Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yeşil Sivas Projesi Çalışmaları
« önceki   123 ... 151617 ... 192021   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16
ihsan gulbilge
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 21:36

(+)

(+)

(+)

Işıklandırma çok güzel ama sivasta yıllar önce tarihi kent meydanı projesi ile harika bir yeşil cadde gitti.

(+)

Ağaçlar çürüktü, tarihi eserleri kapatıyordu vs. ben tutup yanlış yapıldı demiyorum fakat oranın yerine sivasa öyle bir cadde kazandırmalıydı belediye. Bugün caddeler tamamiyle beton yığını oldu, ağaç dikilenleri ise 20 m aralıklarla dikiliyor nerdeyse.

mehmet karakas7
9 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 21:54

Alıntı:
Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” (Ahmed, III, 191, 183) Efendimizin hadisi şerifi böyle buyuruyor beyler
Siz ne yapıyorsunuz bir düşünün bakıyım.
Başka bir hadisi şerifi
“Kim buradan bir ağaç keserse mutlaka onun yerine bir ağaç diksin!” buyurmuştur.

userforum
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 11:52

Büyük mega kentlere bakın hepsinde büyük meydan olur ve hiçbirinde bir tek ağaç olmaz Şehrin büyüklüğüne göre meydan yapılacak bölegede 1veya 2 km çapında yeşillik olmaz sanat tarih ve yeni doku bulunur, buna şehir meydanı denir, Sivaslılar halen kasaba meydanına heves ediyorlar 40 ağaç bir su gözesi ortada bir havuz etrafında tahta sandalye elinde bir çay bir elinde tesbih orada günün yorgunluğunu gidermek, koskoca meydana bunu yakıştırıyorsa o insanda ufuk yoktur derim.

Belediye her ne kadar meydandaki ağaçları kesmişse bir okadarda park yapması lazım ve yapıyorda bizim derdimiz Sivasın boş duran dağları olsun ortadan akan ırmak kenarındaki parklar ormanlar ağaçlandırmalar olsun koskoca kuzey yamacımızda duran çıplak çorak merakum eteklerinin ağaçlandırılması olsun ve adıda kuzey kültür parkı olsun, güney kültür parkı diye bugunki kardeşler tepesi gibi bir park yapabiliyormuyuz, bakın oraya zamanında yapılmış edilmiş şu anda Sivasda orman var deniltecek kadar devasa, bizim millet birşey yakıştıramıyor Sivasa

ihsan gulbilge
9 ay önce - Çrş 07 Mar 2018, 12:04

Söylediklerinin ilk bölümüne hiçbir şekilde katılmıyorum. Biz zaten buruciye önündeki ağaçlar niye kesildi demiyoruz. Kesilen caddedeki gibi ağaçlar neden dikilmedi diyoruz. Mevlana caddesi, 4 işletme vs. Çok rahat bir şekilde ağaçlandırılabilir.
Ayrıca kasaba meydanı tabiri de yanlış bir tabir, Avrupa'da bazı yerlerde meydanlar ağaçsız niye, çünkü tarihi yapı korunmuş hiçbir kötü bina yok, biz kötülüğü sadece agacla örtebiliriz. O yüzden tutup da meydanın iki km çevresi ağaçsız olur demek yanlış olur. İl özel idare lojmanı yerine ağaç dikmemeyi benim kafam almıyor mesela. Ayrıca dunyada çok fazla sayıda ağaçlı meydan da var. Avrupa'da meydan ağaçsız olur demek pek doğru değil. Fotoğraf arjantin'in başkenti buenos aires'ten. Ayrıca Paris kent meydanı da yeşil, daha çok vardı ama silmişim.

İkinci kısım ise yüzde yüz doğru

Misafir 18f

9 ay önce - Pzr 11 Mar 2018, 14:36

gardaşlar sivasta kaldırımlara ağaç dikmek yasaklandımı dün maça giderken yunus emre tarafından gittim mescidi aksa cami önünden,kaldırımlar aynı merkezdeki gibi yenilenmiş koskoca caddede tek bir ağaç yok,diyince de dedi diyorlar

userforum
9 ay önce - Pzr 11 Mar 2018, 19:50

İhsan bey sen yurtdışına yıkmamış biri olduğunu sanıyorum, eğer öyleyse avrupaya gitmeni tavsiye ederim eğer maddi imkan yoksa google earth ile gez şehrin içinde geze gibi gezebiliyorsun google earth de,

ihsan bey senin dediğin yer şehir parkı benim dediğim ile aynı ,bende şehir parkları olsun ırmaklar derler kenarında olsun ve bir şehrin dağları tepeleri en az 5km kadarda olsa ağaçalandırtılsın diyorum, aynı şeyleri konuşuyoruz , 500 metrelik meydandan bahsediyorum, altı üstü 500 metre olacak

senin eklediğin resme dikkat et yeni yerleşim merkezi yeni binalar arasında bu parklar olacakki şehir hava alsın,

ben diyorumki, bir şehirin eski şehir meydanları 1km kadardan az da olsa meydan diye adlandırılan yerler olurki o şehrin en eski yeri göbeği tarihi açık müzesi sanat fışkırdığı yer, sen orada tarihi dokuyu örtecek park bahçe ve hatta yol bile yapamazsın, benmi anlatamıyorum,

parisdeki ŞEHİR PARKININ resmini koymuş, parisi paris yapan ŞEHİR MEYDANININ resmini koymamış , açıklıkda getirelim bir ilde belki 10 tane meydan vardır, bunlardan en eski 1 meydan için konuşuyorum,

bırakında hiç olmazsa 500 metre kadar bir alanda varsa tarihi eser onuda örtüsüz görelim bütün derdiniz bumu muhalaefet olmak,

sanat açısından bakın olaya , eğer ağaçlandırmak istiyorsan bak yeşil sivas projeleri var, oraya yap bağışını adına orman kuruyorlar, ismin yazılı tabelayı oraya dikiyorlar, merak etme, koskoca arazide bula bula meydanımı buldun, 2 tane ağaç yok diye , ahada şehir meydanları,

(+)

(+)

(+)

ihsan gulbilge
9 ay önce - Pzr 11 Mar 2018, 20:44

konu çok saçma sapan bir noktaya gidiyor

ben yeni caddelerimizin fotoğrafını paylaşıp yanına da eski istasyonu ekledim ve yazdım ki '' eski istasyondaki ağaçlar çürüktü, tarihi dokuyu örtüyordu eyvallah, ama sonuçta güzel bir yer yok oldu, belediye bunun gibi yeşil bir cadde kazandırmalıydı bize, mevlana caddedi, 4 işletme vb gayet uygun ''

sen buna ithafen yazmışsın ki '' avrupada meydanda tek bir yeşil olmaz, 2 km ötesinde agaç dikilmez, sivaslılar hala kasaba havasında, dikecen ağacı, ortayada havuz. Avrupada böyle bir şey yok ''

iyi de ne alaka, ben ne demişim sen ne yazıyorsun !

senin bu yazmana ithafen de '' avrupada ağaçsız meydan olduğu kadar ağaçlı meydanlar da bulunur, öyle ağaç olmaz diye bir kural yok. Hem dikkat ederseniz ağaçsız meydanlarda tarihi doku korunmuştur, tek bir kötü bina yoktur '' diye yazdım.
meydanda ağaç olmaz diyip özel idare lojmanının oraya ağaç dikmeyip, arkasındaki harabe binayı görmek zorunda kalmak gözlere ihanet etmektir.

tutup da yok avrupaya gitmemişsin aç googleda gez demek gereksiz bir şey. Okuyan da bilir, illa gezmeye gerek yok.

ayrıca ''bırakında hiç olmazsa 500 metre kadar bir alanda varsa tarihi eser onuda örtüsüz görelim bütün derdiniz bumu muhalaefet olmak '' diye başlayan cümlene de gülüyorum. Şehrim için bir şey söylüyorum, muhalefet olmak istesem çok şey bulurum. Aç bak bakalım semsi sivasi meydanı vs en çok destekleyen kişi benim, amacım muhalefet olmak değil düşüncemi yazmak

kimliğin gizli olduğu için sen diye hitap ettim saygısızlık olarak anlama lütfen, misafirlere ve ismi olmayanlara bu şekilde hitap ediyorum

userforum
9 ay önce - Pts 12 Mar 2018, 21:05

İhsanbey doğru söyledin misafir olarak girip olup olmadık şeyler yazıyorlar, burada şahsi atışma yapmak istemiyorum,

Ben senin yazdıklarını beğeniyorum mükemmel paylaşımlar yapıp değerli bilgilerini tecrübelerini paylaşıyorsun, ve Sivasda olması gerekenleri birbir tesbit edip iyisiyle kötüsüyle devamlı paylaşım yapan ve gelişen Sivasın kaliteli bir geleceği olması için kendine bir vazife edinmiş günül vermiş bu şehrin tarihine geçmişine saygı duymuş ve geleceği için çaba sarfeden insanlarsınız, sizlere bir lafım olmaz,

sadece dikkat çekmek istediğim tek nokta dağların yamaçları yeşillendirilmeli, yeşil Sivas projesi ile 70 milyon ağaç dikilmiş göremedik nerede, ben google arth den bakıyorum dağlarda düz çizgi gibi sıra sıra yollar var büyük ihtimal ağaçlandırılan bölge onun haricinde büyümüş gövdelenmiş ağaç göremiyoruz,

eğer Sivas kendi vadisi boyunca resimdeki gibi ağaçlanırsa iklimi bile değişir kış ikliminde fırtınayı keser ilkbaharda bol yağış çeker ve yaz aylarında gece ısısını artırır,

ormanlık bölge geç ısınır geç soğur yani ısınan ormanlar gece boyuna ağaçlar arası muhafaza ettiği havayı çevreye yayması ile serin havanın başlamasını geçiktirir ve ısı ile gece boyunca daha ılıman bir iklim olur,

yani Sivasda güneş gittikden sonra hemen soğuk başlar güneş ısısını absorbe eden toprak taş kaya 1 saatte soğur ve çevresine en fazla 2 saat ısı verir, ama orman yakaladığı ısıyı kolay kolay bırakmaz, böylece bozkır olan iklimde azda olsa 3 - 5 derece farkettirir, Sivasın bir avantajıda dağların çevrelediği şehir merkezi çanak gibi ortada,

Misafir 252

9 ay önce - Sal 20 Mar 2018, 22:56

https://twitter.com/sivasbel1828/Reklam_link/976110475053289472

Keşke her işgal böyle olsa kötü de gözükmüyor hani kardeşim, kaldırıyoruz bu defa da ağacı sevmiyor diyorlar bize:) Halbu ki 2017 Yılında 1 milyon yeşili toprakla biz buluşturduk..

parklara dikilen 985 bin çiçeği '' yeşil sivas için çabalıyoruz '' sanan bir belediye... diktiği 15 bin fidan.caddelrde tek bir ağaç yok.eleştiriye kapalı,yapıyoruz ya diyor,derdimizi anlatamıyoruz

ihsan gulbilge
8 ay önce - Çrş 04 Nis 2018, 18:14

Silinsin

sayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 151617 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET