Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Uşak - Eşme - Karabacaklı Köyü


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 12:13
Uşak - Eşme - Karabacaklı Köyü


EŞME - KARABACAKLIKARABACAKLI KÖYÜ

Köyümüz; Uşak ili, Eşme ilçesine bağlı 57 köyden birisidir. İlçenin kuzeyinde bulunmaktadır. Nüfusu 320 (2006) dir. Komşu köyler; Dereköy, Saraycık, Uluyayla, Günyaka, Bozlar ve Hamamdere köyleridir.

Köyümüz çok yüksek miktarda göç vermektedir. Özellikle köyümüzden; ilimiz Uşak'a, İlçemiz Eşme'ye, Salihli'ye, Turgutlu'ya önemli miktarda göç olmuştur. Örneğin İlçemiz Eşme'de şu an köy nüfusundan fazla köylümüz yaşamaktadır.

Köyümüz; Orta Mahalle, Hocalar Mahallesi,Yörükler Mahallesi olmak üzere üç ana mahalleden oluşmaktadır.

GENEL
Köye Ulaşım Durumu.............................sadece kara yolu
Köyün yol Durumu.............................................. Asfalt
Telefon................................................................Var
Hane sayısı........................................................... 70
Köyümüzün toplam arazisi..........................5 100 Dönüm
Köyümüzde büyükbaş hayvan sayısı......................... 172
Köyümüzde küçükbaş hayvan sayısı....................... 2 300

Köyümüzde bulunan motorlu araç sayısı
Traktör ...........18
Taksi .............. 4
Minübüs ......... 3
Kamyon .......... 1
Kamyonet ....... 2
Motorsiklet .....14

Tarihi : Köyümüzün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yaklaşık 150 yıllık tarihine ulaşılabilen köyümüzün tarihi bilgilerine daha çok yaşlılarımızdan elde ettiğimiz bilgilere dayanmaktadır. Buna göre köyün, ilk yerleşimcilerinin değişik yörük oymaklarından göç esnasında iki ya da üç ailenin buraya yerleştikleri yönündedir. Köy sakinlerimizin Eşme'ye bağlı Bozlar, Dereköy, Kıranköy Saraycık Alahabalı gibi köylerde akrabalarının bulunması da bu iddayı desteklemektedir.

Daha sonraları 1-2 ailenin daha yakın alanlara yerleşimleriyle şimdiki köyümüzün oturum alanı şekillenmiştir. Bu yakın alanlara yerleşen yörük ailelerin nufusları artarak şimdiki köyümüzün mahallelerini oluşturmuştur.

Köy Yönetimimiz :(2005 )
Köy Muhtarı : Ayhan BAŞER
Aza : Ahmet ACAR
Aza : İsmail BAŞER
Aza : İmdat HUŞ
Aza : Sunay BAŞER

Eski MUhtarlarımız
Selim BAŞER (Garga Selim)
Mahmut BAŞER (Garga Mahmut))
Süleyman ZORPUZAN
Cemal AKAL (4 Dönem)
Nazır YAVAŞCA
Nazif YAVAŞCA
Mahmut HUŞ (3 Dönem)
Selim BAŞER (Dede) (2 Dönem)
Eşref ACAR
Nail YAVAŞCA
Ayhan BAŞER

Geçim Kaynaklarımız :Köyümüzün ekonomik gelirinin başında küçük ve büyük baş hayvancılık, tarım ürünleri ve el dokuması kilimlerimizden elde edilen gelirler oluşturmaktadır.

Hayvancılıkta özellikle son yıllarda süt ve et besiciliği yönünde bilimsel temellere dayanan yöntemlerin uygulamaya konulması köyümüzde öncelikli gelir kaynağı olmuştur. Ayrıca modern usullere dayanan kanatlı hayvan besiciliği yönünden önemli adımlar atılmıştır.

Köy arazimizin engebeli ve dağlık olması, sulama imkanlarının bulunmaması nedeniyle az da olsa tarım ürünlerinden de bir miktar gelir elde edilmektedir. Ancak kuru tarım ürünlerinin ekilebilmesi nedeniyle gelir miktarı düşük düzeydedir. Ekilen tarım ürünlerinin başında buğday, arpa, fiğ, burcak, nohut, börülce başta gelmektedir.

Karpuz, kavun ekimleri de yapılmaktaysa da ancak ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir.

El dokuması kilim üretimi geleneksel usullerle devam etmektedir. Ancak geleneksel el dokuması kilim dokumacılığı önemli olçüde azalmıştır. Özellikle ticari amaçlı şirketlerin geleneksel motif ve özgün özellikten yoksun namazlağa dokutturulması yönünde çalışmaları ön plana geçmiş ancak zaman içinde ip ve dokuma kalitesinin düşmesi pazarlama sorunu nedeniyle, dokuma ücretinin düşmesi nedeniyle eski cazibesini azaltmıştır.

Geleneklerimiz : Köyümüzde eskiden beri süregelen adetler yerini hala korumaktadır. Bunların Başlıcaları; Çocuğun ilk banyoları için kırk taş toplayarak banyo suyuna katılması, çocukların göbek bağının okul, cami avlusu, ev temeli gibi yerlere gömülmesi, düğün esnasında geline saklanan tarak ve aynanın arattırılması, gelinin baba evinden çıkarken geri dönmeyecegini temsilen havaya silah atılması, yine gelinin damat evine geliğinde yere basmadan önce eline bir bebek verilmesi sayılabilir.

Yemeklerimiz Mahalli yemeklerimiz arasında kendine has yapımı, lezzeti ve görüntüsü ile tarhana çorbası gelmektedir. Ayrıca topalak ve keşkek yemeği belli başlı yemek çeşitlerimiz arasındadır. Özellikle düğünlerimizin olmazsa olmazı arasında topalak ve keşkek yemeğinin ayrı bir yeri vardır.

Karabacaklı Köyü Coğrafi Durumu : Köyümüz oldukça dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Bu nedenle yüksek derecede erozyona maruz kalmaktadır. Geniş miktarda meşe ormanına sahip bulunsa da gerekli arazi tesfiyesi yapılması gerekmektedir. Böylece şu an kullanılan tarım arazilerinin daha kullanışlı hale getirilmesi ve erozyonun önlenmesi sağlanabilir.

Arazi ve İsimleri
Batısında, köyün girişi tepe, azatlı tepesi
Doğusunda; acı dere, boyalık, bozlar köyü
Güney batısında; kocatepe
Kuzeybatısında; aktaryeri, uluyayla köyü
kuzeydoğusunda; uzunburun-omarhocalar mah

Diğer Yer İsimleri;
Yağtepesi
Mezartepesi,
Temelli,
Bozburun,
Millek,
Bokluyar,
Küçükhacıyar,
Hacıyar,
Kırmızıkepez,
Kepez
Temelli deresi,
Arapyeri,
Pıtıraklı,
Örenyeri,

FOTOĞRAFLAR


Karabacaklı Spor Kulübü

Köyden Görüntüler

Köyden Görüntüler2

Yavaşlar Aile Mezarlığı

Köyden Görüntüler3

Köyden Görüntüler4

Köyden Görüntüler5
[/u]cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler