Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Ulu Cami
« önceki   123 ... 141516

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16
ihsan gulbilge
1 hafta önce - Sal 06 Mar 2018, 16:04


(+)
ihsan gulbilge
1 hafta önce - Prş 08 Mar 2018, 13:15

Bir zamanlar "el mülkü lillahi'l-vahidi'l-kahhar. "limen il-mülk el-yevm, lillahi, el-vahid, el-kahhar" ayetinin yazılı olduğu çinisi dökülmüş bu Kûfi kitabe Sivas Ulu Camii'nin minaresinde idi.

Bir ilgili çıkar mı acaba ilgilenecek?

Görsel: @Fuat0renc
(+)Bunu Twitter'da bugün gördüm de sizlerle paylaşmak istedim, bilgisi olan var mı? Ben ilk kez duydum


Misafir 91e

1 hafta önce - Cmt 10 Mar 2018, 10:40

Devletimiz Diyarbakir Sur’da teror olaylarindan etkilenen ulu cami ve tarihi bolgeyi yeni bastan insa ediyor. Tesekkurler, tebrikler. Olmasi gereken de bu zaten.

Ancak mevzubahis Sivas’taki tarihi eserlerin kurtarilmasi ve tarihi bolgelerin ayaga kadirilmasi olunca ayni hiz ve duyarliligi goremiyoruz devletlularimizdan.

Sivas Ulu Cami ve cevresi 70 yildir adim adim, gidim gidim isgal edilmis, adeta vakif malina tecavuz edilmis ve bugun daracik alana hapsedilmistir. Ecdadin ruhu sizliyor, neredesin ey vicdan! Vakif mali talan edilmis, Ulu Cami cukura gomulmus, cevresi betonlarla cevrilmis. Eyvah!...

Ve ne yazik ki onlarca yildir koruma ve kurtarma planlarinin biri bitiyor oburusu basliyor, sonra bir baskasinin haberi yapiliyor. Yapmayin, Allah Muhammed askina yapmayin. Buralar ecdadin, evliyanin, dedelerimizin emanetidir. Yeter artik! Siyrilin uykularinizdan, kalkin ayaga ey sorumlular. Ve uzerinize duseni yapin.

Lutfen Ulu Camimizi etraflica, kulliyesiyle birlikte yeniden ayaga kaldirin.

Lutfen...ihsan gulbilge
1 hafta önce - Cmt 10 Mar 2018, 11:25

Doğru söze ne hacet! Ecdad neredeyse 10 asırdır ayakta kalan bir tarihi eser bırakmış, biz ise onu kendi haline bırakmışız. Yıllardır hep aynı laflar etrafı açılacak açılacak... Ee açılsın artık. Eski numune hastanesi için tabiri caizse kendini yirtanlar biraz da burayı gündeme getirse. Hem burası eski numuneden biraz daha eski şöyle bir 800 yıl kadar !

Ayrıca 44 STK da numune hastanesi yıkılsın cami yapılsın diye basın açıklaması yaptı ya, onlar da bura hakkında üç beş cümle söylese ya. Benim Bursa'da ulu camiyi gezme fırsatım oldu, içerisi ağaçlarla dolu, bahçesinde havuz var, dinlenme alanları var, gerisinde dükkanlar var. Bizim ulu camide ise iki sandalye zor sığıyor bahçeye. Bizde de şöyle güzel bir kompleks olsa. Acilen bizim bir şeyler yapmamız lazım. Sürekli valiye mesaj atalım gerekirse biz de imza toplayalim. Yoksa bir 10 sene daha sürecek bu tartışmasayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 141516
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler