Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Fatih Ağa
1 yıl önce - Cmt 01 Tem 2017, 23:27

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Trambüs projesiyle ilgili olarak kafalarda oluşan soru işaretlerine önümüzdeki Pazartesi günü düzenleyeceği basın toplantısıyla son vermeye çalışacak.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, ilk etabı Emirgan Toplu taşıma merkezinden müzeler bölgesi arasındaki proje gidiş-geliş olarak 7736 metre uzunluğunda olacak. Hafif raylı sistem olarak planlanan diğer etaplar Abide-Karaköprü, Abide- Eyyübiye Devlet Hastanesi ve Abide- Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü arasında planlanıyor.

25 metre uzunluğundaki Trambüs araçları, Hat ve Depo binası 52 kamera ile izlenecek, havai hat güvenliği için hat kısa devreleri ve hat, trafo besleme gerilimleri scada ile sensörler yardımcılığı ile anlık olarak izleme merkezinden kontrol edilecektir. Sisteme Anında bilgisayar vasıtası ile müdahale mümkün olacaktır. Güzergahtaki araçların doluluk, hattaki konumu ve duraklardaki vatandaş sayısı anlık takip edilerek operatiflik kapasitesi arttırılacaktır.

TANITIMA DAVET

Başkan Çiftçi, Şanlıurfalıları 03 Temmuz 2017 Pazartesi günü saat: 16.00'da GAPTEM Konferans Salonunda gerçekleştirilecek 'Trambüs Projesi Tanıtım Programı'na davet etti. (Haber Merkezi)

http://www.urfahizmet.com/haber/gundem/akillardak ...ecek/92443

Mert Karakoyun

1 yıl önce - Pzr 02 Tem 2017, 11:56

Başlık değiştirilmeli. Tramvay değil trambüs olmalı.

Misafir 28e

1 yıl önce - Pzr 02 Tem 2017, 13:13

Uzun yıllar önce tüm Avrupa'nın vazgeçtiği bir ulaşım sistemini hizmet diye kakalayacaklar. Şanlıurfalıların bu durumu kabullenmemesi lazım. Şanlıurfa'ya hafif raylı sistem gerekli ve layık.

Fatih Ağa
1 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 21:18

Urfa Büyükşehir’in Trambüs Tanıtımında Zor Sorular

Urfa'ya toplu taşımasına rahat bir nefes aldıracak güvenli, yenilikçi, kaliteli, çevreci bir sistem olduğu anlatılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Trambüs Tanıtım Töreninde farkı tepkiler ve eleştiriler geldi.

Şanlıurfa Kent Konseyi Eski Başkanı Yusuf Sabri Dişli “Bu tür projelerde ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla komisyon kurulurdu uzun süre tartışılırdı. Bunu 2013 yılında Urfa Belediyesi ihaleye çıktı. 1 gün kala ihale iptal edildi. Proje buna benzer projeydi. Malatya bunun aynısını almıştı, Malatya bir yerde unutmuş silmeyi, Malatya basınında da alay konusu olmuştu. Yani Urfa 1 yıl bu projeyi yaptı iptal oldu.” dedi.

SABRİ DİŞLİ HERKESİN KAFASINDAKİ SORULARI CESURCA SORDU

Yusuf Sabri Dişli, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’ye Trambüs Tanıtım programın da Trambüs’ün ne kadara ihale edildiğini sordu ve “Tanesi kaça geldi? Bunu merak ediyorum. Çevreci olması çok iyi. Tarihi alanlarda örneğin 12 Eylül caddesini ele alalım. Şehit Nusret İlk Okulu önünde 6 metrelik yolda oradan bu kocaman Trambüs’ün nasıl döneceğini merak ediyorum? Bir diğer soru ise bu madem bu kadar tasarruflu, bu kadar çevreci neden ikinci etapta raylı sistem yapıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

TOPLANTILAR YAPILDI ESNAFLA GÖRÜŞÜLDÜ, ŞOFÖRLER ODASIYLA GÖRÜŞÜLDÜ

Yusuf Sabri Dişli’nin sorularına Nihat Çiftçi “Bu kurumla ilgili şoförler odası, ilgili trafik, emniyet, bu alanda bu uzman noktalarda ve esnafımızla bir araya geldik. Yani bu bölgede iş yerleri olan bütün esnaflarla da bir araya gelindi, bu toplantılar yapıldı. Bunu biliyorum. Diğer kanun bununla ilgili bana her han gibi bir dosya gelmedi. Bu projeyi yapan burada, şirket burada proje tamamıyla yeniden tasarlandı. Biz burada en doğru kararı şehrimiz için almaya çalıştık.” cevabını verdi.

ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI: NE ZAMAN BENİM GÖRÜŞÜMÜ ALDINIZ AÇIKLAYIN

Şanlıurfa Şoförler Odası Başkanı Osman Karakeçili ise şoförler odasının bu konuda görüşünün alınmadığını söyledi. Nihat Çiftçi’nin konuşmasının ardından söz alan Başkan Osman karakeçili “Ulaşım daire başkanı da şu anda burada oturuyor. Ne zaman benim görüşümü aldınız açıklasın? Benim imzam varsa söylesin. Ulaşım daire başkanları var genel sekreteri bizim görüşümüzü almadan zaten sorumluluk sizde.

BİZİM GÖRÜŞÜMÜZÜ ALMADILAR

Çağırmadılar çağrılan bütün toplantılara katılıyorum. Senin ulaşım daire başkanların iş atıyor. Bizim görüşümüzü almadılar bizi hesaba almadılar. STK olarak Urfa’da aktif 65 tane üye var. Aktif olanı da biziz her şeyi güzel yapıyorsun oradaki vatandaşlar kendi arabasıyla çarşıya inebilecek mi? Buna söz veriyorsunuz o zaman vatandaşın önünü kapatmıyorsunuz” dedi.

http://urfadasin.com/gundem/urfa-buyuksehir-in-tr ...rular/7343

Semih Yaşar

1 yıl önce - Pts 03 Tem 2017, 22:02

Trambüs en ideal toplu taşıma sistemi, Şanlıurfa doğru bir tercih yaptı, hayırlı olsun.
Özellikle 2. nesil trambüslerin bataryalı olması ve belli bir mesafe otonomiye sahip olması çok önemli. Malatya'ya gelen 2. parti trambüslerden herkes çok memnun diye duyuyoruz, bu nedenle Şanlıurfa'da daha az problem çıkacaktır, Bozankaya ciddi bir tecrübe elde etti Malatya'da.

aizzet
1 yıl önce - Sal 04 Tem 2017, 10:53

Başkan teknik konuşuyor bende mühendisim ve şu kanaata vardım raylı sistemin geçtiği alanın altından hiç bir şekilde altyapı sistemi bulunmayacak ancak urfa tarihi bölgede yolların dar olması sebebiyle alt yapılar yolun boyutunca geçiyor yani bunu kaldırıpta başka yere transfer etmeniz mümkün değil onun için en idealı trambüs sistemi hem bu kadar olay çıkarmaya gerek yok elektrikli mi evet CO2 salınımı sıfır mı sıfır ses yapıyor mu yapmıyor ayrıca ilk yatırım maliyetide tramvaydan 1/3 oranında az mı az ee daha ne olabilir yani

Fatih Ağa
1 yıl önce - Sal 04 Tem 2017, 14:42

Projenin sadece 1.etabı Trambüs olacakmış. Sonraki etaplar tramvay olacakmış.

1.etap da çok dar yollar ve alt yapı sorunu yüzünden tramvay olmuyormuş. Ayrıca 1.etabın neredeyse yarısında elektrik hattı, teller olmayacak tarihi yerlerden batarya sistemi ile geçecekmiş.

Ben Malatya Trambüs sayfasına eskiden çok bakardım, genel olarak şikayet çoktu. başımıza bela oldu, neden tramvay yapılmadı, sürekli bozuluyor gibi yorumlar çok gördüm. Ayrıca 1 tanesi cayır cayır yanmıştı. Allah'dan ölen olmadı. Çok memnun olanlarda vardı tabi ki.

Bence, madem yolun yarısında batarya ile gidiyor, tramvayda olmuyor deniyorsa o zaman hiç gerek yok derim Trambüse. Urfa'nın her yerinde saatlerce elektrikler kesik, enerji yetersiz, yazın cehennem sıcağı, Malatya da ki araç gibi yolcular içindeyken Allah korusun bir yangın çıksa, sürekli arıza verse ne olacak.

Bundan en çok belediye başkanı, partisi zarar görür. Herkes diyecek ki; 30 yıl önce terk edilmiş bir sistemi kalktılar bir dünya paraya başımıza bela ettiler. Çok matah bir şey olsaydı Tr'de o kadar büyük il var, onlardan biri yapardı. Bir biz akıllıyız yaa biz keşfettik derler. Tramvay yaparsın ondada sorun çıkabilir, enerji sıkıntısı olabilir ama kimse başkanı suçlamaz. Tedaşı suçlar. Tramvay canım bu, başkan daha ne yapsın derler. Ayrıca yanan, kül olan bir tramvayda daha önce hiç duymadım. Trambüsler yerli malı, sanırım tecrübesizlik veya kaliteli sorunu yüzünden bir sorun olmuş olabilir. (Yerli, teknik ürünlere kimin güveni tam ki)

Ben başkan olsam şahsen bu riske girmezdim. İstediğin kadar haklı, teknik gerekçelerin olsun, Trambüs, Troleybüs insanların kafasında eski, terk edilmiş bir sistem. Tramvay varken bunu neden yaptığınızı halka anlatamazsınız. 1.etap için Metrobüs alınsın daha iyi. Trambüs için yapılacak yatırım 8 yılda kendini amorti ediyormuş. Benzin tasarrufu, hava kirliliği, emisyon vs o konular ilk etabın büyüklüğü açısından bence çok önemli değil. 8 km'lik bir hattan kalkacak 30-40 otobüsün tasarrufu mu urfayı kurtaracak! (belkide çok haksızım bilmiyorum)

Aslında işi temelden çözüp, tramvay yapılabilir. Karameydanı camisi yolun ortasından taşınmalı. taş zaten, kolayca numaralandırılıp taşınabilir. ondan sonra caminin sağından başlayıp ulu camiye kadar olan dükkanlar yıkılıp, geri çekilmeli. saray önü ptt karşısında da 5-6 dükkan var onlarda yıkılmalı. kapaklı pasajının önde duran kolonlu ayaklı binası yıkılmali. gümrük hanının önüne dikilmiş kuyumcular çarşısı ve diger yan pasaj kalkmalı, arasa hamamı taşınmalı.

Bu işlemler tramvay olmasa bile yapılmalı. Hem trafik rahatlar, hem tarihi bölgede ki bu çirkin yapılardan urfa kurtulmuş olur. Tabi istimlak bedeli yüksektir ama buna da bir çözüm elbet bulunur. Ab fonu, turizm yatirimi, bakanımız var vs çözebilirler.

Saygılar

Fatih Ağa
7 ay önce - Çrş 21 Şub 2018, 03:04

Trambüs Projesi Ne Durumda

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Haziran ayında startı verilen Trambüs projesi tam hız devam ediyor.

Yapımcı firma Bozankaya, gidiş-geliş 7 kilometre olan Emirgan Toplanma Merkezi-Haleplibahçe hattında projeyi şekillendirmeye başladı. Divanyolu Caddesi, Kapaklı pasajı ve Atatürk Bulvarı güzergahında yer alan 1. etapta durak inşaatları sürüyor.

Haleplibahçe’de Kızılkoyun’a bakan bölüme boynuzlu direkler dikiliyor.

İller Bankasından sağlanan krediyle hayata geçirilen projenin bu yıl Haziran ayı ortalarına kadar tamamlanması planlanıyor.

Yaklaşık 70 milyon liraya mal olacak projeyle; 63 nolu hatta yakıtla çalışan körüklü otobüslerin yerini 10 adet, 25 metrelik, yaklaşık 300 yolcu kapasiteli trambüs alacak. 24 metrelik otobüslerin Mayıs ayında Şanlıurfa'ya gönderilmesi bekleniyor.

Emirgan Toplanma Merkeziyle Müze kompleksi arasında günde ortalama 60 bin yolcunun taşınması öngörülüyor.

Gürültü ve hava kirliliği yaratmayan elektrikli trambüsler Aküleme sistemiyle çalışacak.. Yolun bazı bölümlerinde depo ettiği enerji sayesinde yol alacak. Tramvaya göre tek farkı ray döşeme yok...

http://www.urfahizmet.com/haber/gundem/trambus_pr ...umda/95855

Fatih Ağa
6 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 02:02

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin 'Trambüs projesi' için başlattığı çalışmalar sürüyor.

Proje kapsamında bugün Samsat Meydanı'nda altyapı çalışmaları vardı. Trafik açısından zaten problemli olan bu kesimde zaman zaman trafik aksadı.

Geçen yıl İller Bankasından sağlanan krediyle Nisan ayında ihalesi yapılan, 9 Haziran‘da yapım çalışmalarına başlanan projenin 8 Haziran 2018 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

Proje; Emirgan Toplanma Merkezi ile Haleplibehçe arasındaki ring hattında 10 elektrikli araçla toplu taşıma hizmetinin verilmesi planlanıyor.

Bozankaya adlı firmanın yapımını üstlendiği projenin yaklaşık 70 milyon liraya mal olacağı öngörüldü.

http://www.urfahizmet.com/haber/gundem/samsat_mey ...aisi/96039

Fatih Ağa
6 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 12:30

Alıntıdır

(+)

(+)

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET