Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
girişimciadam
8 ay önce - Cum 03 Ağu 2018, 22:42
Gölbaşı Tulumtaş Damlataş Mağarası Halka Açılıyor


Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Alanya’daki Damlataş’tan 100 kat daha büyük olduğunu ifade ettiği Tulumtaş Mağarası’nın turizme açılacağını belirtti.

1992 yılında Ankara Çevre Yolu'nun yapımı sırasında şans eseri bulunan Tulumtaş mağaraları turizme kazandırılmak için harekete geçildi. Gölbaşı Belediye Meclisi'nde konuşan Belediye Başkanı Fatih Duruay, mağaraların turizme açılması için ilgili bakanlıkların ihale gerçekleştireceğini müjdeledi. Başkan Fatih Duruay, "Ankara Büyükşehir ve Kültür Bakanlığı ile Tulumtaş mağarasının turizme açılması için elimizden geleni yapıyoruz. Alanya'daki Damlataş mağarasına milyonlarca insan gidiyor. Burası oranın belki de 100 katı, atıl bir vaziyette durması olmaz" diye konuştu. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay yakın bir zaman içerisinde mağaraya giderek incelemelerde bulunmuştu.

549 METREYE ULAŞIYOR

Gölbaşı'nın Tulumtaş Mahallesi hudutları içinde, Karayatak mevkiinde bulunan mağaralar 1992 yılında, Ankara Çevre Yolu yapımı sırasına taş ocağı olarak kullanılan alanda, dinamitle yapılan patlatma sonucu ortaya çıktı. Uzunluğu 5 kilometre, genişliği 1.5 kilometre, yüksekliği ise 30-40 metre o olan büyük bir kireç taşı bloğunun içinde yer alan Tuluntaş Mağarası'nın yan kolları ile toplam uzunluğu 549 metreye ulaşıyor.

KORUMA ALTINDA

FOSIL mağara türünden olan Tulumtaş, oluşum yönünden bir hayli zengin olan mağarada; dikit, sarkıt ve sütunları yer alıyor. Taş ocağındaki dinamit patlamaları sırasında mağaranın bir kısmı ve bazı damla taş oluşumları tahrip olduğu ifade edilirken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından mağara 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek ve koruma altına alındı. Mağara şuan için kapalı durumda...girişimciadam
8 ay önce - Cum 03 Ağu 2018, 22:44(+)
ferdi4506
8 ay önce - Cmt 04 Ağu 2018, 14:33

"Damlataş'tan belki de 100 kat daha büyük"

Çok vasat bir adam bu ya! Nereden bulmuşlar!veysel döker
7 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 16:59

Damlataş mağarasının önemi taş devri insanlarına ev sahipliği yapmasıdır. Bu nedenle önemlidir. Yoksa çok çok daha büyük mağaralar elbette vardır. ama önem sıralaması böyle yapılmaz.

Neyse konuya gelirsek başkette böyle bir mağara var ama kimsenin haberi yok, yazık


Hamza BAŞYURT
7 ay önce - Cum 14 Eyl 2018, 17:29

Alıntı:
Damlataş mağarasının önemi taş devri insanlarına ev sahipliği yapmasıdır. Bu nedenle önemlidir. Yoksa çok çok daha büyük mağaralar elbette vardır. ama önem sıralaması böyle yapılmaz.

Neyse konuya gelirsek başkette böyle bir mağara var ama kimsenin haberi yok, yazık

Sizin bahsettiğiniz mağara yine Antalya yakınlarındaki Karain Mağarası. Damlataş Mağarası'nın böyle bir özelliği var mı bilmiyorum.
http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44407/karai ...talya.htmlANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet