Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Kadir Can Dedeoğlu
10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 01:16

Alıntı:
Anlamı da unutmamak lazım; aklıma gelen anlamları -genelde- bilinmeden konulan isimler: 'Rabia': 4.kız çocuğu...


annemin adı Rabia ve kendisi 4. kızıymış dedemin. bir öğretmenimin adı da Rabia'ydı. o da 4. kızmış. Dedelerimiz ve atalarımız genelde anlamına göre koyarlarmış isimleri. dershanedeki bir kızın da adı Rabia fakat 2 kardeşler. Artık isimler genelde kulağa hoş geldiği için konulur oldu.


Konu başlığına gelince; çok önemli etkisi olduğu kesin. sınıf arkadaşımın dayısının adı "satılmış yenice". Bana böyle bir isim verseler ölmek isterdim herhalde.


Onur BALCI

10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 01:27

Onur, Fransızca (honneur) kökenli bir isim; fakat Türkçeye yerleşmiş, anlamı çok şey ifade eden, taşıması bir o kadar zor olan bir isim.

TDK'ye göre,

Alıntı:
1. İnsanın kendine karşı duyduğu saygı, şeref, öz saygı, haysiyet, izzetinefis.
2. Başkalarının gösterdiği saygının dayandığı kişisel değer, şeref, itibar.

anlamlarına geliyor.

Bahsettiğim gibi; "onur"un birçok anlamı var ve üzerinde taşıyan kişinin, bütün bu anlamları kendisinde barındırması gerekiyor.

"Onur"u hayat bana öğretti, ben de hayata öğretiyorum. Hayat, onurlu olmam gerektiğinden bahsetti, ben de hayata karşı kendimde bir "onur" barındırarak ona sunuyorum.


Hüseyin Çimrin

10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 02:03
Taşıdığım İsim Hayatımı Etkiliyor mu?


Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını söyleyebiliriz. 'İsimler yeni doğan bebeğe verilirken bile, farkında olmadan kişiler bebeğin geleceği üzerine karar verdikleri görüşündeyim. Numörolojide tıpkı rakamların insanların üzerinde etkisinin olması gibi, harflerin de insanlar üzerinde çok büyük etkisi olduğunu yaşamımda gözlemledim. İnsanların kişilere isimlerine göre, önyargılı yaklaştıklarını da söylemek pek yanlış olmaz. Ayrıca insanların yakın çevresinde karşılaştıkları olumsuz kişilerin isimlerinin bu önyargıda etkisi olabiliyor. Dolayısıyla bu durum aynı isimde kişiler için önyargılı bir yaklaşımı da doğurabiliyor. Belki basit bir örnek ama, ‘Şaban’ ismi verilen bir çocuk, ister istemez dalga geçilebilen bir konuma maruz kalabiliyor.

İsim, harfler gibi bir takım sembollerden oluştuğu icin doğduğumuz andan itibaren sahibini etkisi altına alır. Kişi isminin özelliklerini taşır. Bu nedenle çocuklarımıza isimler verirken, bazı isimlere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hele hele büyükanne ve büyükbabaların isimlerin çocuklara verilmesi, kişilerin yaşamlarında olumsuz etkileri olduğuna inanıyorum. Ben kendi çocuklarıma isim verirken buna çok dikkat ettim. Çocuklarımdan doğacak çocuklarına benim ve annelerinin isimlerini vermemeleri için söz aldım. Torunuma isim verilirken, kızım ve damadımı isimlerin karakter üzerindeki etkisi konusunda bilgilendirdim. Sağ olsunlar. Onlar da buna uydular.

Şimdi size her harfe yüklenen etki ve anlamı sunayım ki, sizler de isimlerinizde gizli karakterinizi öğreniniz. Hani derler ya; “Fala inanma, falsız da kalma!” yani öyle bir şey.

A: Algılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişilerdir.
B: Ön sezileri kuvvetli kişilerdir, olaylar karşısında hiçbir zaman umutlarım kaybetmezler.
C: Güzel sanatlara yatkınlıkları vardır. Duygusal kişilerdir.
Ç: Zevkine ve sefaya düşkün kişilerdir.
D: Üstün gücü temsil eder; hırslı ve zorluklara direnen kişilerdir.
E: Ruhsal karışıklığı temsil eder, bu kişiler üzüntü ve sevinci bir arada yaşarlar, ruhsal gel gitleri vardır.
F: Sakin kişiliği ifade eder, uysal ve güvenilir kişilerdir.
G:İnatçı kişilik, gerginlik ve üstün güçlere sahip olma arzusu.
H: Sakin, durağan kişilik.
Iİ: Hassas, duygusal ve kırılgan kişilik.
J: Kaprisli, kıskanç kişilik.
K: Başarılı, unvan sahibi, daima yükselen kişilik.
L: Sanatsal yönleri olan kabiliyetli kişilik.
M: Ticarete yatkın, zeka seviyesi yüksek kişilik.
N: Üstün güçleri olan ve sağduyu sahibi kişilik.
OÖ: Gizemli kişilik, gizliliği sever, duygularını kolay kolay açığa vurmaz.
P: Kendinden emin kişilik, girdikleri ortamda kendine güvenli davranışlarıyla dikkat çekerler.
R: Tereddütlü kişilik, karar vermekte sürekli zorlanırlar.
S Ş:Aşırı hayalperestlik, sık sık hayal kurarlar.
T: Ketumdurlar, duygularım karşısındakine çok zor açarlar.
UÜ: Durgun görünümlü, çok ağır hareket eden kişilerdir. İşlerini yavaştan alırlar.
V: Kendi içine dönük, umursamaz kişilik, bana dokunmayan yılan bin yıl yasasın diye düşünürler.
Y: Geçmişteki İzleri, üzüntü ve diğer olayları sürekli yaşarlar, geçmişlerini asla unutmazlar, ancak güçlü kişilik yapıları vardır.
Z: Bilimle uğraşan, okumayı seven, akademik anlamda başarılı kişilik.

İsimlerinizde yer alan harflerin bu listedeki karşılıklarını bulun. Belki siz de, isimlerin insan üzerindeki etkileri konusunda benim gibi farklı düşünürsünüz. Kim bilir?

Hüseyin Çimrinkürşat dede

10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 02:44

Alıntı:
isim bence hayatı etkiliyor.güzel bi ismin varsa bence 1 adım öndesin


    Bu görüşe ben de katılıyorum,isimler yaşamın bir yerinde kısmen de olsa etkiliyor kişiyi. Küçücük oğlum bile okulda Perisu ya da Sıla isimli arkadaşlarıyla aynı sırada oturmak isterken ismini burada yazmayayım başka bazı arkadaşlarıyla oturmayı istemiyor.

Toplumda da bazı sosyo-kültürel sınıflarda bazı isimler daha makbul görülüyor,yanlış anlaşılmasın diye örnek vermek istemiyorum. Hihayelerimizde bile bunu görebiliriz,eğer ihtiyar bir bayandan bahsediyorsa hikaye "hatice nine,zehra ana,keziban hala vs."anılır,eğer küçük bir kız ise anlatılan"Lale,sema,buse,gizem,seçil,vs." ile anlatılır.
Ayşe,Fatma,Hatice,Meryem,Sıddıka,Zehra gibi bayan adları ve Ahmet,Mehmet,İsa,Hakkı,Abdurrahman,Veysel,Durmuş, gibi bay adları daha eskiye dönük,köylü-kırsal,geleneksel aile yapısına sahip insanların koydukları isimler gibi görülmektedir.
Buna karşın; Sıla,Sezgi,Buse,Gizem,Gözde,Jale,Handan vs.gibi bayan adları ile Berk,Berke,Yiğithan,Tolga,Emre gibi isimler daha yeni,kentli,modern insan tiplerinin koyduğu isimler olmaktadır.
Bu yargılarım ne kadar doğrudur bilmiyorum ama benim düşüncem bu şekilde olduğu yönündedir.Ben Çocuklarıma isim koyarken Türkçe olmalarına özen gösterdim,birine "Onur Çağrı" diğerine "Ozan Alp" ismini koydum.
Ben şahsen kendi adımdan dolayı siyasi manada hem sıkıntı yaşadım ve hemde iltifat verahatlık yaşadım.Ancak yaşadıklarımın müsbet ya da menfi olarak asla yaşanmamasını dilerdim. Bu ülkede inşallah bir gün insanlar liyakatlarına göre belli yerlere gelirler,isimler ve cisimlerden önce o isim ve ismin sahibi cismin yaptıklarına bakılır,bilgisi-becerisi ve ürettikleri değerlendirilir.


CAN
10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 15:38

Unutmadan bir de sırf TÜRK adı taşıyor diye Amerika'da tutuklanan dostlarımız olmuştu.

-Muhaffak
-Cemşit
-Hurşit
-Şafak

gibi


Oktay Kasman

10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 15:58

Ben taşıdığım ismimin hayatımı etkilediğini sanmıyorum. Bir insanın adından dolayı hayatının etkileneceğine de pek ihtimal vermem. Soyadı zaten o aileye mensup olanların sahib oldukları ortak bir isimdir. Kendi adı da çok ilgi çekici,mizah konusu yapılacak kadar aykırı bir isim değilse zaten problem yoktur. Ayrıca adı Zeki olan kişilerin hepsi Zeki mi, adı Korkmaz olanların hepsi cesur mu, adı Muvaffak olanların hepsi hayatta başarılı mı olmuşlar? Bence aydın ve uyanık gençler olarak daha Pozitif konularla ilgilenmeliyiz, sırlar dünyasını da erbabına bırakmalıyız.En son Oktay Kasman tarafından Cum 02 Ksm 2007, 16:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Ahmet Cenan
10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 16:16

Etkilediğine ben inanıyorum.Şöyle ki Ahmet kelimesi zaten belli ediyor kaynak olarak Peygamber efendimizin (sav) isimlerinden biri. Cenan kelimesi ise sevebilen karşısındakine karşı sevgisini gösterebilen anlamına gelmektedir.Yani Canan yar sevgili iken cenan ise onun karşısındaki kişidir. İsimlerimin anlamlarını öğrenmeden önce tabiri caizse ot gibi yaşarken öğrendikten sonra onların anlamlarına göre yaşamaya başladım desem yalan olmaz.

ahmet1965
10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 16:33

çocuklara koyulacak isimlerin doğru seçilmesinin önemli olduğu fikrindeyim.. bu din'ende desteklenmektedir.. çocuğun kişiliğine, karakterine olumlu-olumsuz etkileri olabilmektedir..şiddet içeren isimler ileriki yaşlarda çocukta negatif davranış biçimleri görülmesine sebep olabilmektedir.. ben ismimi manevi boyutundan dolayı çok seviyorum..

asumandilekaltun

10 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 16:53

Ooo bi düşüneyim bakalım etkiliyor mu acaba. Şimdi nüfusta Asuman olarak kayıtlı ama iki isimlilerden biri de benim.

Asuman: Gökyüzü, sema anlamını taşıyor. Kişiliğimle örtüşüp örtüşmediğini bilemem. Bir çok arkadaşım söylemiştir ismimle karakterimin uyuştuğunu. Aslında fazla da inanmam böyle şeylere lakin bazen kendim de soruyorum yahu adım başka bişey olsaydı da bu kadar engin, geniş, ağlak, yüksek sesli biri olabilir miydim diye.

Asuman okul çevrem diğer ismim olan dilek de akraba ve konu komşu seslensin diye Bizim zamanımızda çoookk eskiden telefon daha her eve girmeden önceleri ( dumanla haberleşirken ) Telgraf çekmiş Artvindeki dayım kızın adını dilek koyun diye. Babam nüfusa Asuman yazdırmasına rağmen o gün bugün Dilek olmuşum.

Dileğin anlamı İstek, arzu. E herkes biraz dilek ismi ile uyuşuyor o zaman. En az benim kadar.
Bu arada Konya folklorunda; Yapılan iyiliklere karşı dilde söylenen teşekkür manasında sözlere dilek denirmiş. Konya Dilekleri:. -Allah senden razı olsun. -Allah akıl fikir versin. ... Burası çok örtüşüyor gerçekten de. Allah akıl fikir verrsin. Amin.


Ayseni Toker

10 yıl önce - Cmt 03 Ksm 2007, 02:10

(Ay)bike-(Se)rap-(Ni)yazi
Ablam, annem ve babamın isimlerinin ilk heceleri. (Biz mutlu bir aileyiz, herbirinin bir parçasını bende birleştirmişler ) İsmimin anlamını hiç bilemedim, çünki adaşım olan kimseye rastlamadım, sözlüklerde de geçmiyor. (Benzerleri var Ayseli, Aysen, Ayşen gibi) Ben hangisinin anlamına bakmalıyım sizce, ona göre hayatımı etkileyip etkilemediğine karar vereceğim

Bizde bir aile geleneği haline geldiği için söylüyorum, kızımın adı Maral Nazay, (Naz)ım Eşim - (Ay)seni Bendeniz.

Not. Diğer ismim Şahende bunun da anlamını tam bilene rastlamadım.
Ama bana çok şey kattığını ve bana yakıştığını düşünüyorum isimlerimin.
Anlamlarını bilen varsa paylaşmanız beni sevindirir.sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET