Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İETT'den Haberler
« önceki   123 ... 121122123124125   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 122
Melih3497
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 12:12

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası ve Özel Halk ve Belediye Otobüsü İşverenler Sendikası üyesi bir grup özel halk otobüsü işletmecisi, İBB'den aldıkları paranın maliyetlerini karşılamadığını belirterek cuma günü kontak kapatacaklarını açıkladı ve İstanbullulardan özür diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) aylık 28.000 lira taşıma bedeli aldıklarını ancak maliyetlerinin 55.000 lira olduğunu belirten işletmeciler cuma günü kontak kapatacaklarını açıkladı.
'HİÇBİR İŞLETMECİ ARKADAŞIM ŞOFÖR MAAŞINI ÖDEYEMİYOR'

Özel halk otobüsü sahibi işletmecisi bir grup, dün 23.30’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü çıkışında toplandı. İşletmeciler "Sayın Cumhurbaşkanımız son umudumuz sizsiniz, batıyoruz" yazan bir pankart açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldıkları taşıma bedelinin maliyetlerinin karşılamadığını belirten grup üyeleri adına Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası başkanı Kemal Çetin açıklama yaptı. Çetin, "Bütün yaptığımız görüşmeler sonunda ’zararlarımızın karşılanamayacağını sadece 2000 liralık öğrenci desteği verebileceklerini’ söylediler. Belediyenin kuruluşu olan Otobüs A.Ş.’nin 45 lira maliyet çıkarmasına rağmen 30.000 lira alıyoruz. 15.000 lira zarar ediyoruz. Hiç bir işletmeci arkadaşım şoför maaşını ödeyemiyor. Biz günde 1 milyon insana hizmet veriyoruz. 2 500 tane çalışanımız var" dedi.

'İSTANBUL HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUZ'
Çetin taleplerinin karşılanmaması halinde Cuma günü kontak kapatacaklarını belirterek, "Bütün işletmeci arkadaşlar belediyeye dilekçe verdik. Biz cuma günü araçlarımızı durduracağız. İstanbul halkından özür diliyoruz. Biz her zaman diyaloga açığız. Biz yetkililerle görüşmeye, onlarla tekrar diyalog kurmaya hazırız. Aynı işi yapan İstanbul Büyükşehir’e bağlı İİET otobüsleri günlük, 3000 kilometre yapmasına rağmen maliyetlerinin 86.000 lira olduğunu biliyoruz. Biz günlük 8000 ila 10.000 kilometre yapmamıza rağmen aylık 55.000 lira maliyetimiz var. Biz bu maliyetleri karşılayamıyoruz" ifadelerini kullandı


cihandoğan58
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 16:18

Alıntı:
KAMUOYUNA DUYURU
08 Mart 2018


İstanbul Otobüs A.Ş. bünyesinde çalışan bazı özel otobüs işletmecileri 07 Mart 2018 günü saat 22.30’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde eylem yaparak Cuma günü kontak kapatacakları yönünde basın açıklaması yapmışlardır.

Bilindiği üzere söz konusu taşımacılar İdare tarafından düzenlenen 2 ayrı ihale sonucu 10 ve 15 yıllığına taşımacılık hizmeti vermeye hak kazanmışlardır. Taşımacılar, taşımacılık faaliyetini sözleşme ve mevzuat hükümlerine göre yerine getirmekle yükümlüdürler.

Söz konusu taşımacıların yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi yapılması planlanan eylem, sözleşmenin “Toplu olarak direniş yaparak taşımacılığı durdurmak, aksatmak otobüsle birlikte gösteri yapmak, kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb. eylemlerde bulunmak” hükmü kapsamında değerlendirilecektir.

Bununla beraber, İETT olarak toplu taşımacılık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemler alınmış, ihtiyaç duyulan hatlara ek seferler planlanmıştır. Eylem olması halinde İstanbullular toplu ulaşımda sorun yaşamayacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


İETT kontak kapatma eylemiyle ilgili açıklamada bulunmuş.


Misafir de7

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 16:25

otobüs a.şden başka otobüsün çalışmadığı hatlar var,bazı hatlarda öho ve otobüs a.ş karışık çalışıyor,karışık çalışan hatlarda seferler çok seyrelir,saatte bir falan geçer,sırf otobüs a.ş çalışan hatlardada ulaşılamaz hal alırMisafir 0cf

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:17

İoaş'sız bir İstanbul'da ulaşım konforu artar ve her yer İETT otobüsleriyle dolar ne güzel ve hem böylece İETT'nin yeni hatlar açması daha da kolaylaşır Allahtan dileğim şu ki bir an önce İstanbuldan çekilsin İoaş...

barisavcilar

9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 17:42

İETT 'Sosyal' otobüs hatları kuruyor

İETT, yolcu veya nüfus yoğunluğu az olan bölgeler için yeni özel toplu taşıma hatları oluşturacak.
Erguvan halk otobüsleri işletmecilerinin gelirleri düşük kaldığı gerekçesiyle kontak kapama eylemi yapmasının ardından İETT, sarı otobüs ve metrobüslerle hizmet verdiği toplu taşıma için yeni özel hatlar oluşturma kararı aldı. Bu kapsamda İETT, yolcu veya nüfus yoğunluğu az olan bölgeler için yeni özel toplu taşıma hatları oluşturacak. Kilometre hesabına göre çalışacak ve en az 50 yolcu kapasiteli olacak bu özel otobüsler İETT’nin yapacağı programa göre hizmet verecek. Avrupa yakasında oluşturulacak yeni hatlarda 100, Anadolu yakasında oluşturulacak hatlarda ise 50 otobüs çalıştırılacak. İETT, “Sosyal Hat” adını verdiği yeni toplu taşıma işinin ihalesini 11 Nisan 2018 tarihinde yapacak.

YENİ YERLEŞİM YERLERİ

Yolcu veya nüfus yoğunluğu az bölgelerdeki hatlarda 12 metrelik İETT araçları ile hizmet vermek işletme verimliliği açısından uygun görülmedi. İETT tarafından verilen hizmet kalitesini ve hizmete erişimi artırmak amacıyla, idarenin belirlemiş olduğu çalışma çizelgesine göre 150 araçla hizmet alımı için ihaleye çıkıldı. Temel gerekçenin düşük yoğunluklu yerleşim alanlarının taleplerini karşılamak olan hat ile hizmet verilemeyen, yeni yerleşim yerleri ve sitelerin taleplerinin karşılanması amaçlanıyor.

UÇ NOKTALARA İETT STANDARDI

‘Sosyal Hat’ ile toplu taşımada önemli bir yere sahip metro ve metrobüs için de dikey besleme hatları oluşturulacak. Yolculuk talebi düşük hatlarda, büyük otobüsler yerine 7-9 metrelik küçük araçlarla toplu taşıma hedefleniyor. Yeni taşıma sistemiyle Megakent’in en uç noktalarındaki yolculuk taleplerine bile İETT standartları getirilecek. Sistemde hizmet verecek araçların, şoför, bakım ve yakıt giderleri ihaleyi alacak olanın sorumluluğunda olacak. Araçlarda İETT kurumsal kimliği (sarı damalı) kullanılacak. İETT, yeni oluşturulacak hatlarda çalışacak otobüslere yapılan kilometreye göre ödeme yapacak.

ŞOFÖRLER İSTANBULKART SATABİLECEK

İETT’nin “Sosyal Hatlarda Toplu Taşıma Hizmet Alımı” ihalesinin teknik şartnamesine göre, ‘İstanbulkart’ın geçerli olacağı otobüslerde şoförler sınırlı kullanımlı kart (bir geç, iki geç, üç geç, bas geç) satabilecek. İETT’nin belirleyeceği yolcu taşıma tarifesine göre hizmet verecek olan yeni otobüslerde indirimli ve ücretsiz tarifeler de geçerli olacak. Sözleşmeye aykırıkta kilometre cezası verilecek. İşletmecinin ödeneğinden ceza için verilen kilometre kadar kesinti yapılacak. En büyük ceza 25 bin kilometre ile “Yüz kızartıcı eylem veya davranışlarda bulunmak” durumunda verilecek. Ücretsiz veya indirimli tarifeden yararlanma hakkı bulunan yolcuları taşımamanın cezası ise 80 kilometre. Nakit para da 400 kilometrelik kesintiyle cezanlandırılacak.

Kaynak: Mehmet DEMİRKAYA / GAZETE HABERTÜRK


Mustafa 822
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:07

İETTT'yi anlamak çok güç. Ya biz zengin ülke miyiz bu kadar? Zaten elinde 400 tane solo Citaro var. Onları kullansana. Zaten daha çok kırsal kesimde çalışacağını söylüyorsun. Ne gerek var milyon liralar dökmeye. Zengin ettik otobüs fabrikalarını. İhaleyi de %100 BMC alır. BMC'nin de hangi tarafta olduğunu biliyoruz.Misafir 745

9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:28

Benim bu haberden anladığım şey şu; özel plakalı iett renklerinde ve daha küçük araçlar ile yeni toplu taşıma sistemi. Yani birnevi cngli sarı temsalar gibi düşünün İETT renklerinde fakat özel plakalılar idi.

İETT renklerinde özel plakalı küçük-orta boy otobüsler demek oluyor bu ve özel halk otobüsü olacakmış yada ioaş e peki ama ioaşnin zaten erguvan rengi var bunu sarı mı yapıcak İETT anlamadım


Mustafa 822
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 23:41

Bu olay, İETT'nin özelleşmesi yolunda atılmış somut bir adımdır. Bir kurum, hem de bu kadar köklü bir kurum nasıl olur da kendi kurumsal kimliğini özel işletmeye açar?

Misafir a31

9 ay önce - Prş 15 Mar 2018, 00:55

İnşallah İETT'yi özelleştirmezler çünkü İETT 147 yıllık yani yaklaşık yarım asırdır varolan bir devlet kurumudur ve İstanbul için türkiye için değerli bir kurum olduğunu düşünüyorum. İETT şu anda özelleştirilmeyen az şeyden biridir ve umarım İETT'yi de özelleştirmezler...😞😞

Cemoli D18
8 ay önce - Çrş 04 Nis 2018, 07:32

İett ile ilgili bir şey soracağım;
Hangi hatta gün içerisinde kaç akbil basılmakta? Bunu nasıl öğrenebiliriz?
İstanbul'da bunu hat hat öğrenme şansımız var mı?sayfa 122
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 121122123124125   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM