Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1028
hasan-hüseyin
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 16:51

Alıntı:

MB hangi hedefini tutturdu bugüne kadar?
Hangi gerekçelere dayandırarak 6,25 faiz artırdı?Etkisi ne oldu?
ABD dolar kuru üzerinden saldırıya geçiyor,bunu uzun süreli devam ettirirse çapraz kurlar sebebiyle tüm dünya para birimleri üzerinde baskı oluşturacak ve doların rezerv para olarak kullanılması iyice bitecek.
Özellikle komşu ülkeler ve büyük ticaret hacmine sahip ülkeler karşılıklı olarak yerel para üzerinden işlem yapma konusunu hızlandırıyorlar.

Peki bizim MB ne yapıyor,bu sanal rüzgara bağlı olarak reel ekonomiyi,iş ve aş imkanı açan yatırımcıyı patlatıyor.
Tam da ABD'nin istediği gibi ülke ekonomisini baltalıyor.
Kur farkı mı daha çok enflasyona sebep olur yoksa faizler mi?

Bu ikisi arasındaki ince nüansı bilerek es geçen kafa ülkeyi sanki çok büyük bir ekonomik kriz varmış gibi gösterecek %24 faiz bandına çekerek anasını ağlatıyor ülkenin.

Bunun sorumlusu da bedelini ödeyecek olan da Erdoğan.
Çünkü eğer her hangi bir karar alıp,MB üzerinde tasarruf uygulasa faiz peşinde koşan para ve finsans babaları ki bunlar da dünyada belli başlı 500 aile Türkiye'ye savaş açacaklar.

Düzeni kurmuşlar,yıkılmasını istemiyorlar.

Hadi birisi de çıkıp MB neden bağımsız veya kime bağımlı açıklasın.Aldığı hangi hedefi tutturmuş bugüne kadar açıklasın.Vay be bu Merkez Bankası neymiş be!


-Heralde,Türkiye'nin büyük dış ticaret açığının da sebebi Merkez Bankası!

-Yıllardan beri sırf işçi çalıştıyor diye distribütör holdinglere milyarlarca TL teşvik verende Merkez Bankası!


-Kamuda çılgın derecede har vurup savurup kasadaki paraları gereksiz yatırımlara yatıranda Merkez Bankası!


-Üretim ekonomisinden çok inşaat sektörüne önem verende Merkez Bankası!


-Dolar 1.8 lerden 2.5 lara gelince "İhracatcımız için ideal kur seviyesinde."deyip kur ile mücadele etmekte pes eden de Merkez Bankası Yetkilileri!


--2011 yılından itibaren özellikle borsaya sıcak para getirmek için üretim parasından sıcak para politikasına geçende Merkez Bankası!Bu üstteki yazdıklarıma bakınca hakikaten Merkez Bankası ülkeniyi zor duruma sokmak için hep yanlış politikalar izlemiş.


...Yanlış yazmışım galiba.Bu politikaları hep hükümet izledi.O zaman neden şamar olanı Merkez Bankası oluyor her seferinde.Kafam baya karıştı!Puan şikayeti için değil BU BİLGİLER YANLIŞ DİYEN üyelere sormak istiyorum enflasyunu durdurmak için hükümetin politikaları başarısız olursa en son olarak ne yapılır? Yıllardan beri üreticiler enflasyon üstü zamlar yaparken neden hükümet kanadı sessiz kaldı.Son olarak,seçim döneminde merkez bankası kur 4.80 den insin diye aşırı yüksek faiz artırırken Recep Tayyip Erdoğan neden tek bir söz söylemedi?


En son hasan-hüseyin tarafından Cum 14 Eyl 2018, 17:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


önery

9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 16:56

Alıntı:
Merkez bankasi yönetimini fes edilmesi gereliyor hatta yönetiminin sorusturulup dis mihraklarlan ortakligu varmi arastirilmmasi gerekiyor. Faiz seytan isidir

ne merkez bankasıymış be.

herkes bir anda merkez bankasına saldırmaya başladı...
dış mihraklarla ortak diyen mi istersin...
fetöcülerle dolu diyeni mi istersin...
kapatalım gitsin diyeni mi istersin...


ali şükrü bey
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:02

Hükümet hangi yanlış politikaları izlemiş?
Gecelik %7500 repo faizlerini,yıllık %70-80 bandındaki mevduat faizlerini MB mi düşürdü?

Milyarlarca dolar harcanan silah sanayisini %75 oranında millileştirmeyi MB mi yaptı?
Ülkenin yıllarca olmayan yollarını,alt yapılarını,hastanelerini,trenlerini,havalimanlarını MB mi yaptı?
Ülkenin en büyük enerji transfer üssü haline getirilmesi sayesinde bu enerji geçişlerinden para girdisini MB mi sağladı?
Ülkenin en büyük deprem riski taşıyan bölgesinde kentsel dönüşümleri,binlerce insanın birlikte olduğu,stad ve benzeri alanları,köprü ve viyadükleri MB mi yaptı?


Devletin vatandaştan çaldığı KEY ve NEMA ödemelerini MB mi ödedi?

BES fonunu MB mi kurdu?

Yapacağı iş para dengesini sağlamak,basit kur ataklarına karşı cevap vermek,ne adam gibi zamanında pozisyon alabiliyor ne koyduğu hedef tutturabiliyor.

Bir de Erdoğan'ın inadına inadına kararlar alıp,MB'ye her hangi bir yaptırım gelirse para ve finans baronlarına bakın burada bağımsız değiliz diye yaygara koparacak,sonra ülke iyice yangı yeri olsun.

Kime bağlı bu merkezi bankası kardeşim,kime karşı sorumlu?TheScOut
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:09

Merkez Bankası ile hükümetin görevini bilmeyenler mevcut. Doğruya doğru yanlışa yanlış deyin.

güney 01

9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:11

ne yani faiz artırmasaydı daha mı iyi olacagını soyluyorsunuz?Arda Beşir
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:30

Mobius: Faiz artırmak bir çözüm değil.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Merkez Bankası'nın 6.25 puanlık faiz artışının yatırımcıların güvenini artırmayacağını söyledi ve bunun bir çözüm olmadığına dikkat çekti.

Mobius, "Çözüm, sadece yabancı yatırımcının değil yerli yatırımcının da güvenini kazanmak. Güven kazanmak için bütçeleri dengeleyecek politikalar izlenmesi gerekiyor" dedi.

Mobius, Türkiye'nin bir diğer gelişmekte olan ülke olan Arjantin'i izlemesi gerektiğini söyledi ve ekledi, "Faiz artışı yeterli olmayacaktır, bunu çeşitli örneklerle gördük. Arjantin bu konuda güzel bir örnek, yatırımcılar hükümete güvenmiyorsa faiz artırmanın bir önemi yok" dedi.

Mobius bunun yanında, Türkiye gibi, finansal reformların yapıldığı ülkelerde yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu söyledi; ancak, bu reformlar uygulamaya geçene kadar beklemek gerektiğini ekledi.


90Ekrem90
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:37

Sabah 6.13 civarında olan dolar şuan 6.16 da 3 kuruşluk artış var bu günlük fazla bir yükseliş olmaz diyelim, umarız yeni hafta pazartesi 5 degerlerine dogru iniş gerçekleşir inşallah.yiğido5858

9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:47

[/b][/quote] Ekrem hocam sürekli yorumlarını okuyorum maşallah ne söylüyosan tersi çıkıyor

talha58
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:48

90ekrem90 zannedersem 140 mesajından 138'i bu başlıkta. Sen iyi niyetle mesajlar yazıp temennini belirttikten sonra kurlarda olumsuz bir durum görünce koşullanma olmaya başladı bende. Senin mesajlarından sonra kurlara bakmaya çekinir oldum

hasan-hüseyin
9 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:53

Alıntı:

Sabah 6.13 civarında olan dolar şuan 6.16 da 3 kuruşluk artış var bu günlük fazla bir yükseliş olmaz diyelim, umarız yeni hafta pazartesi 5 degerlerine dogru iniş gerçekleşir inşallah.Dolar gece 12 de 6.08 den kapattı sabaha karşı 6.1485 e çıktı ve sonra 6.02 yi 3 kere zorladı.Şimdi 6.18 den döndü.Recep Tayyip Erdoğan ın Merkez Bankasını 4-5 saat önce eleştirmesiyle TL yükseliş tirentinden düşüş tirentine girdi.


Yani,bu saatlerde doları 5.85-5.90 bandına inmesi gerekirken baştan gelen olumsuz açıklamalarla 6.20 direncine zorlamaya başladı.6.20 bandından sonra 6.30 bandı var.Bunları da kırarsa gerçekten faiz boşu boşuna artmış olacak.

Halbuki bu sabah Berat Albayrak piyasları rahatlatmak için Merkez Bankasını destekleyici konuşmasıyla doların 6.09 lardan 6.02 lere inmesi için ortam hazırlamıştı.sayfa 1028
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET