Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Fırat_444

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 14:53
Malatya enerji sektöründe şaha kalkıyor.

M.B.Ş.Belediyesinin Başlatmış olduğu enerji yatırımlarına özel sektör ve üniversitede katıldı .....

22 Kasım 2016 15:42
Gelincik Tepesinde Enerji ÜretiliyorOrduzu’da bulunan Gelincik Tepesine kurulan güneş enerjisi panelleriyle enerji üretiliyor

Özel bir şirket tarafından Gelincik Tepesinin güneyine bakan yamaca kurulan panellerden elde edilen enerji, trafolar kanalıyla Aksa şirketine satılıyor.

Tepenin büyük bir kısmını kaplayan panellere başta karşı çıkan Orduzu sakinleri, imara açılarak binalar tarafından işgal edilmektense insan siluetini andıran kayalıklara dokunulmadan yerleştirilen panellere sessiz kaldılar.

Çevreye zarar vermeyen, tepelerin dokusunda bir değişikliğe gidilmeyen her faaliyete destek veren Orduzulular şimdi uzaktan panelleri seyrediyor

(+)

(+)

kurulu gücü ile ortalama 2.203 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç : 5 MWe
Kurulu Güce Oranı : % 0.0061
Yıllık Elektrik Üretimi : ~ 7 GWh
Güneş Paneli : Jinko Solar
Santralin Yeri : Malatya, Merkez
İşletmeci Firma : Malatya İnönü Üniversitesi
Lisans No : Lisanssız
Facebook'ta PaylaşGoogle+'da PaylaşTwitter'da Paylaş
Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali
Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali Malatya'nın Merkez ilçesindedir. Malatya İnönü Üniversitesi bağlı ortağı olan Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından işletilen santral 5 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 983. Malatya'nın ise 7. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 55. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Jinko Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali ortalama 7.293.576 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.203 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.315 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 2.844.495 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.293.576 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.224.664 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Malatya İnönü Üniversitesi'ne bağlı olarak hizmet veren Turgut Özal Tıp Merkezi'nin elektrik ihtiyacının karşılanması için projelendirilen ve 3 Şubat 2015'te devreye alınan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Güneş Enerji Santrali'nin hastanenin elektrik enerjisi ihtiyacının %33'ünü karşılaması planlanmıştır.

Malatya'nın elektrik santrali kurulu gücü 77 MW'dır. Toplam 17 adet elektrik enerji santrali bulunan Malatya'daki elektrik santralleri yıllık yaklaşık 207 GW elektrik üretimi yapmaktadır.

Malatya'nın elektrik dağıtım hizmeti FIRAT EDAŞ tarafından sağlanmaktadır.

Malatya Enerji Santralleri Profili
Aktif Santral Sayısı : 17
Kurulu Güç : 77 MW
Kurulu Güce Oranı : % 0,09
Yıllık Elektrik Üretimi : ~ 207 GWh
Türkiye Tüketimine Oranı : % 0,08
Lisans Durumu : 12 lisanslı, 5 lisanssız
S. Santral Adı Tesis Türü Firma Kurulu Güç
1 Hacılar HES Hidroelektrik Bilgin Enerji 13 MW
2 Tohma HES Hidroelektrik Alarko Enerji 13 MW
3 Keklicek HES Hidroelektrik Karadeniz Enerji 8,67 MW
4 Güdül HES Hidroelektrik Kanyon Yenilenebilir Enerji 7,24 MW
5 Aksu Regülatörü ve HES Hidroelektrik Humartaş Enerji 5,77 MW
6 Malatya Şeker Fabrikası Doğalgaz Santrali Doğalgaz, Fuel oil Türkiye Şeker Fabrikaları 5,44 MW
7 Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali Güneş Malatya İnönü Üniversitesi 5,00 MW
8 Derme HES Hidroelektrik Kayseri Büyükşehir Belediyesi 4,50 MW
9 İnan Güneş Enerji Santrali Güneş 4,13 MW
10 Malatya Çöp Gazlaştırma ve Yakma Tesisi Biyogaz Mim Sanayi Kazanları 4,00 MW
11 Malatya BŞB Çöp Gazı Elektrik Üretim Santrali Biyogaz Malatya Büyükşehir Belediyesi 2,40 MW
12 Malatya 1 Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi Biyogaz 1,20 MW
13 Kernek HES Hidroelektrik Kayseri Büyükşehir Belediyesi 0,83 MW
14 Sancar Regülatörü ve HES Hidroelektrik Melita Elektrik Üretim 0,74 MW
15 Malatya Trambus Bakım İstasyonu Güneş Enerji Santrali Güneş Malatya Büyükşehir Belediyesi 0,35 MW
16 Erkenek HES Hidroelektrik Kayseri Büyükşehir Belediyesi 0,32 MW
17 Hacıyusuflar Güneş Santrali Güneş Malatya Büyükşehir Belediyesi 0,29 MW
Yapım Aşamasındaki Santraller
1 Tepehan HES Hidroelektrik Humartaş Enerji 17 MW
2 Malatya Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali Güneş Malatya Büyükşehir Belediyesi 9,90 MW
3 Merkez Reg. ve HES Hidroelektrik 6,10 MW
4 Suçatı HES Hidroelektrik 3,00 MW
5 Gemköprü HES Hidroelektrik Kıvanç Enerji 1,90 MW
6 Kayabaşı Reg. ve HES Hidroelektrik 1,80 MW
Üretim Lisansı Alınan Bazı Elektrik Santralleri
1 Kaynarca Reg. ve HES Hidroelektrik 55 MW
2 Arapkir Rüzgar Santrali Rüzgar Ekşi Enerji 10 MW
3 Çukurkaya Reg. ve HES Hidroelektrik Barış Enerji 7,75 MW
4 Mengel HES Hidroelektrik Sara Enerji 7,26 MW
5 Karanlıkdere HES Hidroelektrik Karadeniz Enerji 5,80 MW
6 Kuşkonmaz Reg. ve HES Hidroelektrik 5,16 MW
Ön Lisans Alan ve Planlanan Bazı Elektrik Santralleri
1 Kırım HES (ön lisans alındı) Hidroelektrik Selka Enerji 10 MW
2 İota Güneş Enerji Santrali (ön lisans alındı) Güneş Akfen Enerji

En son Fırat_444 tarafından Sal 06 Mar 2018, 14:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

namlesu

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:32
Harika bir haber Malatya'dan

Alternatif, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmamız şart.
Daha temiz bir çevre, kendine yetebilen Türkiye için.

Ülkemizin potansiyeli her konuda olduğu gibi alternatif, yenilenebilir enerji kaynakları açısından da çok.
Rüzgar, güneş ve hatta dalga enerjilerinden faydalanabilir bir ülkeyiz.
İnşallah Malatya yatırımlarını daha da genişletir, güneş tarlaları çok daha fazla yere kurulur.

392 MW gücünde dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ABD’de açıldı. İnşallah bizde de bu tip santraller açılır.
http://enerjienstitusu.com/2014/02/14/dunyanin-en ...de-acildi/

Durmak yok yola devam.

Yakup

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:35

Alıntı:
. 392 MW gücünde dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ABD’de açıldı. İnşallah bizde de bu tip santraller açılır.

Konya da 1000MW gücünde GES yapilacak ya...

Misafir 86d

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 15:40

Şaha kalktığını düşünmüyorum, daha atılması gereken çok Adım var. Muadili illerin gerisinde.
Sadece malatyamıza yapılan her şeyin zamanla özelleştirilmesine karşıyım. Pek çok şey devlet eliyle olmalıdır. Özelleştirerek malatayayı parsel parsel satıyoruz .
Şu yeni yapılan özel halk otobüsüne bile karşıyım. Motaş denetiminde olsa bile kalite düştü, araçlar kutu gibi, seferler düzensiz

Fırat_444

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 16:38

Misafir kardeşim bazı konularda bende sana katılıyorum...Yapılana'da karşı olmayalım. Diğer konular Belediyenin sorunları otobüs felan yani toplu taşımacılık gibi şeyler..Yinede Malatya kendi grubunda iyi mesafe kat ediyor.. umut ediyorum'ki bu çıta dahada yükselecektir..Ben burada belediyenin bazı yol çalışma projelerini destekliyorum tarafı olmadığım halde şahsım olarak takdir ediyorum. Belediye eğer'ki beydağına teleferik sistemini kurarsa ve beydağı'nı kış sporları merkezi yaparsa o zaman benden tam puan alır hatta oyumu bile veririm.Malatya'ya her atılan bir kürek harç ve her çakılan bir çividen sebep olanlardan ve taş üstüne taş koyanlardan ALLAH razı olsun kazançları kat be kat artsın....

namlesu

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 17:16

Alıntı:

Alıntı:
. 392 MW gücünde dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ABD’de açıldı. İnşallah bizde de bu tip santraller açılır.

Konya da 1000MW gücünde GES yapilacak ya...

Yakup Bey, ABD açtı bizim "yapılacak". Yapılsın, bitsin, açılsın Allah'ın izniyle onu da yazarız gururla.
Malatya'dan bahsedildiği için inşallah Malatyamizda da daha büyük ölçeklileri olur yazdım.

Fırat_444

6 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 23:46

ı
Tam Kapasite Üretime Başladı

05.03.201816
Malatya Büyükşehir Belediyesi, Çöpgaz Elektrik Üretim Tesisi ve Malatya Çevre Entegre Tesisinin ardından Şehir Mezarlığı yanında 60 bin metrekarelik bir alana kurduğu Güneş Enerji Santralini tamamen bitirerek, tam kapasite üretime başladı.

13 bin panelden oluşuyor

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı kontrolünde yapımı tamamlanan ve 13 binden fazla panelden oluşan Güneş Enerji Santralinde üretilen elektrik enerjisi, imzalanan sözleşme ile elektrik dağıtım şirketine satılıyor.

3 milyon lira gelir

Hizmete giren Güneş Enerji Santralinden yıllık 5 milyon 250 bin kw/h elektrik enerjisi üretimi hedeflenirken, bunun karşılığında da 3 milyon lira civarında gelir bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan GES’ten üretilen enerji, yıllık yaklaşık olarak 5 bin konutun tüm enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda.

Yeni GES için çalışmalar devam ediyor

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Yaka mahallesinde 20 bin metrekarelik bir alanda 1 megavat kurulu güce sahip Güneş Enerji Santrali kurulması için de çalışmalar yapıyor.

Trambüs Bakım İstasyonu çatısına da 3 bin m2’lik bir GES kuran Büyükşehir Belediyesi, Doğanın her türlü imkânını kullanarak önemli miktarda elektrik enerjisi üretir hale gelirken, bu alandaki projelerin devam edeceği belirtildi.

Malatya Haber sitesinden alıntı..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET