Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Tuzhisar Kilisesi
« önceki   12

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
sebasteia
6 yıl önce - Pzr 17 Hzr 2012, 00:39

Alıntı:
İşte bu nedenle adı geçen kilisenin 300 yıllık olması olanaksızdır. Kitabesi olmasa dahi bu kilisenin yapılış tarihi 1839-1899 arasında biz zaman dilimi olmalıdır.


sivas 1000 yıllık türk şehri olmakla birlikte aynı zamanda 1000 yıllık ermeni şehridir de. sivas'ta yaşayan ilbeyli türkmenlerinin 19.yy başında sultan II. mahmut'un emriyle zorunlu iskana tabii tutuldukları bilinmektedir. zorunlu iskanın sebebi sivas eyaletinde hızla artmakta olan hıristiyan nüfusun türk ve müslüman unsurlarla dengelenmek istenmesidir.

ayrıca osmanlı kaynaklarına göre 1914'te (tehcirden hemen bir yıl evvel) yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık 200 bin civarında ermeni sivas vilayetinde yaşamaktadır (önemli not: o zaman ki sivas vilayeti sınırlarına darende, pınarbaşı, şebinkarahisar ve tokat da büyük oranda dahildir).

öte yandan cumhuriyet sonrasında ise sivas vilayetinden yaklaşık 69 bin rum yunanistan'a gönderilmiştir.

özetle bu topraklarda yoğun bir hıristiyan nüfus binlerce yıldır zaten vardır. bu sebeple tarihi yüzlerce yıl geriye giden kilise ve manastırların bulunuyor olması şaşırtıcı değildir. benim üzüldüğüm nokta şu ki, kaybolan hıristiyan nüfusuyla beraber onların binlerce yıllık birikimini fiziksel olarak taşıyan bu yapılar cumhuriyet döneminde hunharca yağmalanmış ve yok edilmiştir. kendisini dinden soyutlayan ve olabildiğince seküler bir yapıya bürünen kemalist bir ideolojinin sadece islami özellikleri bulunan yapıları katletmekle kalmadığını, daha fazlasını hıristiyan unsurların ibadethane ve eserlerine uyguladığını görüyoruz.

size tek bir örnek olay anlatayım, durumun vehametini anlayın: 1940'lı yıllarda sivas belediye başkanı olan rahmi günay (chp'lidir kendisi) sivas şehrinin en az gökmedrese, çifte minareli medrese kadar sembolü olan ve sanat tarihi açısından büyük önem taşıyan, taş işlemeleriyle bezenmiş ve 11. asrın hemen başlarında yapılmış olan muhteşem bir kiliseyi, artık şehirde bu kiliseyi kullanacak nüfus kalmadığı için yerle bir etmiştir. meraklısı için kiliseinin tam yerini söyleyeyim, kilise şuan ki sümerbank binasının bulunduğu yerdedir.


A.B.ÜNVER
6 yıl önce - Pzr 17 Hzr 2012, 14:01

Alıntı:
meraklısı için kiliseinin tam yerini söyleyeyim, kilise şuan ki sümerbank binasının bulunduğu yerdedir.

O kilisenin çok büyük bir kilise olduğu söylenir. rahmi günayın yıkım kakarından sonra askeriyeden çok miktarda dinamit yerleştirilerek patlatılmış.Sadece çatısı çökmüş, kesme taştan duvarlarına pek birşey olmamış. Akdeğirmen mahallesinde bir evin bahçesinde yıllar önce çanını görmüştüm. Şu an Sivas'ta ermenilere dair neredeyse hiçbirşey yok. Yıkılmasa hristiyanlar için hac yeri olacak bir kilise. Sivas'ın turizm potansiyelini artırırdı. Ne diyelim kendi eserlerine bile sahip çıkmayanlar kiliseyi bırakırlarmı. Gökmedresenin,şifaiyenin,çifte minarenin hali ortada.


Misafir 87e

9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 23:24

Hemserilerim, havaalanindan sehre inen yol ustunde de bir kilise yikintisi var galiba. Bilgisi olan bir hemserimiz bizi bu konuda aydinlatabilir mi lutfen. Yolda sehre dogru inerken sol tarafinizda kaliyor bu harabe.ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 22 Mar 2018, 01:33

Yukarıda mevzu bahis olan ihtişamlı kilise buymuş, Sivas için büyük bir kayıp. Hani son saniyede gol kaçırınca ahlar vahlar arasında kaçıyor, derler ya. İşte öyle ahlar vahlar arasında elimizden kaçmış güzel yapı. Sanırım İzzetpaşa camii de aynı yıllarda yıkılmıştı. Şehre ihanet etme diye bir ödül olsaydı o zamanlarda, bizimkiler (!) Açık ara 1. Olurdu


(+)

Bir de şu kiliseleri Sivas başlığında gördüm de yerlerini tam olarak bilen biri söyleyebilir mi?
Şurdaki minare hangi camiye ait?turan58

9 ay önce - Prş 22 Mar 2018, 02:08

Sıvası resmen budamışlar nerde güzel bir tarih kokan yer var ise bunlar ne eskimiş diye yikmislar belkide böyle onlarca tarihi yapilari yok ettiler yazık olmuş yani bu tarihi eserler baska bir ilde olsa onu anlatmakla bitiremeyiz bizde olunca yikin gitsin olmuş.sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler