Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 311
reko
5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 15:49

Alıntı:
Dolar Türkiye'de 1.50 iken ne üretiyorduk? Şu anda çok daha yüksek üretimimiz var.

neye göre rakam vermeniz lazım...üretimimiz artı ama ürettiklerimi dışarıdan dolarla alıyoruz..işleme teknoloji montaj fabrikası vs..bu şekilde yürümez kendimiz katma değeri yüksek ürün üretmeliyiz..[/quote]

cihan17
5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 15:58

Dolar yılda 2 kere dip 2 kere zirve yapar , bu hareketlerin arasında da çeşitli bantlarda hareket eder.ve her yıl belirli bir oranda artış yaparak yükselişini sürdürür. Sanayi ve teknoloji üreten bir ülke olmadığımız sürece bu böyle olmak zorundadır. Ama bu artış yıllık faizlerini çok üzerine çıkarsa sorun ciddi demektir. Birkaç puan üzerinde bir yıllık artış varsa durum olağan akışında demektir

Teo72
5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:05

Alıntı:
Kardeşim sen okuduğunu anlayamıyor musun? Ben tospembe demiyorum. Dolar düşecek satın diyorum. 2 yıldır satın alanın elinde patlıyor, millet borsadan faizden malı götürdü diyorum. Konu başlığı dolar alıp almamakla ilgili değil mi? Ben mi yanlış geldim?

Dolar bitmiştir. Çok merkalıysanız avro alın. Ama yine de çok büyük getiri gelmeyecek.

Alıntı:

Borsaya yatırım yapmak lazım. TL'yi elinde tutarsan enflasyon yüzünden para kaybedersin.

Borsa hesabi yaparken taban-tavan hesadi yap, dolara gelince gecen sene de bu kadardi hic artmadi ki diye akil ver. Iyi taktik tabi yersen.

Burç

5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:36

Tam tersi, borsada da zirveye bakılır. Örneğin ASELSAN hissesi şimdi 27 lira ile geçen seneye göre 2 kat yükselmiş durumda. Ama kimse "ASELSAN çok yükseldi" demez. Çünkü birkaç ay önce 42 lira idi, "%40 değer kaybetti" diyoruz. Yani işin doğrusu hep zirveden ölçülür.

mehmet GZL
5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:53

aktar_ismail

5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:57

Sadece dolar euro almamak mesele değil, mesele ithal hiç bir ürün almayacaksın. Gerçek milliyetçilik bunu gerektirir.
Adam mercedes, vw, audi, opel, vb biniyor, parliement sigara içiyor, iphone kullanıyor sonra gidip milliyetçilikten bahsediyor. Bu sözde milliyetçiler amip gibi çoğalıyor son zamanda.

mahmut11
5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 16:57

Boş laflar..

turgutkuzan

5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 17:10

Alıntı:
Sadece dolar euro almamak mesele değil, mesele ithal hiç bir ürün almayacaksın. Gerçek milliyetçilik bunu gerektirir.
Adam mercedes, vw, audi, opel, vb biniyor, parliement sigara içiyor, iphone kullanıyor sonra gidip milliyetçilikten bahsediyor. Bu sözde milliyetçiler amip gibi çoğalıyor son zamanda.

Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

98 yılında (9 yılın sonunda) AÖF İktisat bölümünden mezun olmayı başardım.
İktisat alanında bilgim asgari seviyededir.
Bununla birlikte bildiğim kadarıyla, dış ticarette KARŞILIKLILIK esastır.
Diğer bir deyişle, bir ülkeye ihracat yapabilmek için, o ülkeden ithalatta yapmanız gerekiyor.
İthal hiç bir ürün almayacaksın ifadesi hiç bir ürünü ihraç etmeyeceksin anlamına gelir.
İhracat yapmamak, ürettiğini satamamak anlamına gelir.
Satamadığın ürünün üretimi durur / azalır.
Üretimin durması / azalması milliyetçilik ile bağdaşan bir durum mudur?

aktar_ismail

5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 17:24

Alıntı:
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

98 yılında (9 yılın sonunda) AÖF İktisat bölümünden mezun olmayı başardım.
İktisat alanında bilgim asgari seviyededir.
Bununla birlikte bildiğim kadarıyla, dış ticarette KARŞILIKLILIK esastır.
Diğer bir deyişle, bir ülkeye ihracat yapabilmek için, o ülkeden ithalatta yapmanız gerekiyor.
İthal hiç bir ürün almayacaksın ifadesi hiç bir ürünü ihraç etmeyeceksin anlamına gelir.
İhracat yapmamak, ürettiğini satamamak anlamına gelir.
Satamadığın ürünün üretimi durur / azalır.
Üretimin durması / azalması milliyetçilik ile bağdaşan bir durum mudur?

Ben de yüksek öğrenimimi iktisat üzerine yaptım, master olarak da finans okudum. Ve söylediklerinizi ilk defa duyuyorum.

Mesela araştırın bakın, Çin'den ne kadar mal almışız ne kadar mal satabilmişiz.
Söylediklerinizin hatalı olduğunu ordan anlarsınız.

aktar_ismail

5 ay önce - Pts 16 Nis 2018, 17:28

Sözde milliyetçi değil özde milliyetçi olun.

sayfa 311
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET