Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çanakkale - Truva (Troia - Troya)
« önceki   123 ... 26272829   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 27
alcan

1 yıl önce - Sal 03 Ekm 2017, 08:42
Kemallı Köyü - Geyikli Bozcaada(+)

Kemallı Köyü - Geyikli Bozcaada


deniz1764

11 ay önce - Prş 03 May 2018, 23:56


(+)
(+)
(+)
Misafir 2f9

9 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 13:07

Çinli Bakan Shugang Troya Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Troya Antik Kenti'ni gezdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen göreve başlama törenine Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'i temsilen katılan Bakan Luo Shugang, Troya Antik Kenti'nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi"ne kabulünün 20. yılı kapsamında 2018'in Troya Yılı ilan edilmesi dolayısıyla Çanakkale'ye geldi.

ÇİNLİ TURİST SAYISINDA ARTIŞ
Türkiye ile Çin'in iki dost ülke olduğunu hatırlatan Luo Shugang, "Türkiye'ye, Devlet Başkanımız Şi Cinping'in temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılmak üzere geldim. Kendisine Çin tarafının selamlarını ve tebriklerini getirdik. İki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Geçen sene Türkiye'e gelen Çinli turist sayısı yüzde 48 büyüdü. Bu senenin ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turist sayısı yüzde 100 arttı." diye konuştu.Misafir c0a

7 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 10:57

1996 senesinde milli park ilan edilen ve dünya tarafından tanınan antik kent Troia, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ilk değerlerimiz arasında yer alıyor.

Troia, dünyanın en ünlü antik kentlerinden birisi arasında. Yüzlerce seneden günümüze kadar değerini koruyarak ulaşan bu eşsiz kent, daha uzun seneler boyunca diğer kuşaklar için miras olarak kalmaya devam edecek.

Çanakkale Merkez’e 32 km uzaklıkta bulunan Troia, yaşamış ve yaşattıkları ile dünya tarafından bilinen, Tevfikiye Köyü’nde bulunan Hisarlık Tepesi’nde yer alıyor. Homeros tarafından yazılan İlyada Destanı’nda konusu geçen Truva Savaşı’nın gerçekleşmiş olduğu şehirdir.

Dünyanın en ünlü arkeoloji kentlerinden birisi olan Troia’nın ismi, geleneksel olarak Troia olarak kullanılıyor olsa da, 19. yüzyıldan sonra Fransızca okunuşu olan Truva olarak anılmaya başlanmış bir durumda. Homeros’un, İlyada Destanı’nda İlios ve Troia olarak bahsetmiş olduğu bölge, Çanakkale Boğazı’nın güneyinde bir liman şehri olarak kurulmuş, ancak Karamamendere sularının taşımış olduğu alüvyonlar nedeni ile seneler geçtikçe denizden uzaklamış ve terk edilmiş.


mehmet meliha
7 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:34
Troya Müzesi


Troya Müzesi; Çanakkale Merkez’e bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

UNESCO’nun 1998 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklediği, Troya Antik Kenti girişinde yer almaktadır.

Troya Müzesi’nin inşaatına 2013 senesinde başlanılmış, 2015 senesinde duran çalışmalara 2017 senesinden bu zamana kadar devam edilmektedir. Rampanın duvarlarında nişlerde Troya’nın farklı katmanları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları, mezar taşları ve büyük boy fotoğraflar ile hatırlanmaktadır. Troya Müzesi’nin giriş alanı olan Troas ve çevresini konu edinmiş olan sirkülasyon bandında ise sergi katları öncesinde konuklara oryantasyon sağlamak hedefi ile arkeoloji bilimi, arkolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, çağlar, höyük gibi terimler, çizimler, şemalar ve metin gibi yöntemler yer almaktadır.

Troya Müzesi’nde Troas ve Troya kentlerinden elde edilen kültür varlıkları sergilenecek. Çanakkale Müzesi’nde yer alan eserlerin Troya Müzesi’ne taşınması ile kurgulanan müze de İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Troya Eserleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nden getirilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Troya altınları da getirilerek sergilenecek. Yine Homeros ile alakalı sikkeler İzmir Arkoloji Müzesi’nden getirilecek.
Yaklaşık dört bin elli adet eser müzede sergilenmesi için seçilmiş fakat iki bin adet eserin sergilenmesi hedeflenmekte.

Eserler mermer, lahit, sunak, heykel, yazıt, mil taşı, kesiciler ve baltalar, pişmiş seramikler, altınlar, sikkeler, silahlar, cam bilezikler, koku şişeleri, gözyaşı şişeleri gibi esenlerden oluşmakta. Troya Müzesi’nin bahçesinde ise taş eserlerin yanında lahit, steller, sütun ve sütun başlıkları sergilenecek.

https://canakkale.com/gezilecek-yerler/troya-muzesi


(+)
sayfa 27
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 26272829   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler