Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gümrük Birligi
« önceki   123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Yakup

1 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2017, 12:36

GSYH, yeni Gümrük Birliği ile artacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Gümrük Birliği`nin güncellenmesi ile tahmini olarak AB`nin GSYH`sinin 5,4 milyar avro, Türkiye`nin GSYH`sinin de yıllık 12,5 milyar avro artacağını belirterek, "Türkiye`nin AB`ye ihracatı da 5 milyar avro artar." dedi.

Alıntı:
. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği'nin modernize olması gerektiğini ifade ederek, Gümrük Birliği'nin modernize olması için Avrupa Komisyonu ve Türkiye'den Ekonomi Bakanlığı'nın değerlendirme çalışması yaptığını anlattı.

Berger, "İki tarafın da yaptığı değerlendirme çalışması aynı sonuca vardı. Ekonomiksel olarak iki tarafın da avantajı var." dedi.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ile Türkiye'de GSYH'nin artacağını belirten Berger, Türkiye kadar olmasa da AB'nin GSYH'sinin de artacağını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN AB'YE İHRACATI 5 MİLYAR AVRO ARTAR"

Christian Berger, şunları kaydetti:

"Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ile tahmini olarak AB'nin GSYH'si yüzde 0,01, yani 5,4 milyar avro artar, Türkiye'nin GSYH'si de yıllık 12,5 milyar avro büyür. Türkiye'nin AB'ye ihracatı da 5 milyar avro artar. Türkiye her zaman AB'nin çok önemli bir ticari partneri olmuştur. Türkiye'nin yarısı Avrupa'ya ihracat yapıyor. Aynı zamanda Türkiye'deki yabancı yatırımların yarısından fazlası AB'den geliyor. Bu yüzden Türkiye ve AB arasında çok güçlü bir ekonomik ilişki var."

Berger, Türkiye'nin herhangi bir yerine gittiğinde teknoloji yatırımları ve iş konusundaki eğitimleri gördüğünü söyledi.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Eeeeeeh ne bekliyoruz..? Hadi yapilsin ozaman!!


sedattekin

1 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2017, 12:43

Gümrük Birliğine girdiğimizden itibaren bugüne kadar acaba kar mı etmişiz yoksa zarar mı? Bunu gösteren bir grafik tablosu var mı?

Biz AB 'ye ne satıyoruz? Karşılığında bu birlikten ne ithal ediyoruz. Bu alışverişten oluşan cari açık veya fazlamız varmıdır?


Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2017, 13:46

Alıntı:
Biz AB 'ye ne satıyoruz? Karşılığında bu birlikten ne ithal ediyoruz. Bu alışverişten oluşan cari açık veya fazlamız varmıdır?


Türkiye’nin ihracatındaki en büyük pay yüzde 40 ile AB ülkelerine ihracat, ithalatındaki en büyük pay da yine yüzde 37 ile AB ülkelerinden yapılan ithalattır.

http://www.mahfiegilmez.com/2013/12/turkiyenin-ds ...areti.html

2013 Aralık verisi yukarıdaki bilgiler.

Aradan geçen 4 senede oranlarda farklılık olmuştur.Yakup

1 yıl önce - Prş 26 Ekm 2017, 12:55

`Gümrük Birliği için acelemiz yok`

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, AB-ABD arasındaki ticaret anlaşmasının gerçekleşmemiş olması nedeniyle Türkiye`nin AB ile Gümrük Birliği`ni güncellemek noktasında acelesinin olmadığını söyledi.


Alıntı:
. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB ülkelerinin Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusuna mesafeli yaklaşımına ilişkin açıklamada bulundu.

Çelik, güncelleme konusunda Türkiye'nin acelesinin olmadığını ancak AB tarafının süreci başlatmaya hazır olması durumunda kendilerinin de hazır olduğunu söyledi.

Çelik, "Hiç acelemiz yok. Çünkü Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini biz de istiyoruz ama asıl bu konuda acelemiz şuydu, eğer bu AB-ABD Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşması yapılsaydı, Amerika ve Avrupa arasındaki o tablonun dışında kalmak istemiyorduk. Ama şimdi bu anlaşmanın da zora girdiği görünüyor. ABD Başkanı Donald Trump da çok iştahlı değil buna" dedi.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi fikrinin AB'nin Dünya Bankasına yaptırdığı analizlerin sonucunda ortaya çıktığını ve kazan-kazan durumunun oluştuğunu söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

"Burada dramatik olan şudur: Almanya gibi bir ticaret devletinin siyasi bir meseleyi ekonomik bir mesele ile krize sokması. Bakın, Trump'tan korumacılıkla ilgili teklifler geliyor. Çin Komünist Partisinin Ulusal Kongresi vardı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping orada yaptığı konuşmada küreselleşmeden, serbest ticaretten bahsetti. Şimdi, Almanya Başbakanı Angela Merkel de serbest ticaretten, küresel ticaretten yana olduklarını söylerken 'Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesini istemiyoruz' demek, korumacılık mantığının yanında saf tutmaktır. Siyasi meselelerin herhangi bir şekilde ekonomik meselelerle karıştırılmaması ilkesi, burada ihlal edilmiştir. Burada bizim açımızdan bir problem yok. Aceleci değiliz, güncelleme konusunda hazırlarsa biz hazırız"

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Gümrük Birligi güncellenmemesi, Türkiyenin zararina...

Mallarimizi satamiyoruz AB'ye..!!


ahmetsever
1 yıl önce - Pts 27 Ksm 2017, 15:39

Alıntı:
İngiltere, Gümrük Birliği'nden tamamen ayrılıyor!

İngiltere Başbakanı Theresa May'in sözcüsü Brexit'in ardından İngiltere'nin AB'nin Gümrük Birliği'nden tamamen ayrılacağını söyledi.
...
...
http://www.haberturk.com/ingiltere-gumruk-birligi ...or-1731342

Avrupa'da Gümrük Birliği'de çatırdamaya başladı, İngiltere Ab'den sonra Gümrük Birliği'nden de ayrılıyormuş.


Yakup

1 yıl önce - Pts 27 Ksm 2017, 16:03

Türkiyeye nasil yansiyacak acaba?

Bugünde Binali Yildirim Ingilterede..

Güzel sonuclar cikar Insallahmeh Mehmed
1 yıl önce - Pts 27 Ksm 2017, 16:27

Yakup demiş ki:


Türkiyeye nasil yansiyacak acaba?

Bugünde Binali Yildirim Ingilterede..

Güzel sonuclar cikar Insallah


BK'lığın AB ve Gümrük birliğinden çıkması Türkiye'yi pek etkilemez.

Bu sene Türkiye ve BK arasında Serbest Ticaret Antlaşması görüşmeleri başlamıştı.
Antlaşmaya göre bugünkündende daha avantajlı olabilir:
https://m.dunya.com/ekonomi/ingiltere-ile-sta-ihr ...eri-365550


Yakup

1 yıl önce - Sal 12 Arl 2017, 12:33

Bakan Zeybekci: Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde somut adımlara yaklaştık

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TRT Haber'de büyüme rakamlarını değerlendirdi, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.


Alıntı:
. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TRT Haber'in canlı yayın konuğu oldu, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Bakan Zeybekci'nin konuşmasından öne çıkanlar

Türkiye rekor büyüme rakamına nasıl ulaştı?

- Yıl sonu belki yine revize edecekler büyüme rakamlarını. Üçüncü çeyrek ortalamasına bakarsak dış ticaretten istediğimiz sonucu elde ettik. Büyümemiz olsun ama bu büyümemizle üretime yatırıma ihracata dayalı olsun istedik. Onu elde ettik. 2018'le ilgili beklentilerimiz son derece pozitif.

Enflasyonu tetikleyen bir büyüme oldu eleştirileri

- İstihdam yaratmayan büyüme derlerse bu kasıtlıdır. 1 milyon küsür vatandaşın son 1 yıllık süreçte istihdamını sağladık. Yatırım teşvik belgelerine baktığımızda yüzde 50'nin üzerinde. İstihdamla ilgili beklentilerimiz yüksek. Yüzde 6'sı ve üzerinde büyümesi gereken bir ülkeyiz. Türkiye'nin elde ettiği bir başarıdır bu. Büyümedeki en büyük pay, başarı özel sektörün, ekonomi aktörlerinin başarısıdır.

- Enflasyonla ilgili Türkiye'ye haksızlık yapmamak lazım. Türkiye gibi etrafındaki ateş çemberi ve oynanmaya çalışılan oyunlara rağmen ve TL'nin kurun hareketli olması sebebiyle istediğimiz sonuçları elde edemedik. 2018'in içinde ilk çeyrekte güzel sonuçlar alacağız enflasyonla ilgili. Enflasyonun sebebi insanların tüketme satın alma taleplerine uygun şekilde üretim ve arzı sağlayamamaktır. Sonra doğru teşhis sonra doğru tedavi. Tedavi daha fazla yatırım daha fazla üretim.

Uluslararası kuruluşlar büyüme rakamlarını neden revize etti?

- Türkiye'nin büyümesini hep ortaya koyduk hiç kimse buna gölge yapmaya çalışmasın. Revize eden kuruluşlar Türkiye ile beklentilerinde son derece cimriler. Çünkü bunun Türkiye'ye etkisi olacağını biliyorlar. AB'nin genelinden 5 kat daha fazla büyümüş bir ülke olarak konuşuyoruz. Hakkımızın yendiğini düşünüyoruz.

- 2018'in 2017 gibi başarılı bir şekilde büyümenin gene istediğimiz şekilde çok iyi sonuçlar elde edilecek bir büyüme rakamı bekliyoruz. Sıfır büyüsek bile orta vadeli programı yakalıyoruz. Türkiye'nin 3. çeyrekte bizim beklentimiz 6,7 ve yukarı yönde bir büyümeyi yakalayacağını tahmin ediyoruz. İhracatı gelecek yıl iki kat artırmak istiyoruz.

Faiz artırım baskısı var mı?

- Merkez Bankası bizim milli bir kuruluşumuzdur. Türkiye'nin menfaatleri anlamında söylüyorum bunu. Bu özgür serbest o yönde atacakları adımları diyecek hiçbir şeyim yok. Destekliyorum.

Gümrük Birliği

- Reel ekonomide, istihdamda çok önemli şeyler yaptık. AB'ye gittik. Muhataplarımızla 2014 Ocak ayından beri Gümrük Birliğinin güncellenmesi için çalışmalar yaptık. Bu 160 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak demek. Güncellenmesiyle tarım gıda, hizmetler ve elektronik ticarette ekonomik entegrasyonu tamamlayıcı bir şekilde atılacak adımlarla AB'de kazanacak biz de kazanacağız. Gümrük Birliği'nin güncellenmesinde somut adımlara yaklaştık.


Büyümede teşviklerin payı? Yatırımcılar için yeni teşvikler yolda mı?

- Proje bazlı yatırım teşvik sisteminde kapsamlı bir yetki aldık. Yatırımcıyla herşeyi konuşabiliriz. Yatırım teşvik belgelerinin arttığını gördük. 2017 bitmeden önce proje bazlı sistemde 70 milyar TL'lik yatırım teşvik belgesi vermeyi hedefliyoruz. Dünyada ses getirecek yatırım teşvik belgelerini vereceğiz. Bunlar bizim ekonomiyle, istihdamla ilgili pozitif bakmamızı sağlıyor.

2018 nasıl olacak? Kriz senaryoları

- Negafit konuşanlar dua içinde olanlar var. Bugün bizdeki muhalefet bütçe görüşmelerinde büyüme rakamlarını yok varsayacak, kötülenecek. Türkiye'yi tahmin edemeyenler, öngöremeyenler bunları yapıyor. İhracatla ilgili yaptığımız anketleri takip etseler çok net tahminlerde bulunabilirler. Krizin kapıda olmasını gerekiterek bir tek şey söylesinler? Niye kriz gelsin ki? Kriz Türkiye'ye gelmez. Bunları söyleyenler kötü niyetlidirler. Türkiye'nin rakamları 2018'de de oldukça iyi gelecektir. Tek haneli rakamları yakalayacağımızı göreceğiz.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Insallah güzel bir anlasma yapilir...


Yakup

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:10

AB ve ABD, gümrük vergilerinde karşı karşıya geldi

Brüksel`in önemli düşünce kuruluşlarından Bruegel`in Kıdemli Uzmanı Andre Sapir, ABD`nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine ilişkin, "ABD, kabul edilemez tedbirler alıyor. ABD tarafından kullanılan dil de kabul edilemez ve burada keşfedilmemiş bölgelerdeyiz." dedi.


Alıntı:


Bruegel'in Kıdemli Uzmanı Andre Sapir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri uygulamasına henüz Başkan Donald Trump'ın onay vermediğini hatırlatarak, sürecin ABD sanayisinin hayatta kalabilmesi için ulusal güvenlik bahanesi gösterilerek başlatıldığını bildirdi.

Gümrük vergilerinin Avrupa Birliği (AB), Çin, Kanada, Meksika, Güney Kore ve Türkiye gibi bütün önemli ticaret ortaklarını kapsamasının öngörüldüğünü, bu ülkelerin tamamının durumdan "kaygı" duyduğunu ve çeşitli tedbirler uygulamaya koyacaklarını ifade etti.

AB'nin ABD'nin alacağı korumacı tedbir karşısında kendi önlemleriyle misilleme yapacağını ifade eden Sapir, AB tarafından ABD'den ithal edilen çeşitli ürünlere yönelik ilave gümrük vergileri uygulanması yönünde bir çalışma başlatıldığını bildirdi.

TİCARET SAVAŞI UYARISI

Andre Sapir, ABD Başkanı Trump'ın AB tarafından çeşitli ürünlere yeni vergiler uygulanması halinde misilleme olarak Avrupa'dan araba ithalatına vergi uygulayacağını bildirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu durum yaşanırsa gerçek bir ticaret savaşındayız demektir. Burada ABD çeliğe tedbir uygular, AB çok sayıda ürünle karşılık verir. Trump, arabalara yönelik yeni tedbirler alır, AB diğer ürünlere... Bu tırmanış devam eder. Sürece diğer ülkeler de katılır. Bu durum çok ciddi olur. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. AB, Dünya Ticaret Örgütü'nden (DTÖ) yetki almadan şimdiye kadar hiç tek taraflı olarak çeşitli tedbirlerle misilleme gerçekleştirmedi."

Sapir, bu sınırın aşılmak üzere olduğuna dikkati çekerek, "ABD, kabul edilemez tedbirler alıyor. ABD tarafından kullanılan dil de kabul edilemez ve burada keşfedilmemiş bölgelerdeyiz. DTÖ'nün kurulduğu günden itibaren böyle bir durum yaşanmadı." diye konuştu.

AB ve ABD'nin küresel ekonomik sisteme yön veren büyük oyuncular olduğunu vurgulayan Sapir, "AB ve ABD söz konusu olduğu zaman sistem tehdit altında demektir ve bir bilinmeze doğru gidiliyor. Buradaki bütün tercihler kötü... ABD eylemine karşılık göstermemek doğru değil ama karşılık vererek durumu daha da provoke etmek bence eşit derecede çok tehlikeli. Bence bu ateşle oynamak gibi bir durum..." ifadelerini kullandı.

AB'NİN TEDBİRLERİ

Bruegel Kıdemli Uzmanı Sapir, AB tarafından ABD çelik, sanayi ve tarım ürünlerine yönelik alınacak misillemeye ilişkin, "AB’nin hazırladığı listeye bakınca bence bu liste ABD'deki bazı Cumhuriyetçi siyasi seçim bölgeleri hedef alıyor. Burada amaç, seçim bölgelerine baskı yaparak Trump'ın vergi koyma tehdidini uygulamasına engel olmak." ifadelerini kullandı.

ABD'deki Cumhuriyetçi Parti içerisinde de bölünmeler olduğunu dile getiren Sapir, bir tarafın tedbirlerle çelik sektörünü korumayı ekonomik olmasa da siyaseten meşru gördüğünü, diğerlerinin ise durumun ABD'nin ihracatını zarara uğratacağını düşündüğünü kaydetti.

Sapir, AB'nin, bu listeyi ve hızlı tedbirler alacağını açıklamasındaki amacının, ABD'ye "biz de sana zarar verebiliriz" sinyali vererek bu vergileri engellemek olduğunu söyledi.

AB'NİN TEHDİDİ

Andre Sapir, AB'nin ABD'ye tehditlerini henüz uygulamaya geçirmeyeceğini, amacın Trump'a geri adım attırmak olduğunu, Trump'ın geri adım atmaması ve baskının işe yaramaması halinde AB'nin karmaşık bir durumla yüzleşeceğini belirtti.

Sapir, "AB için şimdiye kadar tehdit etmek, tehdidi uygulamaktan daha kolaydı. AB, tehdidini uygulayacak mı? Bence bu AB için zor bir durum olur. Sorun misillemeyi DTÖ'ye tam olarak uyarak veya uymadan hızla yapmakla ilgili..." dedi.

AB'nin DTÖ'ye gitmesi ancak Trump'ın bunu umursamaması durumunda DTÖ'ye gitmenin anlamı kalmayacağını belirten Sapir, "AB, Trump'ın açıklamalarını dinliyor, ciddiye alıyor ve 'bu defa geçen seferki gibi davranamayız' diyor. AB, 'tedbiri şimdi alalım. DTÖ'nün kararını beklemenin bir anlamı yok çünkü Trump bunu dinlemeyecek' diye düşünülüyor." şeklinde konuştu.

Mart 2002'de, dönemin ABD Başkanı George Bush'un benzer şekilde çelik sektörüne gümrük vergileri uyguladığını hatırlatan Sapir, AB ve diğer ülkelerin DTÖ'ye şikayette bulunduğunu, yasal sürecin sonunda ABD'nin Kasım 2003'de geri adım attığını söyledi.

ABD'nin önceki dönemde vergileri kaldırmasıyla birlikte AB'nin misillemeyi uygulamadığını anımsatan Sapir, "Bu dönemde gümrük vergileri Bush'un amacını yerine getirdi. Bu uygulamanın siyasi bir hedefi vardı. O da ara seçimleri kazanmak ve bu sağlandı. Trump, vergilerle Bush gibi ara seçimleri hedefliyor olabilir." dedi.

ABD VE AB ARASINDA TİCARİ RESTLEŞME

ABD yönetimi, geçen günlerde, ticaretteki korumacı politikaları çerçevesinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacağını duyurmuştu. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini duyurması üzerine AB, ABD’nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alınacağını açıklamıştı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ile ABD arasındaki ticari ilişkilerde denge sağlamak için birkaç gün içerisinde "misilleme" yapılacağını belirterek, "Ulusal güvenlik gerekçesi olmadan atılan bu adımla ABD kendi sanayisini korumaya yönelik bariz bir müdahalede bulunuyor. Bu adımı esefle karşılıyoruz. Korumacılık, çelik sektöründeki ortak sorunun yanıtı olamaz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da ABD ve dünya arasında bir ihtilaf riski bulunduğunu, ticaret konusunu mart ayında Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde gündeme getireceğini belirtmişti.

Tusk, Atlantik'in iki tarafında bulunan siyasilerin sorumlu davranmaları gerektiğine işaret ederek, ticaret savaşlarını "kaybetmesi kolay" ve "kötü" olarak nitelendirmişti.

AB'nin ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı listede, fıstık ezmesi, kot pantolon, motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini, portakal suyu, tütün ve puro gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Artik sicak savas yok.. Artik birbirlerini ticari acidan vurmaya calisiyorlar..


Yakup

9 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 00:45

Son Dakika: Trump, tüm dünyanın merakla beklediği açıklamayı yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri hakkında, Kanada ve Meksika dışındaki ülkelere yüzde 25 çeliğe, yüzde 10 da alüminyuma olmak üzere gümrük vergisi uygulaması yapılacağını açıkladı. Trump açıklamasında, "Bugün aldığımız kararlar (çelik ve alüminyuma gümrük vergisi) bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu" ifadelerine yer verdi.

Alıntı:
. ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri hakkında, Kanada ve Meksika dışındaki ülkelere yüzde 25 çeliğe, yüzde 10 da alüminyuma olmak üzere gümrük vergisi uygulaması yapılacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, alüminyum ve çelik için Kanada ve Meksika dışındaki tüm ülkelere, 15 gün içinde gümrük vergisi uygulamasının başlayacağını bildirdi. Ancak, Trump, diğer ülkeleri alüminyum ve çelik gümrük vergilerinden muaf tutulmak için pazarlığa davet etti.

Beyaz Saray ABD'nin, çelik için yüzde 25, alüminyum içinse yüzde 10 vergi artışı uygulanacağını açıkladı.

Trump, ABD'nin yeni gümrük vergisi tarifelerinin her bil ülke göreye yeniden yapılandırılması ve kaldırılması konusunda açık olduğunu belirtti.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Ve global ticari savasi baslasin...

Simdi AB'den ve Cin'den hamle gelecektir...

Bu sektörlere bagli olan hisseler ellerinizden cikariniz...sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET