Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Ulu Cami
« önceki   123 ... 15161718   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16
ihsan gulbilge
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 16:04


(+)
ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 13:15

Bir zamanlar "el mülkü lillahi'l-vahidi'l-kahhar. "limen il-mülk el-yevm, lillahi, el-vahid, el-kahhar" ayetinin yazılı olduğu çinisi dökülmüş bu Kûfi kitabe Sivas Ulu Camii'nin minaresinde idi.

Bir ilgili çıkar mı acaba ilgilenecek?

Görsel: @Fuat0renc
(+)Bunu Twitter'da bugün gördüm de sizlerle paylaşmak istedim, bilgisi olan var mı? Ben ilk kez duydum


Misafir 91e

9 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 10:40

Devletimiz Diyarbakir Sur’da teror olaylarindan etkilenen ulu cami ve tarihi bolgeyi yeni bastan insa ediyor. Tesekkurler, tebrikler. Olmasi gereken de bu zaten.

Ancak mevzubahis Sivas’taki tarihi eserlerin kurtarilmasi ve tarihi bolgelerin ayaga kadirilmasi olunca ayni hiz ve duyarliligi goremiyoruz devletlularimizdan.

Sivas Ulu Cami ve cevresi 70 yildir adim adim, gidim gidim isgal edilmis, adeta vakif malina tecavuz edilmis ve bugun daracik alana hapsedilmistir. Ecdadin ruhu sizliyor, neredesin ey vicdan! Vakif mali talan edilmis, Ulu Cami cukura gomulmus, cevresi betonlarla cevrilmis. Eyvah!...

Ve ne yazik ki onlarca yildir koruma ve kurtarma planlarinin biri bitiyor oburusu basliyor, sonra bir baskasinin haberi yapiliyor. Yapmayin, Allah Muhammed askina yapmayin. Buralar ecdadin, evliyanin, dedelerimizin emanetidir. Yeter artik! Siyrilin uykularinizdan, kalkin ayaga ey sorumlular. Ve uzerinize duseni yapin.

Lutfen Ulu Camimizi etraflica, kulliyesiyle birlikte yeniden ayaga kaldirin.

Lutfen...ihsan gulbilge
9 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 11:25

Doğru söze ne hacet! Ecdad neredeyse 10 asırdır ayakta kalan bir tarihi eser bırakmış, biz ise onu kendi haline bırakmışız. Yıllardır hep aynı laflar etrafı açılacak açılacak... Ee açılsın artık. Eski numune hastanesi için tabiri caizse kendini yirtanlar biraz da burayı gündeme getirse. Hem burası eski numuneden biraz daha eski şöyle bir 800 yıl kadar !

Ayrıca 44 STK da numune hastanesi yıkılsın cami yapılsın diye basın açıklaması yaptı ya, onlar da bura hakkında üç beş cümle söylese ya. Benim Bursa'da ulu camiyi gezme fırsatım oldu, içerisi ağaçlarla dolu, bahçesinde havuz var, dinlenme alanları var, gerisinde dükkanlar var. Bizim ulu camide ise iki sandalye zor sığıyor bahçeye. Bizde de şöyle güzel bir kompleks olsa. Acilen bizim bir şeyler yapmamız lazım. Sürekli valiye mesaj atalım gerekirse biz de imza toplayalim. Yoksa bir 10 sene daha sürecek bu tartışma


ihsan gulbilge
8 ay önce - Pts 26 Mar 2018, 18:29
Merkez Ulu Cami Çevresinde Düzenleme Yapılacak


Merkez Ulu Cami restorasyonuna da değinen Gül, acil olan kısmın minare olduğunu ifade ederek, minare ile ilgili durum tespiti yapıldığını ve hareketin durumunun belirlendiğini söyledi. Projenin buna göre hazırlanacağını dile getiren Gül, 8 ay içerisinde bu işin tamamlanacağını, daha sonra da minarenin güçlendirilmesine ve onarımına geçileceğini vurguladı.


Yıkılan Selçuk Ortaokulu'nun yerine yapılacak olan otoparkın bir kısmına da caminin tuvaletlerinin yapılacağını ve alt geçit tünel sistemi ile camiye geçileceğini ifade eden Gül,


böylece bölgede hem otopark hem de abdesthane sorununun çözüleceğini dile getirdi.sayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 15161718   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler