Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Eski Numune Hastanesi Meydan Projesi
« önceki   123 ... 141516 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 15
turan58

3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 17:59

O kisiye vahimi gelmiş milletin kıldığı namazin ettiği duanin sevabinin olup olmayscagini söylüyor onu söyleyen kisi ALLAH a şık kosuyor münafık dinsiz imansiz kafir oluyor kimin namazinin ve duasinin nerde kabul olup olmadigini ALLAH tan başka kimse bilemez .

Misafir a2f

3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 18:03

Doğru karar verilmiş, numune döküntüsünün vakit kaybetmeden yıılması lazım, buraya karşı çıkan azgın azınlığın amacı çok belli, bu hadsizlerin ellerinden gelse hiç tereddüt etmeden yine camilerimizi ahıra çevirirlerdi.

kkemal58
3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:08

Bence hemen yıksınlar imza toplayanlar havasını alırlar. Sivas için o kadar önemli projeler küçültülürken gıkı çıkmayanlar şimdi kıytırık bir bina için imza topluyorlar. Nerdeydiniz stadyum küçültülürken, neredeydiniz bölge hastanesi numune hastanesine cevrilirken, nerdeydiniz bu adliye binası sivasa layık görülürken... şehre sembol olabilecek köprü küçültüldü nerdesiniz ? Acaba bu binadan çıkarları ne merak ediyorum.

Fatih C1
3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 22:43

Sonunda aklı selim galip geldi. Hiçbir özelliği olmayan beton yığını yıkılıyormuş çok sevindim.

talha58
3 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 15:35

Yıkım kararı geldiyse herkesin saygı duyması gerekir. Umarım hızlı bir şekilde çalışmalar başlar. Projenin detayları da kamuoyu ile paylaşılırsa iyi olur. Özellikle cami konum olarak meydandan görülebilecek şekilde ve olabildiğince Öğretmenler Parkı'na yakın mı olacak bunu merak ediyoruz. Ayrıca tahminim bir külliye görünümü ortaya çıkartılacaktır. Bunun için çok özel bir çevre düzenlemesi olmalıdır diye düşünüyorum. Ayrıca sosyal anlamda canlı olmalıdır bu alan. Yani insanların devamlı kullandığı bir alan olmalıdır. Bu nedenle ihtiyaçlar da iyi tespit edilerek ona göre tedbirler alınmalıdır. Özellikle otopark vb gibi ihtiyaçlar iyi hesaplanırsa ve uzun vadeli düşünülürse çok iyi olur.

ihsan gulbilge
3 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 12:26

Numune hastanesinin tarihi bir değeri olmadığına inananlardanım. Buraya cami yapılmasını da hoşgörüyle karşılıyorum Sivas'ta yazları teravih kılınacak güzel bir avluya sahip etrafı yeşilliklerle dolu camimiz yok. Hatta cami yapılsın dedikten sonra şunları da istiyorum :

Bildiğiniz üzere Sivas dini bakımdan da merkez konumunda idi. Romalılar döneminden ilk hristiyanlar şehrimizde bulunmuştu " aziz Vlas, 40 şehitler "
Ondan sonra Ermenilere ait pek çok manastır ve kilise vardı ama bunlardan geriye bir şey kalmadı. Şimdi bizim için bu açıklığı kapatacak bir fırsat oluştu. Numunenin oraya yapılacak külliyede, kilise vb. başka inançlara ait ibadethaneler de yapılmalı. Burası tam anlamıyla bir külliye olmalı. Hem turist çekmek adına güzel bir yatırım olur, hem Sivas eski değerini hatırlamış olur. Hem de müslümanın hoşgörüsünü Bir kez daha tüm dünyaya duyurmuş oluruz.

Bugün almanyada, Hollandada camiler, birşey evlerinin yanına yapılıyor, küçük bir bina alın burda namaz kılın deniliyor. Camilere saldırı oluyor. Tüm dünyaya gösterelim, müslüman kendi dininden olmayanlara nasıl hoşgörüyle yaklaşır. Onlar yine anlamaz ama balık bilmezse halik bilir

Misafir d04

3 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 13:48

İhsankulbilge kardeşim ne kadar iyi niyetli dusunmus olsanda yazdıklarının bir kısmına katılmıyorum.Birincisi hastane binasının yıkılması olumlu bir gelişme bu konuda aynı fikirdeyiz.Oranin büyük bir yeşil alan olması çok doğru bir karar.Modern şehirlerin hepsinde şehir merkezinde büyük parklar ve yeşil alanlar vardır.Sivas için büyük bir eksiklik giderilmiş olacak.Sivas'in eğer büyük bir camii'ye ,yada cemaati varsa kiliseye ihtiyacı varsa oda yapılmalı binada diyecek birşey yok.İnsan olan bir herturlu dini inanca saygı göstermeli.
Ama benim takildigim nokta o bölgeye ve o alana bir camii gerçekten gerekli mi , yoksa siyasi sebeplerden dolayı mı yapılıyor ? Ornegin su anda yukarı tekke de büyük bir camii yapılıyor ve kimsenin bir itirazı olmadı . çünkü o bölgeye öyle bir camii'ye gerçekten ihtiyaç vardı.Peki hastanenin yerine yapılacak camii'ye gerçekten ihtiyaç var mı?
Yıllarca tarihi meydanın yoğunluğunu,sıkışıklığını azaltmak için çaba gösterdiler,tum kurumları oradan çıkarıp merkeze uzak yere taşıdılar tüm bunları yaptıktan sonra yeni bir yoğunluk oluşturacak camii yi oraya yapmak biraz çelişki değil mi ?
Bu eleştirileri yaptığımızda camii'ye yada islama karşı olmakla suçlaniyoruz hemen.
İstanbulda'da çamlıca tepesine hiç ihtiyaç yokken sırf bir iz bırakabilmek için camii yaptılar.Olmadi kardeşim . Karşı taraftaki sultan Ahmet ve Selimiye camii lerinin ucuz bir kopyası , bir minyatürü ortaya çıktı.ne İstanbul a nede boğaza yakıştı..Yapamadılar,beceremediler.taş ön kilometre öteden mimar Sinan eserlerinin berbat bir kopyası olduğu belli oluyor.Sivas in merkezine,tarihi mekana yapılacak böyle bir cammi de ,çamlıca tepesine yapılan camii gibi duracaktır.Bu yüzden o bölgeye camii ısrarını pek mantıklı bulmuyorum.ihtiyac varsa daha uygun bir bölgeye yapılabilir.

ihsan gulbilge
3 ay önce - Prş 15 Mar 2018, 13:57

Daha önce de yazmıştım bilen yok mu acaba? Şu surp kevork kilisesi, tavra kilisesi, numune hastanesi ilerisndeki askeri bölgede mi? Yoksa Paşabahçe yolu kenarında mi? Yerini bilen biri haritada gösterebilir mi? 2016 yılında restore edilecek diye haber çıkmış sonra hiç haber yok. Şayet eski numune civarındaysa şehir parkı ile birleşerek turizme kazandırılabilir

Misafir ded

3 ay önce - Cmt 17 Mar 2018, 10:59

Ben de dahil olmak üzere hâlâ herhangi bir projeye " neden bunca zaman yapılmadı " gibi bir şey yaparsak haksızlık ederiz.

Yıkım kararını mimarlar odası yargıya taşımış, memleket Sivas gazetesinden bakabilirsiniz. Şehir hafızasını yitirecek diye her beton yığınını savunacaklar ! Amaç çok belli, camiyi engellemek.

Hal şehrin hafızası, tekel binası şehrin hafızası, bura şehrin hafızası... Bu şehir parkı yapılınca da 10 sene sonra şehrin hafızası olacak zaten

Misafir 042

3 ay önce - Cmt 17 Mar 2018, 12:41

Şehri genişletmek bahsediyoruz adamlar hala yıkılan yerleri doldurma peşinde. Yine büyük bir cami istiyorsan git şehrin daha ferah yerlerine yap. Oraya 10bin kişilik yapacağına git başka yere 30bin kişilik yap. Niçin şehrin tam da göbeği hala dolduruluyor anlamış değilim. Bunu söyleyincede camiye karşısınız oluyor.

sayfa 15
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 141516 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET