Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
sebasteia
1 yıl önce - Pzr 15 Ekm 2017, 09:16

Sayin valimizin elinin degdigi belli oluyor. Hem tarihi yapilar kurtarilacak hem sehre deger katacak, sehrin sosyal, kulturel, tarihi, ticari atmosferine katkida bulunacak buyuk bir bolge olusturulacak.

Umarim proje asamasinda kalmaz. Sehir olarak az konusup cok cok cok cok calismaya cok cok cok fazla is yapmaya ihtiyacimiz var.


yascey
1 yıl önce - Cum 20 Ekm 2017, 13:00
Allah razi olsun


Allah razi olsin Valimizden

sebasteia
11 ay önce - Cmt 06 Oca 2018, 11:51

proje ihalesi yapılmış.

http://www.sivasmemleket.com/haber/43713/tarihi-h ...lacak.html

inşallah bu bölgenin şehrimize kazandırıldığını da görürüz.A.B.ÜNVER
11 ay önce - Çrş 10 Oca 2018, 09:06

Proje ihalesi 26.10.2017 tarihinde yapılmış ve 20.12.2017 tarihinde Ankaralı bir firma ile sözleşme imzalanmış. İşin süresi 150 gün yani 29.05.2018 tarihinde yüklenici firma projeyi teslim etmek zorunda. Heyecanla yapılmasını beklediğim projelerden biridir bu proje. Valimizden Allah razı olsun.

mehmet karakas7
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 13:32
Geleneksel Sporlar Yapılacak! Gençlik Kampları Kurulacak!


Memleket Gazetesinden Mehmet Tırpan’ın haberine göre, Ankara karayolu üzerinde Sivas şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan haralar bölgesinin Sivas’a kazandırılması noktasında girişimlerde bulunmaya devam eden Sivas Valisi Davut Gül, “Haralar Bölgesini yaşanabilir bir yer haline getireceğiz. Geleneksel sporlar ın yapıldığı alanlar oluşturacağız. Gençlik kampları kuracağız. Kadınların, gençlerin, engellilerin ve yaşlıların vakit geçireceği ayrı ayrı bölümler olacak” dedi.

Geleneksel Sporlar Yapılacak! Gençlik Kampları Kurulacak!
Sivas Valisi Davut Gül, 2018 yılında yapılması planlanan Haralar Bölgesi Projesi, Kent Meydanı ışıklandırma projesi ve ceza evi projelerine ilişkin bilgi verdi.

İlk olarak Haralar Bölgesinde yapılması planlanan çalışmalara değinen Gül, “Haralar bölgesi 250 dönümlük bir arazi. Biz oradaki haraları restore edeceğiz. Geleneksel sporların yapıldığı alanlar oluşturacağız. Kadınların, gençlerin, engellilerin ve yaşlıların vakit geçireceği ayrı ayrı bölümler olacak” dedi.

Yine o bölgede gençlik kampı kurmak istediklerini vurgulayan Gül, “Hem dışardan gelen insanlar hemde hemşerilerimiz orada kamp yapabilecekler. Yine aileler oldukça iyi vakit geçirebilirler. Haralar Bölgesini yaşanabilir bir yer haline getireceğiz. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, müdahale etmeseydi o bölge satılıyordu. Özelleştirme İdaresi o araziyi Özel İdareye ücretsiz verdi. Yine kent meydanını ışıklandırmak istiyoruz. Proje ihalesini 6 ay önce yaptık. Proje yakında bitecek. Valilik binası, Jandarma Binası, Kongre Müzesi, Medreseler hepsinin ışıklandırma projesi ortaya çıkacak. Her kurum kendisinin uygulama projesini yapacak. Işıklandırma tek elden olacak. Renklendirmeler tek renk olacak. Hapishane yapmak için yer arıyorduk. Ulaş Kovalı ’da 100 dönümlük bir yer bulduk. Ancak davaların il merkezinde görülmesi nedeni ile o bölgeye hapishane yapılması istenmedi. Tutuklukların Sivas Merkeze devamlı gelip gitmesi külfet olacak dendi. Yine güvenlik zafiyeti olabileceği söylendi. Açık cezaevi ile ilgili de merkezde yer arıyoruz. Kapalı Cezaevine ilişkin görüşmeler sürüyor” ifadelerini kullandı.

HARA AYGIR DEPOLARININ TARİHİ

Sivas-Yıldızeli yolu üzerindeki Yapı Mahallesi’nde bulunan Hara Aygır Depoları 1889 yılında yapıldı. Taş ve tuğla ile almaşık düzende yapılan 7 ayrı bina horasan harçla sıvalı. Bina köşeleri ve pencere letonlarında kesme taş kullanılmış. Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olan Hara Aygır Depoları’nda damızlık at besleniyordu. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillenmişti.

Kaynak : Memleket


Misafir 6ad

9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 14:28

Meydandaki tarihi eserlerin duvarlarına yazılar yazılıyor,icinde tinerciler cirit atıyor,kimi eser çay bahçesi olarak kullanılıyor,kimi restorasyon adı altında tüm özelliği kaybettiriliyor.yuzlerce yıllık tarihi eserler harap edilirken uç beş kuruş verip güvenlik kamerası bile takilmiyor ama öte taraftan hiçbir tarihi ve mimari özelliği olmayan bildiğin at ahırlarını tarihi eser olarak tescilliyorlar.ayni şey meydandaki hastane binası içinde geçerli.yani başındaki yüzlerce yıllık tarihi eserler çay bahçesi,çantaci,olarak kullanılırken ses çıkarmayan muhteremler hiçbir özelliği bulunmayan ucube ve harabe bir hastane binası için dünyayı ayağa kaldırıyor.ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 15:12

Sapla samanı ayırt etmek çok da zor olmasa gerek. Bir şeyleri eleştirmek için illa başka argümanları ortaya koymaya gerek yok. Tarihi binalara yazı yazılması hoş değil, bunları korumamız lazım eyvallah ama bundan yola çıkarak "tarihi eserlere değer verilmiyorken, basit bir haraya önem verilmesi saçma olur demek " yanlış olur.
Zira o harada sultan Abdülhamid han'a asker yetiştirilip gönderilmiş. Daha nasıl tarihi değeri olabilir ? Hele 60 yıllık numune hastanesi ile mukayese edilmesi çok absürt duruyor


Misafir 82c

9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 21:25

Benim çocukluğum döneminde atlar vardı.

Misafir 18f

3 ay önce - Pts 17 Eyl 2018, 15:50

https://www.buyuksivas.com/at/Bir şey daha yalan olma yolunda hızla ilerliyor, hani burası çadırlar atlar okçuluk binicilik merkezi olacaktı. Sivas'a değer katacaktı,

Şimdi üniversiteye verilecekmis bu binalar (!)


Haha ah Sivas vah Sivas , bir şey daha yılan döndü


turan58

3 ay önce - Pts 17 Eyl 2018, 17:30

Bir laf vardir en kötüsü milleti alıştırmak diye sivas halkini yalanlara öyle alistirdilarki ayni yeri at poligonu yapiyorlar unuversite yapiyorlar tarihi eserler korumasina aliyorlar islerine geldigi gibi salliyorlar ne varsa sayin valimizde var dedik oda digeelerine ayak uydurdu soz verdiklerinin bir çoğunda hic bir icrat yok demekki sivasta işler yalanla basliyor yalanla bitiyor simdi yine bu yalanlari savunanlar çıkar.sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET