Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Resul GUL

3 yıl önce - Cum 10 Tem 2015, 16:17
Hatay Samandağı Hıdırbey Köyü ve Musa Ağacı Efsanesi

Hıdırbey Köyü Hatay'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olduğuna inanıyorum...
Köy Hatay'ın Samandağ ilçesi sınırlarındaki Musa Dağı'nda bulunan yemyeşil,şirin bir köy.
Daha önceden Ermeni vatandaşların yaşamış olduğu bir Köymüş..
Şu anda Müslüman bir Türk Köyü ve koruma altına alınmış durumda..

Burası Samadağ daki Ünlü Vakıflı Köyüne de komşu..

Hıdırbey Köyü

(+)

Hatay a Uzaklığı: 28km
Samandağı na Uzaklığı: 6km
Rakım: 170m

Haritadaki Yeri..
http://www.e-sehir.com/turkiye-haritasi/hatay-sam ...itasi.html

Köyün asıl Önemli kılan şeyse ; Ortasından geçen derenin kenarında bulunan devasa Musa Ağacı
Oldukça geniş bir Gövdeye sahip, 16,5 mt.yüksekliğinde,7,5mt.çapındaki
1500 yıllık bir ağaçmış.. Ağaç şu an devlet tarafından koruma altına alınmış,

Köydeki Tarihi evler ve Kemerli köprü de aynı şekilde restore edilerek turizme kazandırılmış
Gerçekten çok hoş bir yer 5 Yıl Üniversite okudum Ama burayı bilmiyordum..
Sonraki bir Gezimde keşf ettim..

Musa Ağacı ile ilgili Bilgi..
http://www.samandag.gov.tr/ortak_icerik/samandag/ ...sagaci.pdf

Musa Ağacı

(+)

Musa Ağacı Efsanesi

Alıntı:
Musa ağacının hikayesi de şu şekilde: Hz.Musa ve Hz.Hızır yolculukları esnasında
Hıdırbey köyüne gelirler.

Susadıkları için dere kenarında mola verirler,Hz.Musa elindeki asasını dere kenarına dikler,
sularını içip yollarına devam ederler,bir süre sonra Hz.Musa asasını unuttuğunu farkeder.
Geri dönüp baktıklarında asanın yeşermiş olduğunu görürler.
O asanın şimdiki çınar ağacı olduğu söylenir.

Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın Samandağ'daki buluşmasından sonra, birlikte Hıdırbey Köyü'nün yanındaki
Musa Dağı'na çıkmak üzere yola çıkarlar.

Hıdırbey Köyü'ndeki Musa ağacının bulunduğu yere geldiğinde çok susar.
Bastonunu bu ağacın bulunduğu yere bıraktıktan sonra, hemen yanındaki dereye su içmeye gider.

Su içtikten sonra yollarına devam ederler. Asasını suyun kenarında unuttuğunu anlayan
Hz. Musa, döndüğünde ise asasının yeşerdiğini ve bir fidan haline geldiğini görür.
O günden bugüne, o ağaç Musa ağacı olarak bilinir.

800-1000 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve halk arasında 2000-3000 yaşlarında olduğuna inanılır.Köyün Merkezinde bulunan ağacın gövde çapı 7.50 m’dir.
Dıştan çevresi yaklaşık 20m’dir. İki oyukla ağacın gövdesine girilmektedir.

Devasa bir çınar ağacı olan Musa ağacının gölgesinde sabah kahvaltısı yapabilir veya
bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

http://www.hatay.gov.tr/IcerikDetay.aspx?IcerikId=433

emrah basaroll
9 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 16:35

Yanılmıyorsam "Cuma'nın Yeri" isimli bir yerde serpma kahvaltı yapmıstık. Peynir hariç herşey ,eşi tarafından yapılıyordu. Siddetle tavsiye edıyorum. Hem bu köyü ve Musa Agacını görmenizi hem de CUMA USTAnın yerinde kahvaltı yapamanızı. Sonra da ver elini TITUS TUNELI ve BESIKLI MAGARA

Resul GUL

9 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 20:59

Biraz İlerisinde ki Köyde Vakıflı Köyü Türkiye deki Son Etnik Ermeni Köyü Binalar falan güzel korunmuş.. Orası da gezilebilir Ondan sonra Ve Elini Samandağ..

Güzel bir Sahili var Titüs Tüneli ve Beşikli mağara ziyaret edilebilir

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler