Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
hazarkentli
9 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 15:22

Alıntı:
SIRADA HÜKÜMET KONAĞI VAR

Vali Kaldırım’ın da söylediği gibi şimdi sırada saat kulesinin hemen yanında yer alan tarihi hükümet konağı var. Hükümet konağının saat kulesinden daha eski bir tarihe sahip olduğu belirtilirken, yapım yönünden Elazığ’daki tarihi hükümet konağıyla aynı özellikleri taşıdığı görüldü.


Turizm pastasından pay almak istiyorsak tüm tarihi varlıkları ayağa kaldırmamız lazım.Bildiğim kadarıyla Maden de daha önce tarihi Roma köprüsü restore edilmişti.Hükümetkonağı restorasyonu ve çevre düzenlemesi yaplırsa çok değerli bir iş yapılmış olacak, Valibey talebi götürmüş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Jülide Sarıeroğlu da her zamanki gibi sorunun çözümüne katkı sağlamış, sağolsunlar.


KRAL456
9 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 13:35Elazigfirat gazetesi video haber yapmis.


hakan023
9 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 11:31Türkiye’de sayılı olan ve biri Elazığ Maden ilçesinde yaralan 119 yıllık tarihi saat kulesinin restorasyon çalışmaları tamamlandı.
Elazığ'ın Maden ilçesine Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1899 yılında yaptırılan tarihi saat kulesinin restore çalışmaları bitti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Saat kulesi ilk haline geri gönderildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Maden Belediye Başkanı Musa Orhan, “İlçemizin sembolü haline gelmiş bir tarihi eserimizdir. Zaman içerisinde diş etkenlerden etkilenerek aşınmış ve özellikle üst kısmında bulunan şapka kısmı tamamen tahrip olmuştu. 2009 göreve geldiğimiz tarihten itibaren gerek tarihi saat kulesi ve gerekse hemen yanı başında bulunan tarihi hükümet konağının restore edilmesi için girişimlerde bulunmuştuk. Nihayetinde 2013 yılında her iki tarihi eserin projelendirme aşamasına gelebildik. 2013’te her iki eserimiz Diyarbakır Kültür Varlıkları Kurumu Kurulu tarafından projelendirilmiş olup kurulda tescillenmiştir. 2017 yılı Ekim ayı Elazığ tanıtım günleri kapsamında Ankara’daki standımıza uğrayan çok kıymetli Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu Hanım efendiye saat kulemizin tarihini ve bugün içinde bulunmuş olduğu durumu arz ettik. Büyük ilgi ve alaka gösterdi. Sağ olsunlar biz döndükten kısa bir zaman sonra arayıp Kültür Bakanlığıyla temasa geçip bu tarihi saat kulemizin kış şartları dahilinde de olsa restore çalışmaları tamamlanması talimatıyla bu hale geldi. Bizim için son derece sevindiricidir. Çünkü ilçemizin en önemli sembollerinden bir tarihi eserimizdir. Özellikle de Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu'na teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar ilgili oldular alaka gösterdiler ve kısa bir zaman içerisinde vermiş oldukları talimatlar neticesinde saat kulemizin bugün restorasyon çalışması tamamlanmış bir durumda hizmet vermeye başlamıştır” ifadelerini kullandı.

Günışığısayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler