Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1593
Adem sivri
3 ay önce - Sal 10 Tem 2018, 14:06

Yukarda paylaşmış olduğum resim gercek dağılmış

Gerçek pekin havaliman Resim ve bilgiler bunlar

Yeni havalimanını 72 milyon yolcu ve 2025 itibarıyla yılda 2 milyon ton kargo kapasitesi olacak şekilde tasarlandı. Havaalanında, toplamda 4 pist yer alacak, yıllık uçuşlar 620 bin seferi bulacak.

Yani bizim havalimana rakip değil

3. Havalımanın açılışına çok az kaldı
Ama hoteller bölgesinde hala çalışma görmüyorum açılışla beraber hotellerde hazır olmalıydı
Inşallah bir an önce başlanılır inşaatları

Misafir 595

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 04:15

Bayağı oldu resim vs. paylaşımı yapılmadı. Bülent Bey de uzun zamandır paylaşım yapmadı. Onu gören oldu mu?

Misafir 033

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 06:00

Beijing‘de şu anda 100 milyon kapasiteyi aşmış bir havalimanı mevcut zaten. Bu yeni havalimanı ilaveten anlayacağınız.

Misafir 848

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 10:54

acaba ulaşım nasıl saglanacak odayeri havaalanı devam yolu ne zmaan biter ?

mafakyanc

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 11:19

Alıntı:
3. Havalımanın açılışına çok az kaldı
Ama hoteller bölgesinde hala çalışma görmüyorum açılışla beraber hotellerde hazır olmalıydı
Inşallah bir an önce başlanılır inşaatları

Görülebilen o ki, Yeni Havalimanı kompleksi içinde yer alacak ilk otel Terminal içinde yerleşik olan, kısmen kara kısmen de hava tarafındaki otel olacaktır. Ancak bunun bile tamamlanması, 29 Ekim'e yetişmesi herhalde mümkün değil...

Terminal'in ve Kapalı Otopark'ın güneyinde yer alan Airport City bölgesinde yer alacak en az bir otel olacağını zannediyorum; bunun da Uluslararası Hilton Zinciri tarafından işletileceği konusunda bir duyumum oldu. Ancak Airport City'de bu otel için nerede ve kaç m2'lik arazi tahsis edildi (işletmeyi yapacak olan firmaya kiralandı), otel binasının kaba inşaatını kim yapacak (IGA ortaklarından bir tanesi de olmak üzere herhangi bir müteahhit ya da grup yapabilir bu inşaatı; illa ki IGA'nın yapma zorunluğu yok!...), binanın içerisi yani ince inşaat konusunda, kimin tarafından donatılacak, oda kapasitesi, binanın mülkiyetinin kime ait olacağı gibi soruların cevapları maalesef bende yok: ben de bu cevapları fena halde merak ediyorum...

Misafir 5cf

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 17:33

Bülent bey herhalde şantiyenin içinde olduğu halde ona sen ne anlarsın bu işlerden diye sataşanlardan sıkıldı ve paylaşım yapmamaya karar verdi.

mafakyanc

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 23:25

Cevabını henüz bilemediğim ve öğrenemediğim bir konuyu sorayım; belki içinizde bilen(ler)iniz vardır.

Bildiğiniz gibi, Terminal içinde hemen her yer kiralık. Başta hava yollarının kiralayacakları alanlar olmak üzere. Bunun dışında (reklam noktalarını da hariç tutarsak...), iki ana bölüm var kiralanan. 1) Genel olarak "Duty-Free satış alanları" denilen ve başta (vergisiz) alkollü içkiler, tütün ürünleri, kozmetik vb. emtialar olmak üzere aklınıza gelebilecek hemen her türlü emtianın satış noktaları. 2) "Food & Bevarage - Yiyecek & İçecek alanları" denilen ve tanımından da anlaşılacağı üzere yiyecek-içecek satışlarının yapılacağı her türlü alanlar.

Benim bildiğim kadarıyla IGA (İşletme), 1. Bölümü toptan olarak Uni-Free isimli esasında Alman Heinemann Grubunun büyük ortağı olduğu bir "Türk"şirketine kiraladı. Bu şirket, kendi alanına giren (içki-tütün-kozmetik) ürünleri tek tabanca olarak satacak ve bunlara ilişkin büyük ve küçük satış noktaları bulunacak. Ancak geri kalan alanları da başka emtiaların satıcılarına kiralayacak. Örneğin, D & R, Mavi Jeans, Samsonite, vs. vs. gibi marka ve kuruluşlar "kiracının kiracısı" durumunda olacaklar. 2. Bölümü de şu an adını hatırlamadığım ama yeni kurulmuş bir diğer Şirket'e (bu yeni Şirket'in IGA'cılara yakın olduğunu duymuştum...) yine toptan kiraladı. Bu alanların, yanlış hatırlamıyorsam 55.000 ve 32.000 m2 olduğu belirtiliyordu...

Şimdi soru şu: IGA, bu Uni-Free ve diğer adını hatırlayamadığım Şirket'ten aldığı kiralar ile mi yetiniyor yoksa bu kiracılardan ve onların da kiracılarından yaptıkları ciro üzerinden belli bir yüzde ile ikinci bir gelirde elde ediyor mu?

(Not: Yapılacak uygulamanın TAV'ın IST, ESB, ADB gibi "Terminal İşletmeciliğini" yaptığı hava limanlarındaki uygulamanın çok benzeri olacağını tahmin ederim...)

En son mafakyanc tarafından Prş 12 Tem 2018, 03:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mafakyanc

3 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 23:57

Alıntı:
Bülent bey herhalde şantiyenin içinde olduğu halde ona sen ne anlarsın bu işlerden diye sataşanlardan sıkıldı ve paylaşım yapmamaya karar verdi.

Tanıdığım kadarıyla, Bülent Bey öyle kolay küsen, sıkılan bir arkadaş değil.

Ancak Bülent Bey, ilgili olduğu konulardan ve ekipmanların türünden dolayı artık her gün şantiyeye gitmiyor da olabilir. Etrafta dolaşması da eskisi kadar kolay olamayabilir (örneğin artık pistler üzerinde hatta civarında arabayla dolaşması da mümkün olmayabilir...)!

Sona yaklaşıldıkça, zaten oldukça "hücre sistemi" çalışan IGA'da bu daha da "hücreselleşmiş" moduna girmiş. Yerleşkedeki bir birim, iki masa ötesindeki diğer birimin ne yaptığını detaylarıyla bilemiyor, öğrenmek de istemiyor. Herkes, sadece kendi konusuyla ve verilmiş olan 29 Ekim 2018 tarihi ile ilgilenmekte... Şu anda, Terminal inşaatını örnek alacak olursak, IGA kendisinin yapmakla yükümlü olduğu tüm bölgelerde çalışmakta imiş. Yani tüm terminal 29 Ekim'de herşeyi ile (IGA sorumluluğunda olan) açılacakmış gibi bir hareket içindeler. Neyin ne zamana yetişip yetişmeyeceği ancak Ağustos sonu gibi belli olacağa benziyor. O tarihte durup bir son durum muhakemesi yapacaklar ve eğer tamamı açılamayacaksa, yetişemeyecek yer(ler)deki iş gücünü de açılması zorunlu olacak bölgelere aktaracaklardır.

ali alimi012
3 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:08

burda herşeyi hatta en ufak bir hatayı bile düzelten biri vardı
3. havalimanına uçak inince dengesi bozuldu düzeltemedi
ben düzelteyim
şu anda 100 milyonu aşan tek atlanta var
pekin 94 milyon civarı
100 milyonu aştı diye uydurmayın

Hamza Koçak
3 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:48

(+)

(+)