Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
zağanos61
1 yıl önce - Pts 15 May 2017, 23:44
Trabzon'un tarihi mahallesi yıkılıyor!


Trabzon’da turizm çekim merkezlerinden biri olan ve ünü ülke çapında yer eden Akçabaat İlçesinde ki Ortamahalle Mahallesi, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı ilan edildi...

61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden biri olan ve giderek tarihi dokusu bozulan Akçaabat İlçesinde ki Ortamahalle için ilk adım atıldı. Bölge Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edildi. Madde ilk olarak Akçaabat İlçe Belediye Meclisinde kabul edilirken ardından da Büyükşehir Belediye Meclisine geldi. İmar Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede “Ortamahallenin tarihi doku siluetinin korunması, çevre düzenini bozan çarpık eski eser kısımlarının yeniden inşa edilmesi, tescilli yapıların yenilenmesi, alanın sosyal teknik alt yapısında ki eksikliklerin giderilmesi... “ gerekçesiyle Akçaabat Belediye Meclisinin kararıyla ilgili uygun görüş belirtildi.

KARAR ALINIYOR, VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR...

Konuyla ilgili çekincesini belirten AK Partili Belediye Meclis Üyesi Küçükali, “Bir yere kentsel dönüşüm kavramı verilmeden önce bunun olabilirliğinin araştırılmasını arkadaşlarımdan talep ediyorum. Kararı alıyorsunuz ve sonra uygulanmayınca vatandaş çok mağdur oluyor. Ne yerini satabiliyor, ne alabiliyor, ne de tadilat yapabiliyor. Onun için, Buralarda özellikle belediye başkanlarımızın bu konuya çok dikkat etmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM AMELİYAT GİBİ...

Bunun üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Seyfullah Kınalı ise, “Bu dediğinizin bazı örneklerini yaşıyoruz. Tabi bu işler kolay işler değil. Bir ameliyat gibi. Koskoca bir alanı dönüştürme girişimler. Bu da bir takım mağduriyetler oluyor. Şehrin açısından düşünmek gerekiyor” dedi. ZORLUĞUNU BİLİYORUZ.. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen ise, “Bildiğiniz gibi Ortamahalle hem Akçaabat hem de Trabzon’un tarihi doku olarak, bilinen ön plana çıkmış bir yerimiz. Burayı şehir merkezine bağlayan, çarşı bölgesine bağlayan alanda ki kötü yapılaşmaların çarpık yapılaşmaların ve etrafı o mahalleye yakışır hale gelsin istedik. Bölgemizde Kentsel Dönüşüm yapmak çok kolay değil. Zorluğunu biliyoruz. Ama gayret edeceğiz. Büyükşehir’imizin desteği ile birlikte bu işi yapacağız inşallah. Bunu gerçekleştirirsek hakikaten Orta Mahalle çok daha işlerlik kazanacaktır. Çok daha ön plana çıkabilecektir diye düşünüyorum. Bunu tabi Akçaabat Belediyesi olarak tek başımıza yapamayacağımız malumlarınızdır. Büyükşehir ve TOKİ ile birlikte inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Akçaabat ve Trabzon ile turizm için önemli olur” ifadelerini kullandı. Madde Büyükşehir Belediye Meclisinde kabul edildi..

OKU ve YORUMLA >>>http://www.61saat.com/bolgesel/trabzon-un-tarihi-mahallesi-yikiliyor-h422276.html

61SAAT.COM


Çepni61
1 yıl önce - Sal 16 May 2017, 21:36

61SAAT HABER SERVİSİ

Trabzon’da 7. Teleferik Projesi için adım adıldı…

Trabzon’da ilk olarak Beşikdüzü İlçesinde hayata geçecek teleferik projelerine bir yenisi daha eklendi. Beşikdüzü İlçesinde ki Teleferik Projesi son aşamaya gelirken Çaykara – Uzungöl ve Ortahisar İlçesinde, Maçka'da, Araklı ve Yomra'da henüz adım atılamadı.

Bu projeler uygulama aşamasına henüz gelmeden Trabzon’un gündemine bir teleferik projesi daha giriyor.

Buna göre Trabzon’un Akçaabat İlçesinin ünü Trabzon’u aşan tarihi Ortamahallesi’ne de teleferik yapılacak.

Konuyla ilgili bugün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde gündem dışı söz alan Akçabaat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, “Ortamahalle’de bir teleferik projesi çalışmamız var şuanda. Proje çalışmamız devam ediyor. Ancak Tabiat Varlıkları Koruma Kurluna bir güzergah sunmamız gerekiyor. Bu hususta belediyemiz meclisince 05.05.2017 tarihli meclis kararımız alınmıştır. Bu kararın büyükşehir belediye meclisimizden de geçirilerek Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna verilmesi gerekiyor. Bunun gündeme alınmasını arz ediyorum” dedi.

Türkmen’in sözlerinin ardından konu Büyükşehir Belediye Meclisinde oylanarak İmar Komisyonuna gönderilmesi kabul edildi


gökhannn61
9 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 18:33


(+)
gökhannn61
9 ay önce - Pzr 11 Mar 2018, 01:09


(+)


gökhannn61
8 ay önce - Pts 02 Nis 2018, 15:16

Alıntıdır


(+)
sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler