Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3878
Misafir 197

4 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 23:09

O da olursa 53 olacak. Italya a129 lardan hic satabilnismiydi merak ettim. Simdi polonya ile cift motorlu daha guclusunu ortak uretip satmaya calisacaklarmis. Kime satacaginida merak ettim sen yillardir satamamissin hicki polonya ile ortak urettigin satilsin. Cift motor fikrinide bizden calmislar. Polise de atak ve anka teslimati yapilmali.

Mehmetbyr
4 ay önce - Çrş 11 Tem 2018, 23:53

Sayın safsata
Bu titanyum malzemeler nerelerde kullanılıyor.

Misafir 197

4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:13

Ruslar titanyum isleme isinde cok iyi. Bizimde bu islere hizlica girmemiz gerekir.

Misafir ef2

4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:19

Misafir 197 kardeş mangusta helikopteride çift motorlu idi . Fakat sadece teknolojisi eski idi. Biz çalısır durumdaki platformu alıp üstüne yeni teknolojiler ekledik .Mesela lhtec motor ve avcı kask sistemi gibi. Sonuç olarak ortaya çok daha iyi bir helikopter çıktı. Iki tarafın da büyük katkıları oldu.😎😎😎

safsata00

4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:31

Alıntı:
Sayın safsata
Bu titanyum malzemeler nerelerde kullanılıyor.

Dayanıklığı yüksekken ağırlığı düşüktür.Bu durum yüzünden fan ve kompresörde tercih edilir. Çeliğe oranla yaklaşık %40 daha hafiftir. Bu sayede motor daha verimli çalışır.
Titanyum malzemeden kompresör disk ve kanatçıkları (blisk) üretilir genelde. TEI’nin parça üretimi yaptığı ve dünyadaki en büyük tedarikçisi olduğu LEAP motoruna kademe 3-4 kompresör üretiyor.

Aşşağıdaki fotoğrafta 5 ile gösterilen yüksek basınç compresörünün ilk 5 kademesi.TEİ nin ürettiği çekirdek motoru ise 1’den 8’e kadar gösterilen kısmın tamamı titanyumdan denebilir.

(+)

Motorun tasarımı esnasında önlemler alınarak kullanılır.Titanyum yangınları meşhurdur. Titanyum parça sert bir metale ya da başka bir titanyum parçaya sürtmesi sonucu bile alev alabilir. Bu sebepten jet motorlarında titanyumdan yapılan labirent seal’lar genelde yumuşak malzeme ile temas ettirilir ya da dişler termal kaplama ile kaplanır
Isı iletkenliği düşük, ısı tutucu özellkle ve geç soğur. işleme sırasında sürtünme ile yüksek sıcaklık oluşur ve kopan yüksek ısıda küçük parçalar tutuşturma ile farklı maddelerin alevlenmesine neden olabilir.

mehmet emin

4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:47

Geçen haftalarda bahsettiğim müspet havadisin bugün yarın temelleri atılır. Nato buluşmasında Stoltenberg-Trump-Erdoğan F35 Tayyareleriyle alakalı sıkıntıları çözüme kavuşturmak için görüş alış verişinde bulunmak üzere yetkilileri görevlendirecek.

Mühim bir mesele daha mevcut. Sizce Venezuela Devlet Başkanı Maduro Anka'yı mı daha çok beğenmiştir yoksa Bayraktar'ı mı

Çavuşeski
4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:49

Alıntı:
Ruslar titanyum isleme isinde cok iyi

Uçak motoru üretebilen herkes bu alanda çok iyi olmak zorunda.

Çavuşeski
4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:53

Alıntı:
Üstadım merakımdan soruyorum paylaştığınız görsel yenimi ?
Tainin paylaşımında Atak 2 de cats ters cevrilip gatling top gövde altına alınmamışmıy dı ?

Tainin site görselinde hala bu resim var

Ben Atak'da olduğu gibi Atak 2'de de mevcut platform (AW249) üzerinden gidileceğine eminim. Diğer türlü en az on yıl sürer.

Nasıl ki T-625 ve 10 Ton sınıfında yapılacak olan helikopterimiz Agusta Westland karoseri üzerine şekillenecekse-şekillendiyse, Atak 2 de öyle olmak zorunda -bence olacak da- yoksa geç kalırız.

Çavuşeski
4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:54

Mangusta mı kaldı? Nato'nun basın bildirgesini hazırlayan kişi Bizim Basından transfer olmuş sanırım.

safsata00

4 ay önce - Prş 12 Tem 2018, 00:58

Alıntı:
Misafir 197 kardeş mangusta helikopteride çift motorlu idi . Fakat sadece teknolojisi eski idi. Biz çalısır durumdaki platformu alıp üstüne yeni teknolojiler ekledik .Mesela lhtec motor ve avcı kask sistemi gibi. Sonuç olarak ortaya çok daha iyi bir helikopter çıktı. Iki tarafın da büyük katkıları oldu.

Bu bilgi eksik üstadım.Neredeyse gövdenin bir iki kısmı hariç helikopter komple bizim tarafımızdan değiştirildi.Resmen helikopteri baştan yarattık.Binlerce parçası değişti.
Alıntı:
Ruslar titanyum isleme isinde cok iyi. Bizimde bu islere hizlica girmemiz gerekir.

zaten iyi durumdayız.Rusların gelmesi bize sadece denenirken ne tür sıkıntılarla karşılaşılabileceğini bildiklerinden üretim süresini kısaltmak olurdu ama bizim üretim ekolümüz batı tarzı makinelerden tut bütün dizaynlarıda değiştirmek zorunda kalırdık.Faydalımı olur kestirmek güç.
Alıntı:
Mühim bir mesele daha mevcut. Sizce Venezuela Devlet Başkanı Maduro Anka'yı mı daha çok beğenmiştir yoksa Bayraktar'ı mı

Anka ya 1 e 10 veriyorum

sayfa 3878
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET