Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 909

Dünya düz mü, yuvarlak mı?
düz 50.0%  50.0%  [6]
yuvarlak 50.0%  50.0%  [6]
Toplam Oy : 12

Birkans
2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 16:57

Alıntı:
E şimdi ben başımı nerelere vurayım sen söyle Birkans

dostum sen lazımsın bize, buralara, ülkeye.

Termosferle ekzosfer arasında bile yapısal olarak çok büyük farklılıklar var. Uzaya yaklaştıkça oksijen atomlarının yerine protonlar daha baskın olur ve uydunun/ISS'nin yatay hızları yerine ortam karakteri önem kazanır. Yüksek yörüngedeki uydulardaki gerilim farkı aşağıdakilare (alçak yörüngedeki maddelere/mekaniklere) oranla çok çok fazladır. Jeomanyetik fırtınalar yüksek yörünge ortamındaki plazmayla birleşince katmandaki bütün maddelere ve bileşenlerine zarar verirler. Yüksek yörünge ortamının yanında, alçak yörüngede uçan uyduların da dengede kalabilmeleri için en az 7 km/sn hızla gitmeleri lazımdır; çünkü uydunun hızı havadaki iyon akış hızından çok daha fazla olmalıdır.

Radyasyon konusu apayrı zaten. Enerji düzeyinin yüksek seviyelere çıkması ile ekzosferdeki parçacıklar uydunun ve ekipmanlarının içine nüfuz ederler. Yani aşırı derecede fazla bileşen var. Radyasyon, plazma ortamı, iyonlaşma, parçacıkların enerjileri, reaktiflik, nötrlük, vakum otamı... Bunlar kendilerini mezosferi geçer geçmez belli etmeye başlıyorlar. Işığın sudaki hızı bile 225.000 km/sn, şeffaf camdaki hızı bile 200.000 km/sn iken, homojenliği hakkında (hadi 3-5 bin km'lik araları geçtim, çok uzak mesafelerden bahsediyorum) kesinlikle tahminden öteye gidilemeyecek derecede kısıtlı bilgilere sahip olunan bir uzay boşluğu sözkonusu olduğunda güneşin ışığının dünyaya 8 dk'da ulaşması ile çıkılan kabullere ve sonuçlara asla ve asla güvenmiyorum. Şu da kaynak olarak dursun:

https://spacecraft.ssl.umd.edu/academics/483F09/4 ...nviron.pdf

En son Birkans tarafından Prş 11 Ekm 2018, 17:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

EnginKış

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 17:04

"Şimdi desem ki Uluslar Arası Uzay İstasyonunda ve atmosfer dışındaki çeşitli araştırma uydularında Uzay ortamında ışık hızı testleri ve ölçümleri yapılıyor"

Süleyman bey yukarıda öyle kendinizden emin ve net bir cümle kullanmışsınız ki sanki siz de o uzay istasyonunda bulunmuşsunuz.

"Bu testler yapılıyor sonuçları da bu" derler ve bizlerde inanırız hepsi bu.

Ben ya da siz atmosfer dışında bu testleri yapıp kendi sonuçlarımızı elde edemeyeceğimize göre onlara inanacağız diyorsanız devam edin. Saygı duyarım.

Ama ben bunca sahtekarlığa bulaşmış bu yapıya inanmıyorum.

Misafir e29

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 17:16

Hadi ya, NASA ölçtük sonuçlar bu diyecek siz de inanacaksınız, öyle mi!? NASA sizi alsa gezegen gezegen gezdirse siz yine yalan diyeceksiniz, yine fotoşop diyeceksiniz. Siz anca ufocu conveksçilerin, evangelist lazercilerin mesnetsiz sözde deneylerine inandık dersiniz. Niye çünkü sisteme başkaldırıymış, koyun olmamakmış falan da fişman.

Birkans
2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 17:26

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1367-26 ...65008/meta

Işık hızının 300.000 km/sn'den daha yavaş olduğuna dair bir hesaplama.

Şu tabloyla beraber;

"The remainder of the paper begins with the motivation for including the gravitational energy $m{{\Phi }_{G}}$ in the Hamiltonian of a quantum system. The correction to the speed of light due to the gravitational potential is then calculated using quantum electrodynamics and standard perturbation theory in section 3. Gauge invariance and the equivalence principle are discussed in section 4, while the predicted delay in the photon arrival time for Supernova 1987a is calculated in section 5 and compared with the experimental data. A summary and conclusions are presented in section 6. Appendix A discusses the role of gravitational potentials in the theory of general relativity and the well-known analogy with electromagnetism. Appendix B shows that the relativistic Hamiltonian considered here correctly reduces to the Pauli equation in the nonrelativistic limit for both electrons and positrons."

ve

"Equation (4) represents a simple model in which the gravitational potential of any massive particles is included in the Hamiltonian. Although this assumption seems plausible, it leads to an observable correction to the speed of light that is not equivalent to what is obtained using the currently-accepted generalization of the Dirac equation to curved spacetime [17–19]. The fact that the predictions of this simple model are in reasonable agreement with experimental observation may provide some motivation for considering the differences between these two approaches."

paragraflarına dikkat!

Birkans
2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 17:45

Alıntı:
Hadi ya, NASA ölçtük sonuçlar bu diyecek siz de inanacaksınız, öyle mi!? NASA sizi alsa gezegen gezegen gezdirse siz yine yalan diyeceksiniz, yine fotoşop diyeceksiniz. Siz anca ufocu conveksçilerin, evangelist lazercilerin mesnetsiz sözde deneylerine inandık dersiniz. Niye çünkü sisteme başkaldırıymış, koyun olmamakmış falan da fişman.

Hocam bak yine aynı şeyi yapıyorsunuz. Yine "onlar diyorsa vardır bir bildikleri" stratejisi ile tartışıyorsunuz. Ben kaynak gösteriyorum, yıllardır sorguladığım şeylerin sonucunu bulmaya gayret gösteriyorum, sebep-sonuç ilişkisi kuruyorum.

Bakın ışık hızının yanlış hesaplanabileceğine dair tonca kaynak var. Varsayımlardan yola çıkarak "gerçeğe ulaştım ve kayıtsız şartsız inanıyorum" dediğiniz için anlaşamıyoruz. Işık hızını çok farklı bir metod kullanarak hesaplayan bir deha, Ole Roemer:

http://www.speed-light.info/measure/roemer.htm

200.000 km/sn ise;
Güneşin ışığı bize 8,3 dakikada geldiğine göre,
1 sn'de 200.000 km giden bir ışık
500 sn'de 100.000.000 km gider.

Yani güneşin gezegenimize uzaklığı 150 milyon değil 100 milyon km oluyor.
Bu durumda güneşin çapı da 1.391.000 km değil, 927.000 km oluyor.

Ve bu durumda güneşle dünya arasındaki uzaklığın referans alındığı 1 astronomik uzaklık (astronomik birim : AU) aslında 0,666 astronomik uzaklık demek oluyor.

Bakın sadece ışık hızının daha yavaş olduğu kabulüyle neler neler değişti.
Ki bunun gökyüzündeki çıplak gözle görebildiğimiz 7.000 adet yıldıza uyarlanmış hali nasıl olur kim bilir? Bu yıldızların da yarısından fazlasının önceki hesaplara göre 4 ila 50 ışık yılı uzaklıkta olduğunu ve bunun şu anki hesaplara revize edilmiş halini düşünün.

Tabii bu durumda gezegenlerin de biribirine olan konum ve mesafeleri farklı olacak, her şey baştan inşa edilecek.

Siz adamlar güneşin uzaklığını ölçerken güneşe seyehat ettiğini mi düşünüyorsunuz? Yüz senedir "güneş ışığı bize 8,3 dakikada ulaşıyor" argümanıyla hareket ediliyor, onun kaynağı da 300.000 km/sn'lik ışık hızı.

Bir sabitten bir kabul üretiliyor, o kabulden de başka bir kabul üretiliyor. Sonuç da bir denklemde kullanılarak GERÇEK deniliyor. Vay, süper! Biz buna neden inanalım?

En son Birkans tarafından Cum 12 Ekm 2018, 07:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Misafir e29

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 18:04

Güneş ulaşılmaz değil, kağıt üzerinde ışık hızının ayarıyla oynayıp, algı yaratmayın artık.

FuatUler

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 18:37

Bugunku kaza sahte miydi? Arada talihsizlikler de olabilecegi icin daha inandirici olsun diye bos roket yollayip dusurduler mi? Hem de Ruslar.

FuatUler

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 18:42

Alıntı:
Işık hızını çok farklı bir metod kullanarak hesaplayan bir deha, Ole Roemer:

200.000 km/sn ise;
Güneşin ışığı bize 8,3 dakikada geldiğine göre,
1 sn'de 200.000 km giden bir ışık
500 sn'de 100.000.000 km gider.

Yani güneşin gezegenimize uzaklığı 150 milyon değil 100 milyon km oluyor.
Bu durumda güneşin çapı da 1.391.000 km değil, 927.000 km oluyor.

1675te olcmus/hesaplamis adam.

Ayrica, verdigin linkin ana sayfasi Miracles Of Quran diye bir yere gidiyor.

Misafir 060

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 18:47

Fuat Üçer, bugünkü kaza sahte miydi dediğin olay nedir? Bir link verseydin bari...

Misafir 3d3

2 ay önce - Prş 11 Ekm 2018, 18:48

Ben ya da siz atmosfer dışında bu testleri yapıp kendi sonuçlarımızı elde edemeyeceğimize göre onlara inanacağız diyorsanız devam edin. Saygı duyarım.

---------

Kendi sonuçlarınızı elde ederek inanmaya layık gördüğünüz bilimsel olguları bizimle paylaşır mısınız?

sayfa 909
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET