Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1151
mehmeterden198

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 23:54

Şu aralar ABD ile ilişkiler geriliyor. PYD meselesi malum. Kıbrıs'ta altıncı filonun tatbikat yapacağı söyleniyor. ABD düşman olduğu bütün ülkelere ekonomik yaptırım uygulamış ve halkının gözünde yönetimini yıpratmaya çalışmıştır. Küba, İran, Venezuella, savaştan önce Irak bu yollardan geçmiştir. Türkiye'de de hükümeti yıpratmak amacıyla yapay bir kriz çıkartabilirler gibi geliyor bana. Doğrudan Erdoğan'a suikast yapsalar ters teper ama ekonomik kriz çıkarıp bunu yönetimin üstüne atarlar ki bence böyle olacak...

ABD emeklilik fonlarının, yatırım bankalarının, sigorta fonlarının Türkiye'de deve yüküyle yatırımı var. Gizli bir emirle Türkiye'den tedricen çıkın denirse üçe beşe bakmadan giderler. Sonuç; sıkıntılı bir yıl. Üstelik seçim arifesinde.

Şu aralar olabilecek en kötü şey ise bence İstanbul depremi. Zamanlama çok kötü olur. Altından kalkarız ama neler çeker kim bilir.


murad_1299
9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 10:09

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,
Boeing'in THY ile yapılan anlaşmanın kesinleştiğini bildirmesi üzerine sosyal medya hesabı Twitter üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Nauert paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Ülkemizde iş imkanlarını, dışarıda ise ekonomik fırsatlarımızı artıran bu anlaşmayı görmekten çok mutlu oldum. ABD ve Türkiye arasında özgür, adil ve çift taraflı ticaretin harika bir örneği."
-----
Ürdün de bizimle imzaladığı serbest ticaret anlaşmasını, yerli sanayisini koruma amaçlı askıya almış.


Yakup

9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 11:55

OECD, Türkiye büyüme beklentisini yükseltti!

OECD, Türkiye için büyüme beklentisini yüzde 4,9`dan yüzde 5,3`e yükseltti.


Alıntı:
. OECD, Türkiye için büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.

Kurum, 2018 yılı için büyüme beklentisini yüzde 4,9'dan yüzde 5,3'e yükseltirken, 2019 tahminini de yüzde 4,7'den 5,1'e çıkardı.


Küresel büyüme tahminini 2018 ve 2019 yılları için sırasıyla yüzde 3,9 ve 3,9 olarak belirleyen OECD, ABD ve Euro Bölgesi büyüme bekleyişlerinde de güncellemeye gitti.

Buna göre ABD büyüme beklentisi 2018 ve 2019 yılları için yüzde 2,9 ve 2,8; Euro Bölgesi bekleyişleri ise yüzde 2,3 ve 2,1 olarak belirlendi.


KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Güzel bir gelisme....



efe3464
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 12:02

Amerikan teknoloji devi General Electric, Moody's'in aldığı not indirme kararına rağmen Türkiye'ye yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. General Electric CEO'su pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etmişti.

Yakup

9 ay önce - Cum 16 Mar 2018, 12:41

Son dakika... Yılın ilk sanayi üretimi verileri açıklandı

Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı.


Alıntı:
. Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2015=100 temel yıllı) incelendiğinde 2018 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %22,9, imalat sanayi sektörü endeksi %12,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3,7 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,8 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5,2 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %1,2 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,6 arttı.

Düzeltilmemiş veriler

Sanayi üretimi düzeltilmemiş verilerle aylık yüzde 15,9 düşerken, yıllık yüzde 12,9 artış gösterdi

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Güzel bir gelisme...


Yakup

9 ay önce - Cum 16 Mar 2018, 18:09

Ekonomik veriler Türkiye`nin büyüme beklentilerini yükseltiyor

Türkiye`nin, 2017 yılındaki büyüme ivmesini 2018 yılında da devam ettirdiğine ilişkin ipuçları, uluslararası kuruluşların Türkiye`nin büyüme beklentilerini yılın ilk çeyreği bitmeden yukarı yönlü revize etmelerini sağlıyor.



Alıntı:
. Türkiye'nin, 2017 yılında yüzde 7 seviyelerinde bir büyümeyi yakalamış olabileceğine kesin gözle bakılırken, 2018'in ilk çeyreğinde açıklanan makroekonomik veriler büyümenin 2017'ye göre yavaşlasa da dünya geneline göre oldukça iyi bir performans göstereceği beklentilerini artırıyor.

Son dönemde Türkiye'de açıklanan veriler arasında sanayi üretimi, reel kesim güven endeksi ve ihracat verileri, ekonomistlerin yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerini pozitif yönde destekledi.


Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ocak ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarken, şubat ayına ilişkin imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi 55 seviyesinin üzerindeki seyrini korudu. Reel Kesim Güven Endeksi şubatta 2,5 puan artarak 110,8'e çıkarken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, şubatta ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14,8 artarak 12 milyar 889 milyon dolar oldu.

Suriye'de gerçekleştirilen Zeytin Dalı harekâtı'nın sorunsuz bir şekilde devam etmesi ve başarıyla sonuçlanmasının çok yakın olduğu açıklamaları da ekonomik aktiviteye ilişkin bir risk unsurunun ekonomistlerin modellerinden çıkarılmasını sağladı.

Türkiye, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 büyürken, bu ayın 29'unda açıklanması beklenen 2017 yılına ilişkin büyüme beklentileri de yüzde 6 ila yüzde 7 arasına yerleşti.


ULUSLARARASI KURULUŞLAR BÜYÜME TAHMİNLERİNİ YUKARI REVİZE EDİYOR

Açıklanan öncü göstergelerin ardından Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin büyüme tahminini 2017 için yüzde 6,9'a, bu yıl için yüzde 5,3'e, 2019 için de yüzde 5,1'e çıkarttı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da Türkiye’ye yönelik 2018 ve 2019 büyüme tahminlerini yüzde 4,3’e yükselttiğini açıkladı. Ayrıca, raporda, Türkiye’ye yönelik 2017 büyüme tahmini de yüzde 5,1’den yüzde 6,3’e yükseltildi. IMF tarafından yayımlanan raporda, küresel büyümenin geçen yılın ikinci yarısından itibaren ciddi derecede artan yatırımlar ve ticaretle birlikte ivme kazandığına işaret edilirken, birçok ülkenin beklenenden iyi performans göstermesinin 2018 ve 2019 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentilerinin yukarı çekilmesine neden olduğu hatırlatıldı.


Ekim 2017’de IMF tarafından yayınlanan bir önceki raporda Türkiye'nin 2018 ve 2019'da yüzde 3,5 büyüyeceği tahmin edilmişti.

Analistler, ekonomi yönetiminin, bu yıl da devam eden Kredi Garanti Fonu (KGF), KDV iadesine yönelik düzenlemeyle dikkati çeken KDV Kanun Tasarısı ve bu ay sonu açıklanması beklenen teşvik programları ile reel sektörü güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek, Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın etkisiyle ihracat ve rekor seviyelere çıkması beklenen turizm gelirleri ile büyüme ivmesinin 2018 yılı geneline yayılabileceğini söyledi.

ENFLASYON VE CARİ AÇIK RİSK UNSURLARI

Türkiye'nin büyümesinin 2018'de Orta Vadeli Program hedefi olan yüzde 5,5 seviyesini yakalayabileceğini kaydeden analistler, yükseliş eğilimini sürdüren cari işlemler açığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın deyimiyle enflasyonun ana eğilimindeki katılığın, ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğine ilişkin risk unsurları olduğunu dile getirdi.

Analistler, TCMB'nin sıkı para politikasını devam ettirerek enflasyonun yükseliş eğilimini durdurmayı başardığını, ancak tekrar düşüş trendine girmesi için yapısal reformların hayata geçirilmesi gerektiğini kaydederek, cari işlemler açığının azaltılması için de katma değerli üretime ve ihracata desteklerin artarak devam etmesi gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Olumlu gelismeler...



Yakup

9 ay önce - Pts 19 Mar 2018, 19:26

100 bin kişiye yeni iş kapısı açılıyor

Türkiye ekonomisinin can damarı, üretimin kalbi, 50 binin üzerinde fabrikanın faaliyet gösterdiği organize sanayi bölgeleri 100 bin kişiye iş kapısı açacak.



Alıntı:
. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, organize sanayi bölgelerinde yaklaşık 1 milyon 730 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek, "Geçen yıl hem üretime geçilen parsel sayısında hem de istihdamda önemli artış yaşandı. Üretime geçilen parsel sayısı 50 bin 528'i geçti. Geçen yıla göre 100 bin kişilik istihdam artışı öngörülüyor" dedi.

Türkiye'nin sanayi bölgesi kurma tecrübesini yurt dışına ihraç edeceğini belirten Özlü, "Yurt dışında da işletip, yöneteceğiz. Kendi teknolojimizi ürettiğimiz bir sanayi dönüşümü hedefliyoruz" diye konuştu.


Büyük ölçekli endüstri bölgeleri kuracaklarını anlatan Özlü, şöyle devam etti: "Yeni sanayi bölgeleri iş imkanı yaratacak. Sanayinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirmek amacıyla OSB'lerde teknik kolejler açmaya devam edeceğiz." (Gazete Vatan)

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Is olmasi, carklar döndügü anlamina gelir...


Yakup

9 ay önce - Çrş 21 Mar 2018, 12:34

Türkiye`den Sırbistan`a 400 milyon dolar kredi

Türk Eximbank, Sırbistan`a altyapı projelerinde kullanmak üzere 400 milyon dolar kredi temin etti. Kredi koşullarına ilişkin müzakereler sürüyor.




Alıntı:
. Sırbistan Ticaret Bakanı Rasim Ljajic, ülkesinde yatırımları ve ekonomik büyümeyi canlandırmak için tasarlanan altyapı projeleri için Türk Eximbank'tan 400 milyon dolar kredi alınması konusundaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Belgrad'da dün Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Ljacic, Eximbank'ın değişik altyapı projeleri için 400 milyon dolarlık bir kredi tahsisine onay verdiğini söyledi.

Ljacic gazetecilere, "Bu finansmanın kullanılış koşullarını görüşüyoruz... Umarım bunlar bizim için uygun koşullar olacak" dedi.

Ljacic iki ülke parlamentolarında onay bekleyen 2017 tarihli serbest ticaret anlaşmasının ikili ticareti 2 milyar dolar düzeyine çıkarabileceğini de belirtti.

Işık ise, Türk şirketlerinin, Belgrad ile Bosna'nın başkenti Saraybosna arasında inşa edilecek kara yolu gibi, bölgenin büyük altyapı projelerine katılmak istediğini söyledi.

Avrupa Birliği üyeliğine aday olan Sırbistan, Türkiye ile daha yakın ilişkiler geliştirmek istiyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekim ayında Sırbistan'a yaptığı ziyarette yardım ve destek vaadinde bulunmuştu.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Artik kredi verecek seviyeye geldik...

Nereden nereye......


Şükrü Güllüoğlu

9 ay önce - Çrş 21 Mar 2018, 12:38

Alıntı:
Artik kredi verecek seviyeye geldik...

Nereden nereye......


Verilen kredi ile türk firmalarına altyapı ve benzeri işler yaptırılıyor. Güzel bir sistem.


Yakup

9 ay önce - Çrş 21 Mar 2018, 12:41

Alıntı:
. Verilen kredi ile türk firmalarına altyapı ve benzeri işler yaptırılıyor. Güzel bir sistem.



Verilen kredi hem Sirbistanin alt yapisina giriyor hemde türk sirketler kazaniyor.. Güzel...



sayfa 1151
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET