Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kul Hakkına Dikkat Ediyor musunuz.?
« önceki   123 ... 131415 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 14
Mustafabey 01
3 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 22:24

Kul Hakkının Önemi !

Kul kavramı en genel tanımıyla Allah’ın yarattığı insan demektir. Kul kavramı, dil, din, ırk ve cinsiyetle sınırlı değildir. Her insan Allah’ın bir kuludur. İnsani değerler ve kavramlar karşısında anlamlandırma bu şekildedir.

Kul hakkı, herhangi bir insanın herhangi bir sebeple adaletsizliğe, haksızlığa ve zulme uğramasıdır. Adalet ve hak dünya üzerinde her insan için geçerlidir ve sağlanmalıdır.

İslam dini insana değer veren bir dindir. Bazı ahlaki ve felsefi öğretiler gibi ırkı ön plana çıkarmadan insana insan olduğu için değer vermeyi öğütler. Bu nedenle insandan kul diye bahsederken, insanlık hakkından da kul hakkı diye bahseder.

Kul hakkına en büyük günahtır. Dini, dili, ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun bir insan hakkında, yalan söylemek, iftira atmak, gıybet etmek, malına ve canına zarar vermek, nesline ve ırzına kastetmek kul hakkıdır. İslam’daki hükmü haramdır.

Mustafabey 01
3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 21:46

Kul Hakkı Yemenin Hükmü Nedir? Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

Hz. Peygamber ( s.а.v.), üzerinde kul hаkkı bulunan kіşіlerіn, hak sahіbі оlan mazlumlardan helallik almalarını öğütlemiştir. Bunun уаpılmаmаsı durumunda haksızlık уaрan kіşіnіn salih amеllеrinin, haksızlığı ölçüsündе alınarak hak sahibinе verileceğini, еğеr verileсek salih аmel bulunamazsa o zaman dа mazlumun günahlarının zalimе уükleneceğіnі belirtir.( Buhаri, Mеzalim, 10.) Yinе Peygamberimiz (s.а.v.), imkanı оlduğu hаlde zamanı gelmiş bіr bоrcu ödemeyenlerin Kul hаkkını ihlal ettiğini şöуle ifade eder: “Ödeme güсü olan zengin kişinin, ödemeyі ertelemesі zulümdür” (Buhari, Havale, 1.)
Görüldüğü üzеrе Kul hakkı, kіşіnіn Cennet ya dа Cehennem’e gidişindе önemlі ölçüde belirleyici bir rоl оynamaktadır. Allah’ın huzurunа kul hаkkı ile çıkmanın, çok ağır bir vеbali vardır. Çünkü böyle bir günаhın Allah tarafından bağışlanmaѕı, hak ѕаhibinin affetmeѕi şаrtınа bаğlаnmıştır. Hаk sаhibi, hakkını almadıkça vеya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hаkkı уiуеnin bu günahını affеtmеmеktеdir. Çünkü ilahi аdаlet, bunu gerektіrіr. Vеdа hutbeѕіnde Rasulüllah Efendimiz (s.a.v.) “Ey іnsanlar, sizin Canlarınız, Mallarınız, Irz vе Namuѕlarınız, Rаbbinize kavuşunсaya kаdаr birbirinizе Haramdır dоkunulmazdır” (Buhari, Hacc, 132 ) buyurmuştur.

Buna göre, gaѕp, hırѕızlık vеya izinsiz alma gіbі yоllarla elde edіlen haram para veуa mal, ѕаhipleri biliniуor iѕe kеndilеrinе yahut mirаsçılаrınа, bilinmiyor ise fakirlere veyа hayır kurumlаrınа onlаrın namına sadaka оlarak vеrilmеlidir. Ayrıcа, yapılan bu kusurlardan dolayı da Allаh’tаn af ve mağfiret dіlenmelіdіr.

Mal ya da darp gіbі şeylerle іlgіlі оlmayan gıybеt, bühtan gіbі hak ihlаllerinde еn doğrusu, hak sahibine durumu anlatıp hеlаllеşmеk оlmakla bеrabеr, hеr zaman bu şartı yеrinе gеtirmеk mümkün olmadığından ya da insanlar bundan çekіndіklerіnden, kendі adına tövbе ediр, hak sahibi namına da istiğfar еtmеk, dua etmek yа da hаyır hasenat yаpаrаk sevabını оna bаğışlаmаk, bu tür hаk ihlаllerine keffаret оlur Maverdi, el-Havі, I, 107; İbn Teуmіууe, el-Fetava’l-Kübra, I, 113.

Misafir d62

3 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 21:51

Müslüman olmayan birinin kul hakkı nasıl ödenir?

Mustafabey 01
3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 15:16

Hanım Hakkı!

Sual: Hanımla iyi geçinmenin yolu nedir?
CEVAP
Hanımının güzel huylu olmasını isteyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde, insana gelen musibetlerin, günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde, dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden, hanımı ile iyi geçinir.

Aliyy-ül Havas hazretlerine hanımı küsmüştü. Hanımı, kocasına muhalefet etmek için ayrı testi, ayrı bardak kullanıyordu. Aliyy-ül Havas hazretleri, bir gün yanlışlıkla hanımının testisinden su içince, hanımı hemen testiyi kırmıştı. Hazret, "Testiyi niçin kırdın?" bile dememiş, hiçbir şey olmamış gibi davranmıştı.

Osman el-Hattab hazretlerinin komşusu, Nureddin Şuni efendi anlatır: Bir gece dışarı çıktım eski bir hasıra sarılı birinin dışarıda yattığını görüp (Sen kimsin, burada niçin yatıyorsun?) dedim. (Komşu ben Osman el-Hattabım. Oğlumun annesi, beni evden kovduğu için sokağa çıktım, onun kızgınlığı gidinceye kadar burada yatmaya karar verdim) dedi.

Huysuz hanım
İbni Ebil Hamayil-i Sevri hazretlerinin hanımı huysuzdu. Kocasına ağzına geleni söyler, onu rahat bırakmazdı. O mübarek zat da hep sabrederdi. Yine bir gün hanımının yaptığı huzursuzluktan kurtulmak için uçarak kaçmıştı. Hanımı arkasından bakıp, (Hele şuna bak, uçup kaçmakla elimden kurtulacağını sanıyor) diye söylenmişti. Bizim gibilerin uçması mümkün olmayacağına göre, kaçmak suretiyle kavgadan, münakaşadan uzak durmaya çalışmalıyız. Haklı olduğumuzu ispata kalkışmamalıyız!

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir mümin, hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa, iyi huyu da olur.) [Müslim]

(Kadın, zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!) [İbni Lal]

(Müslümanların iman yönünden en üstünü, ahlakı en güzel olanı, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranandır.) [Tirmizi]

(Müslümanların en iyisi, en faydalısı, hanımına en iyi, en faydalı olandır. Sizin aranızda hanımına karşı en iyi, en hayırlı, en faydalı olan benim.) [Nesai]

(Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.) [Taberani]

(Namazları kabul olmaz) demek, namaz borcundan kurtulur, fakat namaz kılmakla meydana gelecek büyük sevaba kavuşamaz demektir. Namazı boşa gider demek değildir. Bir kadından kocası razı olmazsa, kadın, günahının cezasını çektikten sonra, Cennete girer. Cennete sadece kâfirler giremez. Müslümanın günahı çok olsa da, sonunda mutlaka Cennete girer. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İyi kadınlar, Allah’a itaat eder ve kocalarının haklarını gözetir. Kocaları yokken, onların namuslarını ve mallarını, Allah’ın yardımı ile korurlar.) [Nisa 34]

Eve gelince hanımına selam verip hatırını sormalı, üzüntü ve sevincine ortak olmalıdır. Çünkü, o başkalarından ümitsiz ve yalnız kendisine alışmış bulunan dostu, dert ortağı, kendini neşelendiricisi, çocuklarının yetiştiricisi ve çeşitli ihtiyaçlarının gidericisidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Haksız olarak hanımını dövenin, Kıyamette hasmı ben olurum. Hanımını döven, Allah ve Resulüne asi olur.) [R.Nasıhin]

(Kadınlarınıza eziyet etmeyin! Onlar, Allahü teâlânın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim]

(Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine bir köle azat etmiş sevabı yazılır.) [R.Nasıhin]

(Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever, rızklarını artırır.) [İ.Lâl]

Huzurun anahtarı tebessümdür

Misafir a7a

3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 15:53

Kul hakkını, Türkiye'de 80 milyon yemektedir. Kim ki, ben kul hakkı yemiyorum diyorsa yalan konuşuyor. Şöyle ki; Boşanan bir erkeğe ömür boyu nafaka cezası kesiliyor. Nafakayı ödemezse bu kez de ömür boyu hapis cezası. Peki bu hak mı?

Allah ne diyor? Boşanan kadına sadece 3 ay nafakasını verin diyor. 3 ay üstü haram ve kul hakkı. Peki bu kanunlar kimin adına uygulanıyor? Millet adına uygulanıyor. Sizin adınıza uygulanıyor. Sizin adınıza zulüm işleniyor. Millet adına hırsızlık yapılıyor. Millet adına boşanan erkeğin kul hakkı yeniyor.

Peki bu durumda 80 milyon ne yaptı? Bu kanuna karşı çıktı mı? Bu kanunu kaldırın, değiştirin dedi mi? Hayır demedi. Sadece seyretti. Suküt ikrardandır. Yani kabul etmektir. Haksızlık ve zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır. Herkes şeytanlığa başvurdu. Bir de bazıları, bu kul hakkı ve zulüm kanununu açıktan destekledi. Açıktan kul hakkı hırsızlığını savundu.
Dolayısı ile 80 milyon, 100 binlerce insanın kul hakkını yedi.

Burda boş boş, kul hakkından bahsetmenin veya yazmanın anlamı yok. Kul hakkı almış başını gitmişken, siz görmezden geleceksiniz sonra gelip burda kul hakkından bahsedeceksiniz, emin olun hiç inandırıcı değilsiniz. Kul hakkından bahsedenler, önce samimi olacak.

kenan_okuyucu

3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 16:03

Alıntı:
Burda boş boş, kul hakkından bahsetmenin veya yazmanın anlamı yok. Kul hakkı almış başını gitmişken, siz görmezden geleceksiniz sonra gelip burda kul hakkından bahsedeceksiniz, emin olun hiç inandırıcı değilsiniz. Kul hakkından bahsedenler, önce samimi olacak.
Burada kul hakkından bahsedenler senin gibi kul hakkının ne olduğunu bilmeyenlere yani sana, senin gibilere bahsediyor. Olur da faydamız olur diyerek. Allah yardımcın olsun kardeşim.

Cenk Gültekin
site denetçisi

3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 16:06

Mustafa bey burada bu paylaşımları bilgilenelim, varsa bilmediğimiz birşey öğrenelim diye yapıyor..

Biz çok memnunuz bu durumdan site olarak..
Kimsenin günahını vebalini sorgulamaz kimseye düşmez..

Mustafabey 01
3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 17:21

Alıntı:
Kul hakkını, Türkiye'de 80 milyon yemektedir. Kim ki, ben kul hakkı yemiyorum diyorsa yalan konuşuyor. Şöyle ki; Boşanan bir erkeğe ömür boyu nafaka cezası kesiliyor. Nafakayı ödemezse bu kez de ömür boyu hapis cezası. Peki bu hak mı?

Allah ne diyor? Boşanan kadına sadece 3 ay nafakasını verin diyor. 3 ay üstü haram ve kul hakkı. Peki bu kanunlar kimin adına uygulanıyor? Millet adına uygulanıyor. Sizin adınıza uygulanıyor. Sizin adınıza zulüm işleniyor. Millet adına hırsızlık yapılıyor. Millet adına boşanan erkeğin kul hakkı yeniyor.

Peki bu durumda 80 milyon ne yaptı? Bu kanuna karşı çıktı mı? Bu kanunu kaldırın, değiştirin dedi mi? Hayır demedi. Sadece seyretti. Suküt ikrardandır. Yani kabul etmektir. Haksızlık ve zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır. Herkes şeytanlığa başvurdu. Bir de bazıları, bu kul hakkı ve zulüm kanununu açıktan destekledi. Açıktan kul hakkı hırsızlığını savundu.
Dolayısı ile 80 milyon, 100 binlerce insanın kul hakkını yedi.

Bu misafirin amacı zaten bir şey öğrenmek veya bilgilenmek değil, bu her başlıkta buna benzer şeyler saçmalayıp duruyor belli ki sorunlu bir evlilik ve boşanma yaşamış canı yanmış gelip burda konuyla alakası olmayan şeyler yazıyor, 80 milyon un kul kakkı yediğini nerden biliyorsun?herkesi tek tek takip mi ediyorsun?Ben sadece Dini imize göre Kul Hakkını anlatıyorum, anlatabildiğim kadar buna insanlar uyarlar uymazlar bu onların sorunu hesabını Ahirette Allah Teala ya verecekler.
Kanunları ben hazırlamadım, senin nafaka ödemen benim sorunum değil senin sorunun ayrılmayaydın veya düzgün birini bulaydın onun sorumlusuda biz değiliz.Medeni kanun ne zaman kabul edildi, o zaman Türkiyenin nüfusu ne kadardı bunlarıda iyi öğren, o kanunları düzenleyenleri bul git derdini onlara anlat, eğer bir faydası olacaksa.Benim burdaki mesajlarda medeni kanunu ne savundum nede kötüledim çok şükür şimdiye kadar da mahkemelik ve davalık avukatlık bir durum yaşamadım.Yani ne boşanma ile ilgili nede nafaka ile ilgili benim bir sorunum yok, senin varsa eğer çözüm yeri burası değil, git derdini sorununu orda anlat.

fatih413
3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 17:40

Boşadığın kadına ödediğin nafaka kul hakkımıymış?
Eğer kul hakkıysa 80 milyonla ne alaka? Evlenirken 80 milyona mı sordun?
Hak arıyacaksan git görücüye geden anne-babandan ve/veya aracı olan çöpçatanlardan ara.

Nafaka, boşanan kadınların kötü yola düşmemesi için devletin bulduğu bir yöntemdir.Eğer zulümse bile daha bile daha büyük bir zulümün önlenmesi için seddi zerain bile denebilir.

Arap toplumunda dul kadınların evlenmesi daha kolay olduğu için daha normal karşılandığı için iddet süresince ödenir. İddeti bittiğinde zaten hemen evlenir. Zaten o ülkelerde çok eşlilik olduğu için dul kadının iddeti bitince hemen kapıyorlar. Ama Türkiye'de ise dul kadının evlenmesi daha zor olduğu için evlenene kadar, evlenmezse/evlenemezse ölene kadar nafaka ödeniyor. Eğer senden nafaka aldığı halde zina ediyorsa veya dost hayatı yaşıyorsa çek vur. Yok cehenneme gitmek istemiyorum diyorsan mahkemeye git.

Bazen bu nafaka lobisinin fuhuş lobisinin tetikçisi oldunu düşünüyorum. Sermaye pahalıya geldiği için piyasaya daha ucuz metaların düşmesi için tetikçilik yapıyor olabilirler.

ALİFDN

3 ay önce - Cum 09 Mar 2018, 18:16

Boşanan (eski) karısına erkeğin bir ömür nafaka ödemesini helal gören ve şiddetle savunan insanları görmek çok üzücü. Arkadaşlar boşandığı eşinden bir ömür nafaka alan bir kadın apaçık kul hakkı yiyor demektir. Bunun savunulacak bir tarafı mı var ki hararetle tartışıp duruyorsunuz. Her şeyden önce elde edilen bir gelirin karşılığında bir emek vermek, bir üretim ortaya koymak gerek dinimize göre. Yani o kazancı hak etmiş olmak gerek. Miras yoluyla elde edilen gelirler tek istisnadır bu konuda. Dolayısıyla boşanan kadının eski eşinden bir ömür para alması da gasptır, kul hakkıdır. Ne yaptın da hak ettin o parayı diye sormazlar mı diğer tarafta. Kaldı ki bu nafaka olayı erkekleri evlilikten soğutuyor. Karısı zengin olan yoksul bir erkeğin boşanma sonrası eski eşinden bir ömür nafaka alması gibi bir durum söz konusu oluyor mu Türkiyede. Tabi ki hayır. Madem nafaka helal ve hukuki o zaman erkeğe de ödensin yerine göre. Arkadaşlar inanın bu saçma sapan yasalarımız yüzünden pek çok erkek evliliğe soğuk bakıyor. Şahsen ben 30 yaşını geçmiş biri olarak evliliğe soğuk bakıyor ve düşünmüyorum. Sadece benim çevremde sırf bu nedenle evlenmek istemeyen onlarca arkadaşım var. Bu arada boşanan karısına bir ömür nafaka ödeme uygulamasını savunan erkek arkadaşlar, Allah göstermesin ilerde bir boşanma durumu yaşarlarsa eşleri ölene kadar çatır nafaka ödesinler. Kimse onların nafaka ödemesine itiraz falan etmeyecektir. Mahkemeye de bırakmasınlar bu meseleyi.

sayfa 14
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 131415 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET