Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 16
Cüneyt5316

9 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 10:59
3 milyonun Meydanı olacak(mış)


Alıntı:
Osmangazi Belediyesi, şehrin merkezinde 120 milyon lira kamulaştırma yaparak 40 dönümlük alanda 24 saat yaşayan yeni bir meydan inşa ediyor.3 milyonun meydanını inşa ettiklerini belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, projenin trafik çilesine de çözüm sağlayacağının altını çizdi..

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Meydanı Kentsel Tasarım Projesi'nin çok fonksiyonlu olacağını belirtti. Bursa'nın yıllardır hayalini kurduğu projenin kademe kademe ilerlediğini belirten Dündar, 'Vatandaşlar ve STK'ların görüşleri doğrultusunda meydanın altını 3 kat otopark olarak planladık.

40 dönümlük bir alanda kamulaştırmaları büyük oranda tamamladık. Meydanda sosyal kültürel ihtiyaçlarının karşılanacağı dükkanlar olacak. Santral Garaj 24 saat açık olan bir yerdi. Gece yarısı dahi Nilüfer'den Yıldırım'dan Gemlik'ten vatandaşın gelip çorba içeceği, köfte yiyeceği mekanlar olacak.

Bunun yaşayacağı bir meydan yapılması gerekiyordu. Ufak ölçekli bir kaç dükkan olması lazım. Çok fazla yapılaşma olmadan 24 saat yaşayan bir meydan inşa edeceğiz. Tabi bu meydan da rast gele kişilere bırakılmayacak. Belediye binası yanında, caminin yeri üst tarafa doğru yeni bir mimari ile yapılacak. Tiyatro, kültür merkezi tarzında bir yapı olacak' dedi.

Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, tüm siyasi partiler ve meclis üyeleri, sokaktaki vatandaştan hatta simitçiden dahi görüş aldıklarını hatırlatan Başkan Dündar, 'Kent Meydanı'na stant kurduk. Yüzlerce kişiye sorduk. Bunları kameraya kaydettik. Hiç bir şeyi kafamıza göre yapmadık.

Görüş ve fikrini almadığımız kimse kalmadı. Anketler yaptık. Önemli olan ortak akıldır. Bir simitçi simit satıyordur. Ne istiyorsun dediğimizde onun düşüncesi çok önemli. Çünkü sürekli olarak orayı gözlemleyen, kimin hareket halinde olduğunu, ne ihtiyacı bulunduğunu, sıkıntısını görüyor. Ortak akılla mimari projesini çalıştırıyoruz. Yakında ortaya çıkacak' dedi.


Bursa'nın ihtiyacı ve Bursalının taleplerinin kendileri için önemli olduğunu kaydeden Dündar, 'Orası sadece Osmangazi'nin değil 3 milyon kişinin de meydanı olacak. Çünkü bütün Bursalılar oradan geçer. Onun bir talebi vardır. Onların tümünün talebini göz önüne alarak yapıyoruz.

Otopark düşüncesi de bunun bir eseridir. Vatandaş oraya gelip aracını park edecek. Şehir merkezine, Ulucami'ye, Kent Meydanı'na, Valilik, adliye ve Merinos'a yürüyerek gidebilecek.

Şehir merkezinin yayalaştırılması, araç yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacak da bir proje olacak. Bu yaz temelini atacağız. İnşaat süresi ihale sonrası ortaya çıkar. Önemli olan inşaata başlamak. En zor kısmı vatandaşla görüşüp orayı elde etmekti. Orası çok hareketli, ticari yönü yüksek bir yer.

Vatandaş orasını satsa bile kiracı çıkmak istemedi. Herkesle anlaşarak orasını boşalttık ve devam ediyoruz. Bundan sonra da bölgenin tümünü hedef alarak bir kısmı kamulaştırılacak, mahkeme süreci devam eden yerler var.

Bursanın merkezini Osmangazi Meydanı'nı inşa ederek şehrin dönüşümüne katkıyı sağlamış olacağız' diye konuştu.
Öte yandan tüm alan kamulaştırılıp yıkılırken, Osmangazi Belediyesi'nin hemen karşısındaki 5 katlı binada yüzde 98 mülklerin anlaşmayla belediyeye geçtiği, 15 metrekare bir yazıhanesi bulunan bir kişinin itirazı yüzünden binanın yıkılamadığı öğrenildi.


Kaynak: https://www.olay.com.tr/mobi/3-milyonun-meydani-o ...43392h.htm

kaç sene oldu ben sayamadım da? Kaç senedir yapılacak deniliyordu buralar için?


Efe Elaldı

9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 01:07

Daha yıkılması gereken çok bina var caminin yanında üste doğru tüm binaların yıkılması gerekiyor camininde yerinin değişmesi lazım ayrıca kent meydanı avmnin cam tavanlı yan binasının kaldırılıp meydanı avmnin meydanıyla birleştirmek lazım

mustafaguler
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 09:29

Siz dua edin de Kent Meydanı AVM'nin avlusu kapatılmasınCüneyt5316

9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 10:42

Kapatılmasını gerektirecek bir durum var mı?
Bu proje ile belki meydanda taşlarda yeniden elden geçer daha güzelleri yapılır...


Misafir 012

9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 10:59

cami yeterler mağazasının yerine taşınacak modern bir yapı olacak değişiklik olmazsa...

Serkan99
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:48

-Madem burası dev meydan olacak 10 senedir belli Metro osmangazi çıkışı da burada..

-E o zaman akıllılar ...

- Terminale gitcek hattın başlangıcını bu meydana yapmak hiç mi aklınıza gelmedi..

-Gelmediyse bütün gün belediyede napıyorsunuz lak lak mı ?Cüneyt5316

9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 16:43

Eee Serkan burası Bursa... Biz alıştık malesef bu tür şeylere.

ropallsa
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 12:30

Ben bir sefer görmüştüm ve bir yerde de yazıyordu Osmangazi Metro istasyonundan Yalova yoluna doğru yarım bir tünel var ileride Yalova yolu hattı yapılınca direkt bağlansın diye bu hat inşaa edilirken yapılmış.Malesef Recep Altepe işi tramvaya çevirice orası da öylece kaldı herhalde.

Cemal coskun
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 12:55

Belli oldumu

Efe Elaldı

9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 12:59

O tüneli kent meydanı kapatmıştı zaten ama yapılacak tramvay hattı yine tünelle bu açılan meydanın altına getirilebilirdi yapılmak istense herşey yapılırda iş paraya ve plana bakıyorsayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 1516171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet