Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Misafir 540

1 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2017, 13:08

İki yılda yapılacak deniliyor. Eğer maddi sıkıntılar yoksa daha kısa sürede bitirilebilir bir proje aslında.

körfezli4141
1 yıl önce - Sal 14 Ksm 2017, 01:22TELEFERİKTE YER BELİRLENİYOR

Kartepe’nin çok uzun yıllardan beri hayali olan ve somut adımları atılan teleferikte yer belirlenmesi için birkaç gün içerisinde yetkililer Kocaeli’ye gelecek. Kartepe Belediyesi'nin ve ilimizin önemli projelerinden biri olacak olan teleferik projesinin birinci etap ihalesi geçtiğimiz ay yapılmış ve devir protokolleri imzalanmıştı. Projenin ilk aşamasında teleferik hattı ve2 istasyon, 2 tane 90 kişilik teleferik kabini 24 ay gibi bir sürede yapılıp hizmete açılacak. Ardından yüklenici firmanın insiyatifine bağlı olarak ikinci 24 ayda da turistik tesis restoran, mağaza ve konaklamaların yapımı gerçekleştirilecek. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise ilk etabın tesisler ile birlikte 250 Milyon TL’ye mal olacağını dile getirdi.

İLK ETAP250 MİLYONA MAL OLACAK

Toplantı sonrası teleferik projesinde son durum ile ilgili bilgilendirmede bulunan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Teleferik projesi ile ilgili olarak ihale sürecinin ardından devir protokolleri imzalandı. bir kaç gün içinde yer belirlemeye gelecekler. İlk etabın üzerine ve çevresine yapılacak tesisler ile ilgili olarak 250 Milyon TL’lik bir maliyet bekliyoruz. İkinci etap için ise birinci etap başladıktan sonra ihaleyi gerçekleştireceğiz. Artık bu ihaleye de daha tecrübeli gireceğiz. İlk etabı 31 Aralık 2018 gibi bitirmeyi planlıyoruz. Kar bastırmadan İlk etapta ilerleme sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

FARKLI KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINDI

Hikmetiye-Derbent/Kuzu Yayla Mesire Alanı hattına karar verilerek, en uygun teleferik sistemi seçildi. Proje ihale aşamasına gelinceye kadar birçok kurum ve kuruluştan projeyle ilgili görüşlerin alınmasında titizlikle çalışılarak ve zorlu aşamalardan sonra ihale aşamasına gelindi. Teleferik Projesi, Hikmetiye-Derbent’ten Kuzu Yayla Mesire Alanı’na kadar 4 bin 960 metre uzunluğunda, çift yönlü üç halatlı, 90 kişilikli kabinlerden oluşacak. Kabinler 10 m/sn hızla yolcu taşımacılığı yapacak.

YAP İŞLET DEVRET MODELİ OLACAK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yılığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan teleferik hat çift yönlü ve 3 halatlı olacak. Teleferik hattında 2 tane 90 kişilik kabinler kullanılacak.


Misafir 540

1 yıl önce - Pts 04 Arl 2017, 13:30

Yer belirleme, imza aşaması ne zaman biticek merak ediyorum. Proje başlasın artıkMRT1977
9 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 11:01Teleferik için yer teslimi yapıldı!


Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan Teleferik Projesi’nin ihalesi sonrasında yer teslimi yapıldı. Yapılacak olan teleferik 2018 model son teknoloji ile hayata geçirilecek.
Kartepe Belediyesi’nin en önemli vizyon projelerinden biri olan Teleferik Projesi hızla ilerliyor.

SÜREÇ BİTTİ
Kartepe Belediyesi teknik ekibiyle birlikte, ihaleyi alan Valter Asansör yetkililerinin saha çalışmaları sona erdi. Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan yer tahsisi sonrasında süreç bitme noktasına geldi.

İLK KAZMA BAHARDA VURULACAK
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve Valter Asansör Genel Müdürü Murat Ağcabağ arasında yapılan imza töreni sonrasında uygulama projesi belediye teknik ekibine teslim edildi. Bu süre zarfında resmi prosedürler tamamlandı. Mevsim şartlarının oluşması sonrasında bahar ayının başlangıcıyla birlikte projenin yapımına start verilecek.

500 BİN KİŞİ YARARLANACAK
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Teleferik hizmetinden yılda 500 bin insanın yararlanacağını tahmin ediyoruz. Teleferik Projesimiz turizme büyük katkı verecektir. Ulusal ve uluslar arası alanda ilçemize gelen birçok insan olacaktır. Kartepemizde sadece kış turizmi yok, aynı zamanda yayla turizmi ve doğa turizmi de var. Teleferik Projesi sadece yolcu taşıma anlamında değil, çevresinde otel ve benzeri yatırımlar da olacak. Hem Kartepe’nin güzellikleri
olacak, hem de yayla turizmi olacak. Kartepe’deki teleferikte diğerlerinden farklı olarak dört mevsim ve fiziksel olarak göl ve deniz manzarası da misafirlerimizi ağırlayacak” açıklamasında bulundu.
Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


serkan çınar
9 ay önce - Çrş 28 Şub 2018, 13:35

Güzel bir gelişme umarım en kısa zamanda biter

MRT1977
6 ay önce - Çrş 06 Hzr 2018, 02:12

TELEFERİK PROJESİ 2019’DA BİTECEK

Kartepe Belediyesi’nin Haziran ayı meclis oturumunda müjdeler veren Başkan Hüseyin Üzülmez, “Teleferik projemiz 2019’un ilk aylarında bitiyor ve Köseköy Battı-Çıktı projesinde de çalışmalar başladı” dedi.

BATTI-ÇIKTI ZAMANINDA BİTECEK

Kartepe Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantısı, Başkan Hüseyin Üzülmez başkanlığında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Meclis oturumunda 16 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis gündeminde yer alan taşınmazların karşılıklı trampa edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Köseköy’de yeniden yapımına başlanan battı-çıktı hakkında konuşan Üzülmez, “Burası yeniden ihale edilmiştir. İhaleyi alan firma hemen şantiyesini kurmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Yapılan çalışmalara bakıldığında kaybedilen zamanın da hızlı telafi edileceği görülmektedir” dedi.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

Teleferik Projesi hakkında da konuşan Başkan Üzülmez, “Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan ihale oldukça yüksek bedeldir. Teminat şartları da oldukça yüksektir. Yüklenici firma gerekli teminatı yatırmıştır. Konusunda en etkili firma tarafından ihale alınmıştır. Teleferik Projesi’nin en zor kısmı projelendirme kısmıdır. Proje bitmesi sonrasında yapımına başlanacaktır. 2019 yılının ilk aylarında bitmesi planlanmaktadır. Proje yakından takip edilmektedir. Projenin yapılamaması durumunda teleferik projesinin hayata geçirilmesinde alt yapı ve teknik imkanlarımızın olduğunu açıklamıştık” diye konuştu.
Alıntı:
büyükkocaeli gazetesi
MRT1977
2 ay önce - Pts 24 Eyl 2018, 10:02TELEFERİK PROJESİ START ALDI

Kartepe’de ‘50 yıllık hayal’ olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak teleferik projesi start aldı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in girişimleri ile her dönem gündeme gelen, Kartepe’nin ‘50 yıllık hayal’ olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak teleferik projesi için çalışmalar başladı.

İLK HAT

Kocaeli de uzun yıllardır gündemde olan teleferik hattı ile ilgili ilk ciddi adımı atan Kartepe Belediyesi oldu. Orman ve su İşleri Bakanlığından tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yıllığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak olan teleferik hat çift yönlü ve 3 halatlı olacak.

ZEMİN ETÜT ÇALIŞMALARI

Yer teslimi yapılan teleferik projesi yaklaşık 71 Milyon TL’ye mal olması beklenirken, ihaleyi en yüksek teklif ile alan Valter Asansör şirketi, İmar Mühendislik tarafından yapılan çalışmalar sonunda hazırlanacak olan zemin etüt raporu ile birlikte bina ve direk montajına başlayacak. Zemin etüt çalışmalarının kısa zamanda tamamlanması planlanıyor.

İLÇEMİZE DEĞER KATACAK

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez "Her seçim gündeme geliyordu ama geçen seçimlerde biz bunun vaadini vermiştik. Bunu başarabilmek için büyük mücadeleler sarfettik. Alınması gereken yasal izinler, prosedürler, hem yerel hem de merkezi anlamda uzun sürdü. Ama 3,5 yıllık bir mücadelenin sonunda ihale süreci tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere çok büyük desteği oldu. Teleferik Kartepe turizmine önemli katkı sağlayacaktır. Yılda en az 500 bin kişi bu hizmeti alacak. Bu da yeni bir turist potansiyeli oluşturacak. Teleferiğin hizmete girmesinin, hem yerel, hem ülke genelinde hem de uluslararası olarak katkısı büyük olacak” ifadelerini kullandı. Kaynak: Teleferik projesi start aldıAlıntı:
Özgürkocaeli gazetesi


MRT1977
1 ay önce - Çrş 07 Ksm 2018, 17:53Başkan Üzülmez, “Teleferiği Geyikalan’a götürebiliriz!”

Galip Ataman

07 Kasım 2018 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Kartepe Zirvesi 2018” sonrası

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’i aradım.

Türkiye’nin Davos’u olarak tanıtılan zirvenin yapıldığı Kartepe The Green Park Hotelsahibi Adil Üstündağ’a ile konuştum.

Kartepe’yi Uluslararası Kongre Merkezi yapacağını söyleyen Başkan Üzülmez ile Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresiKartepe Kış Sporları Merkezini kazandıran Üstündağ’a “teleferiği” sordum.

“Derbent-Geyikalan Teleferik” projesine izin verilmeyen Üstündağ ile “Derbent-Kuzu Yayla Teleferik”sözünün tutan Üzülmez’in anlattıklarına geçmeden önce geliniz zaman tünelinde geçmişe yolculuk yapalım.

Bir tarafta İzmit Körfezi diğer yanda Sapanca Gölünün panoramik görüntüsünü izleyerek Samanlı Dağları zirvesine ulaştıracak “teleferik” öyküsünü hatırlayalım.

Başkan Üzülmez’in “teleferik” projesi öncesi bölgenin 50 yıllık hayalini gerçekleştiren turizmci iş adamı Üstündağ’ın “Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi” hikayesine göz atalım.

hüseyin üzülmez

50 YILLIK BİR ÖYKÜ

Kocaeli Valiliği’nin 1976 yılında gündeme getirdiği “Kartepe Kış Sporları Merkezi”projesi temeli 1987’de atıldı.

Temel atılmasına atıldı da otel inşaatı bir türlü bitirilemedi ve müteahhit firma STFA “havlu atarak” işi bıraktı.

Yaklaşık 20 yıl yerli ve yabancı firmaların kapısı çalındı ama bir Allah’ın kulu cesaret edip de “Ben talibim” demedi, diyemedi.

Sonunda asıl işi oto ampul üretimi olan ama otelleri bulunan Adil Üstündağ adında bir iş adamı dönemin Valisi Erdal Ata’nın kapısını çalarak “Ben, STFA’nın yarım bıraktığı Kartepe Kış Sporları Merkezi Projesini tamamlamaya talibim” dedi.

Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’den moral ve destek alan Adil Üstündağ yaklaşık 50 milyon Dolarlık yatırım için kolları sıvadı.

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle 2004’te başladığı, 5 yıl süre verilen “Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi” projesini özel sektör mantığıyla risk alarak 10 ayda tamamlayarak 2005 yılında hizmete açtı.

Bugün siyasilerin, turizmcilerin, başkanların “Türkiye’nin Davos’u” olarak tanıttıkları Samanlı Dağlarının 1.600 metre zirvesindeki Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi açılışın yapıldığı 2005 yılında “Kartepe’yi kış sporları merkezi yanında kongre merkezine dönüştüreceğim. Kartepe’yi Davos yapacağım. Sayın bakanımızın projesi gerçekleşirse Kartepe’ye teleferikle çıkacağız” demişti.

Adil Üstündağdönemin bakanına, valisine, Kocaelililere ve kendisine güvenenlere verdiği sözü tuttu.

Kocaeli’nin prestij tesisi 800 yatak kapasiteli otel ile toplantı salonları, restoran, havuz, sauna, Türk hamamı ve 52 apart oteli tamamladı, 21 kilometre uzunluğunda 12 kayak pisti, 3 telesiyej, teleskiyi hizmete açtı.

Kış aylarında kayak ve snowboard, yaz aylarında futbol ve salon spor severlerine 4 mevsim hizmet veren ilk dağ otel ile kış Bursa Uludağ’a rakip olan tesisler büyük bir ihtiyacı karşıladı.

Ama projesini hazırlattığı, parasını bulduğu teleferiği çıkarılan engelleri aşamadığı, gerekli izinleri alamadığı için gerçekleştiremedi.

1.600 metre yükseklikte doğalgaz olan tek kış sporları merkeziyle övünürken dünyada teleferiği olmayan kış sporları merkezinin sahibi olarak dövündü.

Yıllarca kendi kaderine bırakılan yarım tesise kimse dönüp bakmazken Adil Üstündağ’ın tamamlayarak işletmeye açmasının ardından kıymete bindi.

Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezinin yapımına öncülük eden Bakan Osman Pepe ve Vali Erdal Ata’dan sonra bakanlar, valiler, başkanlar Kartepe’de binlerce kişiye iş ve aş veren Adil Üstündağ’ı unuttu.

Gazeteciler başta olmak üzere bölge halkı düne kadar dönüp bakmadığı, unuttuğu 1.600 metre yükseklikteki Kış Sporları Merkezinin Adil Üstündağ’a yaptırılmasıyla tekel oluşturulduğunu iddia etmeye başladılar.

İnsanın aklına “STFA inşaatı yarım bırakıp gittiğinde, valiliğin yatırımcı şirket aradığı günlerde, yaklaşık 20 yıl sonra ihale açıldığında neredeydiniz? Bölgenin Kocaeli’nin Türkiye’ye hatta dünyaya açılan penceresi olacağını Adil Üstündağ tesisleri kurduktan sonra mı aklınıza geldi?” diyesi geliyor.

Bu arada Adil Üstündağ’ın Sapanca Gölü üzerinden Derbent ve Geyikalan’a çıkacak “Teleferik Projesi” ile ilgili her türlü ortam hazır olmasına rağmen yerel yönetimlerin ilgilenmemesi, bakanlıkların gerekli izinleri vermemesi nedeniyle hayata geçirilmediğini de söylemesem haksızlık etmiş olurum.BAŞKANDAN TELEFERİK

Kartepe The Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi tanınmaya başlayınca projeyi geliştirmek isteyenler destek olacakları yerde köstek olma alışkanlıklarını arttırdı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günlerde, “Kartepe’yi Uluslararası Kongre Merkezi yapacağız.Derbent-Kuzu Yayla arası teleferik projesi ile turizm potansiyelimizi arttıracağız” demişti.

Başkan Üzülmez, Kartepe’yi Adil Üstündağ’ın The Green Park Hoteli ile uluslar arası kongre merkezine dönüştürdü.

Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekillerinin desteğiyle Adil Üstündağ’a verilmeyen teleferik iznini Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arası için aldı, projesini onaylattı, ihalesini yaptı.

Toplam 4 bin 960 metrelik güzergah tamamlandığında Kartepelilerin 50 yıllık hayali gerçekleşmiş olacak.

Teleferik güzergahları, dünyanın her tarafında Kış Sporları merkezlerinin bulunduğu yerlere kadar uzanırken Kartepe’de Kuzu Yayla mesire alanına kadar ihale edildi.

Kartepe Kış Sporları merkezinin bulunduğu tepedeki Geyikalan, Adil Üstündağ’ı cezalandırmak için bilinçli olarak güzergaha dahil edilmedi.GÜZERGAH UZAYACAK

Gelelim asıl konumuz, “Kartepe Zirvesi 2018” sonrası Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ile Kartepe Kış Sporları Merkezi sahibi Adil Üstündağ ile yaptığım konuşmaya

Zirve sonrası aradığım Başkan Üzülmez’e, “Adil Üstündağ ile teleferik konusunu görüşmüşsünüz. İhalesi yapılan Kartepe Kuzu Yayla mesire alanı teleferik güzergahını Kış Sporları Merkezinin bulunduğu Geyikalan’a kadar uzatacak mısınız?” diye sordum.

Başkanın cevabı, “Hocam, bu yakınlarda konuşmadık. Ama daha önce teleferik konusu gündeme gelmişti. Biz teleferik güzergahını Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arası toplam 4 bin 960 metre olarak belirledik ve ihalesini yaptık. Adil bey, Kuzuyayla-Geyikalan arası maliyeti karşılarsa teknik olarak sakınca yoksa ek ihale ile güzergahı Geyikalan’a kadar uzatabiliriz” oldu.

Adil Üstündağ’a, “Başkan Üzülmez, Kuzuyayla-Geyikalan arası maliyeti karşılamanız halinde teleferik güzergahını Geyikalan’a kadar uzatabileceğini söyledi. Ne diyorsunuz, kabul eder misiniz” dediğimde.

Mutlu bir şekilde, “Kuzuyayla-Geyikalan teleferik güzergahı maliyetini elbette karşılarız ve Hüseyin Üzülmez Başkanımıza teşekkür ederiz. Teleferiği kimin yaptığı önemli değil. Önemli olan teleferik güzergahının Samanlı Dağları zirvesindeki kayak merkezine kadar uzaması” dedi.
Alıntı:
bizimyaka gazetesi


MRT1977
1 hafta önce - Çrş 05 Arl 2018, 16:58TELEFERİK İÇİN TEMEL ATMA TÖRENİ 10 ARALIKTA

Teleferik için ilk kazma vuruluyorKartepe'de Teleferik Hattı Projesi’nin temel atma töreni 10 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek.


Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “50 yıllık hayali gerçekleştirmeyi rabbimiz bize nasip ediyor. Son 3,5 yılda çok kararlı bir mücadele ortaya koyduk. Teleferik Projesi çok karlı bir sektördür. Kartepemize yapacağımız bu proje ile 100 Milyon TL’lik yatırım olacaktır. Bu proje ile Kartepemizin vizyonu değişecektir. Teleferik Projesi için ilk günden itibaren ısrarlı ve kararlı girişimlerimiz ile Sayın geçmiş dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun destekleri ile bu aşamaya geldik. Rabbim bundan sonrasını da hayırlı eylesin. Projede emeği ve desteği olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

10’AR KİŞİLİK KABİNLER

Derbent Turizm Bölgesi’nden (Hikmetiye) başlayan Teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacak. Teleferik hattı 4.9 km uzunluğunda olurken, proje kapsamında 15 direk, 2 adet istasyon binası yapılacak. Taşıyıcı halat genişliği 10 metre olacak teleferik de toplam 24 adet 10’ar kişilik kabinler yer alacak. Teleferik hattı 11.06 metre ile 45.95 metre arasında değişen direkler üzerinde gidecek. Hikmetiye İstasyonu 20.000 m2, Kuzuyayla İstasyonu da 3644 m2 alanda hizmet verecek.
Alıntı:
özgürkocaeli gazetesi


MRT1977
2 gün önce - Pts 10 Arl 2018, 17:40Kartepe’nin 50 yıllık hayali gerçek oluyor! Teleferik için ilk kazma vuruldu

Kartepe Belediyesi Teleferik Hattı Projesi’nin temeli, Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda düzenlenen törenle atıldı. Kartepe’nin 50 yıldır beklediği proje nihayet hayata geçirilmeye başladı. Program konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu 2020 Şubat ayına projenin yetişmesi için firmadan söz aldı


İlimizin kış turizmi açısından en önemli noktalarından biri olan Kartepe’nin 50 yıllık hayali olan teleferik projesi hayata geçiriliyor. Eylül 2017 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen, Mart 2018 tarihinde de yer teslimi yapılan 71 Milyon TL'lik Kartepe Teleferik Projesi’nin ilk kazması Derbent Dağ Yolu-Poligon Alanı’nda düzenlenecek törenle vuruldu. Gerçekleştirilen törene ev sahibi Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.100 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Kartepe'de "50 yıllık hayal" olarak nitelendirilen ve çok sayıda ağaç türüne sahip ormanların üzerinden İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü'nü aynı anda izleyerek Samanlı Dağları'nın zirvesine ulaşılmasını sağlayacak dev projenin ihalesi 2017 yılının eylül ayında gerçekleştirilmiş, ihaleyi en yüksek teklif ile Valter Asansör firması almıştı. Mart 2018'de de yer teslimi yapılan Teleferik Projesinin yaklaşık 71 Milyon TL’ye mal olması beklenirken çevresinde kurulacak tesislerle birlikte bu maliyet 100 Milyon TL'yi bulacak.YILDA EN AZ 500 BİN KİŞİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığından tüm izinleri alınan teleferik hattının ilk etabı olan Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre hat ihaleyi alan firma tarafından 29 yıllığına işletilecek. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan teleferik hattı çift yönlü ve 3 halatlı olacak. Kartepe'nin vizyonunu değiştirecek dev proje, yılda en az 500 bin kişiye hizmet vererek, hem ilçenin hem de ilimizin turizm potansiyelini artıracak.10’AR KİŞİLİK KABİNLER

Derbent Turizm Bölgesi’nden (Hikmetiye) başlayan Teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacak. Teleferik hattı 4 bin 960 metre uzunluğunda olurken, proje kapsamında 15 direk, 2 adet istasyon binası yapılacak. Taşıyıcı halat genişliği 10 metre olacak teleferik de toplam 24 adet 10’ar kişilik kabinler yer alacak. Teleferik hattı 11.06 metre ile 45.95 metre arasında değişen direkler üzerinde gidecek. Hikmetiye İstasyonu 20.000 m2, Kuzuyayla İstasyonu da 3644 m2 alanda hizmet verecek.PROJEYİ ZAMANINDA YETİŞTİRECEĞİZ

Programda ilk olarak konuşan Valter Genel Müdürü Murat Ağcabay, “Bu büyük proje Kartepe’nin 50 yıllık hayaliydi. Bize verilen süre içerisinde projeyi tamamlayıp değerli halkımızın hizmetine açacağız. Bu proje sadece doğa severlere değil, yerli ve yabancı turiste hizmet edecek, gençlere istihdam sağlayacak” dedi.KOCAELİ TURİZM BÖLGESİ OLACAK

Daha sonrasında söz alan İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, “Kartepe turizmin parlayan yıldızı. Artık buraya gelen turistler rahatlıkla Kartepe’ye çıkabilecekler. Kartepe. Kocaeli bir sanayi kenti olarak bilinse de Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ile kentimiz kültür ve turizm bölgesi olma yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.IŞIK VE KARAOSMANOĞLU'NUN DESTEKLERİYLE

Göreve geldiği günden bu yana en büyük projesi olan Teleferik'i hayata geçirmenin mutluluğunu yaşayan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “50 yıllık hayali gerçekleştirmeyi Rabbimiz bize nasip ediyor. Bu proje ile Kartepemizin vizyonu değişecektir. Teleferik Projesi için ilk günden itibaren ısrarlı ve kararlı girişimlerimiz ile Sayın geçmiş dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun destekleri ile bu aşamaya geldik” şeklinde konuştu.3,5 YILLIK MÜCADELENİN SONU

Başkan Üzülmez, "Her seçim gündeme geliyordu ama geçen seçimlerde biz bunun vaadini vermiştik. Bunu başarabilmek için büyük mücadeleler sarf ettik. Alınması gereken yasal izinler, prosedürler, hem yerel hem de merkezi anlamda uzun sürdü; ama 3,5 yıllık bir mücadelenin sonunda ihale süreci tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere çok büyük desteği oldu. Teleferiğin hizmete girmesinin, hem yerel, hem ülke genelinde hem de uluslararası olarak katkısı büyük olacak” ifadelerine yer verdi.2020’YE YETİŞECEK

Daha sonrasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “2020 yılının Şubat ayında umarım hep beraber açılışında buluşuruz. Bunun sözünü de firmamızdan alıyoruz. Bunu belediyeler yapabilir ama bu işi ehline vermek lazım. Biz belediye olarak yapsak bir sürü masraf ve işletme sorununa yol açıyor. Yap-işlet-devret modeli en sağlıklısı olan. Valter Firması’nı işletme yaptığı yerlerde gördüm, umarım aynı kaliteyi bulacaklar. Doğayı bozmayıp, tahrip etmeyeceklerini düşünüyorum. Ben çevreye çok duyarlıyım, buranın doğasıyla uyumlu bir eser olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.Alıntı:
kocaeli gazetesi
sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara