın dili de bilindiği gibi 7 bin yıl değil, yine 60-65 bin yıla dayanıyor. Mükemmel konuşulan bir dil var. M.Ö. 7 bin 300 yılında bir Tatar-Vinça yazısında 'el esisis, el esilis ekizis' deniliyor yani 'halkını hatırlayanı, halkı da hatırlar' ifadesi, mükemmel bir toplum anlayışına ve devlet organizasyonu kavramına sahip olduklarını anlatmaktadır.

MALAZGİRT'TEN ÖNCE ANADOLU'YA GELDİK

Burada bahsedilen pek çok kavramlar için eski çağ tarihçileri Kazım Mirşan, Fahrettin Kirzioğlu, Adile Ayda, Tahsin Parlak ve kendi çalışmalarından yararlanılmıştır.'' Arslan, tarihte Türklerin Anadolu'ya ilk olarak Malazgirt Savaşı'nın ardından girdiğinin bilindiğini, ancak yaptığı araştırmalara dayanarak, bunun aksine Türklerin çok daha önce Anadolu'ya yerleştiklerini savundu.

RUM DEĞİL HUN

Rum kelimesinin aslında Hun kelimesinden doğduğunu ileri süren Arslan, ''Tarih birçok insan tarafından yanlış biliniyor. Bugün Rum olarak bildiğimiz insanlar aramızda yıllarca süren düşmanlığa rağmen bir Türk boyu olan Hunların torunlarıdır. Rum kelimesi de Hunlardan gelmektedir'' dedi.

Arslan, Kürt boylarının da Oğuz boyu olduğunu ifade ederek, ''Oğuz devlet şemasında da görülen Kazıkurtlarının, Kürtlerle ilişkili olduğunu sanıyorum, dolayısıyla Kürtlerin Dış-Oğuzlardan olduğu anlaşılmaktadır'' dedi.

Kaynak : http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=120426

Umarım birçok soruya cevap olur.

Teşekkürler.

35kaan
6 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 18:38

Alıntı:
Arslan, Kürt boylarının da Oğuz boyu olduğunu ifade ederek, ''Oğuz devlet şemasında da görülen Kazıkurtlarının, Kürtlerle ilişkili olduğunu sanıyorum, dolayısıyla Kürtlerin Dış-Oğuzlardan olduğu anlaşılmaktadır'' dedi.

Neye yanıt olacak? Herşeye yanıt bu paragraflar mı?

Herşey bitiyorsa bunu kabul ederek, edelim:)..sorunlarımız kalmaz. Keltler'de (iskoçlar,irlandalılar, baritonlar vs) İngiliz olduklarını kabul etsin. Basklar İspanyol olduklarını kabul etsinler. Korsikalılar Fransız olduklarını kabul etsinler. Makedonlar Yunan olduklarını kabul etsinler. Macarlar,Bulgarlar, Kürtler Türk olduklarını kabul etsin. Eeee başka? Herşey bu kadar basitmi? Bu işler soy-sop araştırmasıyla çözülmez. Hadi Kürtlerin Türk soylu olduğunu kabul edelim. Ne geçicek elimize? Terör bitecek mi? Herkes birden Türkçe mi konuşmaya başlayacak? Sıkıntıyı çözmek için soy-sop araştırmasına gerek yok! soy-sop araştırmakla ekonomik sistem ve gelir düzeyine çözüm bulma çağları Hitler'in çöküşüyle kapandı. Oku, çalış, çözüm üret..kafayı birazda bunlara yorun.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET