Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Trump Dönemi Yeni Amerika
« önceki   123 ... 888990 ... 105106107   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 89

Trump sonrası Amerika gerçekten beklenildiği gibi değişecek mi?
Evet değişecek, Trump bu değişikliği sağlayacak 35.9%  35.9%  [88]
Hayır, hiçbir şey değişmeyecek klasik Amerika devam edecek 64.1%  64.1%  [157]
Toplam Oy : 245

orhan akıncı
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 23:18
Trump'ın çelik ithalatına ek vergi kararına ticaret ortaklarından misilleme tehdidi


Alıntı:
ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasına, ABD'nin ticaret ortaklarından tepki geldi.

Trump, gelecek hafta imzalayacağı karar ile çelik ürünlerinin ithalatına yüzde 25, alüminyuma da yüzde 10 vergi getireceğini söyledi.

Amerikan sanayinin önde gelen isimleriyle Beyaz Saray'da bir araya gelen Trump, uzun yıllardır ABD ile diğer ülkeler arasında "adaletsiz ve ABD aleyhine" ticaret yapıldığını söyledi ve Amerikan çelik ve alüminyum endüstrilerini yeniden yapılandırmayı vaat etti.

Avrupa Birliği, Kanada, Meksika ve Brezilya karara sert tepki göstererek, vergi artırımına karşı kendi önlemlerini alacaklarını açıkladı.

ABD'nin en çok çelik ve alüminyum ithal ettiği ülke olan Kanada'nın Ticaret Bakanı Francois-Philippe Champagne, gümrük vergisinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Gelişme ABD'nin çelik ithalatının yüzde 2'sini karşılayan Çin'de de endişeye neden oldu.

Uzmanlar Trump'ın ek vergi planının Amerikan çelik endüstrisini korumakta başarısız olabileceğine ve uzun vadede tüketici fiyatlarını artıracağına dikkat çekiyor.


Bur da zeytin dalı hareketi nedeni ile dışarıda olan mevzuları görmüyoruz. Dışarıda resmen fırtınalar kopuyor.
Trump korumacılık adı altında ab yi sıkıştırmayı düşünüyor. AB de biizde amerikan mallarına vergi koyaarız diyerek misilleme yapacağız diyorr. Trump ise daha da ileri giderek otomobile vergi koyarız diyor.
yani anlacağınız dışarda curcuna tüm hızı ile devam ediyor.
İnşallah bu söylenenler olur. O zaman TR bu coğrafyada daha da rahat hareket eder.


Yakup

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 19:10

AB ve ABD, gümrük vergilerinde karşı karşıya geldi

Brüksel`in önemli düşünce kuruluşlarından Bruegel`in Kıdemli Uzmanı Andre Sapir, ABD`nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine ilişkin, "ABD, kabul edilemez tedbirler alıyor. ABD tarafından kullanılan dil de kabul edilemez ve burada keşfedilmemiş bölgelerdeyiz." dedi.


Alıntı:


Bruegel'in Kıdemli Uzmanı Andre Sapir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergileri uygulamasına henüz Başkan Donald Trump'ın onay vermediğini hatırlatarak, sürecin ABD sanayisinin hayatta kalabilmesi için ulusal güvenlik bahanesi gösterilerek başlatıldığını bildirdi.

Gümrük vergilerinin Avrupa Birliği (AB), Çin, Kanada, Meksika, Güney Kore ve Türkiye gibi bütün önemli ticaret ortaklarını kapsamasının öngörüldüğünü, bu ülkelerin tamamının durumdan "kaygı" duyduğunu ve çeşitli tedbirler uygulamaya koyacaklarını ifade etti.

AB'nin ABD'nin alacağı korumacı tedbir karşısında kendi önlemleriyle misilleme yapacağını ifade eden Sapir, AB tarafından ABD'den ithal edilen çeşitli ürünlere yönelik ilave gümrük vergileri uygulanması yönünde bir çalışma başlatıldığını bildirdi.

TİCARET SAVAŞI UYARISI

Andre Sapir, ABD Başkanı Trump'ın AB tarafından çeşitli ürünlere yeni vergiler uygulanması halinde misilleme olarak Avrupa'dan araba ithalatına vergi uygulayacağını bildirdiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu durum yaşanırsa gerçek bir ticaret savaşındayız demektir. Burada ABD çeliğe tedbir uygular, AB çok sayıda ürünle karşılık verir. Trump, arabalara yönelik yeni tedbirler alır, AB diğer ürünlere... Bu tırmanış devam eder. Sürece diğer ülkeler de katılır. Bu durum çok ciddi olur. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. AB, Dünya Ticaret Örgütü'nden (DTÖ) yetki almadan şimdiye kadar hiç tek taraflı olarak çeşitli tedbirlerle misilleme gerçekleştirmedi."

Sapir, bu sınırın aşılmak üzere olduğuna dikkati çekerek, "ABD, kabul edilemez tedbirler alıyor. ABD tarafından kullanılan dil de kabul edilemez ve burada keşfedilmemiş bölgelerdeyiz. DTÖ'nün kurulduğu günden itibaren böyle bir durum yaşanmadı." diye konuştu.

AB ve ABD'nin küresel ekonomik sisteme yön veren büyük oyuncular olduğunu vurgulayan Sapir, "AB ve ABD söz konusu olduğu zaman sistem tehdit altında demektir ve bir bilinmeze doğru gidiliyor. Buradaki bütün tercihler kötü... ABD eylemine karşılık göstermemek doğru değil ama karşılık vererek durumu daha da provoke etmek bence eşit derecede çok tehlikeli. Bence bu ateşle oynamak gibi bir durum..." ifadelerini kullandı.

AB'NİN TEDBİRLERİ

Bruegel Kıdemli Uzmanı Sapir, AB tarafından ABD çelik, sanayi ve tarım ürünlerine yönelik alınacak misillemeye ilişkin, "AB’nin hazırladığı listeye bakınca bence bu liste ABD'deki bazı Cumhuriyetçi siyasi seçim bölgeleri hedef alıyor. Burada amaç, seçim bölgelerine baskı yaparak Trump'ın vergi koyma tehdidini uygulamasına engel olmak." ifadelerini kullandı.

ABD'deki Cumhuriyetçi Parti içerisinde de bölünmeler olduğunu dile getiren Sapir, bir tarafın tedbirlerle çelik sektörünü korumayı ekonomik olmasa da siyaseten meşru gördüğünü, diğerlerinin ise durumun ABD'nin ihracatını zarara uğratacağını düşündüğünü kaydetti.

Sapir, AB'nin, bu listeyi ve hızlı tedbirler alacağını açıklamasındaki amacının, ABD'ye "biz de sana zarar verebiliriz" sinyali vererek bu vergileri engellemek olduğunu söyledi.

AB'NİN TEHDİDİ

Andre Sapir, AB'nin ABD'ye tehditlerini henüz uygulamaya geçirmeyeceğini, amacın Trump'a geri adım attırmak olduğunu, Trump'ın geri adım atmaması ve baskının işe yaramaması halinde AB'nin karmaşık bir durumla yüzleşeceğini belirtti.

Sapir, "AB için şimdiye kadar tehdit etmek, tehdidi uygulamaktan daha kolaydı. AB, tehdidini uygulayacak mı? Bence bu AB için zor bir durum olur. Sorun misillemeyi DTÖ'ye tam olarak uyarak veya uymadan hızla yapmakla ilgili..." dedi.

AB'nin DTÖ'ye gitmesi ancak Trump'ın bunu umursamaması durumunda DTÖ'ye gitmenin anlamı kalmayacağını belirten Sapir, "AB, Trump'ın açıklamalarını dinliyor, ciddiye alıyor ve 'bu defa geçen seferki gibi davranamayız' diyor. AB, 'tedbiri şimdi alalım. DTÖ'nün kararını beklemenin bir anlamı yok çünkü Trump bunu dinlemeyecek' diye düşünülüyor." şeklinde konuştu.

Mart 2002'de, dönemin ABD Başkanı George Bush'un benzer şekilde çelik sektörüne gümrük vergileri uyguladığını hatırlatan Sapir, AB ve diğer ülkelerin DTÖ'ye şikayette bulunduğunu, yasal sürecin sonunda ABD'nin Kasım 2003'de geri adım attığını söyledi.

ABD'nin önceki dönemde vergileri kaldırmasıyla birlikte AB'nin misillemeyi uygulamadığını anımsatan Sapir, "Bu dönemde gümrük vergileri Bush'un amacını yerine getirdi. Bu uygulamanın siyasi bir hedefi vardı. O da ara seçimleri kazanmak ve bu sağlandı. Trump, vergilerle Bush gibi ara seçimleri hedefliyor olabilir." dedi.

ABD VE AB ARASINDA TİCARİ RESTLEŞME

ABD yönetimi, geçen günlerde, ticaretteki korumacı politikaları çerçevesinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacağını duyurmuştu. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini duyurması üzerine AB, ABD’nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alınacağını açıklamıştı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ile ABD arasındaki ticari ilişkilerde denge sağlamak için birkaç gün içerisinde "misilleme" yapılacağını belirterek, "Ulusal güvenlik gerekçesi olmadan atılan bu adımla ABD kendi sanayisini korumaya yönelik bariz bir müdahalede bulunuyor. Bu adımı esefle karşılıyoruz. Korumacılık, çelik sektöründeki ortak sorunun yanıtı olamaz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da ABD ve dünya arasında bir ihtilaf riski bulunduğunu, ticaret konusunu mart ayında Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde gündeme getireceğini belirtmişti.

Tusk, Atlantik'in iki tarafında bulunan siyasilerin sorumlu davranmaları gerektiğine işaret ederek, ticaret savaşlarını "kaybetmesi kolay" ve "kötü" olarak nitelendirmişti.

AB'nin ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı listede, fıstık ezmesi, kot pantolon, motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara, lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini, portakal suyu, tütün ve puro gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Artik sicak savas yok.. Artik birbirlerini ticari acidan vurmaya calisiyorlar..


murad_1299
9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 09:52

ABD Başkanı Trump, ABD'li çip üreticisi Qualcomm'un Singapur merkezli Broadcom firmasınca satın alınmasını "ulusal güvenlik" gerekçesiyle engelledi.Ertuğrul MERTEL

9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 15:49

http://www.haberturk.com/abd-disisleri-bakani-til ...di-1874670

Tillerson gitmiş .


Misafir 818

9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 16:24

Eskiden bu adamı sevmezdim asonra fikrim değişti Adamın hayat umrunda değil dolar milyarderi rahat ama sinirli bir tip Kendisi ffırında sütlaç ve iskender kebap yemesi lazım

serce27
9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 16:31

Bu turp dünyanın başına bela olacak özellikle bizim ülkeye adam şımarık parayla herseyi yapabilirm zannediyormurad_1299
9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 18:29

silinsin

murad_1299
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:16

Trump, Tillerson'u kovduğunu haber yapan adamı da kovmuş

Trump tüm amerikayı kovacak sanırım


OkanY
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:20

Salakın teki. Böyle ülke yönetilmez.

Zaten hükümeti kaos hükümeti.


murad_1299
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 19:22

Amerikayı şirketim gibi yöneteceğim demiştisayfa 89
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 888990 ... 105106107   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET