Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ahmet sert
2 ay önce - Pts 15 Oca 2018, 18:16

Alıntı:


2019 Balıkesir Kuzu Eti Yılı Olacak
Türkiye’yi doyuran il olarak bilinen Balıkesir’de et sektöründe büyük bir hamle yapıldı. Et restoranlarının ve büyük marketlerin ilgi gösterdiği Balıkesir kuzusuna coğrafi işaret alındı. Coğrafi işaretin alınması ile 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren farklı kuzular Balıkesir kuzu eti olarak satılamayacak. Anlaşmalı mezbahalarda kulak küpeleri okutularak kesilecek Balıkesir kuzularının etine coğrafî işaretin logosu basılacak.

"Balıkesir kuzu eti" coğrafi işareti 2 Ocak’ta 314 tescil numarasıyla Balıkesir Ticaret Borsası adına tescil edildi. Balıkesir merkez ve ilçelerinde yetiştirilen merinos ve kıvırcık melezi koyunların 125-135 günlük ve ortalama 40-45 kilogram canlı ağırlığa ulaşmasıyla elde edilen Balıkesir kuzusu TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Laboratuvarı’nda "ISO 4121 Skalalar ile Kalite Değerlendirmesi" yöntemiyle test edildi. Bu tahlillerde Balıkesir kuzusunun tadı, kokusu ve lezzeti testten geçirildi, renk parametreleri ve kimyevi özellikleri tespit edildi.

Balıkesir kuzu eti diğer kuzu etlerinden ayrı satılacak

Kuzu eti işaretli etin satışların 1.1.2019’da başlayacağı açıklandı. Büyük marketlerin kasap reyonları ve et restoranlarında coğrafi tescilli Balıkesir kuzusunun diğer kuzulardan ayrı satılacağı ifade edildi. Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, "Biz 3 yıl önce yönetim kurulu olarak tüketici ve satıcılar nezrinde bir marka olan Balıkesir kuzu etini coğrafi işaret alarak tescil yaptırabilir miyiz diye yola çıktık. Ette coğrafi işaret bir ilktir. 3 yılın sonunda işaretimizi aldık. 1.1.2019’dan resmi satışlar başlayacak. Bu bir yıl da gerekli alt yapıyı yaparak Balıkesirli üreticinin marka olan kuzu etinin karşılığını alması düşüncesi ile yola çıktık. Artık her kuzu Balıkesir kuzusu diye satılmayacak. Değerine göre satılmış olacak. Bugün Balıkesir kuzusu diye birçok kuzu satışı yapılmakta. Bugün Türkiye’de ilk süt kuzusu Balıkesir’de çıkar. Üretici de, mezbaha da kazanacak. Turfanda ilk kuzu Balıkesir’de çıkar. Kıvırcık ırkı kuzuların ırkından dolayı lezzeti farklıdır. Lezzeti yerinde olmasa Balıkesir kuzusu diye bir marka haline gelemezdi" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/2019-balikesir-kuzu-et ...r-2530853/Fiili durum resmiyet kazandı ve Balıkesir kuzu eti tescillenmiş oldu.Bazı arkadaşlar Balıkesir etinin ve köftesinin özelliği ne diye sormuş ben de malzeme kaliteli olduğu için haliyle et ve bunlardan yapılan, et yemeklerinin lezzeti de haliyle iyi oluyor diye yorum yapmıştım,dana eti için de bu durum geçerli.ahmet sert
1 hafta önce - Çrş 07 Mar 2018, 14:59

Alıntı:

50 Peynirli Şehir Balıkesir
Balıkesir’in kendine has 50 çeşit peynirini içeren 279 sayfalık kitap Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından kaleme alınarak yayınlandı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışma ile Balıkesir’in değişik yörelerinde üretilen Balıkesir’e özgü peynir türleri kitap haline getirilerek yayınlandı. 50 ayrı çeşit peyniri içinde barındıran kitap sayesinde Balıkesir peynirleri kayıt altına alınırken; aynı zamanda Balıkesir ve ilçelerinin yerel peynirlerinin genel mutfak, sosyolojik, kültürel, coğrafi açıdan derlenmesini de içinde barındıran kitabın tanıtımı yapıldı. Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından 279 sayfa olarak kaleme alınan kitabın içeriği Balıkesir’e Genel Bakış, Süt ve Süt Ürünleri, Balıkesir Peynirleri ve Süt Ürünleri, Balıkesir Peynir Yolları ve Balıkesir’in Süt ve Süt Ürünlerine Güncel Bakış başlıklarından oluşmaktadır. Sayısı 50’ye ulaşan yerel-geleneksel peynirle birlikte yoğurt, tereyağı, kaymak gibi süt ürünleri, ekmek, bal, zeytin gibi peynire eşlik eden pek çok ürün tespit edilerek bu ürünlerde kayıt altına alınmış oldu. 50 adet peynir çeşidinin hikâyesinin, tarihinin ve yapılışının anlatıldığı kitapta tarih de yok olmaya yüz tutmuş Küflü Katık Peyniri, Bezde Katık Peyniri, Kara Usul Çerkes Peynirleri, Dağarcık Tulumu, Kirli Hanım Peyniri ve Yünlü Tulum Peyniri de incelenmiş ve yapılışlarının devam edebilmesi için kitap, yazılı kaynak olmuştur. Ayrıca tüm Türkiye’de tanınan Ayvalık Cunda Sepet Peyniri, İvrindi Koyun Kelle Peyniri, Savaştepe Mihaliç Peyniri, Sındırgı Koyun Peyniri, Sındırgı Yörük Peynirleri, Manyas Tulum Peyniri, Çerkes Peyniri ve Havran Keçi Peyniri de kitapta yer almıştır.

http://www.milliyet.com.tr/50-peynirli-sehir-bali ...r-2641392/

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET