Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Süha
8 yıl önce - Pzr 26 Eyl 2010, 15:40

PEKİ AKM NE OLACAK?
Alıntı:


Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir programda duyurduğu Taksim projesini, bu kez Devlet Bakanı Hayati Yazıcı "Taksim'de trafiği yeraltına alacağız ve AKM'yi yeniden inşa edeceğiz" diyerek dile getirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Kamuoyu desteğini sağlayabilirsek AKM'yi yeniden inşa etmeyi hayal ediyoruz" dedi.

Bakan Yazıcı, 3. Uluslararası Deniz Festivali etkinlikleri kapsamında Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile kahvaltıda biraraya geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde (TGC) düzenlenen kahvaltıya, Bakan Yazıcı'nın yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kaptan Cousteau'nun efsane ekibi ve gazeteciler katıldı.

Kahvaltılı toplantıda konuşan Vali Mutlu, tarihi yarımadada tarihe ve İstanbul'a sahip çıkma noktasında herkesin üzerine önemli görevler düştüğünü ifade ederek, "Bu konuda yoğun çalışmamız gerekiyor ve bu yıl da İstanbul Kültür Başkenti. Bu şehrin taşı toprağı altın ama suyu da güzel, denizi de güzel ve bir şair de bunu şu şekilde ifade ediyor; 'Çiçeği altın yaldızlı, suyu telli pulludur. Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.' Suyu telli pullu olan bir şehirde yaşıyoruz. Arzu ediyoruz ki bu şehrin suyu her zaman tertemiz ve berrak olsun" dedi.

Bakan Hayati Yazıcı ise, Yenikapı'da bulunan tarihi kalıntıların bu kentin 8 bin yıllık tarihine ilişkin kalıntılar olduğunu belirterek, "Demek ki dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi İstanbul. Bu kent kıtaları birbirine bağlıyor ve bir kavşaktayız. Eminönü'nden yürüyerek Süleymaniye'ye doğru çıkın. Orada muazzam bir karmaşa göreceksiniz. Çok önemli tarihi eserler göreceksiniz. Onların üstüne altına girilmiş derme çatma binalar göreceksiniz. Gücümüz olsa da elimizi bir sihirbaz gibi dolaştırıp yarımadada o dokuya zarar veren binaları şöyle çekip kenara atsak. İşte bunu kısmen de olsa bir gerçekleştirebilirsek gerçekten İstanbul büyük bir kazanım elde edecek" şeklinde konuştu.

Turizm alanındaki hedeflerinin İstanbul'a gelen turistin bir gece değil en az 3 gece kalmasını sağlamak ve turist sayısını birkaç katına çıkartmak olduğunu kaydeden Yazıcı, İstanbul'da şu an otellerin dolu olduğunu söyledi. Yazıcı, birçok yatırımcının otel yapmak için İstanbul'a geldiğini belirterek, "Elbette İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti nitelemesiyle bir yıla sığdırılacak bir kent değil. İstanbul aslında bütün zamanların Avrupa başkenti" dedi.

Bakan Yazıcı, valilerle işbirliği yaparak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan başarılı çocukları İstanbul'a getirerek gezdirdiklerini belirtti. "İnanıyorum ki o çocuklar bu güzellikleri görüp sahiplenme bilinciyle kendi şehirlerinde emniyet güçlerine taş atmaya gitmeyecekler" diyen Yazıcı, "Belki çok iddialı ama böyle bir gözlemimiz var" şeklinde konuştu.

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) durumuyla ilgili de açıklama yapan Devlet Bakanı Yazıcı, şöyle dedi:

"Trafiğin yer altına alındığı, katlı otoparkın da o alana dahil edildiği, belki arkada yer alan bir kısım yerlerin de istimlak edilmesi suretiyle gerçekten Türkiye denince hatırlanacak, kültür sanat etkinliklerinin 24 saat sergilenebildiği bir Taksim hayalimiz var. İnşallah bu konuda kamuoyu desteğini de sağlayabilirsek bunu gerçekleştirip orada AKM'yi yeniden inşa etmeyi hayal ediyoruz."

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Gundem/2010/09/26/iste_hu ...sim_hayali


aykute
8 yıl önce - Pzr 26 Eyl 2010, 16:09

Alıntı:
AKM mevcut haliyle çok Taksim meydanına yakışmayan bir görüntü içinde. Ayrıca binanın eskimesi nedeniyle tamirat, tadilat, bakım masrafları, yetkililerin söylediğine göre oldukça yüksek, bu nedenle günümüz şartlarına uygun, daha fonksiyonel bir kültür-sanat merkezi yapılması gerekir


Elbette yakismayacak çünku o bina 50 sene önce yapildi. O zamanin zevklerini ve begenisini yansıtıyor. İç mekanda her türlü tamirati destekliyorum ve genislemeyi (arka tarafa ek bir bina da yapilabilir), trafigin yer altina alinmasini da destekliyorum, çok iyi bir fikir. Fakat AKM'NİN DIŞ CEPHESİ AYNI KALMALI

AMA her 50 yilda bir yaptiginiz binalari yok bakım masrafi cok, yok cevresiyle uyumsuz, yok yakışmiyor diye yikamazsiniz. Bu mantikli sizin bugun yaptiginiz bina da 50 yil sonra birilerinin hosuna gitmeyecek.

DAHASI ecdadimiz begenmeyip istanbul surlarini yiksaydi, her iki padisah degişiminde Sultan Ahmet yikilip yerine yeni camiler yapilsaydı, Mimar Sinan Ayasofya'yi adam edip tamir etmektense yıkıp yerine baska bir yapi inşaa etseydi bugün ISTANBUL istanbul olmazdi.

O begenmediginiz cirkin siyah görüntü Turkiye'nin yakin tarihinin tanığıdır, ağzı olsa konuşsa neler söyler neler.

Hem bana garanti verebilir misiniz AKM'nin yapi tarzi yirmi yil sonra tekrar "IN", yani moda olmayacak.
Bakin kimse 80'lerin modasini sevmezdi simdi herkes 80'lerde ki gibi giyiniyor ortalikta.


Murat Caner
8 yıl önce - Pzr 26 Eyl 2010, 16:34

Alıntı:
Harbiye Muhsin Ertuğrul tiyatrosu yıkılırkende büyük yapılmayacak, yok edilecek v.s. diye büyük yaygara kopartılmıştı, ama yerine modern bir tiyatro yapıldı.


Yetmez.

Kocaeli BB'nin yaptırdığı kültür merkezlerinden ikisini tiyatro çalışmamızda onların belirleyeceği gün ve saatte kullanmak için istedik. Bize "İstediğiniz gün ve saatte kültür merkezleri doludur." diye yanıt geldi. aziz Nesin'i hiç sevmem ama bu ülkede birtakım zihniyet adamı aptal yerine koyar. Yani gerçekten Türkler'in büyük bölümü ya aptaldır ya da aptal yerine konur.

Ben öyle anılarla yüklüyüm ki İstanbul BB ağzıyla kuş tutsa inanamam.SECKIN YILMAZ
8 yıl önce - Pts 22 Ksm 2010, 20:14

Taksim Meydanina yakismayan hatta Istanbula yakismayan bir bina.Bu bina bir kultur merkesziyse buyuk bir ihtisam icinde olmasi gerekir.Benim oturdugum bina dis cephesi daha guzel.Ancak Taksim meydanina sadece yakismayan AKM mi hayir.Ataturk heykelinin karsindaki donerciler ve hamburgerciler.Marmara hoteli,IETT Duraklari pek yakistigi soylenemez.AKM yerine Turk Kulturunu yansitan bir bina yapilmasi lazim avrupanin 60 li yillarini yansitan bir binaya ihtiyac yok orda.Ama boyle kalacaksa da en azindan Opera yada bale yerine Turk kulturunu yansitan gosteriler duzenlesin.

Gorkem.

8 yıl önce - Sal 23 Ksm 2010, 00:35

kesinlikle yeniden yapilmalidir oncelikle bunu hemen soyliyim
ikincisi hani akm cok eski tarz hani sanki roma daki eski yapilar gibi islemeli veya romaya kadar gitmeden bizim ulkemizdeki atiyorum safranboludaki gibi eski tarz evlerimiz gibi islemeli civisiz tahta islemeciligiyle yapilmis falan bir yapi olsaydi yikmayalim yillarca kalsin derdim
ama binanin bence hic bir alicisi alimli bir yani yok ki
yani tarihi olarak tamam cok eski ve cok sey gormus bir bina olabilir fakat hem turk kulturunu hem de modern bir kultur merkezini yansitmiyor bu bina
yeni yapilacak olan bina hem taksim meydani ile ozdesmeli (ki cogu mimarlik ogrencisinin yaptigi projeler de bile var) hem de yukarida dedigim gibi modern ve turk kulturunu yansitan nitelikte olmalidir ki o binayi da hem gormek icin gelsin halk oraya
o binanin da bir niteligi olsun
artik akm atiyorum isci yuruyuslerini goren eski bir yapi olarak degil modern ve lutur sarayini andiran ve anilan bir yapi olarak projelendirilmelidir
ayrica taksim meydanindaki trafik itu gumussuyundan veya hani okadar asagiya inmeyelim en azindan alman konsoloslugundan ve obur tarafta havas otobuslerinin kalktigi yerden itibaren trafige kapatilmalidir
ister trafik yer altina alinsin ister baska bir sekilde yapilsin o meydan bir sekilde bos kalsin
ayrica iett otobusleri de bir sekilde oradan kaldirilsin onlar da belki bir sekilde yeraltina alinabilir
veya ring olarak donulsun durma baska bir nokta da olsun
ama sunu kesinlikle soylemeliyim ki istanbulun hem guzel ve buyuk bir kultur merkezine ihtiyaci var hem de artik istanbulda arabalarin sacma bir dongu halinde dolandigi yuvarlaklara meydan denmesin artik insanlarin yuruyebildigi icinde goletler ve yesillikler olan buyuk alanlara meydan denilmesi umuduyla...


ahmetsever
1 yıl önce - Sal 13 Şub 2018, 09:28

Alıntı:
Çok tartışılmıştı! İlk kazma vuruldu
Yıllardır tartışılan ve atıl vaziyette bekleyen AKM binasında dün itibarıyla yıkım çalışmaları başladı. Çevresi kapatılan AKM’ye gelen iş makinesi ve işçiler ön bahçede yıkım projesi kapsamında ilk kazmayı vurdu.

Önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, çalışma kapsamında binadaki kırık camları sökerken, iş makineleri de beton zemini kazmaya başladı. Binanın dışından duyulan sesler, çalışmalarda kaynak makinesinin de kullanıldığını ortaya koydu. Birçok camı kırılan ve yıkılma tehlikesi olduğu için bazı noktalarından demir çubuklarla desteklenerek güçlendirilen bina 2007 yılında kapatılmıştı. Taşıyıcı kolonlarda yaşanan problem nedeniyle tadilata alınacağı belirtilen bina için söküm işlemleri yapılarak restorasyon için proje açıklanmıştı. Ancak 2013 yılında çalışmalar durdurulmuştu. AKM’nin yıkılıp yıkılmayacağı uzun süre tartışılmıştı. Yıkım çalışmalarının ardından yeni yapılacak AKM binasında tasarımı kırmızı kubbe şeklinde 2 bin 500 kişilik opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphanenin yanı sıra 885 araçlık otopark da bulunacak.

...
...
http://www.haberturk.com/akmye-ilk-kazma-vuruldu-1835580

AKM'nin yıkım çalışmalarına başlanılmış.Burç

1 yıl önce - Çrş 28 Şub 2018, 23:00

Daha da yıkmasalar kendi kendine yıkılacak zaten.

yusufyuşa23
1 yıl önce - Cmt 17 Mar 2018, 14:52

Yıkıma başlandı


(+)
(+)
(+)


Misafir e76

1 yıl önce - Cmt 17 Mar 2018, 16:09

Yerine cami yapilsin, cunku bir tane yetmeyebilir

Misafir 8d9

1 yıl önce - Pzr 18 Mar 2018, 02:04

Camiye adım atmayan insanlar sırf şov için şurayada burayada yapılsın diyorlar..sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet