Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Vural Demir
11 ay önce - Cum 29 Arl 2017, 01:12detaylar linkte

http://www.marasnews.com/maras-ekonomisine-dev-ya ...rim/27026/


Misafir 43c

11 ay önce - Sal 16 Oca 2018, 22:54

Ben borucuyum rafinede calısmak istiyorum tel 05358902882 deniz kosger

Misafir b9c

9 ay önce - Pts 05 Mar 2018, 19:58

arkadaşlar önemli bir yatırım inşaat başladımı acaba merak ettimne durumda 2022 yılında tamamlanıp işlemeye alınacak diyorlar??COGRAFYACI
7 ay önce - Cmt 12 May 2018, 20:37
KAHRAMANMARAŞ’A PETROL RAFİNERİSİ GELİYOR


Petro-kimya alanında dev yatırımlara imza atan Sayer Holding, Kahramanmaraş’ta rafineri kurmak için kolları sıvadı.

Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen, Sayer Holdinge bağlı Ersan Petrol Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Güler ve Genel Müdür Yardımcısı Ferat Çiçek’ten oluşan bir heyet Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u ziyaret ettiler.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, ziyarete ilişkin bir açıklama yapan Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen: “Değerli Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un bize göstermiş olduğu geleneksel Kahramanmaraş misafirperverliği için kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu sadece bir misafirperverlikten öte gerek teknik, gerek fizik, gerek kimya, gerekse petro-kimya açısından ciddi çalışmalarımızın yapıldığı bir bilgi platformu oldu. Zaten katılımcılar konularına hakim oldukları için Kahramanmaraş’ımız için çok önemli bir yatırımın ön etütlerini yapmış olduk.

Burada biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvik belgelerini verdiği 19 firmadan bir tanesi olarak bulunuyor. Güney Yıldızı Petrol Ersan Rafinerisi. Yaptırım yeri de Kahramanmaraş’ımızın Pazarcık İlçesi. Bu bir rafineri yatırımı ve yaklaşık 1 Milyar Dolarlık bir yatırım. Daha sonra da arkası gelecek. Gerek Kahramanmaraş’ımıza gerekse bölgedeki illerimize ve Türkiye’mize büyük katkı sağlayacak. İşin beni ilgilendiren en önemli kısmı bizim senelerdir çektiğimiz sıkıntı olan cari işlemler açığının azaltılması. Yani bundan sonra kendi petrolünü kendi çıkaran bir firma olan Güney Yıldızı Sayer Holding, burada yaptığı çalışmayla hem kendi petrolü işleyecek hem de dışarıdan getirdiği petrolü işleyecek. Dolayısıyla ithalatımız azalırken, ihracatımız da artacak. Ben yıllarca Ekonomiden, Gümrüklerden, Ekzimbank’tan sorumlu bakan olarak çalışırken hep bu sorunlarla karşı karşıya kalmıştık. Nasıl çözeriz diye düşünüyorduk. Böylesine fedakar, milli ve yerli yatırımcılarımız olmasından büyük gurur duyuyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde daha hayırlı haberler duyacaksınız, çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyarette Kahramanmaraş’ta tam bir entegre tesis kuracaklarına dikkat çeken Ersan Petrol Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer: “Biz de bu yatırımı yaparak, araması, üretimi, rafinerisi ve dağıtımı olan entegre bir Türk Petrol Şirketi olma yolundaki hedefimizi tamamlamaya gayret ediyoruz. Ümit ederim kısa zamanda bu yatırıma başlayıp bitireceğiz. Bu entegrasyonu tamamlayacağız ve ülkemiz için de faydalı bir iş yapmış olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç şunları söyledi: “Sayın Bakanımızı ve Sayer Holding Yönetim Kurulu Başkanımızı Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk. Kahramanmaraş’ımızda çok önemli bir yatırım yapmaktalar. Hem Türkiye’miz açısından hem de Kahramanmaraş’ımız açısından çok önemli. İnşallah Kahramanmaraş bu yatırımla beraber, sanayi alanında çok önemli bir ivme kazanacak. Rafinerinin devamında da petro-kimya tesisleri ile de belki de dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu yatırımı destekliyoruz. Yatırımla ilgili üzerimize düşen her konuda yardımcı olma gayreti içindeyiz. Bu yatırımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.”

Ziyaretin sonunda Başkan Erkoç, ziyaretin anısına Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen ve Ersan Petrol Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer’e Maraş işi Bakır Kayık Tabak hediye ederek teşekkür etti.

https://kahramanmaras.bel.tr/haber/2018/05/08/kah ...si-geliyor


Vural Demir
6 ay önce - Cum 25 May 2018, 13:36
Kahramanmaraş Güney Yıldızı Ersan Petrol Rafinerisi

Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç ; Kahramanmaraş'ımız bu yatırımla beraber, sanayi alanında çok önemli bir ivme kazanacak. Rafinerinin devamında da petro-kimya tesisleri ile de belki de dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek.


Misafir 2b7

6 ay önce - Pts 28 May 2018, 13:02

Sehir goc almasa bari. Iyi ayarlanmali her konu.Vural Demir
5 ay önce - Çrş 27 Hzr 2018, 03:36
Kahramanmaraş’a kurulacak rafineriye devlet desteği


KAHRAMANMARAŞ’A KURULACAK PETROL RAFİNERİSİNDE NE KADAR ÜRETİM YAPILACAK İŞTE CEVABI


Geçtiğimiz yıl duyurulan ve ihalesi gerçekleştirilen Kahramanmaraş Petrol İşleme Rafinerisi için bugün resmi gazete de bir karar yayınlandı.

23 Haziran 2018 Cumartesi

Yayınlanan Kararda rafinerinin kurulumu için İhaleyi alan şirket olan Ersan Petrol Sanayi Anonim şirketine destek olunması ve bu yönde bir karar yayınlandı. Yayınlanan Kararnemede Petrol Rafinerisinin yatırım sonunda ne kadar üretim yapacağı ve üretim kapasiteleri de belirtildi.

Yatırım Tutarı olarak belirlenen (3.472.000.000 TL) 3 Milyar 472 Milyon TL.

Rafineri de işlenecek ürüne göre değişiklik gösteren kapasiteler şu şekilde;
Petro-kimya alanında faaliyet gösteren Sayer Holding’in iştiraki olan Ersan Petrol A.Ş. tarafından Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine kurulacak petrol rafinerisine devlet desteği verilmesini öngören Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ham petrol işleme rafinerisinin yatırım süresi 5 yıl olarak belirlendi. Dev yatırımın öngörülen sabit yatırım tutarı ise 3 milyar 742 milyon TL olarak tespit edildi. Rafinerinin 600 ilave istihdam oluşturacağı kaydedildi.

Sayer Holdinge bağlı Ersan Petrol Sanayi A.Ş. tarafından Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde kurulması planlanan Güney Yıldızı Petrol Ersan Rafinerisi, yatırım süresi sonunda yıllık 637 bin ton motorin, 335 bin ton benzin, 70 bin ton jet yakıtı, 293 bin ton bitüm ve 16 bin ton da sülfür üretecek. Kahramanmaraş’ın sanayisine büyük katkı sunacak bu yatırım projesine KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, faiz desteği ve/veya kâr payı desteği, enerji desteği verilecek.

Kendi petrolünü kendi çıkaran bir firma olan Güney Yıldızı Sayer Holding, burada yaptığı çalışmayla hem kendi petrolü işleyecek hem de dışarıdan getirdiği petrolü işleyecek. Ersan Petrol Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer, daha önceki yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’a entegre bir tesis kazandıracaklarını kaydederek, “Biz de bu yatırımı yaparak, araması, üretimi, rafinerisi ve dağıtımı olan entegre bir Türk Petrol Şirketi olma yolundaki hedefimizi tamamlamaya gayret ediyoruz. Ümit ederim kısa zamanda bu yatırıma başlayıp bitireceğiz. Bu entegrasyonu tamamlayacağız ve ülkemiz için de faydalı bir iş yapmış olacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

http://www.elbistaninsesi.com/m/?id=57547


tilki123
1 ay önce - Pts 22 Ekm 2018, 14:49
Rafinede son durum?


Kahramanmaraş’ta 1 sıraya yükselecek bu yatırımın son duruma hakkında bize bilgi verecek bir edem var mı?

Vural Demir
1 ay önce - Prş 08 Ksm 2018, 02:01
Kahramanmaraş'a Türkiye’nin 5. Petrol Rafinerisi kuruluyor

4 RAFİNERİ FAALİYET GÖSTERİYOR

Türkiye’de petrol rafinaj sektörü Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’ye (TÜPRAŞ) ait 4 adet petrol rafinerisinden (İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman) oluşuyor. TÜPRAŞ yıllık 28.1 milyon tonluk toplam rafinaj kapasitesine sahip.

İzmir rafinerisi yıllık kapasitesi: 11 milyon ton

İzmit rafinerisi yıllık kapasitesi: 11 milyon ton

Kırıkkale’nin yıllık kapasitesi: 5 milyon ton

Kahramanmaraş Rafinerisi 1.75 milyon ton

Batman’ın yıllık kapasitesi: 1.1 milyon ton

Ersan Petrol Sanayi A.Ş, Kahramanmaraş İli Pazarcık ilçesi sınırları dahilinde, 300.000 m² ’lik alan üzerine orta ölçekli bir kara rafinerisi inşa etmeyi planlamaktadır. Mevcut durumda, tahsis edilen alan üzerinde yine Ersan Petrol Sanayi A.Ş’ye ait ve tamamen sökülecek atıl bir tesis (mini rafineri) bulunmaktadır.

Pre-fizibilite çalışması, rafineri konseptinin tanımlanması, proses konfigürasyonunun belirlenmesi, mevcut teknolojilerin tanımlanması ve genel bir ekonomi modeli oluşturulması için bir Fransız Devlet Şirketi olan “Axens”e hazırlatılmıştır.

30.000 varil/gün kapasiteli tesisin pre-fizibilite çalışması için ele alınan baz hammadde Türkiye içinden ya da dışından elde edilecek ham petrol ürünleri esas alınacaktır. Rafineride üretilmesi öngörülen öncelikli ürünler şu şekildedir;

* Dizel (Euro V)
* Benzin (Euro V)
* Jet A1
* Yol Bitümeni

TEKNİK ÖZELLİKLER

Pre-fizibilite çalışmasının ana hedefleri şu şekildedir :

* Farklı akış şemalarının değerlendirilmesi
* Alternatiflerin kalitelerinin belirlenmesi
* Üst düzey tedarik ve satış alternatiflerinin çalışılması
* En ekonomik konfigürasyonun çalışılması
* Class V Fiyat Tahmin çalışması seviyesinde CAPEX ve OPEX’in belirlenmesi
* Tornado Diyagramları ile sensitivite ve finansal analizlerin yapılması

Değişik alternatif konfigürasyonların değerlendirilmesi ve ilk değerlendirmeler neticesinde en uygun çözüm olarak 30.000 varil/günlük (single train) rafineri konseptinde karar kılınmıştır. (1.400.000 Ton/yıl)


http://www.ersanrafineri.com/rafineri/?lang=tr


Ahmet YükselS
1 ay önce - Cum 09 Ksm 2018, 05:40

Bu bilgiler biraz eski. Azeri Socar, İzmir Aliağada inşaa ettiği 10 milyon tonluk rafinerisi geçen günlerde hizmete girdi.sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET