Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Misafir 4be

1 yıl önce - Pzr 04 Mar 2018, 12:06

Çimento fabrikası tozu ile beraber güney cevre yolu çevresi bu aşağıdaki nedenlerle çok değer kaybediyor.


Tren gürültüsü

çimento fabrikası tozu

deprem riski

tabanın bataklık oluşu

dubai yatırımının iptali

Cezaevi

Çevresindeki köylerde çöp toplama merkezinin kokusu, bazı rüzgarlarla ataşehir kadar geliyor

Meryem dağındaki taş ocağındaki dinamit patlatma in verdiği tahribat.


Misafir 779

2 ay önce - Çrş 26 Arl 2018, 20:20

Aksray ne zaman çözum olacak olmasa oy yok

Bahrielz
2 ay önce - Çrş 26 Arl 2018, 21:06
Konuşan çok çözüm yok.


EVREN DEMİRDAŞ / ELAZIĞ
Elazığ’ın Aksaray Mahallesi’nde kurulan çimento fabrikası halk sağlığını tehdit eder hale geldi. İtalyan ortaklı Çimentaş Çimento Fabrikasının taşınması için mahalle sakinlerinin yürüttüğü imza kampanyası da işe yaramadı. Aydınlık’a konuşan Mahalle Muhtarı Abdullah Bayrak, “İnsanlar fabrikadan dolayı evini barkını bırakmış başka yere gitmiş. Dumanlar, küller günlük hayatı etkiliyor” dedi.

‘BÜROKRASİYE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR’

Çimento fabrikasının taşınması için her kapıyı çaldıklarını anlatan Bayrak, şunları kaydetti: “Çimento fabrikası bir tek Aksaray Mahallesi’ni değil, Elazığ’ı da etkisi altına aldı. Fabrikanın başka yere taşınması gerekiyor. Geçen sene Elazığ Sivil İnisiyatif Platformu, bir imza kampanyası başlatmıştı. Birçok insan, kampanyaya destek verdi. Ama işe yaramadı. Sorunun çözümü, bürokrasiye düşüyor. Milletvekillerimiz olaya ağırlığını koysalardı, aşama kaydedilirdi. Umarım milletvekillerimiz, konuyu tekrar gündeme taşıyacaklar. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız muhtarları Külliye’ye davet etmişti. Bu sorunu yazılı olarak sundum. Çimento fabrikası müdürüyle konuştum. Fabrika müdürü de buranın teknik açıdan yeterli olmadığını, verim alınmadığını, başka bir yere taşınması konusunda görüşlerini söyledi. Tabi bu bir çırpıda yapılacak bir şey değil. Elazığ Belediye Başkanı fabrikanın taşınması konusunda son aşamaya gelindiğini, pazarlıkların yapıldığını, 80 milyon avroluk anlaşma yaptıklarını söyledi. ‘Bu parayı bulmak için kaynak arayışındayız’ dedi. Henüz bir gelişme yok.”

‘ORTAK AKILLA HAREKET ETMELİYİZ’

Bayrak, fabrika sorununun ortak akılla çözülmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Fabrika eskiye göre biraz daha düşük kalitede karbon gazı üretiyor. Çünkü, bacalarına filtre takılı. Ama bu demek değildir ki tamamen sıkıntıdan kurtulduk. Fabrika sahibine ‘sen buradan çek git’ diyemeyiz. O insan da yatırım yapmış, empati kurarak hareket etmek gerekiyor. Herkes elini taşın altına koysun. Sorun bir an önce çözülsün.”
Aydınlık.com.trMetin Barut 23
2 ay önce - Prş 10 Oca 2019, 17:55

Kaldırın artık şu ucube fabrikayı. Bu şehre yakışmıyor. Halkın sağlığıyla bu kadar oynanmaz.

Misafir 8fd

2 ay önce - Prş 10 Oca 2019, 21:31

Kaldırmak bu kadar kolay tabisayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET