Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Borsa ve hisse senedi yatırımcıları için paylaşım ve tavsiyeler
« önceki   123 ... 414243 ... 126127128   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 42
Burç

9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 16:59

Gerçekten de "beklenti satın alınır" diye bir deyim dolaşır durur. Yani iyi bir haber beklentisi ile hisse yükselir, sonra haber gerçekten ortaya çıkınca düşüş olduğu çokça görülür ama tabii ki kesin bir kural yok. Tam tersi de olabilir. Doğrusu kimse geleceği tahmin edemez. Borsa dinamik olduğu için bu tip bir kural da zamanla kendi kendini yok ediyor. Bulabileceğin her türlü para kazanma sistemi sadece bir süreliğine geçerli olacaktır. Geçmişte hep böyle oldu diye hep aynısının olacağını beklemek hata olur. Herkes ona göre pozisyon alınca kural değişiyor çünkü.

Muneccim
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 17:40

Beklenti alinir, gerceklesince satilir. Bilanconun iyi gelmesi bekleniyorsa bilanco aciklanana kadar yukselir gordugum kadariyla, aciklaninca dusuyor. Surdurulebilir buyumeye sahip hisseler eninde sonunda kazandirir bence bu sebeple trade yapmayanlar icin anlik degisimlerin pek bir onemi yok bence.

Muneccim
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 19:59

Hektas bu sene temettu dagitmayacakmis. Alim firsati olusabilir diye umit ediyorum

YtdEmre_Ün

9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 20:58

Alıntı:
iyide 10bin tl ile ne olur ki bi gıdım gitmemiş olursun tl nin zaten uero dolar karşısında durumu ortada yok degeri yok.Hadi diyelim 10 bin yatırdım bi sene sabrettik yüzde 100 kar verdi olsun sana 20 bin tl enflasyonu koy ortaya 1 senelik eldeki net kar 18 bin tl kalsın, soruyorum size 18 bine ne olur valla dandik bi araba bile olmaz.Bence 10 bin yatırdın riske gir 2 ile 4 sene bekle fırlar uçarsa belki belini dogrultursun gerisi fakir edebiyatı


İşte borsada zarar edilmesinin ana sebebi bu zihniyet. Borsa zengin olma yeri değildir. Kimse bedava para dağıtmaz. Parayı kısa sürede 3 e 5 e katlamak sürdürebilir bir durum değildir. Arada böyle hikayeler yaşanır, ancak bu hikayelere kendini kaptırıp hedefi çok yükseltenler %100 kârı bile beyenmez. Çünkü aynen belirttiğiniz gibi %100 karda bile zengin olamaz. %200 %300 kârı getirme olasılığı olan hisseler benim deyimimle "barbut hisselerdir". Bunların hareketi kestirilemez, gerçek değeri hesaplanamaz, kontrolsüzce çıkar, birden dönmeye başlar, dönmeye başlayınca nerede duracağını bilemezsiniz. Bunlara para yatırırsanız ve işler kısa vadede yolunda gitmezse sebat edemez hata yaparsınız. Çünkü gerçek değerini bilmiyor ve nereye kadar düşeceğini kestiremiyorsunuzdur. İnada bindirirseniz ise senelerce batık bir hissede bekleyip birikimi yersiniz.

Bu nedenlerle hedefi büyük tutmamak gerekir. Senede %30 hedefi gerçekçi ve güzel bir hedeftir. %12 nin üstünde kaldığınız sürece ise başarılısınızdır. Büyük hisseleri inceleyip özkaynak değerini, özkaynak karlılığını dikkate alıp, geçmiş değerlerine göre ucuz kaldığı görünen bir hisseye parayı bağlarsanız ve biçtiğiniz değere ulaşana kadar sebat edip ne olursa olsun satmazsanız (ki bu aylarca sürebilir) kesin kazanırsınız. Az olur öz olur. Ucuz olduğunu bildiğiniz bir hisse anlamsız bir şekilde düşerse çok ucuz olur; varsa paranız takviye yapın yoksa bekleyin. "Çok ucuza" mal satmayın. Eninde sonunda değerini bulur bu şekilde zarar etmemeyi garanti edersiniz.

Borsanın yatırım aracı olduğunu amacın kısa yoldan zengin olmak değil birikimi en iyi şekilde değerlendirmek olduğunu unutmayın. Aksi halde olay kumara döner.


Burç

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 09:32
MOODYs


Yahudi Amerikan derecelendirme kuruluşlarından Moodys dün durup dururken Türkiyenin notunu indirdi. Türkiyeye yatırım yapılmaması için çok uğraşıyorlar. Bunların derdini biz biliyoruz da yabancı yatırımcıların içinde bu derecelendirme kuruluşu adı altındaki şirketlerin gerçekten bir analiz yaptıklarını zannedenler olabilir.

m_akpinar
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 14:22

Orta-uzun vade düşünülebilir hisseler için ARÇELİK ve ÇİMSA önerebilirim. Fiyat ortalamalarının oldukça altındalar. Hem temettü de dağıtacaklar.Burç

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 16:52
Mayıs ayında 2 milyar DOLAR edecek 6 adet halka arz palanlanıyor


Şok Marketler, DeFacto, Beymen, U.N. Ro-Ro ve Penta Bilgisayar'ın halka arzı bekleniyor.

Muneccim
9 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 00:20

Trump celik ithalatina ek vergi getiren karari imzaladi. Yarin celik hisselerinde dususler devam edecektir. Satislarinda ABDnin payinin dusuk olan sirketlerde alim firsati olusabilir bence.

Ytd.


Burç

9 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 09:15

KRDMD hissesi biraz düşse de alsak keşke. Geçen sene 1 lira iken şimdi neredeyse 4 lira olacak. Trump Mrump dinlemiyor. Dün KRDMD tarihi zirve yaptı. Biz Amerikaya çelik ihraç ediyor muyuz acaba?

Moodys not düşürmesini şimdilik takan olmadı, borsadan yabancı çıkışı yok. (THYAO hariç)

Dün tarihi zirve kapanışı yapan hisseler: ANACM, KRDMD, TAVHL, EGEEN, YATAS


Ramazan DOĞAN

9 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 09:41

Alıntı:
Yahudi Amerikan derecelendirme kuruluşlarından Moodys dün durup dururken Türkiyenin notunu indirdi. Türkiyeye yatırım yapılmaması için çok uğraşıyorlar. Bunların derdini biz biliyoruz da yabancı yatırımcıların içinde bu derecelendirme kuruluşu adı altındaki şirketlerin gerçekten bir analiz yaptıklarını zannedenler olabilir.

Evet bu kurumlar küresel güçlerin paralı tetikçiliğini yapıyorlar.. Dağdaki PKK-YPG'li şerefsizlerin, plazalardaki kravatlı versiyonları bu emperyalist sürtükler..

İçerikteki saçmalıklara hiç girmeden iki konudan bahsetmek istiyorum..

Birincisi şu anda böyle bir takvim yok, dediğiniz gibi durup dururken, kimsenin beklemediği bir zamanda 2017 yılında yaptıkları (ve de fena halde yanıldıkları) not düşüşüyle aynı gerekçelerle hiç utanmadan bu değerlendirmeyi yapmışlar..

İkincisi bu tip açıklamalar piyasalarda ilk şok dalgasından yatırımcıların etkilenmemesi için Cuma akşamı piyasa kapanışından sonra yapılır.. Bunlar bu uluslararası teamüle de uymadılar, ne kadar kasıtlı ve de siyasi bir karar olduğu buradan da belli..

Dün ilk açılışta piyasa hiç iplemedi bile bu kararı.. Ama öğleden sonra, faiz cephesindeki artış sebebiyle dolaylı olarak etkilenmeye başladık.. Dün bu etki sınırlı olmuş olsa da, önümüzdeki günlerde olumsuz olarak etkilenmeyeceğimiz anlamına da gelmez.. Dünya çapında bu tip siyasi kararlara bakmadan gerçek ekonomik verilerle yatırım yapan fonlar olduğu gibi, yalnızca bu tip rating kuruluşlarının verdiği notlarla yatırım yapan fonlar da var..

Ama dün borsanın panik şekilde bu karardan etkilenmeyip, açılışını yeşil yönde yapması çok güzel oldu..
Borsada bu sabah da Asya piyasalarındaki olumlu haberler sebebiyle pozitif yönde açılış bekleniyor..

İnşallah Türkiye bu taraflı not veren rating kuruluşların olumsuz raporlarına rağmen yoluna devam edecek..sayfa 42
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 414243 ... 126127128   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET