Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
userforum
3 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 00:18

SİVASIN YÜZÖLÇÜM METREKARE OLARAKDA BÜYÜK ODUĞUNU HATIRLAYALIM VE EĞER KOMŞULARININ YÜZÖLÇÜMLERİ BÜYÜKLÜĞÜNDE OLSAYDI ACABA NE KADAR SİVASLI OLURDU .... BUNA GÖZ ATALIM

Sivasın Yüzölçümü 28164 / Diğer illerin yüzölçümüne bölümü ile çıkan orana göre düşünürsek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
ORDU
---------
28164 / 5861 : 4.8 KAT ve Nufusa bu oran bölünürse 741 BİN / 4.8 : 148 BİN SİVASLI olması lazım ama

Yani Sivasın Ordu kadar toprağı olsa İstanbulda SİVASLI NUFUSU , ORDUYA GÖRE 3.45 KATI DAHA AZ OLACAK
----------------------------------------------------------------------------------------------------
GİRESUN
-------------
28164 / 7025 : 4 KATI ve Nufusa bu oran bölünürse 741 BİN / 4 : 185 BİN SİVASLI olması lazım YANİ

GİRESUNA GÖRE 2.63 KATI DAHA AZ OLACAK
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
TOKAT
---------
28164 / 10042 : 2.8 KATI ve Nufusa bu oran bölünürse 741 BİN / 2.8 : 264 BİN SİVASLI olması lazım YANİ

TOKATA GÖRE 1.75 KATI DAHA AZ OLACAK
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SAMSUN
---------------
28164 / 9725 : 2.89 KATI ve Nufusa bu oran bölünürse 741 BİN /2.89 256 BİN SİVASLI olması lazım YANİ

SAMSUNA GÖRE 1.64 KATI DAHA AZ OLACAK

Ömer Mete
3 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 01:13

Muammer Bey haklı. İstanbul’da yaşayan diğer illerin nüfusunu genel kütük nüfusuna oranlarsak sonuç farklı çıkıyor. Örneğin Kastamonu nüfusuna kayıtlı 1.058.000 kişi var. Bunun 559.000’i İstanbul’da yaşıyor. Yüzde 50’den bile daha fazla bir oran bu. Yine aynı hesapla Giresunluların yüzde 50’ye yakını İstanbul’da yaşıyor. Sivaslılar da ise bu oran yüzde 40. Bu şekilde bakılırsa oran olarak en çok göç veren iller farklı oluyor ki doğru olanı da budur bence. Kütük nüfusu 256.000 olan Tunceli 86.000 göç vermiş. Sayısal olarak Sivas’ın verdiği göçe göre çok az görünebilir, fakat oran olarak alırsanız çok yakın bir sonuç çıkacaktır.

talha58
3 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 10:05

Ben de diyorumki İstanbul'da nüfus itibariyle ilk sırada olmak güzel. Ama övünülecek bir şey değil tabiki. Keşke göç olayını en aza indirebilsek daha iyi olur. Ama bu problem sadece Sivas'ta yok. Hemen hemen Türkiye'nin 3'te 2'sinde olan bir durum.
Kütük oranına göre bakmak da önemli tabiki. Şöyle de değerlendirme yapılabilir: Sivas asıl göçü vermeye başladığı yıllarda nüfus olarak en kalabalık illerden birisiydi. Birçok il Sivas'ın 60 seneki önceki nüfusuna halen yaklaşamadı bile. Yani o yıllarda her taraftan İstanbul'a giden goclerde tabiki Sivas'tan giden sayı daha fazlaya denk geliyordu. Bizim asıl düşünmemiz gereken Sivas dışındaki nüfusu yaşadıkları yerlerde memleke bilincine katabilmek ve esas memleketlerinde gelişime katkı verebilmelerini sağlayabilmek olmalı. Geçenlerde söyledim bu kadar nüfusu okul yapımı , ağaçlandırma vb gibi yardım faaliyetlerine bile katabilsek çok muazzam olur.

İstanbul, Ankara için de aşırı göç almak problem diye düşünüyorum. Bu insanların bir kısmı memleketlerinde olsalar oralar da bir nebze rahatlar. Anadolu'daki şehirler de bu açıdan teşvik edilmeli. Gerekli teşvik çalışmaları yapılsa bu göçlerin bir kısmının geri döneceğine hatta bazı durumlarda tersine göç olacağına inanıyorum.
Mesela ben şu Sivas'ta değilim ama iki imkanım olsa ilk fırsatta gelmek istiyorum. Böyle düşünen çok kişi olduğuna inanıyorum.

userforum
3 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 22:43

SİVAS yüzölç. Ordu kadar olsaydı İstanbulda......148 bin.Sivaslı olması lazım ama Ordulu......511 bin

SİVAS yüzölç. Giresun kadar olsaydı İstanbulda..185 bin.Sivaslı olması lazım ama Giresunlu..487 bin

SİVAS yüzölç. Tokat kadar olsaydı İstanbulda.... 264 bin.Sivaslı olması lazım ama Tokatlı .....462 bin

SİVAS yüzölç. Samsun kadar olsaydı İstanbulda..256 bin.Sivaslı olması lazım ama Samsunlu.422 bin

SİVAS yüzölç. Trabzon kadar olsaydı İstanbulda..103 bin.Sivaslı olması lazım ama Trabzonlu.398 bin

SİVAS yüzölç. Rize kadar olsaydı İstanbulda........85 bin... Sivaslı olması lazım ama Rizeli.....298 bin

Anlamadım Diyen Arkadaşlara tekrardan duyurulur,

MUAMMER TÜRK
3 ay önce - Pzr 04 Mar 2018, 01:10

SİVAS köysayısı 1275 istanbuldaki nüfus 741 000 KÖYbaşına göçen nüfus sayısı 581

ORDU köy sayısı 485 ..........................511 000.........................................1053

GİRESUN Köysayısı 549.............................487 000.........................................887

SAMSUN köysayısı 992..............................422 000.........................................425

TRABZON köysayısı 481.............................398 000........................................827

RİZE köysayısı 360 .....................................298 000......................................827

KASTAMONU köysayısı1070..........................553 000...................................516

BU yönden bakarsak ,istanbula en büyük göç ordu ,Giresun,trabzon ,rizeden olduğu görülür ,örn sivas köy sayısını orduya versek bu göç oranıyla istanbulda 1342 000 kişi olurlar,trabzon ve rizeyede köysayımızı versek istanbulda 1 milyonun üzerinde 10054 bin kişi filan olurlarmış,demek istediğim şudur,sayı bakımından istanbula enfazla göç sivasdan olmuş olabilir,oransal anlamda ordu,giresun,trabzon,rize daha fazla göçetmiştir,bu hesaplamalar köy sayıları üzerinden yapılmıştır,bu şehirlerin yeryüzündeki toplam nüfusuna görede yapılabilir.ama hiçbir istatistik hesabı türkiyede sivasdan daha çok göç veren şehir ortaya çıkartmaz,şahsen benim için istanbuldaki Sivaslı nüfusunun 1. olup olmaması önemli değildir,eğer istanbulda zoraki 2 belediye başkanlığını kazanabiyorsak,eğer sivasspor 3.ligde ,2.lige çıkartalım diye gece düzenleniyorda,1.500 kişi geliyorsa,sivassporun hakkının yendiğini kamuoyuna duyurmak için tff önüne 15 kişi geliyorsa [benle 16],koca istanbulda adını saysam 1 sayfa dolusu işadamı gibi ,bu şehrin rantını yiyipde memleketine yatırım yapan 1 işadamı çıkartamıyorsak piyasaya,ve 1 milyona yakın Sivaslının yaşadığı istanbulda bjk ,gs ,fb maçlarına 10-20 hadi bilemedim 150 kişi gidiyorsak ,istanbulda nüfusun 1 milyon olsa ne olur?10 milyon olsa ne olur.

selman yıldırım
3 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 04:32

Bu göçenler acaba kaç nesil sonra istanbulluyum demeye başlayacak? Çünkü İstanbul'un güzelleşmesi için lazım olan şey budur. İstanbulu benimsemiş İstanbul memleketçiliği yapan İstanbullular aranıyor. Gören bilen var mı?

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet