Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ahmed Bayezid
1 yıl önce - Prş 08 Mar 2018, 14:22
Denizli - Çardak - Dinar Demiyolu Hattı Projesi


07/03/2018

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, Denizli’nin lojistik anlamda çok eksiğinin bulunduğunu belirterek Denizli’de raylı sistemin acilen ele alınması gerektiğini söyledi.

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, üyeleriyle yaptıkları her görüşmede Denizli’nin lojistik anlamda çok eksiğinin bulunduğu yönünde şikayetlerin olduğunu vurguladı. Denizli şehir merkezinden Çardak-Dinar hattında hızlı tren yapılması gerektiğinin altını çizen Biltekin, “Denizli-Çardak-Dinar arası raylı sistemin kurulması hem Çardak havaalanına ulaşımı kolaylaştıracak hem de bu hat Afyon-Ankara, Afyon –İstanbul hızlı tren hattına entegre edilebilecektir. Ayrıca bu raylı sistemin Çardak Organize Sanayi Bölgesi’ne de lojistik olarak ciddi katkı sağlayacaktır.” dedi.

Hızlı trenin yanında Denizli İzmir Hattında yük taşımacalığına yönelik çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Biltekin, “Denizli’den her Cuma ortalama 40-50 tır İzmir limanına Denizli-Aydın hattından kara yolu ile çekicilerle çekilmektedir. Bunun yerine Denizli’den İzmir limanına kadar tır dorseleri tek bir tren lokomotifi ile çekilerek karayolu trafiği de rahatlamış olacaktır. Bunun örneği; İtalya Trieste limanı ile Hamburg hattında kullanılmaktadır. Raylı sistem yatırımlarının navlun maliyetlerini düşürerek ilimizden ve bölge illerden daha fazla ihracat yapılmasına, rekabet gücümüzün artmasına, ülke ekonomisinin gelişimine ciddi katkılar sağlayacaktır.” Diye konuştu.

Alıntıdır
________________________________
________________________________


Çok zamandır konuşulan bir konuydu ,başlık açma gereği hissettim.Önemli bir proje.


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM