Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli - Haberler Ve Sohbet
« önceki   123 ... 697071727374   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
kilitli
sayfa 70
Misafir 2a4

9 ay önce - Prş 01 Mar 2018, 21:41

Türkiye'nin en büyük deniz faciası: Üsküdar kazası

Türkiye'nin en büyük deniz faciası tam 60 yıl önce bugün gerçekleşti. Yüzlerce kişiyi taşıyan Üsküdar gemisi, İzmit körfezi açıklarında fırtınaya tutulup alabora oldu; en az 270 kişi can verdi.


Bu konuyla ilgili detayli bilgisi olan varmi.serkan çınar
9 ay önce - Cum 02 Mar 2018, 13:31

Her yıl 1 martta kocaeli'de anma töreni yapılır.

Alıntı:
Hüseyin Erol’dan çok yerinde bir öneri
Hüseyin Erol, İzmit Fethiye Caddesi esnaarındandır.
Bazı siyasi hedeeri
de olmakla
birlikte, gerçek bir İzmit sevdalısıdır. Yaratıcısı olduğu internetteki “Biz İzmit’iz” grubu ile
de güzel işler yapıyor.
Hüseyin Erol, geçen gün “Marina bölgesine 1 Mart Anıtı yapalım” önerisini ortaya attı.
1 Mart 1958 vapur faciası, yüzlerce kişinin öldüğü İzmit Körfezi’ndeki unutulmaz bir
hadisedir. Ölenlerin tamamına yakını lise öğrencisidir. Her yıl giderek daha sıradanlaşan
törenlerle 1 Mart kurbanlarını anıyoruz. 1 Mart’ı unutmadan bu kentte vapur seferlerini
gerçekleştirmek gerektiğine inanıyoruz.
Gerçekten bu şehirde, sahilde bir yerde 1 Mart anıtı yapılabilir. Hüseyin Erol’un dediği gibi
marina bölgesine, eski vapur iskelesi yerine olabilir. Vapur, tam Seka açıklarında alabora
olup batmıştı. Seka Park içinde sahilde bir yere Üsküdar Faciası anıtı yapılabilir.
İzmit 1 Mart 1958’i unutmamalıdır. Bir ulusal yarışma açılarak bu faciayı unutturmayacak
çok güzel bir anıt projesi ortaya çıkartılabilir. Marina uygundur. Ama dediğim gibi Seka
Park sahili de uygundur. Hüseyin Erol’u bu önerisi nedeniyle kutluyorum. Ben de
gönülden desteklediğimi belirtmek istiyoru

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/otogar-kavsagindak ...5013yy.htm


serkan çınar
9 ay önce - Cum 02 Mar 2018, 13:45

Alıntı:
İzmit’te İlber Ortaylı izdihamı!

Ünlü tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen “1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu panelde İzmitli gençlerle buluştu. İzmit Belediyesi’nin Genç-İz projesi kapsamında söyleşi yapmak için ilimize gelen Ortaylı’ya gençler yoğun ilgi gösterirken programın düzenlendiği Yunus Emre Kültür Merkezi’nde birçok öğrenci salona giremedi, salon dışında adeta izdiham oldu. Moderatör Buse Biçer’in sunumuyla Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katıldığı programa ayrıca İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İZDİHAM YAŞANDI
Günler öncesinden İzmit Belediyesi tarafından ilimizde panel vereceği duyurulan Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı görmek için İzmitli gençler ve üniversite öğrencileri adeta Yunus Emre Kültür Merkezi’ne akın etti. Ortaylı’ya ilgi o kadar yoğundu ki 200 kişi kapasiteli Yunus Emre Kültür Merkezi’nde panele katılmak isteyen gençlerin sayısı bini aştı. Panele katılan bir çok genç salona giremediği için ayrılırken salona girmeyi başaranlar ise programı yerde oturarak veya ayakta takip etti.

EN GÜZELİ KONUŞMAYI HEMEN BİTİRMEK
Programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Böyle bir ortam yapılacak en güzel şey konuşmayı iki cümlede bitirmektir. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hocama teşekkür ediyorum Allah başımızdan eksik etmesin. Bu vatanı, bu milleti, devletimizi, Cumhuriyetimizi bu günlere getiren başta Türk büyüklerinden Malazgirt’te Sultan Alparslan’dan, Fatih’ten, Kanuni’den, Kurutuluş Savaşında Çanakkale’de Cumhuriyetimizin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, bugünde Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimize minnettarız” ifadelerine yer verdi.

ORTADOĞU VE 1’İNCİ DÜNYA SAVAŞI KONUŞULDU
Daha sonrasında Moderatör Buse Biçer’in sunumuyla Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “1. Dünya Savaşı ve Günümüz Perspektifinden Ortadoğu” konulu paneli gerçekleştirildi. Salondan büyük bir sevgi gösterisi gören Ortaylı gelenlere teşekkür ederken, “Değişen kuvvetler dengesine göre, Arap dünyası 1948-1958'ler dünyasından çok farklı yerlerde.Şehirleşmenin kitleleri mobilize etmesiyle, yeni siyasal yapılanmalar ortaya çıktı. Cemal Abdülnasır'ın kavga ettiği Seyyit Kutup ve İhvanı Müslüman (Müslüman Kardeşler) Mısır'da iktidara geldi. İran, eski İran değil. Çok insanın totaliter dediği rejimde bile bugünün İran'ı daha çok meydan okumayı temsil edebiliyor. Türkiye, demokratik hamleleri ile çok farklı bir yerde ve birçok ülkeye örnek olacak şekilde yürüyor. İsrail, kitlelerin siyasal ağırlık ve baskısını hissediyor. Suriye küresel güçlerin oyun tahtası” şeklinde konuştu. Ahmet HAZER

en az bin kişinin katıldığı paneli 200 kişilik salonda yapmak neyin kafasıdır.MRT1977
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 17:51Ve Kandıra Gıda OSB tamam!

Kocaeli İdare Mahkemesi, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni yine iptal etmişti. Danıştay’da olan dava ile ilgili mutlu haber geldi. Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önünde hiçbir engel kalmadı.

Kandıra’yı gıda sanayinde Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri haline getirmek üzere 8 yıl önce kurulan Kandıra Gıda İhtisas OSB, adeta idari mahkeme ve Danıştay arasında gidip geliyordu. Bin 923 dönüm arazinin bin 920 dönümünün büyük kısmını, arazi sahiplerinden rızalarıyla alan OSB yönetimi, bir vatandaşın 3 dönümlük bir arazisini satmaması ve mahkemeye OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda bulunmasıyla çıkmaza girmişti. Yargı tarafından defalarca verilen “iptal-devam” kararları, yatırımcıyı zor duruma soktu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmalarında ise, Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin adeta bir FETÇ yuvasına dönüştürülmek istendiği ortaya çıkmıştı. Yapıaln soruşturmalar ve düzenlemeler ile OSB’deki tüm yapı temizlendi. Geçtiğimiz yıl OSB’nin işlerini kolaylaştırmak adına Gıda İhtisas Sanayici ve İşadamları Derneği kuruldu. Dernek öncülüğünde bölgede kamulaştırma çalışmalarına hız verildi. 2 bin dönümde inşa edilecek olan OSB için 11 bin 300 hisse el değiştirdi. Toplamda 1.960 dönümlük bir arazi, arazi sahiplerinin rızasıyla, anlaşmalar sonrasında OSB’nin oldu. Geriye kalan 40 dönümlük arazinin de 37 dönümü mahkeme yoluyla kamulaştırıldı. Kamulaştırmaya karşı çıkan tek isim ise yaklaşık 3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu. Mürsel Yaylalı OSB’ye arsasını vermemekle kalmadı, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda da bulunmuştu. Yaylalı’nın gerekçesi ise OSB bölgesinin Namazgah Barajı su havzasında yer almasıydı. O dönemde OSB konusunda yetkili olan isimler, Namazgah Barajı’nın OSB düşünülerek inşa edildiğini, yatırımlar hayata geçtikten sonra bölgede aratacak nüfus için bu barajın planlandığını ifade edildi. Ve sürecin artık sonuna gelindi. Danıştay’da olan davada ise yatırımcıyı mutlu edecek bir karar çıktı. Karar göre, Mürsel Yaylalı’ya ait olan arazi kamulaştırılarak OSB alanın içine dahil edildi. Bu kararla birlikte Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önünde hiçbir engel kalmadı. Danıştay’ın önümüzdeki günlerde gerekçeli kararını yazması bekleniyor. Gerekçeli karar sonrası bölgede OSB çalışması başlayacak.

Alıntı:
kocaeli koz gazetesi


cenk CAMCAY
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 12:50

Bu kadar önemli bir projenin böyle kendini bilmez bir kişi tarafından 7-8 yıldır engellenmesi günahtır .İkibin dönüm arazide 3 dönümü olan biri böyle büyük bir projeyi nasıl engeller yasalar bu tarz insanlara müsade etmemelidir.O 1 kişi yüzünden en az 100 fabrika ve bu fabrikalarda çalışacak en az 10 bin kişi yani kısacası ülke menfaatleri engellenmiştir.sayfa 70
« önceki   123 ... 697071727374   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler