Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ali clarkkent
3 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 12:30

Alıntı:
Sorum şu şehirlerarası yolda dönel kavşak olurmu çünkü bilmeyen biri için kazaya sebebiyet verir coğrafyacı,tilki,vural ve diğer arkadaşlar

Evet. Olur. Hem de çok var. Bir tanesinin yerini nokta atışı tarif edeyim. Bilecik-Bozüyük arasındaki yolda. Demirköy'de. Uydudan yerini göstereyim. Cumartesi sabah ve Pazar akşam vakti buradan geçtim.

(+)

COGRAFYACI
3 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:21

Valla ben hiç görmedim ama şu resme bakarsak örneği varmış, ama tehlikeli bir iş, dönel kısmın ana yoldan baya bir izole edilmesi gerekir, aksi halde kazaya davetiye çıkar

HORASANLI8
3 ay önce - Sal 17 Nis 2018, 00:49

Döner kavşak dediğimiz sistem akıllı denilen kavşak sistemi. Aslında akıldan kasıt Tarafik Emniyeti+Zaman+Nezaket+Yakıt olan insan aklı. Yani dünyada olan yeni trend Türkiyede çok moda. Bahsettiğiniz sistem Türkiyenin heryerinde var. Çünkü Karayolları baş mühendisleri artık bu projeleri tip proje haline getirdi. İlk olarak pilot uygulamaları yaklaşık 10 yıl önce anadolu şehirlerinde başladı. Eğer teknik bir cevap verirsek, köprülerde rakortman boylarını, kavşak merkez kaç hızlarını(açısal hız) kuvvetinin=Araç lastik sürtünme kuvveti eşitliğini, trafik emniyetini, kritik araç sayısını, kavşak maliyetini, ülke bazında zaman ve yakıt tasarrufunu gibi bir çok sebebi etkileyerek belirlenmiş bir yeni moda kavşak tasarım trendidir. Eski moda yonca kavşaktı, gerek kamulaştırma gerekse Türkiyede arsa sıkışıklığı ve yüksek maliyetli bir sistem olması sebebiyle mecbur kalmadıkça ilgili proje inşaat mühendisleri tarafından artık çok kabul görmeyen bir sistem.

Haklı olduğunuz konuya gelirsek Kahramanmaraş gibi anadolu şehirleri bu işe nasıl ayak uydurur. İlginç bir veridir,
Kahramanmaraş bu işe Anadoluda çabuk adapte olmuş şehirlerden, kaza ve tarfik yoğunluğu verileri her geçen gün neredeyse eski kavşak hali sayılarıyla birbirine yaklaşıyor. Kazanç kısmı: yakıt ve zaman. Kayıp kısmı: Trafik emniyeti ve sıfır nezaket. Buda bizim memleketin yaşam tarzı.

worldisblack
3 ay önce - Sal 17 Nis 2018, 07:30

silinsin.

Ali clarkkent
3 ay önce - Sal 17 Nis 2018, 10:59

Alıntı:
Valla ben hiç görmedim ama şu resme bakarsak örneği varmış, ama tehlikeli bir iş, dönel kısmın ana yoldan baya bir izole edilmesi gerekir, aksi halde kazaya davetiye çıkar

Evet. Biraz tehlikeli. Kavşağa girecek olan araç metreler öncesinden sinyalini veya dörtlülerini yakmak zorunda. Yoksa arkadaki araç için tehlikeli olabiliyor.

COGRAFYACI
2 ay önce - Cum 04 May 2018, 01:52

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET