Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir - Sivrihisar - Zey Köyü
« önceki   123 ... 535455   sonraki »

ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 54
Misafir 18f

1 hafta önce - Prş 09 Ağu 2018, 18:12

Bilgilendirdiğiniz için çok sağolun , galiba
en iyisi beklemek. Fatih bey Hoşçakalın 🤗

muratmuratçelik

1 hafta önce - Cum 10 Ağu 2018, 02:12

Alıntı:
Muratcigim ben Almanya ,dan Muzaffer ablan

Alıntı:
Sana sizlere nasil ulasabilirim? Bu arada ellerine saglik Zey köyünü anlatan site harika olmus.

Alıntı:
Muratcığım , Bana ulaşabilirmisin ? Sizleri çok merak ediyorum .
Toprak mı çekiyor ne ..

Öncelikle Zey sayfasına göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ve bu sayfada paylaşımlardan dolayı herkese teşekkür ederim.
namlikoordinator@gmail.com
mail adresinden bana ulaşabilirsiniz. Köyümüzle alakalı katkılarınızıda bekliyorum ayrıca.

Misafir 19b

1 hafta önce - Cum 10 Ağu 2018, 09:49

Kücüklügüm de bir kac kez gittigim Zey köyün de en dikkatimi ceken; Ihtiyar kadinlarin baslarina Fes taktiklari ve bu Feslerin üzerin de Altin liralar dizili oldugu idi.
merakli bir cocuk oldugum icin bunu da sormustum , aldigim cevap hayli ilgincti;genc kizlar gelin olduklari evin variyetine göre o liralar artarmis .
Cok sonralari ben bu Fesli kadinlari Usak ve Kütahya,nin bazi yörelerin de de gördüm ,sanirim bir yörük gelenegi.
Kocapinari ve toprak kapta odun atesinde pismis sütlü bulgur pilavi ve bu pilavi tahta kasikla ayni kaptan dibini siyirarak ( cünkü en lezzetli yeri orasi) yedigimi hatirliyorum.
Sivrihisarin bir cok köyünü gezdim yunagi sadece Zey ve ELcik de bir de Bilecik Sögüt Borcak köyün de gördüm.
Eski den kadinlar bir araya gelip sirasi ile önce camasir cocuklar en sonun da da kapilara birakilan gözcü cocuklar sayesin de kendilerini yikarlar di.Rahmetli Dedem Ilimanin Süleyman ve rahmetli Alimi,n yasadigi evi ve o evin bitisiginde ki kücük bakkal ve ya tamirci dükkanini Dedemin erkek kardesinin islettip ikamet ettigini hatirliyorum ( cocuk hafizamla ).
BAyramlar da genc kizlarin toplanip salincak kurarak eglendigini , ayni özel günler de Elcik köyün de de cikrik denilen bir eglence aracinin da Elcik köyün de görmüstüm .Saygilarimla M. Klein

Misafir e02

1 hafta önce - Cum 10 Ağu 2018, 11:21

Köyümüze has ekmek fırınlarından hiç bahsetmemişsin Sevgili Murat !
Bu fırınlar , bir kaç köylü kadının bir araya gelecek sıra ile Ekmek pişirdikleri kümbet biçimli toprak fırınlar dı.Hala duruyorlar mı acaba ??
Benzeri fırınları Ege'nin bir çok köyünde de faal olarak gördüm , hatta oralar da turistik amaçlı gelir elde ediyorlar dı.

muratmuratçelik

6 gün önce - Prş 16 Ağu 2018, 01:04

Alıntı:
Köyümüze has ekmek fırınlarından hiç bahsetmemişsin Sevgili Murat !

Bir yerde bahsettim diye aklımda kalmış kontrol etmek lazım yine de. Bu fırınlar her evde yoktu diye hatırlıyorum. Söylenildiği gibi üç beş aile bir araya gelir ve fırında bir şeyler yapılırdı. Yine hafızam beni yanıltmıyorsa bunlar "gömme" "halka" gibi şeylerdi. Yine bazlamanın içine patates vb. içler hazırlayarak pişirilen şey (Adı neydi hatırlayamıyorum) pek güzel olurdu. Bu fırınlar çoğu zaman taş tan veya topraktan değil de kiremit veya tuğladandı diye hatırlıyorum. Hatta fırınların yapımında kullanılan tuğla veya kiremitlerin önemli bir kısmı "Manasır" denilen bölge ve "Kale" denilen bölgeden tarihi yerlerden arta kalan tuğla veya kiremitlerdi diye hatırlıyorum.

sayfa 54
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 535455   sonraki »
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR