Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 18:36
Dünyanın çeşitli yerlerinden ağaçlandırma çalışmaları örnekleri- ağaçlandırmanın önemi


Buna benzer bir başlık bulamayınca bu başlığı açmaya karar verdim. Sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında şehirlerin betonlaşması, çarpık kentlesme vb sonucu çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Hava kirliliği, salgın hastalıklar, stres... Bazı hükümetler ise bu konuda ciddi çalışmalar başlatmış durumda. Bu başlık altında bunları paylaşırız.

Ülkeler tabiattan aldıklarını geri vermek için son yıllarda çalışmalarını hızlandırdı. Haziran ayı başında Çin de 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynakları için 361 milyar dolar bütçe oluşturduğunu açıkladı. Elbette yenilenebilir enerji kaynakları doğa dostu olsa da yüz yıllardır süren talanı telafi etmek için yeterli değil. Fakat Çin bunu da düşünerek 40 bin ağaç barındıracak 'orman kent' projesi için harekete geçti. Projeyle birlikte hem doğal enerji üretilecek hem de ülkenin en büyük sorunu denilebilecek hava kirliliğinin önüne geçilecek.

Ülkenin güneydoğusundaki Guangşi bölgesinde inşa edilecek kent İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından tasarlandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre 40 bin ağacın yeşereceği kentte 30 bin kişinin yaşaması öngörülüyor.
Elbette kentte sadece ağaçlar bulunmayacak. Kent aynı zamanda 100 farklı türden 1 milyon bitkiye ev sahipliği yapacak.

'İyi hoş da tüm bunlar ne işe yarayacak?' diye düşünüyor olabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Çin'in hava kirliliği ile başı belada ve bu orman kentin yılda 10 bin ton karbondioksit emmesi bekleniyor.
Orman kentte okulların ve iki de hastanenin inşa edilmesi planlanıyor.

Güneş enerjisi ve jeotermal enerji ile kentin elektrik ihtiyacını da kendi kendine karşılayabileceği düşünülüyor.
(+)
(+)alıntı


ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 18:47

İnternet bağımlısı olmamıza ramak kalmışken oturduğunuz yerden doğaya katkıda bulunmak ister miydiniz?
Bu imkanı bize en çevreci arama motoru olan Ecosia sağlıyor.
Ecosia neymiş, ne değilmiş, beraber bakalım...
Bol yeşilli günler dilerim...

Ecosia, geleneksel arama motorlarının aksine reklam gelirlerinin %80'ini yağmur ormanı koruma projelerine bağışlıyor.
Sitede yaptığınız her arama, doğaya bir ağaç olarak geri dönüyor.
Bu şirketin elde ettiği kazançlarla her 12 saniyede bir ağaç dikiliyor.
2009 yılından beri yaklaşık 4.6 milyon ağaç dikilmiş.
Ortalama bir internet kullanıcısı, Ecosia kullanarak 2.000 metre kare yağmur ormanı alanını koruyabiliyor.
Bu da yaklaşık bir buz hokeyi sahası büyüklüğüne denk.
Dünya çapında internet kullanan insanların %1'i, aramalarını Ecosia üzerinden gerçekleştirecek olsa her yıl İsviçre büyüklüğünde yağmur ormanı alanı kurtarılabiliyor.
Peki Ecosia şu an ne yapıyor?

Ecosia'nın şu anki ana hedefi ''Büyük Yeşil Duvar''ı yeniden canlandırmak.
''Büyük Yeşil Duvar'' projesi, Afrika Birliği ve Dünya Bankası'nın desteğiyle Sahra Çölü'nün yayılmasının önlemek üzere çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olursa, Afrika'daki kuraklık büyük ölçüde engellenmiş olacak.
Bunun için özellikle Burkina Faso ülkesini hedef alıyor.
Burada ekilecek olan ağaçlar sayesinde bir su döngüsü sağlanacak. Bu bölgedeki halk eğitilerek ormanlara gerekli bakımlarının yapılması sağlanabilecek. Bunun yanında yenilenen döngü sayesinde hasat almaya başlayabilecekler
Bu bölgeye özellikle önem verilmesinin amacı: Hastalıkların azaltılması, kuraklıktan mahvolan manzaranın canlandırılması, insanların beslenmesinin düzenlenmesi.
Ve bunların yanında ekstra olarak aşırı çatışma ortamının düzeltilmesi amaçlanıyor.
Ecosia'nın 2020 yılına dair hedefi ise oldukça yüksek: Tam 1 milyar ağaç!
reklam_link ailesi olarak bizler de kendilerini tebrik ediyor, 1 milyar ağaç hedeflerine ulaşmalarını diliyoruz!

alıntı


ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 18:57

'' Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde Piplantri Köyü genç kızları ve gezegeni onurlandırmak adına her kız çocuğu doğumunda 111 ağaç dikiyor.


Bir çocuk doğduğunda her kültürün kendine özgü kutlamaları vardır. Ancak, çoğu toplumda kız çocuk doğumu erkek çocuk doğumuna nazaran daha az kutlanmaya değer görür.Hindistan’da bir köyde ise bu durumun tam tersine doğan her kız çocuğu için büyük bir jest olarak onların adına 111 ağaç dikiliyor.
Şimdiye kadar bu uygulamayla birlikte binlerce ağaç dikildi
Bu uygulamanın Piplantri Köyü’nde kadınlara karşı tutumun değişmesi ve ağaç bakımına daha fazla ekonomik fırsatların sağlanması yönünde büyük etkisi oldu.

Ağaçlar küçük kızların simgesi oluyor ve köylüler hep birlikte aloe vera bitkilerini termitlere karşı korudukları gibi, kızlarını da aynı titizlikle büyütüyorlar.
Gehri Lal Balai adında 28 yaşında bir baba, bir önceki yıl dikilen 111 fidan hakkında Hindustan Times’e konuştu: “Fidanların bakımını üstlenmek kızımı uyuturkenki sakinliğini izlemek kadar mutluluk verici bir histi.”

Köyün eski liderinin genç yaşta ölen kızını onurlandırmak adına başlatılmış
Tarih boyunca, Hindistan’ın çoğu köyünde bir kız çocuğunun doğumu aileye büyük bir yük olarak kabul ediliyordu. Zira kızların çeyizlerinden dolayı evliliğin maliyeti oldukça yüksek oluyordu. Bu yüzden, kızların erkeklere kıyasla daha az değer görmesi, yetersiz eğitim almaları ve 18 yaşından önce evlendirilmeleri makul kabul ediliyordu.

Bu uygulamalardan kaynaklanan kadına yönelik şiddet Hindistan’da ısıtılmış bir konu olmaya devam ediyor. Ancak, Piplantri bu sınırlamaları tamamen reddetmiş gibi görünüyor. Köyün eski lideri Shyam Sundar Paliwal, köye özgü ağaçlandırma uygulamasına, genç yaşta ölen kızı Kiran’ı onurlandırmak için başlamış.

Tıpkı ağaçlara önem vermeye devam eden köy toplumu gibi, ailelerin de kenara koyacağı 31 bin rupi (yaklaşık 1500 lira) değerinde 20 yıllık bir fon ile kız çocukları aileye ekonomik bir yük olarak görülmüyor. Oluşturulan fona karşılık veliler, kızlarını 18 yaşına gelmeden ve okulunu bitirmeden evlendirmeyeceklerine dair bir belge imzalıyorlar. Aynı zamanda ağaçların bakımını yapmaya söz veriyorlar.

Bu güzel gelenek, köyde kadınlara olduğu kadar çevreye de daha fazla değer vermeye teşvik ediyor.

Gaia Dergisi ''


hem ağaca hem de kadına verilen önem gerçekten takdire şayan. Kadınlar çiçektir diyerek her biri için yüzlerce ağaç dikmek çok ince bir davranış.

Her gün kadınlar günüdür, bugün olduğu gibi

ihsan gulbilge
9 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 18:57

Pozitif Karma Etkisi: Doğaya Atılan Her Sigara Ağaç Oluyor


Hindistan'da bir şirket, geri dönüşümü mümkün olan sigara üretti! Sigara filtrelerine saklanmış tohumlar sayesinde, doğaya atıldıktan bir süre sonra çözünüp, filizlenen filtreler insanların doğayı korumak için ne kadar büyük bir çaba sarf ettiklerinin kanıtı. Böylelikle çevre kirliliği de doğa dostu bir eyleme dönüşüyor.

Sigara filtreleri, herhangi bir kimyasal veya bağlayıcı madde kullanmadan tamamen doğada çözünebilen kağıt hamurundan üretiliyor. Bu kağıtlar da tohumları filizlenmesine olanak tanırken, onları nikotin ve yüksek ateşten de koruyor.

Sigaranızı söndürdükten sonra, filizlenmesi için kendiniz de uygun bir yere ekebilir veya söndüğünden emin olduktan sonra uygun bir alanda yeşermeye bırakabilirsiniz. İronik olan ise, şimdiye kadar çıkan çoğu orman yangının sebebinin dikkatsizce atılan sigaralar olması.

Bu buluş, bir nevi pozitif karma olarak adlandırılabilir. Sağlığınıza zararlı olan sigara ve çevrenizi kirleten sigara filtrelerinin en azından doğaya bir faydası dokunuyor.

Kaynak: http://www.trueactivist.com/biodegradabl...


ihsan gulbilge
9 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 18:58

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/64851/pla...

Arjantin’de Pequeno Editor Yayınevi tarafından, "Mi Papá Estuvo en la Selva" (Babam Ormandaydı) adlı el yapımı özel bir kitap basıldı
Ekilebilir kitap projesi 8-12 yaş arası çocuklara doğal kaynakların önemini anlatabilmek için tasarlanmış.

El yapımı olan kitap özenle her sayfasına tek tek tohumlar yerleştirilerek hazırlanmış!
Aynı zamanda, ekolojik mürekkep ve asitsiz kağıt kullanılarak hazırlanmış. Projenin bir diğer amacı da kitapların da çocuklarla beraber büyüyebileceğini göstermek.

"Bir kitabı ekme işi, insanları çevre konusunda duyarlı olmak konusunda cesaretlendiren, olan duyarlılığı ve farkındalığı artıran bir eylem."

Yayınevi'nin sitesinde bulunan açıklamada da kitabın gerçekten muhteşem bir amaçla hazırlandığı ortaya konmuş:

“Okuduğumuz her şey zihnimizdeki kütüphanenin bir parçası. Bu yüzden okumak, içimizde kök salan ve bizi değiştiren bir eylem. Bir kitabı ekme işi, insanları çevre konusunda duyarlı olmak konusunda cesaretlendiren, olan duyarlılığı ve farkındalığı artıran bir eylem.”alim80
4 ay önce - Çrş 01 Ağu 2018, 19:25

Başlık dünya ancak ülkemizde de başarılı projeler var.

Bolu Gerede
Misafir 2b9

4 ay önce - Çrş 01 Ağu 2018, 19:30

Izmirli arkadasin guzel firikleri vardi. Umarim ulkede kel bos tepe dag kalmaz.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET