Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana - Yeni Arkeoloji Müzesi
« önceki   123 ... 515253545556   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 52
Murat Ds
5 ay önce - Pts 07 May 2018, 23:06

Bak bu güzel oldu şimdi.

(01) Adana
5 ay önce - Sal 08 May 2018, 01:02

Bekliyoruz

Murat Ds
5 ay önce - Sal 08 May 2018, 16:20

Aslında buranın tam tanıtımının yapildığını düşünmüyorum. Ayrıca sehir içindeki tabelalarda yetersiz.

Ahmet Nadir İşisağ

5 ay önce - Prş 10 May 2018, 15:59

Salonlara girmeden önce cafenin hemen kapısının yanında Müzenin yerleşim planı yer almakta

(Cafer Paşa Camisinin kitabesi 1648 tarihli- )

(Magarsus Senatörünün Bronz heykeli- )

Karataş'ta bir balıkçının tesadüfen Karataş fenerinin açıklarında bulduğu Magarsus Senatörünün bronz heykeli biraz daha kaidesine özen gösterilerek sergilenmiş . Aşağıda ise Eski müzedeki (1988)durumu görülmektedir.

(Akhilleus Lahidi- )

ADANA BÖLGE (ARKEOLOJİ) MÜZESİ'nden İZLENİMLER
Büyük bir emek harcanmasına ve çok değerli eserlerin olmasına karşın benim yönümden o kadar çok eksik varki bu kadar olur. Sergilenen eserlerin ismi ve tarihinden başka açıklama bulunmamakta Sadece en geniş açıklama Çiniköy Tarhund Tanrı heykeli ile Anavarza sinevizyon gösterisinde görülmekte Ve en önemlisi müzenin en değerli parçalarından biri ISPUTAHSU Mühürünün nerede ve nasıl sergilendiğini göremedim. Ki bu mühür Kizzuwatna krallığının varlığını ispat eden bir buluntu ve tarihi belgedir Aynı Kaşıkçı elması gibidir. Ayrıca Taşköprü kitabesi sergilenmemiştir. Tamir kitabelerinden bir tanesi Cafer Paşa cami kitabesinin üzerine konmuştur. ve en önemlisi girişte ücret ödenen bankın hemen kuzeyinde duvarda yer alan panoda Yumurtalık yada Ayas'ın V.Langlois tarafından çizilen gravürü Tepebağ Surları olarak gösterilmektedir. Augusta ve Adana sikkeleri sergilenmemiştir. Augustadan getirilen Medusalı lahit nerededir bulamadım. Çıkışa doğru sergilenen bir mezar görüntüsünde hiçbir açıklama bulunmamaktadır. Roma dönemi sunak ve mezar taşlarının bir açıklaması ve üzerindeki yazıların tercümesi bulunmamaktadır. Ve gerçekten çok üzüldüm Sadece girişte Dünyanın oluşumu dikkat çekerken, sanki dünya bu bölgede oluşmuş gibi her türlü materyal konmuş ama bunlar gerçekten bu bölgede mi bulunmuş açıklama yok. Ardına Çineköyü Tarhund Tanrı heykel kompleksi ve panolarda verilen bilgiler bir emek karşılığı olmuş sonra evet sonra Bu kadar masrafa karşılık sergilenenler tam bir fiyasko bence! Roma Savaş arabası ile bir Roma villasına bu kadar masraf yapılmamalı idi..

AYDIN İNAN
site denetçisi

5 ay önce - Çrş 16 May 2018, 16:25

(+)

sayfa 52
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 515253545556   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA