Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas Kalesi Projesi 2011 yılında Start Alıyor
« önceki   123 ... 1516171819   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 16
ihsan gulbilge
1 yıl önce - Sal 06 Mar 2018, 15:48

Bugün kalede ufak bir gezintiye çıktım ve bu projenin gerçekten çok ama çok önemli olduğunu bir kez daha anladım. Evvela içerisi Sivas'taki en sık ağaçların olduğu mekanlardan biri. Yapılacak olan peyzaj çalışması ile bu ağaçlar, güzel rengarenk çiçeklerle buluşunca çok daha güzel duracak, kaldırım taşları da yenilenince buranın görüntüsü tamamlanmış olacak.
Genelde pek ziyaret edilmeyen kale, bu proje bitince çok daha sık ziyaret edilecek.


(+)


Bu proje ile birlikte, eski devlet hastanesi binası yerine yapılması planlanan sultansehir meydanı da yapılırsa şehrin içinden direk bir koridor oluşacak


(+)
(+)


Kalenin duvarları da sarmaşık vs. Düzenlenip güzelleşince ve fotoğraftaki yokuşlu kısımlar daha da ağaçlanınca çok güzel olacak

(+)


Ayrıca gök medresenin önünde de alan açılmış olacak. Şu an hemen önünde çok kötü bir görüntü var. Velhasıl kelam inşallah çok güzel olacak


mehmet karakas7
1 yıl önce - Sal 06 Mar 2018, 18:39
Kale Projesine 10 milyon lira hibe
SİVAS, (DHA)- SİVAS'ta kentin gelişimine büyük katkı sağlayacak Kale Projesi, Kalkınma Bakanlığı’ndan 10 milyon lira hibe almaya hak kazandı.
Sivas Belediyesi tarafından yapılan kamulaştırma çalışmasının ardından eski Sivas evleri, eğlence mekânları, konaklama ve alışveriş alanlarından oluşan proje çalışmaları tamamlandı. Bu çerçevesinde Kalkınma Bakanlığı ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Cazibe Merkezleri programına alınan ve hibe almaya hak kazanan Sivas Kale Projesi’nin sürdürülebilirliği konusunda toplantı gerçekleştirildi.
Buruciye Otel'deki toplantıya Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Zihni Yıldızhan, Belediye Başkan Yardımcıları Kazım Özgan, Ahmet Özaydın ile akademisyenler, Sivas Belediyesi Proje İnşaat Müdürlüğü Personeli ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı yetkilileri katıldı.
İlk olarak toplantıda projenin yeri ve detaylarıyla ilgili sunum yapıldı.
10 milyon TL hibe almaya hak kazanan projenin 2019 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanırken, projeyle tarihi yapılara olan baskının azaltılması ve tarihi bütünlüğün oluşturulması ile sosyo-kültürel mekânsal bütünleşmenin sağlanmasının amaç edinildiği ifade edildi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas'ın tarih ve kültür şehri olduğunu belirterek, bu önemli mirası en iyi şekilde değerlendirmek için çalışma yaptıklarını söyledi. Şehrin tarih ve kültürünü Kent Meydanı projesinin açığa çıkardığını söyleyen Aydın, Kale Projesi’nin de ilimize kazandırılması noktasında önemli fizibilite çalışmaları yapıldığını kaydetti. Aydın, kale bölgesinde turizme yönelik bir konsept çalışması yapılması kararı aldıklarını ve projeye destek veren kurumlara da teşekkür ettiklerini dile getirdi.
Vali Davut Gül ise, Sivas'ın gelişen bir il olduğunu vurgulayarak, ilimize hızlı trenin gelmesiyle yeni bir sayfa açılacağını söyledi. Kentte özel sektör, sivil toplum örgütleri ve devlet kurumlarının hızlı tren için kendini hazırladığını dile getiren Gül, belediyenin de turizme yönelik şehir dışından ya da Avrupa'dan gelecek ziyaretçiler için çeşitli projeler hazırladığını ve bunların en önemli adımının ise Kale Projesi olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından katılımcılar projeyle ilgili fikirlerini sundu.


turan58

11 ay önce - Pts 26 Mar 2018, 19:02

Bu kale projesinde son durum ne acaba bu sene baslayacakmi kamulastirma hemen hemen bitti sayılır %98 lerde galiba bu sene baslarsa tahmili kac senede biter insallah 2 veya 3 senede biter.beratdemir
11 ay önce - Sal 27 Mar 2018, 19:08

Başkan az önce SRT de canlı yayındaydı. Kaleye başlamak için herşey hazır, kaynak hazır, KORUMA KURULU'nun uygulama projesini ONAYLAMASINI bekliyoruz dedi. Koruma Kurulu işimizi oldukça geciktiriyor dedi.

-----------------------

Koruma kurulunun derdi nedir anlamak gerçekten güç. Amacı iş yaptırmamak mı ? Aylardır ne diye dosyalar bekletiliyor anlamıyorum. Amacınız iş yaptırmamaksa çıkın açıkça söyleyin, işi sürümcemede bırakmayın madem.


Misafir b3b

11 ay önce - Sal 27 Mar 2018, 19:23

Kardeş programın tamamını izlediysen başkan nelerden bahsetti kısaca yazar mısın

turan58

11 ay önce - Çrş 11 Nis 2018, 21:00

Bu gün kalede bir arkadas ile biraz sohbet ettim kale projesi ne durumda diye sordum bu pazartesi taş ihalesi yapıldı dedi ne taşı diye sordum onu bilmiyorum dedi yalniz tas baska yerden gelecekmiş dedi bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa bizleri aydınlatmış olur.sivas projeler
11 ay önce - Prş 12 Nis 2018, 00:49

Taş ne alaka? Kalenin surlarını mı yapacaklar ?
Gerçi öyle olsa çoktan haberini yapmışlardı. Belediye tanıtımda olağanüstü


sivas projeler
11 ay önce - Prş 12 Nis 2018, 15:10

Ulu cami- Kale - Gökmedrese meydanı


Ulu cami etrafındaki binalar kamulaştırılıp caminin avlusu genişletilmeli.
Yenilenen avluda dükkanlar, ağaçlar, oturma alanları, havuz gibi şeyler yer almalı.
Camiye giden yollar Arnavut kaldırımı kaplanmalı.Caminin sağındaki ve solundaki parklar da cami alanına dahil edilmeli. Caminin solundaki yol kapatılmalı
Yıkılan Selçuklu ortaokulu yerine bol çiçekli, ağaçlı bir meydan yapılmalı. Ulu cami ve Gökmedrese birbirine komşu olmalı.
Bölgedeki birkaç apartmanda kamulaştırılıp iki eser arasındaki çirkin görüntü ortadan kalkmalı
İki eser birbirini her daim görmeli.

(+)Gökmedrese etrafındaki yeşil alanda güzel bir peyzaj çalışması yapılmalı.İçerisinde bulunan Aziz vlas türbesi yenilenmeli, kitabe konulduktan sonra turizme kazandırılmalı

Gökmedrese etrafındaki yollar da Arnavut kaldırımı kaplanmalı.


Kale projesi kapsamında yapılacak eski Sivas evleri güzel bir düzende yapılmalı, çok yoğun bir yapı tercih edilmemeli. Şehrin hafızası olan bazı eserler aslına uygun olarak yapılmalı. Recep gazinosu vb.

(+)(+)
Kale saat kulesi aslına uygun olarak yeniden inşa edilmeli.


Kalenin duvarları sarmaşıklarla kaplanmalı.
Kalenin yokuşundaki yeşillikler artırılmalı, ağaçlar dikilmeli.Kalenin bahçesinde de güzel bir peyzaj çalışması yapılmalı. Çiçekler, havuzlar yeni ağaçlar eklenmeli.

(+)Kale ile istasyon caddesindeki bağlantı yolu olacak olan Sultanşehir meydanı yapılmalı. Kaleye yeşil bir koridor olmalı. Hem de güzel, ordaki binaların arasında nefes alınabilecek mini bir meydan.

(+)

Tüm bunlar bittiğinde Sivas'ın ikinci tarihi kent meydanı hayırlı uğurlu olsun.


sebasteia
8 ay önce - Çrş 27 Hzr 2018, 21:36

başlık 2010 yılında açılmış. sayfalar dolusu açıklamalar, haberler, yorumlar var...

yıl 2018! tam 8 yıl geçmiş. icraat sıfır. kaç tane valinin, belediye başkanının ve yetkili ama etkisiz abilerin açıklamaları paylaşılmış.

geçen hafta sivas'ta iken kale projesi yapılacak alanın çevresini gezindim. her yer harabe. çalışma sıfır. oturdukları koltukların hakkını vermeyen adamlar, umulur ki ruz-i mahşerde cenabı mevlanın huzurunda mahcup olurlar!


Misafir 8f2

8 ay önce - Çrş 27 Hzr 2018, 22:14

6 senede yapılması sürer, içinide adam etmek 4 sene , olur 10 sene + 8 senede evveli, Sivasda bir iş yapılması bir nesil zamanı 20 seneyi doldurmadan olmuyor, Allah bunlara vatan millet sevgisi aşılar inşallah,sayfa 16
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 1516171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET