Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 10

Sizce AKM yenilenmeli mi?
EVET 81.6%  81.6%  [151]
HAYIR 18.4%  18.4%  [34]
Toplam Oy : 185

ahmetsever
10 ay önce - Sal 13 Şub 2018, 09:28

Alıntı:
Çok tartışılmıştı! İlk kazma vuruldu
Yıllardır tartışılan ve atıl vaziyette bekleyen AKM binasında dün itibarıyla yıkım çalışmaları başladı. Çevresi kapatılan AKM’ye gelen iş makinesi ve işçiler ön bahçede yıkım projesi kapsamında ilk kazmayı vurdu.

Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, çalışma kapsamında binadaki kırık camları sökerken, iş makineleri de beton zemini kazmaya başladı. Binanın dışından duyulan sesler, çalışmalarda kaynak makinesinin de kullanıldığını ortaya koydu. Birçok camı kırılan ve yıkılma tehlikesi olduğu için bazı noktalarından demir çubuklarla desteklenerek güçlendirilen bina 2007 yılında kapatılmıştı. Taşıyıcı kolonlarda yaşanan problem nedeniyle tadilata alınacağı belirtilen bina için söküm işlemleri yapılarak restorasyon için proje açıklanmıştı. Ancak 2013 yılında çalışmalar durdurulmuştu. AKM’nin yıkılıp yıkılmayacağı uzun süre tartışılmıştı. Yıkım çalışmalarının ardından yeni yapılacak AKM binasında tasarımı kırmızı kubbe şeklinde 2 bin 500 kişilik opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphanenin yanı sıra 885 araçlık otopark da bulunacak.

...
...
http://www.haberturk.com/akmye-ilk-kazma-vuruldu-1835580

AKM'nin yıkım çalışmalarına başlanılmış.


mslazer
10 ay önce - Çrş 14 Şub 2018, 21:42
mslazer
9 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 17:53

Söküm işlemleri devam ediyor yakında yıkıma başlanır.ahmetsever
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 13:13

Alıntı:
Taksim'de AKM'nin çatısında yıkım çalışmaları başladı
Daha önce cam ve çerçeveleri sökülen AKM'de bu sabah çatıya çıkarılan iş makinesiyle yıkım başladı

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkımı için çatıya çıkartılan iş makineleri yıkıma başladı. Kontrollü bir şekilde yapılan yıkım ise kameralar tarafından görüntülendi.

İHA'nın haberine göre, Taksim'de yerine inşa edilecek olan opera binası için AKM'ye geçtiğimiz günlerde getirilen iş makineleri çatıya çıkartıldı. Sabah saatlerinden itibaren başlayan çalışmalar sonucunda binanın üst tarafının bir kısmı yıkıldı.

2019'un ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanan çalışmalar kapsamında yapılacak olan opera binasıyla 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katında ise ikinci köprüden Tarihi Yarımada'ya kadar uzanan manzaraya sahip bir restoran yer alacak.
http://www.haberturk.com/taksim-de-akm-nin-catisi ...di-1868079

Akm'nin yıkımına başlanılmış.


mslazer
9 ay önce - Pts 19 Mar 2018, 02:25
mslazer
8 ay önce - Pzr 01 Nis 2018, 18:35

Son durum

Resimler küçük ama son durumun fikrini vermesi için yeterli.hileri1903
8 ay önce - Prş 05 Nis 2018, 13:59

Memleketimizde kaç kişi vardır ömründe bir kere operaya gitmiş ? Bence gereksiz masraf olacak ve yer işgal edecek. Keşke Taksim'e yapılan cami ilave yeşil alanlar ve hizmet binaları ile birlikte buraya yapılsaydı.

zafer1136

8 ay önce - Prş 05 Nis 2018, 14:04

Alıntı:
Memleketimizde kaç kişi vardır ömründe bir kere operaya gitmiş ? Bence gereksiz masraf olacak ve yer işgal edecek. Keşke Taksim'e yapılan cami ilave yeşil alanlar ve hizmet binaları ile birlikte buraya yapılsaydı.


memleketteki sorunlar senin gibi empati yoksunu insanlar yüzünden artıyor kardeşim.
sen gitmemiş, gitmeyecek olabilirsin. ben de hiç gitmedim. ama az saygı göster ya hu?
mehmeketin %1'i bile burayı aslına uygun şekilde görmek istiyorsa, öncelik onlarındır.


hileri1903
8 ay önce - Prş 05 Nis 2018, 15:56

Aslında tam tersi empati yaparak bu yorumu yazmıştım. Ben AKM yıkılmadan önce bir çok gösteriyi burada izleme fırsatı bulmuş, İstanbul'da sergilenen tiyatro, bale ve opera gösterilerini bütçem ve zamanım olduğu sürece takip eden biriyimdir.

Yani sizin tabirinizle o empati duyulması gereken 1 % kısımdayım.

Benim ifade etmek istediğim halihazırda İstanbulda bir sürü sahne var, ayrıca bu sahnelerde yapılan gösterilere (özellikle opera ve bale) ilgi oldukça az. Bu sebepten ötürü buraya harcanacak bütçe toplumun daha büyük kısmına hitap edebilecek projelere sarf edilmesi daha hayırlı olurdu.

Düşüncelerinize saygı duyuyorum. Hayırlı günler.


ahmetsever
8 ay önce - Cum 06 Nis 2018, 10:12

Alıntı:
AKM'de yıkım 1 ay içerisinde tamamen bitmiş olacak

AKM’nin 13 Şubat’ta başlayan yıkımı sürüyor. İş makineleri bir yandan yıkıma devam ederken, bir yandan da hafriyatı kaldırılıyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Önümüzdeki 1 ay içerisinde burada yıkım tamamen bitmiş olacak’’ dedi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesi kapsamında eski binanın yıkım çalışmasının gelecek ay tamamlanacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla 6 Kasım 2017’de Haliç Kongre Merkezi’nde tanıtılan yeni AKM projesine yönelik çalışmalar sürüyor. Mimar Murat Tabanlıoğlu’nun hazırladığı projenin ilk aşaması olan ve 13 Şubat’ta başlayan yıkım çalışması hızla devam ediyor. AKM’nin Taksim Meydanı tarafında iş makineleri bir yandan yıkıma devam ederken, bir yandan da hafriyatı kaldırılıyor. Çalışmaya ilişkin açıklamada bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yeni AKM projesine başlanmasının herkesi çok mutlu ettiğini söyledi.

ASBEST KONTROLLÜ YIKIM

Gazete Habertürk'ün haberine göre AKM binasının Taksim ve Beyoğlu için yeniden faaliyete geçmesinin çok arzu edilen bir durum olduğunu belirten Demircan, ‘’Sonuçta işlem başladı. Yıkım çalışması da itinayla yapılıyor. Çünkü asbest denen maddenin bu binada var olduğu düşünülerek, 180 nokta dikkate alınarak özel söküm ekipleriyle yıkım oluyor’’ dedi. 40 bin metrekareye yakın alanda yıkım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Demircan, ‘’Önümüzdeki 1 ay içerisinde burada yıkım tamamen bitmiş olacak. Yeni yapılacak yapı mevcut yapıya göre dışarıdan aynı gibi görünse de aşağıdaki otoparkları ve yeni alanları, arkada kalan boş alanların değerlendirilmesiyle bu yapıya göre çok daha kullanışlı, çok daha büyük, çok daha fonksiyonel bir kültür merkezi olarak hizmete girecek” diye konuştu.

‘AMİRAL GEMİSİ OLACAK’

Sadece Beyoğlu ve İstanbul’a değil Türkiye’ye örnek bir opera binasının yeni AKM’de olacağını kaydeden Başkan Demircan, “Çok mutluyuz ve bekliyoruz. Beyoğlu kültür ve sanatın merkezidir. Buranın amiral gemisi de Atatürk Kültür Merkezi olacak. Kısa zamanda netice alacağımızı biliyoruz. AKM binasının bitmesini dört gözle bekliyoruz. Yeni AKM içerik olarak genişleyecek” şeklinde konuştu.

1969’DA HİZMETE GİRMİŞTİ

İstanbul Taksim’de, 1969 yılında dünyanın 4’üncü büyük sanat merkezi olarak hizmete giren, uzun yıllar kentin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi, güçlendirme çalışmaları nedeniyle 2007 yılında kapatılmıştı. Taşıyıcı kolonlarda yaşanan problem nedeniyle tadilata alınacağı belirtilen bina için söküm işlemleri yapılarak restorasyon için proje açıklanmıştı. Ancak 2013 yılında çalışmalar durdurulmuştu. AKM’nin yıkılıp yıkılmayacağı uzun süre tartışılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 6 Kasım’da yeni projeyi açıklayıp tartışmalara son noktayı koymuştu. Yeni AKM’nin 2019 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi bekleniyor.
http://www.haberturk.com/akm-de-yikim-1-ay-iceris ...ak-1907838

AKM'nin yıkım işleri 1 ay içerisinde tamamlanacakmış, hayırlısı olsunsayfa 10
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 910111213   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet