Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Pts 05 Ksm 2007, 15:10
EXPO 2015 İzmir için ikinci hedef : 04-10 Kasım inceleme heyeti ziyareti


Birinci sınavdan başarı ile geçtik.
Bu sınavda da aynı başarıyı göstermek dileğiyle.


Alıntı:
Dünyanın en büyük fuarı EXPO 2015’i kimin düzenleyeceğine karar verecek Ulusllararası Sergiler Bürosu’dan (BIE) 6 kişilik inceleme heyeti bu akşam Türkiye’ye gelecek. Başkanlığını Hırvat Ivıca Maricic’in yaptığı, Finlandiyalı Raila Kehalınna, İsrailli Oren Bar-el, Japon Yura Hıdeo’nun yanı sıra BIE Genel Sekreteri İspanyol Vincente Gonzales Loscarteles ile BIE Uzmanı İspanyol Laurance-Levy Toledo’dan oluşan heyet, yarın Ankara’da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP lideri Deniz Baykal, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Sağlık Bakanı Recep Akda€ ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’la görüşücek.

Heyet üç gün İzmir’de
Üyeler daha sonra İzmir’e geçecek ve üç gün boyunca adaylık dosyası üzerinde titiz bir çalışma yürütecek. EXPO 2015 İzmir Genel Sekreteri Tunç Soyer, ''18 saatlik toplantı maratonunun sonunda heyetten 4 kişi, İzmir’in adaylık dosyası hakkında bir rapor hazırlayacak. Bu rapor, tüm ülkelerin delgelerine gönderilecek bir referans oluşturacak. Bu yüzden ziyaret, adaylık sürecinin en önemli duraklarından biri'' dedi.
8 Kasım akşamı İstanbul’a geçecek heyet onuruna ertesi gün Dışişleri Bakanı Ali Babacan yemek verecek. Yemeğe, ABD’den dönmesi halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.


http://www.milliyet.com.tr/2007/11/05/ege/ege01.html


EnderYıldırım
12 yıl önce - Pts 05 Ksm 2007, 22:02

BIE teknik heyeti bugün Ankara' da çeşitli görüşmelerde bulunmuşlar. Yarından itibaren İzmir' de olacaklar ve 3 gün incelemelerde bulunacaklar.
Ayrıca, Danimarka' nın yeni atanan Ankara Büyükelçisi Vahr, İzmir Valiliği' ne yaptığı ziyarette İzmir' e Expo konusundaki desteklerinin tam olduğunu belirtmiş. Bunun yanında bir süre önce, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' e güven mektubu yolladıklarına göre, büyük ihtimal Danimarka' nın oyunu alacağımız kanısındayım.


EnderYıldırım
12 yıl önce - Sal 06 Ksm 2007, 13:58

Heyet bu sabah İzmir' e geldi ve kısa bir süre önce de, Crowne Plaza' daki odalarına yerleştirildi. Artık bundan sonra, önemli 14 soruya yanıt, İzmir' de aranacak. İzmir' deki yetkililerle 3 gün boyunca görüşmeler olacak. İnciraltı fuar alanının güzelliğini, ne kadar önemli bir noktada olduğunu, otelden farkedeceklerini düşünüyorum.H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Sal 06 Ksm 2007, 16:18

Deniz Sipahi'ye göre, BIE heyeti olumlu Ankara'dan olumlu ayrılmış.
Umarım İzmir görüşmeleri de olumlu geçer.

Alıntı:
Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) İnceleme Heyeti önce İtalya’ya gitti, ardından da Türkiye’ye geldi. Dünyanın değişik coğrafyalarından gelen heyet üyeleri, Ankara Esenboğa Havalimanı’na indiğinde saatler gece yarısını gösteriyordu.
Değişik coğrafyalar diyorum, çünkü inceleme heyeti başkanı olan Ivica Maricic Hırvatistan’ın temsilcisiydi ve Zagrep’ten uçağa binmişti, Raila Kehalinna Helsinki’den, Hideo Yura Tokyo’dan, Oren Barel Tel Aviv’den, Laurence-LÈvy Toledo ve BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales Paris’ten...
Milano’daki heyet başka üyelerden kurulmuştu. Rapordan sızan bilgilerin pozitif olduğu, kentin EXPO’yu yapabileceğine dair düşüncelerin güçlü olduğu ifade ediliyor.
Hepimiz Milano’nun güçlü bir rakip olduğunu zaten en baştan biliyoruz.
Heyetle konuşmalarımızdan İtalya eski başbakanlarından Berlusconi’nin misafirlerle bizzat ilgilendiğini, kendi evinde özel bir ağırlama yaptığını ve bundan herkesin çok etkilendiğini öğrendik. Aynı ilgiyi İtalya Başbakanı Prodi de göstermiş. Kısacası bizi şaşırtan bir şey yok. Milano EXPO 2015’i istiyor ve almak için bütün gücüyle projeye asılıyor.
Heyetin Ankara programı oldukça yoğun ve sıkıştırılmıştı. İlk durak Türkiye Büyük Millet Meclisi oldu. Başkan Köksal Toptan, EXPO’yu çok istediklerini ve parlamento olarak olanakları seferber edeceklerini vurguladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay da benzer cümleler kullandı. Güvenlik konusunda garanti verdi ve BIE üyelerinin içlerinin rahat olmasını istedi.
Ardından Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, heyeti karşıladı. İzmir’de görev yapmış olduğu için Köksal’ın oldukça duygusal olduğunu gözlemledik. Valiliği döneminde tüm detaylara hakim olan Köksal, İzmir’i öven sözler söyledi ve kentin her yönüyle projeyi hak ettiğini belirtti. İzmir’in dünyanın en güvenli şehirler arasında olduğunu gururla söyledi, bir garanti de o verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi olmasından dolayı AKP grubu adına İzmir milletvekili Nükhet Hotar Göksel, Hilton Oteli’nde bir yemek verdi. Göksel, iktidar partisi olarak EXPO projesinin arkasında olduğunu hatırlattı. Yemeğe ilgi fazlaydı; devletin önemli kurumlarının temsilcilerinin de olmasının, heyet üzerinde pozitif etki yarattığını düşünüyorum.
Bir sonraki durak CHP Genel Merkezi’ydi. Genel Başkan Deniz Baykal, bizzat İzmir’e gelerek, sempozyuma katılan üyelerle tek tek ilgilenmişti. Baykal ile Genel Sekreter Loscertales arasındaki diyalog ilgi çekiciydi. BIE’nin önemsediği ayrıntılardan bir tanesi de iktidar dışında anamuhalefet ve diğer partilerin gösterdiği yaklaşımlar...
Deniz Baykal’ın da üslubu, inceleme heyetinin içini rahatlattı. Heyetin, üzerinde en fazla durduğu konu projenin sahipsiz kalmamasıydı. O yüzden parlamentoda temsil edilen tüm partilerin desteğini almak istiyorlardı. Bakanlara sorulan sorular da bunun üzerine yoğunlaşıyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminde başlattığı projenin bu noktaya gelmesinden son derece memnun görünüyor. Bu desteğini kabulde de tekrarladı; Paris’teki sunuma gelmek istediğini söyledi.
Gül, ''Eğer İzmir’in adaylığı onaylanırsa, EXPO 2015 sadece Türkiye’de ilk defa düzenlenen bu tür bir etkinlik olmakla kalmayacak, ülkemizin sınırlarının çok ötesine ulaşan bir ivme yaratacaktır. Ege’yi, Doğu Akdeniz’i, Karadeniz havzasını, Güneydoğu Avrupa’yı, Ortadoğu’yu, Kafkasları ve Orta Asya’nın tümünü kapsayan bölgemiz, EXPO 2015’in yaratacağı uluslararası kamuoyu ilgisinden pek çok biçimde istifade edecektir'' diyerek, bana göre Milano karşısındaki en büyük kozumuz olan ''medeniyetler buluşmasına'' dikkat çekti. İzmir’in tercih ettiği konu sağlık olduğuna göre Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da söyleyecek sözleri vardı. Akdağ, bu konuda Türkiye’nin, İzmir’in zenginliğinden bahsetti. İnceleme heyeti başkanı Ivica Maricic, raporun objektif ve BIE üyeleri için yol gösterici olacağını söylüyor ve ekliyor. ''EXPO’ların devamlılığı ve istikrarı bizim için çok önemli. O yüzden birçok kriteri göz önünde bulunduruyoruz. Örneğin neler yapacağınızı, nasıl fark yaratarak yapacağınızı göstermeniz gerekir. Seçilen temayla dünyanın ilgisini nasıl çekeceğiniz ve katılımı nasıl sağlayacağınızı iyi anlatmanız gerekiyor. Ve elbette... Devletin, İzmirlilerin bu işi nasıl istediği... Belki de hepsinden önemlisi bu...''
Dediğim gibi rapor, diplomatik bir dille yazılacak.
Ama satır araları ve ince mesajlar... Bizi asıl ilgilendiren bu olacak.
BIE İnceleme Heyeti, gezinin ilk durağı olan Ankara’dan bana göre olumlu görüşlerle ayrılıyor. İnceleme Heyeti Başkanı Ivica Maricic, hazırlayacağı raporla ilgili sürekli notlar aldı. Şimdi sıra İzmir kamuoyunun vereceği sınavda...
İzmirliler, EXPO’yu ne kadar çok istediklerini göstermeliler.


http://www.milliyet.com.tr/2007/11/06/ege/yazsipahi.html


Kordelya
12 yıl önce - Sal 06 Ksm 2007, 18:24

EXPO inş bizim olur. bu şehirde küçük de olsa iki oyun düzenlendi tesislerimizin neredeyse tamamını bu oyunlara borçluyuz. şimdi sıra çok daha büyük bir organizasyonda.getirisi de çok daha fazla.abartmıyorum, izmirin 20-30 sene de alacağı yolu 7-8 senede alırız.zaten yıllardır ihmal edilen bu şehir biraz nefes alır.

H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Çrş 07 Ksm 2007, 16:37

EXPO denetimi başladı
Organizasyona adaylık çalışmalarımızı görmek için kente gelen İnceleme Heyeti, ilde uçak turu yaptı.

Alıntı:
İzmir'in EXPO 2015 adaylık çalışmaları kapsamında önceki gün Ankara'ya gelen Uluslararası Sergiler Bürosu İnceleme Heyeti, dün de İzmir'de incelemelerine başladı. Sabah geldikleri özel uçakla Urla, Güzelbahçe üzerinden İzmir Körfezi'ni ve İnciraltı'ndaki EXPO alanını inceleyen ekip, öğlen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la birlikte yemek yedi. EXPO 2015 İzmir Tanıtma Kurulu Başkanı emekli Büyükelçi Solmaz Ünaydın, "Uluslararası sempozyumdaki performansımızı düşürmeden iyi bir sınav geçirmek için uğraşıyoruz. Bu sınavdan da başarı ile çıkacağız" dedi.

İnciraltı'ndaki alanı kuşbakışı incelediler
Airancyra Havayolları'na ait 9 kişilik özel bir jetle sabah saatlerinde İzmir'e gelen heyeti, İzmir Vali Yardımcısı Ömer Karaman karşıladı. Heyet buradan toplantının yapılacağı İnciraltı Crowne Plaza Oteli'ne hareket etti. Otelin terasından EXPO alanını yakından bir kez daha gören BIE heyeti, daha sonra Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi üyeleriyle bir araya geldi.
Saat 11.50'de başlayan toplantının ilk gündem maddesi tema ve alttemanın uygulanması oldu. Açılış konuşmasını yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, İzmir ve Ege'nin felsefenin ve bilimin doğduğu yer olduğunu söyledi. Ege'nin tıbbın merkezi olduğunu ifade eden Alıcı, İzmir'in sağlık konusundaki imkanlarını anlattı. Alıcı'nın konuşmasının ardından bu bölümde Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İşler Daire Başkanı ve Türkiye'nin BIE Delegesi Necil Nedimoğlu bir sunum yaptı.

Çok etkilendiler
Crowne Plaza'daki sunumun ardından delegeler Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından verilen öğle yemeğine katıldı. Yıldırım, delegelere ulaştırma altyapısıyla ilgili projeleri anlatarak, İzmir için destek istedi. Bakan Yıldırım'dan sonra söz alan Heyet Başkanı ve Hırvatistan delegesi Ivica Marıcıc, "Havadan İzmir'i ve otoyolları gördük ve çok etkilendik. Havalimanınız çok etkileyiciydi. Gelecekteki projelerle EXPO'yu gerçekleştireceğiniz kesin" dedi.

Vali yemekte ağırladı
Heyet öğleden sonra gerçekleşen ikinci oturumda Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sunumunu dinledi. Heyet üyeleri daha sonra araçlarla EXPO'nun yapılması planlanan İnciraltı'ndaki alanı inceledi. Akşam üzeri gerçekleştirilen toplantılara katılan heyet üyeleri gece de İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın Derya Restoran'da verdiği yemeğe katıldı.

Demirtaş sürpriz yaptı
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, BIE Inceleme Heyeti Başkanı Hırvatistan Temsilcisi Ivica Marıcıc'e Hıvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesi geçtiğimiz günlerde Türkiye ye gerçekleştirdiği geziden çıkan haberin kupür ve fotoğraflarını göstererek sürpriz yaptı. Demirtaş'ın "Cumhurbaşkanı Stjepan Mesi EXPO'da desteğimiz sizinle" şeklinde mesajları bulunan gazete küpürlerini gözden geçiren Maricic, "Cumhurbaşkanımız EXPO da İzmir'i destekeleyeceğimizi ilan etmiş. Diyecek bir şey yok"dedi.

Kimler katıldı?
EXPO Yürütme Komitesi Başkanı Mengü Büyükdavras, Komite Eşbaşkanı Bahattin Gürsöz, EXPO 2105 İzmir Tanıtma Kurulu Başkanı Solmaz Ünaydın, Dışişleri Bakanlığı Çoktaraflı Kültürel İşler Daire Başkanı ve Türkiye nin BIE Delegesi Necil Nedimoğlu, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, EBSO Başkanı Tamer Taşkın, EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, Büyükşehir Belediyesi Projeler Müdürü Yeşim Müderrisoğlu, ESHOT Genel Müdürü Gül Şener, EİB Başkanı Mustafa Türkmenoğlu.http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/11/07/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Prş 08 Ksm 2007, 13:33
"Yer seçimi mükemmel"


"Yer seçimi mükemmel"

BIE Genel Sekreteri Loscartales, "İnciraltı çok uygun. Kafamızdaki sorulara tatmin edici yanıtlar aldık" dedi

Alıntı:
EXPO 2015 adaylık çalışmaları için İzmir'de bulunan Uluslararası Sergilere Bürosu (BIE) İnceleme Heyeti üyeleri, yer seçimi konusunda, Türkiye'nin mükemmel bir tercihte bulunduğunu söyledi.
BIE Genel Sekreteri Vicente G. Loscartales, Türkiye'nin EXPO konusundaki adanmışlığını yerinde tespit etme fırsatı bulduklarını belirterek, "Kafamızdaki sorulara tatmin edici yanıtlar aldık. Birçok önemli ve değerli açıklama yapıldı" dedi.
Adaylık çalışmalarını yerinde görmek üzere pazartesi günü Ankara'ya giden, önceki gün de İzmir'e gelen BIE İnceleme Heyeti, çalışmalarını sürdürüyor.

Hukuki sorunlar
EXPO'nun yapılması planlanan İnciraltı'ndaki araziyi inceleyen heyet üyeleri, alanla ilgili bilgi aldı. Heyete EXPO'ya yerel ve politik desteği anlatan İzmir İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, şu bilgileri verdi:
"BIE İnceleme Heyeti, EXPO alanı olarak belirlenen yerle ilgili sahiplik durumunu ve hukuki sorunları sordu. Biz de mevcut durumu anlatarak arazisi bulunan hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceği konusunda açıklamalarda bulunduk. EXPO alanı içinde kalan lagün kamunun malı. Kalan kısmı özel mülkiyet. Arazi sahipleri 25-30 yıldır imar yasağı dolayısıyla arazilerini değerlendiremiyor. Dolayısıyla EXPO, arazi sahiplerinin arazilerinin değerlendirilmesi için bulunmaz nimet."

Kartvizit vermişlerdi
Heyet üyelerine, EXPO alındığı takdirde arazinin sahipliği ile ilgili modeller hakkında da bilgi verildiğini kaydeden Yılmaz, "Kamuya ait yerlerin yanı sıra EXPO alanında yeterli büyüklüğe ulaşmak için arazide bir kısım kamulaştırmalar olacak. Yapılacak kamulaştırmada, arazi sahipleri, kamulaştırma bedelini beğenmedikleri takdirde dava açacak ve değer tespiti hukuk kanalıyla gerçekleştirilecek. Bu süreçte bir sıkıntı olması ve arazi sahiplerinin mağdur edilmesi söz konusu değil" dedi.
BIE Genel Sekreteri Vicente G. Loscartales, 15-20 Ekim tarihleri arasında kendisine ulaşan bazı arazi sahiplerinin kartvizit bırakarak sorunlarını dile getirdiğini belirterek, "Bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştük. Kocaoğlu bu sorunu ortadan kaldıracaklarını ve arazi sahiplerini mağdur etmeyeceklerini, çözüm için ortak bir yol bulacaklarını söyledi. Ayrıca arazi sahiplerinin de EXPO'yu ne kadar istediklerini ve desteklediklerini açıkladı" dedi.

"Sorularımıza tatmin edici yanıt aldık"
BIE Genel Sekreteri Vicente G. Loscartales, iki gün boyunca yaptıkları temaslarda Türkiye'nin EXPO konusundaki adanmışlığını yerinde tespit etme fırsatı bulduklarını kaydederek, "Kafamızdaki sorulara tatmin edici yanıtlar aldık. Birçok önemli ve değerli açıklama yapıldı" diye konuştu.
İnceleme Heyeti Başkanı Hırvatistan delegesi İvica Maricic ise, "Dün yemek yediğimiz yerde körfezi bir başka açıdan görme şansı yakaladık. Bizim işimizi kolaylaştırdınız. İzmir'in EXPO 2015 adaylığında şansı çok yüksek" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ulaşımı anlattı
Heyetin ikinci gün çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO alanı ve kent genelindeki ulaşım çözümlerini anlattı. Heyete ulaşımla ilgili sunum gerçekleştiren Vali Yardımcısı ve EXPO 2015 Yürütme Komitesi Başkan Yardımcısı Fahri Aykırı, inceleme heyetinin, temasları sırasında İnciraltı'ndan övgüyle bahsettiğini söyledi. Havadan gördükleri alanı bir de yakından görmek isteyen heyetin pazartesi akşamı EXPO alanını gezerek yerinde inceleme fırsatı bulduğunu kaydeden Aykırı, "İnceleme heyetinin EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı nın kentle bütünleşmesi çok dikkatlerini çekti. Benzerinin Portekiz'in Lizbon şehrinde olduğunu ancak orada da alanın çok küçük olduğunu vurguladılar. Sunumda, ulaşım, EXPO alanında uygulanacak proje ile ilgili detaylı açıklamalarımızı yaparken, soruları da yanıtladık" diye konuştu. Heyetin Finlandiyalı temsilcisi Raila Kehalinna da, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nı çok beğendiğini söyledi.

Heyet Efes'i gezdi

BIE heyeti öğle yemeği öncesi Kordon'da kısa bir yürüyüş yaptı. İzmir Başkanlar Kurulu üyeleriyle birlikte yenen öğlen yemeğinin ardından heyet Başkanı İvicamarıcıc, kenti kezmek için gruptan ayrıldı. Diğer heyet üyeleri Efes Antik Kenti'ni gezdi. Heyetin Japon üyesi Hıdeo Yura 12 yıl önce de Efes Antik kentini gezdiğini belirterek, "Benim ülkemde Ege'de böyle yerler olduğu bilinmiyor. EXPO'yu almak istiyorsanız, Efes gibi müstesna bir tarih hazinesini öne çıkarmalısınız" dedi.

"150 yıllık süreç"
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, "Heyetin konu ile ilgili ayrıntılı sorularına yanıtlar verdik. Bütün imtihan ve karar sürecinin sıkı olması 150 yıldır devam eden bu organizasyonun sağlıklı bir şekilde devamı için gerekiyor. Önümüzde EXPO'nun alınmasının ardından 7 yıllık bir zaman var. İzmir zaten otel ve diğer yatırımlarıyla 12 aylık turizm sezonuna hazırlanırken EXPO bu hedefe ulaşılmasını kolaylaştıracaktır" dedi.http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/11/08/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Prş 08 Ksm 2007, 13:40

Nedim Atilla'nın konu ile ilgili yazısı :

Alıntı:
İzmir dört gündür EXPO 2015 için ciddi bir sınav veriyor. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) ‘İnceleme heyeti’ önce Başkent’te en yetkili isimlerle görüştü, ardından da İzmir’deki yürütme ve yönlendirme kurulu üyelerini dinledi, adeta sorguladı. Önce İzmir Valisi ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı İnceleme Heyeti üyelerine birer resepsiyon verdi. Heyetin her adımı gazetecilere açık değildi ama bizim gibi gazeteciler heyetten gelen soru ve yanıtları, hangi konuşmaları ilginç bulduklarını öğrenmek için epey çaba harcadılar. Geçen hafta sorulacak 14 soruyu yazmıştık, bu sorularla en ince ayrıntısına kadar yanıt aradı EXPO heyeti...

Pek çok şeyi de böylelikle öğrenmiş olduk... Neler mi? Buyurun paylaşalım...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘açık sözlü-delikanlı’ söylemi heyetin çok hoşuna gitmiş. Gül, BIE üyelerine, “Bunu İtalya Başbakanı’na da söyledim. Milano her konuda doymuş bir kent. Ama İzmir yatırımlara çok daha açık ve organizasyonu daha büyük heyecanla sahiplenecek bir kent. Milano’yu seçmek size kaybettirir ama İzmir’i tercih etmekle çok şey kazanırsınız” dedi. Gül ‘Bu sözlerimi İtalya Başbakanı Prodi’ye de söylediğim için rahatça size de söylüyorum. Biz kimsenin arkasından konuşmayız’ demesi çok beğenilmiş...

Baykal’ın etkileyiciliği


İnceleme Heyeti’ni en çok etkileyen ikinci isim CHP lideri Deniz Baykal olmuş. Delegelerle Cumhurbaşkanı Gül gibi iyi bir İngilizce ile konuşan Baykal, ‘EXPO’nun gücüne bakın ki daha şimdiden muhalefetle iktidarı birleştirdi’ demiş. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın CHP’li olduğunu anımsatan ve EXPO 2015 projesinin bir hükümet değil, devlet projesi olduğunu belirten Baykal; iktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplum örgütleriyle, işadamlarıyla ve halkla bütünlük içinde olayı sahiplendiklerini anlatmış.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın güvenlikle ilgili yanıtları da ‘Tatmin edici’ bulunmuş.

Kültür Akupunkturu


EXPO 2015’in Tanıtım Grubu Başkanı Solmaz Ünaydın’ın konuşmasında yer alan ‘Kültür Akupunkturu’ sözü de delegeleri fazlasıyla etkilemiş. Burada ‘alternatif tıp’ denilince akla gelen ilk yöntem olan akupunkturu İzmir’in çok dilli, çok kültürlü yapısı ile EXPO’ya önemli katkı yapacağının altını çiziyordu Solmaz Hanım...

İnciraltılı mağdur olacak mı?


Daha önce gelen BIE heyeti ile görüşen ‘İnciraltı sakinlerinin’ dile getirdikleri şikayetler bu kez İzmirli Yürütme Kurulu üyelerinin karşısına ‘soru’ olarak çıkmış. ‘Bu proje ile kimsenin rant sağlamayacağı’ garantisinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun yaptığı konuşma hayli önem kazanmış. Kocaoğlu, ‘EXPO olmasa da biz İnciralti ile ilgili bir plan hazırlığındaydık. Düşük inşaat ve kat yoğunluklu, yeşili koruyan, termal turizme açık bir planlama içindeyiz’ diyerek heyeti rahatlatmış. BIE delegelerinin dünyadaki aklı başında herkes gibi ‘sürdürülebilir kalkınmayı’ önemsemeleri normal... EXPO projesinin de STK’lar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden kabul görüyor olmasını beklemelerinin doğal olduğu kadar...

Sağlık Bakanlığı temsilcisi neden yok?


İnceleme Heyeti’nin Ankara programları sırasında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ziyareti de bulunuyordu. Temamız sağlıkla ilişkili olduğu için bunu doğal karşılamak gerekiyordu. Ancak heyet üyeleri İzmir’deki toplantı sırasında ‘Yürütme ve yönlendirme kurulunda neden Sağlık Bakanlığı temsilcisi yok?’ diye sordular. Cevap Vali Kıraç’tan geldi: ‘Biz bu heyetleri oluştururken henüz temamız belli değildi. Ayrıca ben İzmir Valisi olarak bütün bakanlıkları temsil ediyorum’

Rakamlar, rakamlar

BIE İnceleme Heyeti’ne sunulan bilgileri de paylaşmak isterim. Temamız sağlık ama eğlence de az değil. 30 Nisan 2015 ile 31 Ekim 2015 tarihleri arasında açık kalması planlanan EXPO’yu alabilirsek fuarımız tam 185 gün açık kalacak. Bu 26 hafta üç değişik mevsim demek. EXPO saat 10 ile 22 arasında da açık kalacak. Yaklaşık 39 milyon ziyaretçi öngörülüyor katılımcı olarak... 185 gün boyunca tam 35 bin değişik kültür ve sanat gösterisi de yapılabilecek.

Heyet yarın İzmir’den ayrılıyor. Bizim gözlemimiz ‘Hayli mutlu’ oldukları yönünde. Yanılıp yanılmadığımız da yaklaşık 20 gün sonra Paris’te öğreneceğiz...


http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=97680,10,66


EnderYıldırım
12 yıl önce - Prş 08 Ksm 2007, 14:48

İnceleme Heyeti Başkanı Hırvatistan delegesi İvica Maricic ise, "Dün yemek yediğimiz yerde körfezi bir başka açıdan görme şansı yakaladık. Bizim işimizi kolaylaştırdınız. İzmir'in EXPO 2015 adaylığında şansı çok yüksek" dedi.

Bu cümleler sanırım, Expo inceleme heyetinin ziyaretinin olumlu geçtiği anlamına gelir. Expo için önemli rapor lehimize hazırlanacak. İzmir bu sınavı da başarıyla atlatıyor.ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet