Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 553
Fırat_444
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:40

Geliri Mehmetçik Vakfı’na
Geliri Mehmetçik Vakfı’na

05.03.20180
Manisa’da Malatyalılar Birlik ve Beraberlik Derneği, gerçekleştirdiği dayanışma gecesinde elde ettiği bütün geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışladı.

Manisa Malatyalılar Birlik ve Beraberlik Derneği tarafından Teras 2’de düzenlenen dayanışma gecesine sivil toplum kuruluşları da yoğun ilgi gösterdi. Gecede Afrin’e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütleriyle büyük bir mücadele veren Mehmetçik için dua edilip, hayatını kaybeden şehitler için mevlidi şerif okutuldu.

Her yıl geleneksel birlik ve beraberlik gecesi düzenlediklerini ifade eden Malatyalılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hacı Ali Özsoy, “Bu gecemizi bu yılda gerçekleştirdik. Bu yıl gecemizi anlamlı bir amaç için düzenledik. Geceden elde ettiğimiz bütün geliri Mehmetçik Vakfı’na bağışlamaya karar verdik. Bu konuda hemşehrilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız destek oldular. Bizler bugün bu geceyi yapıyorsak onların sayesindedir. Mehmetçiklerimizin Afrin’den zaferle döneceğine yürekten inanıyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Manisa, iha

Gerçek vatan severlik ve gerçek Malatyalılık budur.. ALLAHINA gurban olam.


Fırat_444
9 ay önce - Prş 08 Mar 2018, 11:41

Doğal, tarihi ve kültürel bereketi ile yıllar boyunca tarih sayfalarında önemli bir yer edinen Kayısı Diyarı Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Havzası'nda yer almaktadır. Güneydoğu Torosların yüksek batı kısmını oluşturan sıradağlar, ilin güneyinde geniş yer kaplar. Bu dağ sıralarının kuzeyinde Malatya Ovası uzanır. Bu büyük ovayı Tohma Suyu ikiye böler. Fırat, Tohma, Söğütlü, Sultansuyu, Beylerderesi, Derme Suyu, Kuru Çay, Sürgü ve Şiro Çayı Malatya'nın belli başlı akarsularıdır. Malatya sınırlarında plato ve ovalar geniş yer tutar. Başlıca ovalar Malatya, Doğanşehir, İzollu, Akçadağ, Yazıhan, Mandıra, Distrik, Erkenek, Mığdı, Sürgü ve Çaplı Ovalarıdır.

Üç kıta arasındaki ticaret ve kültür alışverişlerinin yapıldığı yolların kavşak noktasında bulunması, Malatya'nın tarihi ve kültürel önemini artırmıştır. Bu özelliği Malatya‘yı tarihin her döneminde önemli kılmış ve dikkatleri hep üzerine çekmiştir. Kültepe vesikalarında "Melitae'', Hitit vesikalarında "Maldia", Asur vesikalarında "Meliddu , Melide, Melid, Milidia", Urartu kaynaklarında "Melitea", Roma ve Bizans kaynaklarında "Melitene", Arap kaynaklarında "Malatiyye" olarak ifade edilen şehir Türkler tarafından "Malatya" olarak adlandırılmıştır. Hititçe'nin çözülmesinde büyük katkıları bulunan Çek bilgin Bedrich Hrozny, şehrin adının Hititçe'de " bal ve meyve bahçesi" anlamına geldiğini söylemiştir. Hitit hiyeroglif metinlerinde Malatya, dana başı veya boğa ayağı ile gösterilmektedir.

Malatya’nın tarihi Hititlere dayanır. Merkez ilçenin 4 km yakınında Aslantepe Höyüğü’nde M.Ö. 8. asra ait Hitit Sarayı çıkmıştır. Hititlerden sonra bu bölgeye Hitit asıllı Kargamış Krallığı, Mitanniler, Hurriler, Sami Babilleri, Asurlular, Medler ve M.Ö. 6. asırda Persler, daha sonra Kommagene Krallığı, Pontus Krallığı, Patlar, Sasaniler ve Romalılar hâkim olmuştur. M.S. 395’te Roma İmparatorluğu ikiye bölününce Malatya, Doğu Roma’nın (Bizans) payına düşmüş, Bizanslılar Malatya’yı eyalet merkezi yapmıştır. Habib İbn-i Mesleme komutasındaki İslâm ordularının Malatya’yı fethetmesinin ardından kent 655-712 ve 735-757 arasında 79 sene İslâm Devletinin sınır şehri olmuştur. İslâm Devletindeki iç çekişmeleri fırsat bilen Bizanslılar, Malatya’yı işgal etmişlerse de 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra 1085’te Selçuklular Malatya’yı fethetmiştir. Malatya, 1135-1175 seneleri arasında 40 sene boyunca Selçuklulara bağlı Danişmendoğulları’nın başkenti olmuştur. Kent, Selçuklulardan sonra İlhanlılara ve daha sonra Memlûklulara geçmiş, 1516’da Yavuz Sultan Selim Han Memlûk Devletine son verince Malatya, kesin olarak OsmanlıADevleti’neKkatılmıştır.

Osmanlı Dönemi’nde Malatya, merkezi Maraş olan Dulkadir Beylerbeyliğinin (eyaletinin) beş sancağından biri olmuş, 18. yy ortalarında iç ayaklanmalar sebebiyle Kahramanmaraş’tan ayrılarak Diyarbakır Eyaleti’ne bağlanmıştır. Tanzimat’a kadar sönük bir devre geçiren Malatya Tanzimat’tan sonra Mâmûretü’l-Aziz Eyaleti’nin üç sancağından birinin merkezi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı başında İç Anadolu’nun merkez şehirlerinin büyüklerinden biri hâline gelmiş ve Cumhuriyet Dönemi’nde il olmuştur. 1931’de demiryolunun Malatya’ya varması ve 1937’de şehrin demiryolu ile Sivas’a bağlanması kalkınmasının yolunu açmıştır.

Kayısının Başkenti Malatya’mızın ekonomisi sürekli büyümekte, ilimiz turizm, sağlık, sanayi, eğitim başta olmak üzere pek çok alanda pozitif gelişme göstererek her geçen gün daha cazip, daha yaşanabilir bir şehir olarak parlamaya devam etmektedir.

Malatya valiliği sitesinden alıntı..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi burada bu tarihi meseleyi niye paylaştım onu anlatmaya çalışacağım arkadaşlar...Kısa ve öz olayın içeriğine baktığımda Osmalıdan önceki uygarlıklarda veya o günkü bağlı olduğu devletlerde Malatya konum itibarıyla her defasında merkez olmuştur yani hem askeri hem eyalet merkezi hatta selçukluya bile başkent olmuştur. Yavuz sultan selim Malatyayı osmanlı topraklarına bağladıktan sonra sanki dersin yaşam olanağı kalmamış tüm hücrelerin iflas ettiği fişe takılı bireye dönmüş.. Başka bir deyimle zincire vurulmuş ASLAN misali diyelim. Önce Maraşa bağlamışlar orada zapt olmayınca Diyarbakıra bağlamışlar orda'da kükreyince Sivasa bağlamışlar orada dayanmak ne mümkün apar topar Memuret ül Azize bağlamışlar. burada kıyametler kopmuş zincierleri koparmış derken 1 nci Dünya savaşı başlamış burada Türkiye savaştan galip çıkınca cumhuriyet kuruluyor. Cumhuriyeti kuranlar bakıyorki Anadoluda bir aslan yatıyor ve diyolarki o aslanın hakkını verin artık diyorlar.Hakkını alan Aslan öz benliğine kavuşuyor hakkını alıyor sınırları çiziliyor buralar senin diyorlar..işler iyiye doğru giderken hani yatırımlar felan okullar açılıyor. Memleket demokrasiye açılım yapıyor demokrat parti iktidara geliyor yine Aslanımızla uğraşıyorlar Adıyamını elinden alıyorlar vurun abalıya misali daha sonraları yine hep aynı durumlar. Şimdiki durumda değişen bir şey yok devletin önemli kaynakları başka yerlere Aslanada üvey evlat muamelesine devam yapılanlarıda bağrından çıkardığı öz evlatları sayesinde buralara kadar geldi...Demem oki Malatya azcık hakkını alsaymış bu gün bambaşka yerlerde olurdu diyorum


Fırat_444
9 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 02:35

Sevgili hemşehrilerim ben uçuyorum bu gece,sürçü lisan ettiysem tarafınızdan affola işten güçten fırsatım olursa arada yazarım.Kendinize iyi bakın ALLAHA emanet olun.Malatya size emanet...Abdullah Egemen

9 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 14:57

Uğurlar olsun Fırat Ağam..

Fırat_444
9 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 21:23

Eyvallah Abdullah hocam.

Fırat_444
9 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 21:25

Muneccim
9 ay önce - Prş 15 Mar 2018, 13:14

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesinin, Yeşilyurt ilçesinin Çarmuzu Mahallesi'ndeki atıl durumda bulunan 60 dönüm araziye kurduğu GES'de, elektrik üretimine başlandı.

Yaklaşık 2 ayda 560 bin kilovatsaat elektrik üretilen santralden, 325 bin lira kazanç sağlandı. Santralde üretilen enerji, yıllık yaklaşık 15 bin konutun aydınlatılmasını sağlayacak.

Maliyeti 14 milyon lira olan ve 25 yıl ömrü bulunan santral, 5 yılda yatırım maliyetini karşılayacak.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyenin gelirlerini artırmak ve ülkenin enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla yatırımlar yaptıklarını belirtti.

Enerji alanında yatırım yapmak için projeler hazırladıklarını ifade eden Çakır, "GES'in kurulumunu da bu projeler kapsamında yaptık. 60 dönün alana 13 bin panel ve 5 trafo kullanarak kurduğumuz güneş enerjisi santrali şu anda elektrik üretiyor." diye konuştu.

Belediye 4 milyon gelir elde edecek
GES'ten yıllık 5 milyon 250 bin kilovatsaat elektrik üretileceğini vurgulayan Çakır, şöyle konuştu:

"Bunun karşılığında da 3 milyon lira gelir elde edeceğiz. Başka bir parsele daha bir megavat gücünde güneş enerjisi santrali kuruyoruz. Burası da enerji üretimine başlandığında belediyemiz 4 milyon lira gelir elde etmiş olacak. Kernek Hidroelektrik Santrali'nin (HES) devrini de aldık, gerekli onarımları yaptık. Kernek HES'de de önümüzdeki günlerde enerji üretimine başlayacağız."

Çakır, kentte enerji alanına yapılan yatırımların her kesim tarafından desteklendiğini aktararak, bunların yanı sıra Entegre Çevre Projesi kapsamında kurulan tesiste katı atıklardan 3 farklı teknolojiyle elektrik üretildiğini anımsattı.

Çevreci belediye olarak toplu taşımada elektrikle çalışan trambüsleri kullandıklarını ve bu araçlarla günlük 35 bin yolcunun seyahat ettiğini kaydeden Çakır, tükettikleri enerjiyi üretimle karşıladıklarını dile getirdi.

Elektrik üretimine başlanan santralin yaklaşık 14 milyon liralık maliyetinin olduğunu dile getiren Çakır, 5 yılda kendisini amorti eden doğru ve isabetli bir yatırım yaptıklarını sözlerine ekledi.Buyuksehir belediyesinin gunes enerji santralleri, trambus ve de copten elektrik uretim projesi hem cevreye verilen tahribati azaltmasi yonunden hem de belediyeye kalici gelir saglamasi acisindan cok onemli.


Abdullah Egemen

9 ay önce - Prş 15 Mar 2018, 14:37

Çevreye duyarlı belediyemiz yollara da bi el atsa da araçların trafikte bekleme süreleri azalsa böylelikle karbonmonoksit salınımı azalır çok sevdiği çevreye bir faydası daha dokunur.

OzanA
8 ay önce - Sal 03 Nis 2018, 20:22

Alıntı:
Orduzu bölgesinde çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten Başkan Çakır yaptığı açıklamada, “C tipi mesire alanı ve hayvanat bahçesi projesinde son aşamaya geldik. Burası toplamda 300 dönümlük bir alan. Mişmişpark alanını da buraya ilave ettiğimiz zaman 500 dönümlük bir alan oluyor. Burası tamamen park, mesire alanı ve hayvanat bahçesinden oluşan bölgenin en değerli yeri haline geliyor.” dedi.
Güzel olmuş mişmiş göletinin çevresi. Palmiyeler de büyürse farklı bir hava katabilir.


Fırat_444
8 ay önce - Pzr 08 Nis 2018, 01:29
Alıntı..sayfa 553
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET