Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
*selim*

10 yıl önce - Pzr 04 Ksm 2007, 18:39
Kütahya - Kossuth Müzesi (Macar Evi)

Macar evi olarak bilinen Kossuth müzesi 1982 yılından beri ziyarete açık bir müzemizdir.
Macar anayasasının taslağının hazırlandığı bu evde 1850-51 yıllarında Macar özgürük savaşçısı Lajos Kossuth yaşamıştır.
Osmanlı İmparatorluğu'na sığınarak bu evde ailesi ile birlikte 1 yıl kadar yaşayan Lajos Kossuth Türkçe bir gramer kitabı da yazmıştır.

Müzede yazdığı gramer kitabının fotokopileri, müzik aletleri, tütün kıyacağı, tabaka gibi objeler, 18. yy'dan kalma bir piyano, porselen yemek takımları ve Budapeşte’nin eski fotoğrafları ile klasik Türk evine ait etnografik eserler görülebilir.

2 katlı ve 7 odalı müze-ev, bahçe içindedir ve sokağa penceresi yoktur. Selamlık bölümünün bulunduğu birinci katta yemek odası, yatak odası ve çocuklara ait bir oda ile çalışma odası yer alır. Odaların içerisinde yerli dolaplar, yüklükler, şömine, oyma şerbetlik, raflar ve sedirler bulunmaktadır.

Lajos Kossuth:
1849'da ülkesinin bağımsızlığını ilan eden kişi ve ilk cumhurbaşkanıdır, Avusturya'ya karşı verilen savaşı Rusya'nın Avusturya yanında savaşa girmesi üzerine kaybetmiş ve Kütahya'ya sürgün edilmiştir. 1851 yılında bir Amerikan Savaş gemisi ile ülkeyi terkedene kadar bu evde yaşamıştır. Macar Özgürlük Savaşı'nın yıldönümünde müzede düzenlenen törenle anılmaktadır.

(+)

ercu
10 yıl önce - Çrş 07 Ksm 2007, 15:28

merhaba lar ortaokul ve liseyi 80 li yıllarda kütahyada okudum.hala da fırsat bulduk ça yolum düştük çe kütahya ya gezmeye gidiyorum.eskisiyle yenisiyle-iyisi kötüsüyle ve güzeli çirkiniyle de olsa kütahya yı çok seviyorum.bir dönemimin bütün hatıraları arkadaşları ve şu anda kendisi kütahyada olmasa da ilk gözağrım...........olsun onun yerine de geziyorum oraları.sizden ricam kütahya nın 80 li yıllara ait
foto,kartpostal vbg.mümkünse yayınlamanız.şimdiden teşekkürler
aşağıdaki karalamaları kütahya da dolaşırken yazmıştım.şiir lerimin 'hatıralar evi' bölümünden
inşallah beğenirsiniz.

..........
asfalt ın altından görünen
tanıdık taşları arıyorum
boyası değişmeyen
aşina evleri arıyorum.
kesilmeyen ağaçları arıyorum
ikimizinde gördüğü
tanıdık gözler arıyorum
ikimizide gören.........

..............

*selim*

9 yıl önce - Pts 21 Nis 2008, 18:14

+Polarize...

(+)

*selim*

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 17:33

(+)

*selim*

9 yıl önce - Prş 24 Nis 2008, 17:33

Aynı mesaj'dan iki adet çıktığı için silinebilir...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler