Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 570

Dünya düz mü, yuvarlak mı?
düz 33.3%  33.3%  [9]
yuvarlak 66.7%  66.7%  [18]
Toplam Oy : 27

FuatUler
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 17:33

Alıntı:
Kaldiki Uydularin olmasi duz dunyaya tezatlik degil . Atarsin uydu dunya gok kubbesindeki bir yerde kalir illa yuvarlak mi olmasi lazım dünyanın.


Tabi. Butun hesabi kitabi uydunun kure dunyaya gore yapiliyor ona gore uygulaniyor. Roket tasarimi yapan onca ulke ve firma, bu roketlere motor ve yakit uretenler, navigasyon ve kontrol sistemleri yapanlar ve buna milyarlar harcayanlar, gizlice, yeraltinda, aslinda gokkubbeye gidip te orada asili kalacak balonumsu bisey yapip yolluyorlar. Bu asagidaki de aslinda balon.


https://apod.nasa.gov/apod/ap180421.html


Ulubey yılmaz
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 17:40

Alıntı:
Tabi. Butun hesabi kitabi uydunun kure dunyaya gore yapiliyor ona gore uygulaniyor. Roket tasarimi yapan onca ulke ve firma, bu roketlere motor ve yakit uretenler, navigasyon ve kontrol sistemleri yapanlar ve buna milyarlar harcayanlar, gizlice, yeraltinda, aslinda gokkubbeye gidip te orada asili kalacak balonumsu bisey yapip yolluyorlar. Bu asagidaki de aslinda balon.


Abd de veya herhangi bi yerde roket firlatilan bir yerin dunya şekliyle ne alakasi olabilir. Dünyanın kure olmasi roketin kat edecegi mesafeyimi artiriyir yada azaltiyor sen motor yakittan bahsediyorsun. Motora direncler geliyor diyelim ki zaten Roketle ilgili bircok hesap yapiliyor. Burdan kat edecegi mesafe, karsilarina cikacak direnc ve bu direnclerden ugrayacagi kuvvetler ve bunlarin sonuçları. Ama bu kadar konustun cevap ver o zaman. Hangi hesaplama dunya sekline gore degisebilir. Senin gibi cok bilgili zattan ogrenmek isterim .Dunyanin donmesinin hesaba katildigini bana soylemede !
Sen dersinki bir sureden sonra yercekimi yok oluyor ben sana derimki ortam yogunlasiyor


night ranger
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 17:44

Bazı şeyler kayıtsız şartsız kabul edilir. Taşlar yüzlerce yıl öncesinden konulmaya başladı. Devletlerin hatası yok bu konuda, neden sorgulasınlar ki? Olay NASA'da, Roskomos'ta, ESA'da, Jaxa'da, DLR'de, diğer space agency ve enstitülerde ve bunların hadi olsa olsa bir alt segmentlerinde bitiyor. Bunlar da riske hazır değiller. Ayrıca 1 km yukarıdan bir şey görünmez. Bu daha önce de açıklandı burada (pilot mevzusu). Kimse kimsede kötü niyet aramasın. Elektrik mühendisi/teknikeri olmayan bir insanın elektrikli ev aleti kullanarak (örneğin fırın) güzel yemek yapabilmesi gibi bir şey bu. Neden rezistansı sorgulasın ki? Cevaplaması en kolay soru buydu. Polaris bile daha zordu. Geçiniz...Misafir 7f9

8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 19:55

Dünya disk biçiminde olamaz. Çünkü yerçekimi radyal bir kuvvettir. Yani diskin üzerindeki su kütlesi bir yere dorğu (ağırlık merkezine doğru) harekete geçer hemen. Dünya küre olduğu için sular dağınık bir pozisyon alıyor ve bunu koruyor. Yerçekimi radyal kuvvet niye olsun diyenlere? Yerçekimi bir kütle ile diğer bir kütlenin birbirini çekmesidir. Yani iki kütle araswında oluşan çekim kuvveti bu iki cisim arasındaki uzaklık sabit kalmak şartıyla başka bir yerde de yapsak aynı kuvvetti vermeli. Yani bu tip temel kuvvetler bir noktadan sağa doğru da sola doğru da yukarı doğru da aşağı dopru da aynı çalışır. Çalışmaması için bir neden yok. Disk biçiminde dünya teorisi fiziğin temel kuvvetleriyle de çelişiyor.

Misafir 7f9

8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 19:59

Neyse kafanıza göre takılın gençler. Dünyanın küre olduğundan haberdar bilinçli bir insan olmak mı yoksa düz olduğunu sanan köşeyi dönmüş müteahhit olmak mı? O araba senin mi? O ev senin mi?...Hadi kaybol şimdi...

Misafir 8a2

8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 20:06

Hangi hesap dünyanın şekline göre değişebilirmiş miş miş...
Çakma belgesel severlere ithaf olunur.FuatUler
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 20:11

Alıntı:
Motora direncler geliyor diyelim ki zaten Roketle ilgili bircok hesap yapiliyor. Burdan kat edecegi mesafe, karsilarina cikacak direnc ve bu direnclerden ugrayacagi kuvvetler ve bunlarin sonuçları. Ama bu kadar konustun cevap ver o zaman. Hangi hesaplama dunya sekline gore degisebilir.


Evet degil mi? Ha duz dunyanin gokkubbesi uzerinde durdurmussun ha kure dunya etrafinda yorungeye sokmussun, ayni hesap.

Neye gore hesapliyorlar bunlari? Bilim dunyanin kure oldugu uzerine ama ayni kuramlar duz dunyaya da uygulanabiliyor, oyle mi?


FuatUler
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 20:19

Alıntı:
ben sana derimki ortam yogunlasiyor


Nedir yogunlasan? Madde mi var? Neden dunyadan uzaklasinca yogunlasiyor? Hesabi nerede? Yoksa kutlesel cekimle ayni mi onun da hesabi? Uydularinki ayniydi ya.


Ulubey yılmaz
8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 20:21

Ya abicim. Bana belgesel atmazmisin yeterli ingilizcemde yok vaktimde bana şöyle deki yilmaz kardesim bak roket firlatilirken dunya duz olursa firlatma esnasinda ve havadayken .......
Ve ......... Hesaplamalari yapilamaz yada duz dunya modeli icin yapilacak roketlerde ............. Etkilesimi ve ......... Direnci kure dunyaninkinden boyle boyle farklidir gibi mesnetli bir aciklama yaparmisiniz . Bisey yazin bende anliyayim belki duz dunyayi savunmam. Bisey ortaya atiyorsunuz ya aciklayin yada bilmediginiz konuda konusmayin. Roket icn yaptiginiz tasarimlar duz Dünya icinde niye gecerli olmasın. Kure dunyada ne varki duz dunya modelinde karsiligi olmayan.


Misafir 284

8 ay önce - Prş 26 Nis 2018, 20:24

Düz dünyanın saklanmasının tek sebebi hicbir sözde bilimsel acıklamalarıyla örtüsmemesi. Bunu izah edemiyorlar.sayfa 570
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET