Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir'de Sanayi

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Aydın10
3 yıl önce - Sal 12 May 2015, 18:35
Balıkesir'de Sanayi

İLİN SANAYİ YAPISI (SANAYİ BAKANLIĞI EKİM 2014 RAPORU)
İlin ekonomisi genelde tarıma dayalıdır. Tarım ürünleri (sebze,meyve),beyaz-kırmızı et,zeytin ve zeytinyağı,süt ve süt mamulleri üretimi ön plana çıkmaktadır.Türkiye beyaz et üretiminin % 20'sini,
yumurta üretiminin %10'unu,yem üretiminin %14'ünü Balıkesir ili karşılamaktadır.Ayrıca ülke genelinde süt üretiminde ikinci,kırmızı et üretiminde üçüncü sıradadır.Yeraltı zenginlikleri olarak; bor, kömür, demir başta olmak üzere krom, mermer, kurşun, çinko, antimuan, kaolin gibi maden yatakları
bulunmaktadır.Bunlardan bor, krom, mermer, kurşun, çinko gibi mineraller yurt dışına da ihraç edilirken diğerleri ülke sanayine hammadde olarak verilmektedir.
Balıkesir'de ziraat aletleri ve makineleri üretimi son derece gelişmiş bulunmaktadır.
Tarım için gerekli her çeşit alet üretilmekte ve bütün yurda dağıtılmaktadır.
Orman ürünleri üretim sektörü, Merkez Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişimi ile önemli bir ilerleme kaydetmiştir.

Balıkesir ilinde sanayi siciline kayıtlı sanayi işletmesi sayısı 1163’dür. Türkiye geneli toplam sanayi işletmesi içerisinde %1.5’lik bir oran ile sanayisi gelişmiş illerimiz arasında yer almaktadır.

Marmara Bölgesi’ndeki illerin sanayi bakımından değerlendirmesi yapıldığında, %65 ile İstanbul ilk sırada yer almaktadır. İstanbul ilini takip eden iller sırasıyla Bursa(%17),Kocaeli(%5), Tekirdağ(%3),Balıkesir(%3),Sakarya(%2),Çanakkale(%1),Kırklareli(%1),Edirne(%1),Bilecik(%1), Yalova(% 1)olarak görülmektedir.

Balıkesir ilinde Sanayi İşletmelerinin Sektörel Dağılımı
Balıkesir ilinde bulunan sanayi işletmelerinin sektörel dağılımına bakıldığında;
% 35 Gıda ürünlerinin imalatı,
% 9 Diğer madencilik ve taş ocakçılığı,
% 8 Ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç)
% 7 Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı,
% 6 Fabrikasyon metal ürünleri imalatı(makine ve teçhizatı hariç),
% 6 Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı,
% 4 Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı,
% 3 Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı,
% 3 Mobilya imalatı,
% 2 Tekstil ürünleri imalatı,
% 2 Ana metal sanayi,
% 2 Elektrikli teçhizat imalatı,
% 2 Motorlu Kara Taşıtlarının Bakım ve Onarımı
% 1 Kömür ve linyit çıkarması,
% 1 Metal cevherleri madenciliği,
% 1 İçecek imalatı,
% 1 Giyim eşyası imalatı, kürkün işlenmesi ve boyanması,
% 1 Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması
% 1 Motorlu kara taşıtı, treyler ( römork), yarı treyler (yarı römork) imalatı,
% 1 Diğer ulaşım araçları,
% 1 Elektrik, gaz,buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı,
% 1 Madeni yağ geri kazanımı,
% 2 Diğer (Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı,
bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı)

Çalışan Sayısı ve Ar-Ge
Sanayi sicil kayıtlarına göre, Balıkesir ilinde kayıtlı işletmelerde çalışan personel sayısı 31.821’dir. Ar-Ge birimi bulunan firma sayısı 73, çalışan sayısı 1.368’dir.Kalite kontrol birimi olan firma sayısı 206, çalışan sayısı 3.895’tir.

Genel Değerlendirme
Balıkesir ilinde çalışanların %42’si gıda ürünlerinin imalatında, %9’u ise diğer madencilik
ve taşoçakçılığı ürünleri imalatı sektöründe istihdam edilmektedir.İstihdamın %80’i işçi, %4’ü mühendistir.Balıkesir ilinde bulunansanayi işletmelerinin %51’i mikro ölçekli, %39’uküçük ölçekli, %8’i orta ölçekli, %2’si büyük ölçekli işletmelerdir.

BALIKESİR İLİNDEKİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SANAYİ SİTELERİNE İLİŞKİN ÖZET BİLGİLER
a. Organize Sanayi Bölgeleri
Balıkesir ilinde 5 adet sicil almış OSB bulunmakta olup, doluluk oranı; karma OSB’lerde %66,
ihtisas OSB’lerde %0’dır.Tamamlanan Organize Sanayi Bölgeleri

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi :
-562 hektar büyüklüğünde olup, 450 hektarlık alan kredilendirilmiştir.
-2006 yılında tamamlanmıştır.
-Bölgedeki; 149 adet sanayi parselinin 118 adedi tahsis edilmiştir. Tahsis edilen parsellerin; 73 adedi üretim, 34 adedi inşaat, 11 adedi proje aşamasındadır. 31 adet parsel tahsis edilmemiştir.
-Üretime geçen parsellerde yaklaşık 5.000 kişi istihdam edilmektedir.
-Ağırlıklı sektör grubu; gıda ürünleri, fabrikasyon metal ürünleri imalatı ve ağaç-ağaç ürünleri imalatı sanayidir.
-Atık su arıtma tesisi kapasitesi 1.797 m3/gün dür.
-Proje için kullandırılan kredi 2014 yılı fiyatlarıyla 35.492.445.-TL’ye karşılık gelmektedir.
-Bölgenin Sanayi Bakanlığına kredi borcu bulunmamaktadır.

Balıkesir II. Organize Sanayi Bölgesi :
-134 hektar büyüklüğünde olup, 80 hektarı kredilendirilmiştir.
-2005 yılında tamamlanmıştır.
-Bölgedeki; 66 adet sanayi parselinin 36 adedi tahsis edilmiştir. Tahsis edilen parsellerin; 21 adedi üretim, 3 adedi inşaat, 12 adedi proje aşamasındadır. 30 adet parsel tahsis edilmemiştir.
-Üretime geçen parsellerde yaklaşık 1.560 kişi istihdam edilmektedir.
-Ağırlıklı sektör grubu; tekstil ürünleri imalatı ve ana metal sanayidir.

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi :
-161 hektar büyüklüğünde olup, 150 hektarlık alan kredilendirilmiştir.
-2004 yılında tamamlanmıştır.
-Bölgedeki; 52 adet sanayi parselinin 51 adedi tahsis edilmiştir. Tahsis edilen parsellerin; 26 adedi
üretim, 23 adedi inşaat, 2 adedi proje aşamasındadır. 1 adet parsel tahsis edilmemiştir.
-Üretime geçen parsellerde yaklaşık 750 kişi istihdam edilmektedir.
-Ağırlıklı sektör grubu; gıda ürünleri imalatı, ana metal ve kimyasalların-kimyasal ürünlerin imalatı sanayidir.
-Atık suarıtma tesisi kapasitesi 1.500 m3/gün dür.

Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi :
-150 hektar büyüklüğündedir.
-2007 yılında tamamlanmıştır.
-Arıtması 2012 yılında tamamlanmıştır.
-Bölgedeki; toplam 54 adet sanayi parselinin 40 adedi tahsis edilmiştir. Tahsisi edilen
parsellerin tamamı proje aşamasındadır

Devam Eden Organize Sanayi Bölgeleri
Burhaniye Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi
Bandırma Organize Sanayi Bölgesi (İlave alan)

b.Sanayi Siteleri
Balıkesir Ayvalık SS- İşyeri Sayısı: 250
Balıkesir Bandırma (I+II) SS- İşyeri Sayısı:178
Balıkesir Bandırma (III.Bölüm) SS- İşyeri Sayısı:400
Balıkesir Bigadiç SS- İşyeri Sayısı:90
Balıkesir Edremit (Oto Sanatkarlar) SS- İşyeri Sayısı:100
Balıkesir Gönen (Yeşil Gönen) SS- İşyeri Sayısı:200
Balıkesir Merkez SS- İşyeri Sayısı:910

(kaynak:www.sanayi.gov.tr)

Aydın10
3 yıl önce - Cum 19 Hzr 2015, 15:23

İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen “Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” arasında 2014 yılı sonuçlarına göre Balıkesir'den 26 firma yer aldı.

http://www.demokratgazetesi.com.tr/haber/gundem/4 ...kimiz.html

Tabii bu firmaların çoğu Balıkesir'de üretim yapan veya şubesi bulunan ama merkezi başka illerde bulunan firmalar. Balıkesir'de üretim yapıp, merkezi de Balıkesir'de bulunan firma sayımızın hızla artması ve Türkiye sanayisinin itici gücü olması gerekiyor!

Aydın10
3 yıl önce - Cmt 12 Eyl 2015, 23:10

Misafir 571

3 yıl önce - Pzr 13 Eyl 2015, 00:51

Tbm fabrikası kurulacaktı en son durum nedir acaba.

Aydın10
2 yıl önce - Cmt 10 Ekm 2015, 13:24

ahmet sert
6 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 15:12

Alıntı:

İŞBİR’DEN YÜZDE 100 YERLİ JENERATÖR

Türkiye'nin ilk jeneratör ve alternatör fabrikası İşbir Elektrik Sanayi A.Ş, yüzde 100 yerli jeneratör üretmek amacıyla girdiği işbirlikleri sonucunda, 100 kVA ve altındaki güçlerde, motorlar da dahil olmak üzere, yüzde 100 yerli jeneratör üretimine başladı.

Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin ortaklığı ile 1977’de kurulan İşbir, 1988 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bünyesine katılarak, bugün vakfın altı şirketinden biri olarak yoluna devam ediyor. Faaliyetlerini, yeni nesil üretim tekniklerini kullanarak; jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları, aydınlatma setleri ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik desteğinin sağlanması şeklinde özetleyen İşbir Jeneratör Genel Müdürü Burhan Özgür, yüzde yüz yerli jeneratör üretmek amacıyla girdikleri işbirlikleri sonucunda, 100 kVA ve altındaki güçlerde, motorlar da dahil olmak üzere, yüzde 100 yerli jeneratörün üretimine başladıklarını duyurdu. Böylece jeneratör üretiminde maliyet açısından büyük paya sahip motorun da yerlileştirilmesiyle birlikte Türk işçisi ve mühendisleri tarafından Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirdiklerini söyledi.

2017 yılı toplamında 25.000 kVA gücünde jeneratör ve alternatör üreterek, 55 milyon lira satış geliri elde ettikleri bilgisini veren Özgür, 2018 hedeflerinin ise geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15’lik artışla 65 milyon TL ciroya ulaşmak olduğunu kaydetti. Özgür, ‘’Hedefimiz Dünya Pazarı, vizyonumuz ise; yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler ile ülkemizde 2020’ye kadar pazar payımızı yüzde 6’nın üzerine çıkarıp, sektörde ilk dört firma arasında olmak, yine aynı dönemde toplam ciro içerisindeki ihracatın payını da asgari yüzde 15’e yükseltmek’’ dedi.

Bugüne kadar elde edilen tecrübeler ışığında ürettiğimiz, askeri gemi jeneratörlerinin yanı sıra, gerek yurt içi gerek yurt dışı firmalara ait sivil gemi jeneratörlerini de üretmeyi amaçladıklarını ifade eden Özgür, ‘’Ürünlerimiz ile yurt içinde ve yurt dışında sektörde her zaman söz sahibi olmak istiyoruz. Devam eden, Irak, S. Arabistan, Pakistan, Sudan, Katar, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan gibi ülkelerle olan satış bağlantılarımızı, diğer Kafkas ülkeleri ve özellikle Afrika pazarına girmek sureti ile artırma gayreti içerisindeyiz’’ dedi.

Öte yandan üretim faaliyetlerinin giderek artması, mevcut üretim hattının yetersiz kalması ve üretim hattının modernizasyonu kapsamında Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde 31.500 m²’lik arsa tahsis protokolü gerçekleştirdikleri bilgisini de veren Özgür, kurulacak olan fabrikanın yeni makine ve teçhizat alımlarının devam ettiğini, tesisin 2019’un ortalarında üretime geçeğini sözlerine ekledi.

TSK’daki tüm İHA’ların yer kontrol sistemlerinde kullanılan jeneratör gruplarını üretiyor

T.S.K’lerinde kullanılan tüm İnsansız Hava Araçlarının yer kontrol sistemlerindeki jeneratör gruplarının İşbir tarafından üretildiğini vurgulayan Burhan Özgür, ‘’İHA sistemleri kapsamında ihtiyaç duyulan ANKA Mobil Elektrik Güç Kaynakları, Bayraktar ve Karayel sistemlerinin tüm Römorklu Dual Jeneratörleri de tesislerimizde, İşbir Mühendislerinin tasarımı ve işçilerinin emekleri ile üreterek T.S.K’nin hizmetine sunuyoruz’’ dedi.

Öte yandan Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı kapsamında Taktik Saha Muhabere Sistemlerinde (TASMUS) kullanılan Römorklu Jeneratörler, Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen Dual Römorklu Jeneratörler, Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemlerinde kullanılan Dual Jeneratörler, Modüler Geçici Üs Bölgeler için üretilen farklı güçlerdeki Senkron Jeneratörler, Sınır Güvenliği Projesi kapsamında kullanılacak olan Dual Jeneratörler ve Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan, Otomatik Yedekli Jeneratörlerin üretimine de devam ettiklerini söyledi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na; Milli Gemi jeneratörlerinin devamı olan Milgem III Burgazada ve Milgem IV Kınalıada gemilerinin jeneratörlerinin üretim süreçleri tamamlanarak teslim edildiğini hatırlatan Özgür, ‘’Milgem III Burgazada’nın jeneratörleri devreye alınarak 2017 Ekim ayı içerisinde Liman Testleri tamamlandı. Test ve Ölçüm Gemisinde (TVEG) kullanılacak olan Marin Tip Jeneratörlerin de üretim faaliyetlerine başlandı, teslimleri 2018 yılı içinde gerçekleşecek’’ dedi.

Deniz Kuvvetlerine inşa edilecek olan iki adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Jeneratör sözleşmesi imzaladıkları bilgisini de paylaşan Özgür, üretim faaliyetlerine müteakip, teslimlerin Mart 2019’da gerçekleşeceğini söyledi. Günümüzde çevreye duyarlı, sessiz ve hafif jeneratörlerin talep gördüğünü, kendilerinin de bu fikirden yola çıkarak farklı güçlerde, Taktik Sessiz Jeneratörleri üreterek bir ilki daha başarmış olmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Özgür, savunma sanayi projeleri kapsamında, Dual ve Tekli Taktik Sessiz Jeneratörlerin üretimine de devam ettiklerini belirtti.

İşbir, Türkiye’nin 462. AR-GE Merkezi oldu

Alternatör üretimi konusundaki yeteneklerini geliştirmeye odaklandıklarını ve alternatör konusundaki Araştırma-Geliştirme ile makineleşme ve modernizasyon faaliyetlerine hız verdiklerini dile getiren Özgür, ‘’09 Mayıs 2017 tarihinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Tescil edilerek, Türkiye’nin 462. AR-GE Merkezi olduklarını, Ankara’da 6.Özel Sektör AR-GE ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan AR-GE Merkezi Belgesi aldık’’ dedi. AR-GE merkezince geliştirilen özgün ürünler ve yürütülen modernizasyon projelerinin yanında, yine savunma sanayisine doğrudan katkı sağlayabilecek yeni nesil hibrit sistemlerinde kullanılabilen jeneratör ve alternatör tasarım çalışmalarının yanı sıra tek bir kaynaktan çoklu enerji çalışma prensibi kapsamındaki kojenerasyon sistemleri üzerindeki çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kamu alımlarında ‘yerli katkı payı’ dikkate alınma

Türkiye’de üretim yapan tüm jeneratör fabrikalarının Uzakdoğu menşeili ürünleri parça parça getirip Türkiye’de birleştirdiklerini vurgulayan Özgür, “ Kendilerinin ise jeneratörü motor hariç, panosunu, alternatörünü ve diğer alt sistemlerini tamamen yerli imkânlarla Uzakdoğu ürünü kullanmadan üretebildiklerini söyledi. Yerli katkı payı düşük olan bu ürünlerin kamu ihalelerinde yereli malı olarak kabul edildiğini, oysa kamu alımlarının ‘yerli katkı payı’ dikkate alınarak yapılması durumunda, Türkiye’nin dışa bağımlılığının azalacağını iddia etti.

http://www.tv100.com.tr/isbir-den-yuzde-100-yerli ...tor/14945/

ahmet sert
3 ay önce - Çrş 30 May 2018, 23:57

İLK 500 2017 YILI BALIKESİRLİ ŞİRKETLER SIRALAMASI

SIRA --------------------KURULUŞ ----------------------------- CİRO

52 --------- Banvit Bandırma Vitaminli Yem San.A.Ş.------- 2.340.255.026
258 -------- BEST A.Ş.---------------------------------------- 609.724.885
281 -------- Yarış Kabin San. ve Tic. A.Ş.-------------------- 564.135.392
396 -------- Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş.------------- 396.113.755
467 -------- Teksüt Süt Mamülleri San. ve Tic. A.Ş.--------- 338.308.378
497 -------- İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş.------------- 313.752.512

Profesör
3 ay önce - Prş 31 May 2018, 00:29

Yarış kabinin atılımı takdir edilesi

Deniz EFE

3 ay önce - Prş 31 May 2018, 09:36

Olaya Balıkesir sınırları içerisinde faaliyet gösteren işletmeler şeklinde bakarsak sayı 28 oluyor. Tabi bir çoğunun merkezi Balıkesir dışında olduğu için listede Balıkesir adıyla görülmüyor. Gerçi Banvit merkezi de İstanbul'da sanırım. Bu arada Bagfaş'ı göremedim

ahmet sert
1 hafta önce - Çrş 12 Eyl 2018, 21:53

Aşağıda verdiğim linkteki habere göre Şişecam fabrikası 15 Ekimde Balıkesir fabrikasında faaliyete başlayacak, sarkma olur mu bilmiyorum ama fabrika çok yakın zamanda faaliyete geçecek.Buradaki Fabrika taşınacağı için, artık İstanbul'da üretim yapılan bir tesis kalmayacak ve Balıkesir'e gelmeyi kabul eden işçiler Balıkesir'e taşınacak.Tabi ki bu durum Balıkesir'in de sosyal ve kültürel hayatını biraz da olsun değiştirecektir. Bu fabrika dolayısıyla kaç kişi Balıkesir'e taşınır bilmek zor ama birkaç yüzden az olmayacağını tahmin etmek güç değil, aile olarak gelenler hesaba katılırsa, az da olsa artacak olan nüfus, oluşacak konut talebi, bu insanların şehir hayatına olan menfi ya da müspet katkıları vb. birçok konu gündeme gelecek.Bu sadece bir tane fabrikanın taşınması ile ortaya çıkan tablo.Kocaeli ve İstanbul'dan çok sayıda şirket ya Balıkesir'de yeni tesis kuruyor ya da fabrikasını taşıyor.Geçmişte bu örneklere rastladığımız gibi kısa ve orta vadede de bu tip örneklerle karşılaşacağımız kesin.Şimdiden şehri yönetenler bu konular üzerinde kafa yoruyorlar mı acaba.Pek sanmıyorum ama belki kazara okuyan, bir şekilde tesadüf eden olursa diye buradan yazayım dedim.

https://www.aydinlik.com.tr/eylemler-sonuc-verdi- ...eylul-2018

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET