Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şırnak-Cizre Yolu
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
erkan_gs_mk

9 ay önce - Cmt 03 Mar 2018, 02:33
Şırnak-Cizre Yolu


Alıntı:


4 Cumhurbaşkanı, 7 Başbakan değiştiren Şırnak-Cizre yolu Haziran'da açılıyor

ŞIRNAK'ta, adı sık sık terör olaylarıyla gündeme gelen Şırnak-Cizre arasında yapılan ve bir kısmı Cudi Dağı'na açılan tünellerden geçen duble yolun yapımı tamamlanmak üzere. Haziran ayında trafiğe açılması beklenen yolla 45 dakika olan Şırnak-Cizre arasındaki uzaklık, 15 dakikaya inecek.


Sekvan KÜDEN/ŞIRNAK, (DHA)- ŞIRNAK'ta, adı sık sık terör olaylarıyla gündeme gelen Şırnak-Cizre arasında yapılan ve bir kısmı Cudi Dağı'na açılan tünellerden geçen duble yolun yapımı tamamlanmak üzere. Haziran ayında trafiğe açılması beklenen yolla 45 dakika olan Şırnak-Cizre arasındaki uzaklık, 15 dakikaya inecek. 1997'de ihalesi yapılan yolun yapım sürecinde, 4 Cumhurbaşkanı, 7 Başbakan, 16 Ulaştırma Bakanı ve 11 Vali görev yaptı.
Şırnak ile Cizre ilçesinin bağlantısını sağlayacak olan ve Kasrik Deresi üzerinde 21 yıldan bu yana yapımı devam eden karayolunun tamamlanması için çalışmalar devam ediyor. Cizre Barajı'nın tamamlanması ile bölgedeki karayolu ve birçok köyün sular altında kalacak olması nedeniyle 1997 yılında ihalesi yapılan ve o günden beri çalışmaların devam ettiği yeni Şırnak-Cizre karayolunun yapım çalışmalarında sona yaklaşıldı. Yoğun bir şekilde devam eden yol yapım çalışmasında 38 kamyon, 12 ekskavatör, 4 lastikli kepçe, 1 dozer, 2 greyder, 2 silindir, 1 delici rok ve 1 kepçe kullanılıyor, 110 personel görev yapıyor.
TÜNELLERE ŞEHİTLERİN ADI VERİLDİ
PKK terör örgütü mensuplarının geçiş güzergâhı olan Cudi Dağı'ndaki yol yapım şantiyesi ise inşaat sürecinde birçok kez teröristlerin saldırısına uğradı. Şantiyeye saldırarak yol yapımını engellemeye çalışan PKK'lı teröristler, buradaki iş makinelerini de ateşe verdi. Saldırılara rağmen devam eden çalışmalarda, Çağlayan mevkiinde başlayan ve İkizce köyü yakınlarında son bulan biri 700, diğeri 800 metre uzunluğunda iki tünel ve 360 metre uzunluğunda bir viyadük yapılıyor. Cudi Dağı'nın altından geçen karayolunun güvenliğini sağlarken, 1 Ekim 2017'de PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Yüzbaşı Mustafa Erdal ve Güvenlik Korucusu Dündar Page'nin isimleri de güvenliğini sağladıkları tünellere verildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı ile şehitler Erdal ve Page'nin isimlerinin yazılı bulunduğu tabelalar, Cudi Dağı altından geçen tünellerin girişine asıldı.

BAŞBAKAN, ŞIRNAK ZİYARETİ SIRASINDA MÜJDEYİ VERMİŞTİ
17 Kasım 2017'de Şırnak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Yıldırım, Cizre-Şırnak Karayolu'nun 2018 yılında açılacağının müjdesini vermişti. Başbakan Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı 30 Nisan 2013'te Cudi Dağı'na gelerek, yeni yoldan Şırnak'a geçen ve Cudi Dağı'na çıkan ilk bakan olmuştu.
Şırnak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Muhyettin Caner, 37 kilometrelik yolun bitirilmesini beklediklerini belirterek, "Yetkililerden bu yolun bir an önce bitirilmesi için ricada bulunuyoruz. Eski yol kötü olduğu için her gün trafik kazaları meydana geliyor. 1-2 ay önce bu yolda meydana gelen bir trafik kazasında aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetmişti" dedi.
PKK ÇOK SAYIDA SALDIRI DÜZENLEDİ
21 yıldan bu yana devam eden yol çalışmaları, birçok kez PKK terör örgütünün saldırılarına maruz kaldı. Yol yapımında çalışan çok sayıda aracın ateşe verildiği saldırılarda, zaman zaman yola bombalı tuzaklamalar da yapıldı. 2 Mayıs 2010'da şantiyeyi basan PKK'lılar, bekçileri etkisiz hale getirdikten sonra yakıt tankı ve araç yakıt depolarına cep telefonlu el yapımı bomba tuzakladı. Sürücülerin fark etmesi ile facia son anda önlendi. 23 Temmuz 2011 tarihinde şantiyeyi basan PKK'lılar 3 dozeri ateşe verdi. 9 Ekim 2011 gecesi şantiyeye baskın düzenleyen PKK'lılar, bir iş makinesini ateşe verdi. 30 Ağustos 2012'de yine şantiyeyi basan PKK'lılar, 1 aracı ateşe verdi, 1 çalışanı kaçırdı. Kaçırılan kişi daha sonra serbest bırakıldı. 20 Ağustos 2015'te PKK'lılar tarafından yapılan saldırıda 30 araç ve iş makinesi ateşe verildi. Saldırı sonrası yol çalışmaları yaklaşık bir yıl durdu. 1 Ekim 2017'de PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda Yüzbaşı Mustafa Erdal ile Güvenlik Korucusu Dündar Page şehit olurken, 4 güvenlik korucusu da yaralandı.
AKDENİZ, İRAN VE AZERBAYCAN'A BAĞLANACAK
Yolun trafiğe açılması ile birlikte Şırnak ve Cizre arasındaki uzaklık 45 kilometreden, 37 kilometreye, seyahat süresi ise 45 dakikadan 15 dakikaya düşecek. Daha güvenli olacak yolun tamamlanması ile standartlara uymayan eski yola göre kaza oranlarının da en aza inmesi hedefleniyor. Öte yandan, Şırnak-Cizre ve Şırnak-Van yollarının bitirilmesi ile birlikte Karadeniz Bölgesi, Irak ve Suriye sınırına; Akdeniz Bölgesi de İran ve Azerbaycan'a bağlanacak.
https://www.google.com/amp/s/m.mynet.com/4-cumhur ...er-3802616

halkcan
4 ay önce - Cum 27 Tem 2018, 00:04

Haydi hayirlisi......10 güne acilacakmis Tünel

erkan_gs_mk

4 ay önce - Cum 27 Tem 2018, 00:15

Harika bir haber. Çok güzel bir hizmet daha devreye giriyor.

Hayırlı olsun.erkan_gs_mk

4 ay önce - Pts 30 Tem 2018, 14:47

Alıntı:
Şırnak ile Cizre arası 20 dakikaya düşüyor
Terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle 21 yıl geciken proje için toplam 500 milyon lira harcandı.


Şırnak ile Cizre ilçesi arasında, 1997’de ihalesi yapılan ve 1998’de inşaatına başlanan ancak terör saldırıları nedeniyle bitirilemeyen duble yol, tamamlanma aşamasına geldi.

İKİ TÜNEL VAR

Cudi Dağ’ında 700 ve 800 metre uzunluğunda iki tünel ve 365 metre uzunluğunda bir viyadük yapılan yol için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

45 DAKİKALIK YOL, 20 DAKİKAYA DÜŞECEK

Ağustos ayında trafiğe açılması planlanan yol ile 45 dakika olan Şırnak-Cizre arasındaki mesafe 20 dakikaya düşecek ve Şırnaklılar 21 yıllık hayallerine kavuşacak.https://videonuz.ensonhaber.com/mobil/video.html?v=145395


PKK SÜREKLİ SALDIRDI

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Cizre-Şırnak karayolunun hikayesinin bile tek başına, bölücü terör örgütünün karanlık yüzünü göstermeye yettiğini vurguları. Yolun 1997’de ihale edildiğini ve 1998’de inşaatına başlandığını anımsatan Aktaş, “Toplam uzunluğu 37 kilometre ama hala tamamlanamamış. Çünkü terör örgütü sürekli buraya saldırmış. İş makinelerini yakmış, işçileri kaçırmış. Çalışan işçilerimizin güvenliğini alan korucularımızı, askerlerimizi maalesef şehit etmiş. Ve maalesef bu yol bugüne kadar kalmış. Ama geçtiğimiz dönem içerisinde terörle mücadelede gösterilen etkin mücadele sonucunda o bölgeler terörden temizlendi. Ve inşaatlar başladı, hızlıca devam ediyor. Bir aksilik olmasa haziran sonu veya temmuz başında hizmete açacağız. Bu Şırnak insanı için çok büyük bir hizmet. Çok büyük bir yatırım ve bizi çok rahatlatacak bir yoldur” dedi.DUBLE YOL

Yolun açılmasıyla Şırnak-Cizre arasının 37 kilometreye ineceğini anlatan Vali Ataş, “Geniş ve duble bir yol olacağı için çok hızlı bir ulaşım sağlanacak. Şu an yaklaşık 45/50 dakika olan Şırnak/Cizre arası yol azami 20 dakikaya inmiş olacak. İnsanlarımıza büyük bir hizmet yapılmış olacak.
500 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Burada 2 tane tünel var yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda. Cudi Dağın altından geçen iki tane tünel. Yine 1 viyadük var iki tüneli birbirine bağlayan bir viyadük. Çok büyük bir yatırım, yaklaşık 500 milyon yatırım bedeli olan bir yatırımdır” diye konuştu.https://m.ensonhaber.com/sirnak-ile-cizre-arasi-2 ...suyor.html


erkan_gs_mk

4 ay önce - Pts 06 Ağu 2018, 17:23

Son derece zorlu şartlar altında yapılmaya çalışılmış bir yol Şırnak-Cizre yolu.

Sona gelindi artık.
Misafir dcf

2 ay önce - Pzr 23 Eyl 2018, 13:11

Cudi Dağı, 21 yıllık çalışma sonucu tünellerle aşıldı.

Şırnak ile Cizre arasındaki yolculuğu 15 dakikaya indirecek Cudi Dağı Tüneli 21 yıl süren çalışmanın ardından hizmete sunuldu.

Misafir 548

2 ay önce - Pzr 23 Eyl 2018, 13:19

yöre halkın yaramaz cocuklarına (pekeke yaratıkları) ragmen bir proje daha bitti. Selam olsun bu proje icin canını verenlere

Hamza Koçak
2 ay önce - Pzr 23 Eyl 2018, 20:02

Misafir db3

2 ay önce - Pzr 23 Eyl 2018, 21:13

bu hizmeti yine ak parti yaptı
hayaldi gerçek oldu


alpcan2861
2 ay önce - Pzr 23 Eyl 2018, 22:40

çok çok güzel olmuş. Emeğine geçenlerden Allah razı olsunsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM