Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Harput
« önceki   123 ... 143144145 ... 153154155   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 144
Hazar23
KRAL456
9 ay önce - Çrş 08 Ağu 2018, 14:02

İlk Namaz İçin Gün Sayılıyor


Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde bulunan ve restorasyon çalışmasında sona yaklaşılan 450 yıllık Dabakhane Mescidinde ilk namaz kılınması için çalışmalar son aşamaya getirildi.
Harput’un tarihi mirasını canlandırmak için Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından projelendirilen Osmanlı döneminden kalan 17. yüzyıla ait Dabakhane Mescidinin restorasyon projelerine yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Harput kalesinin Kuzeydoğusunda yer alan ve dönemin İpek Yolu güzergahında bulunan 450 yıllık tarihi mescidin, çevre düzenlemesi de hızlı bir şekilde ilerliyor.

Eski kayıt ve fotoğraflardan yola çıkılarak aslına uygun olarak restore edilen mescidin, 1,5 ay içinde bitirilip ibadete açılacağı belirtildi.“AMACIMIZ MESCİDİN YIKILMADAN PROJESİNİ ÇİZEREK AYAKTA TUTULMASINI SAĞLAMAKTI”

KUDEP Birim Sorumlusu Kadir Atıcı, “Bu projelerle birlikte Harput, turizm cazibe merkezi haline gelmiş olacak. Dabakhane Mescidi 1500-1600 yıllar içerisinde bulunmaktadır. Biz bunu Osmanlı hurufat ve tahrir defterlerinde kayıtlarına ulaştık. Öncelikle amaçlarımızdan biri bu mescidin yıkılmadan hemen projesini çizerek ayakta tutulmasını sağlamaktı. 2016-2017 yılları içerisinde Diyarbakır Koruma Bölge Kurulundan ilgili izinleri altıktan sonra Dabakhane Mescidi’nde öncelikli çalışmamız kazı, hafriyat ve sondaj oldu. Bu çalışmaları tamamladıktan sonra proje dahilinde ilgili yere gönderdik. Projemiz onaylandıktan sonra Elazığ Belediyesi olarak 2017 yılının Aralık ayında bu yapının ihalesine çıktık” dedi."1,5 AY SONRA İBADETE AÇILMIŞ OLACAK"

Restorasyon çalışmasının ardından 450 yıllık mescidin ibadete açılacağını dile getiren Atıcı, “O dönemlerde Harput da, İpek Yolunun bir bağlantı yolundan geçmekteydi. Damar yolunda bulunan mescit, o dönem için kervan yolu güzergahındaydı. Gelen misafirle burada ibadetlerini yaparak tekrar yollarına devam ediyorlardı. Bu kervan yolunun öncelikli alanlarının içerisinde bulunan mescitte belediye olarak rekreasyon çalışmasıyla birlikte burayı cazibe merkezi getirmiş olacağız. Yerli ve yabancı turistlerin ibadetlerini yağacağı bir alan oluşturmuş olacağız” diye konuştu.“450 YILLIK MESCİT İBADETE AÇILMIŞ OLACAKTIR”

Restorasyon çalışmasında yörenin taşını kullandıklarını aktaran Atıcı, “Restorasyonda uygun malzemeler tercih edildi. Bittikten sonra 20’ye yakın cemaati olacak . Eskiden de üzeri kubbe ile örtülüydü. Bizde kubbe ile kapattık ve kurşunlandı. İç kısmında orijinal sıvalar ve taşlar belli bir koda kadar korunuyor. Dışındakiler ise yeniden sıvanarak o dönemi yansıtan mimarı ögeleri de gelen misafirlere ve ziyaretçilere göstermiş olacağız. Şu an içerisinde zemin taşları döşenmektedir. Daha sonraki evrede ise bir merdiven basamak oluşturulacak. Çevre düzenlemesinden sonra 1,5 ay sonra tamamlanmış olacak. 450 yıllık mescit ibadete açılmış olacaktır” diye bilgi verdi.


(+)

(+)

(+)
alper23

9 ay önce - Cum 10 Ağu 2018, 12:26(Çubuk bey)
(Hünkar Konağı)
(Buzluk tesisleri)
(Harput/Süt kalesi)
yusufyuşa23
9 ay önce - Pts 13 Ağu 2018, 16:59

Dabakhane(+)
(+)


Misafir e1c

9 ay önce - Cmt 25 Ağu 2018, 17:14

HARPUT’TA TUVALET SORUNU
Ziyaretçi akınına uğrayan Harput, sıla özlemi çeken ve dışarıda yaşayan Elazığlıların ilk uğrak yeri oldu.
Restorasyonu ve kazı çalışması devam eden tarihi mekanları, türbeleri ve Buzluk Mağarası, Ölbe Vadisi gibi doğal güzellikleri gezip özlem gideren vatandaşlar, Harput’un temiz ve serin havasında piknik yapmayı da ihmal etmediler.
Uzun bayram tatili sebebiyle Elazığ’a gelen Recep Balbay, “Her yıl tatil sebebiyle ailemle birlikte Macaristan’dan Elazığ’a geliyorum ve mutlaka Harput’a uğruyorum. Harput’un bu sene UNESCO geçici listesine alınması beni çok sevindirdi. Bu heyecanı ve sevinçle Harput’a geldim. Tarihi kazılar devam ediyor. Kale kapısına UNESCO meselesi not edilmiş. Evet güzel işler yapılıyor, yapanlardan Allah razı olsun. Ama yıllardır geldiğim bu tarihi beldede iki tuvalet var.Bir anda binlerce insanın gelip gezdiği bu tarihi mekanda tuvalet sorun. Bu çok ayıp. Misafirlerinize ne diyeceksiniz.Tuvalet ihtiyacı için lokantaya mı git diyeceksiniz.Yetkililerin buna bir an evvel çözüm bulması gerekiyor” dedi.
Günışığı Gazetesi

Evet bu ayıbı kim kapatacak şimdi?sayfa 144
« önceki   123 ... 143144145 ... 153154155   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler