Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Derbent Aladağ Kayak Merkezi Çalışmaları
« önceki   123 ... 51525354   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 52
42 ÖNDER FAHRİ

10 ay önce - Pts 19 Şub 2018, 14:46
PROJEDE, TELEFERİK İLE ZİRVEYE ÇIKIŞ MUTLAKA OLMALIYDI.


Alıntı:
Arkadaşlar, Aladağ'da zirveden tam kuzey yönüne, Hasaniçi Ormanı üstleri 1850 metre rakıma kadar 500 metre alçalarak, yada Mülayim köyü üstleri 1700 metre rakıma kadar 650 metre kadar alçalarak kesintisiz olarak en az 7 km kadar kaymak mümkün. Üstelik bunu tatlı bir eğimle ve sağlı sollu muhteşem manzarayı seyrederek yapabilmek ise müthiş bir olay. Türkiye'de bu kadar uzun ve ayrıca bu kadar konforlu bir şekilde kayılabilecek bir merkez yok. Kayak merkezlerinin neredeyse tamamında zirveden başlayarak kaymak, zirvelerin çok sarp ve kayalık olmasından dolayı mümkün değil. Merkezlerin çoğunda üst başlangıç noktası olarak en fazla 2100-2200 metre rakım dolaylarının üzerine çıkılamıyor. Aladağ'da ise fiziki yapısı gereği 2350 metre gibi bir rakımdan başlayarak kaymak mümkün. İlçeden zirveye kurulacak teleferik gerçekten çok önemli. Bu teleferik Aladağ'ı Türkiye'deki kayak merkezleri içinde banko 1. sıraya yerleştirecek. Teleferikle direk zirveye çıkıp kayabileceğiniz başka bir merkez yok. Üstelik zirveye çıktığınızda döner restoranda ve kafeteryada 360 derece muhteşem manzarayı seyrederek yemeğinizi yeyip, çayınızı kahvenizi içip istediğiniz gibi zaman geçirebilecek ve daha sonra istediğiniz zaman kesintisiz olarak tam 7 km.ye kadar kayabileceksiniz. Tabii ki tesislerin ve yatırımın bu doğrultuda yapılması gerekiyor. Zirveye bu panoramik seyirlik kafeterya ve teleferiğin yapıldığı takdirde Türkiye'de Aladağ'ı geçebilecek fiziki yapıda ve özellikte bir kayak merkezi bulunmuyor.Arkadaşlar, önceki mesajlarımda ve yorumlarımda Aladağ'ın Zirvesinin öneminden ve değerinden, 360 derece panoramik, yüzlerce kilometrelik devasa bir seyir alanı sunması, dağın en alt eteklerine kadar müthiş manzara eşliğinde 10 km. kadar güvenli ve uzun kayabilme imkanı sunması özellikleri ile Türkiye'de tek olduğundan bahsetmiştim. Turizm bölgesi ilan edildiğinde ve proje açıklandığında Turizm bölgesinin ve projenin sevinciyle "projede yok yok" gibi, proje eksiksiz ve hatasız anlamına gelecek bir yorumda bulunmuştum. Ancak biraz detaylı inceleyince, projede mutlak olması gereken, 4 mevsim turizm bölgesine, 4 mevsim özelliğini kazandıracak olan olmazsa olmaz nitelikteki donatıların, sadece masrafı azaltmak adına projeden çıkarıldığını, basitleştirildiğini üzülerek gördüm.

Kısaca ifade etmek gerekirse, bu değerli zirveye kapalı kabin teleferik ile çıkılabilmesi gerekirken, teleferiğin kayak merkezine kadar yapıldığını, zirveye teleferik ile çıkışın mümkün olamayacağını gördüm. Bu durum maalesef teleferikten başka ulaşım imkanı bulunmayan bu kıymetli zirveye ulaşımı imkansız hale getirecek. Sadece zirveyi ziyaret için bile dünyanın ve ülkenin dört bir yanından koşa koşa gelebilecek olan turistlerin, ailelerin 4 mevsim teleferikle zirveye çıkıp, zirvedeki donatılardan ve panoramik kafeteryadan faydalanma imkanının ortadan kalkmasına yol açacak. Bu eksiklik, 4 mevsim müthiş sayıda ziyaretçi çekebilecek ve Turizm bölgesinin baş mekanı ve sembolü haline gelecek olan zirvenin çekiciliğinin tamamen ortadan kalkması sonucunu doğuracak.

Halbuki bu teleferik Aladağ'daki turizm sezonunu 4 mevsime çıkaracak, turizm bölgesini sadece kayak merkezi değil Turizm bölgesi özelliği kazandıracak, turizm bölgesinin en kıymetli donatısı olacaktı.

Umarım masrafı azaltmak adına 2000 metre eksik projelendirilen, turizm bölgesinin en önemli unsuru olacak, yapılmaz ise turizm bölgesinin turizm bölgesi olmasını en başından engelleyecek, belki de hakkettiği başarıya ve ziyaretçi sayısına erişememesine yol açacak bu yanlışlıktan yol yakınken dönülür ve teleferik zirveye kadar uzatılır.konyAŞK
9 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 17:07

aynen projedeki otel göreselleri bunlardünya çapındaki otel firmaları ile anlaşılmalı. Yoksa gerçekten yazık olacak bu şekilde olursa otel.


UfukRaifoğlu
9 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 17:15

Alıntı:
Teleferikle direk zirveye çıkıp kayabileceğiniz başka bir merkez yok

Kim söylüyor bunu.Uludağda bu imkan var.Hemde şehir merkezinden çıkılıyor direk.Baska yerlerde de olabilir.Niye bu kadar iddialı cümleler kullanılıyor anlam vermek zor.Misafir 474

9 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 17:56

Uludağ'da teleferik dağın zirvesine kadar çıkmıyor, kolay kolay çıkamaz zaten. Ayrıca çıksa bile dağın zirve kısmı geniş ve uzun olduğu için 360 derece panoramik seyir imkanı ve de aynı zamanda sarp olduğu için zirveden aşağıya kayış imkanı tanımaz. Diğer dağlarda ve kayak merkezlerinde de durum böyledir. Oraya topoğrafik harita bile koyarak izah edilmiş konu. Bir şey bilmeden ve okumadan her şeyi yalan, insanları da yalancıymış gibi görmenin ve göstermeye çalışmanın amacı nedir anlamak mümkün değil.

42 ÖNDER FAHRİ

9 ay önce - Pts 26 Şub 2018, 16:52

Arkadaşlar, kısaca ifade etmek gerekirse kayak merkezine kadar kapalı kabin gondol tabir edilen küçük teleferik, kayak merkezinden zirveye ise, tamamen açık, asılı koltuk tabir edilen telesiyej yapılacak. Telesiyeji yaşlıların, ailelerin ve kayakçı olmayanların kullanmaları mümkün olmadığından zirveye sadece kayak mevsiminde kayakçılar çıkabilecek, diğer mevsimlerde bu güzel zirveye insanların gelebilmesi, faydalanmaları mümkün olmayacak. Aşağıdan Kayak merkezine çıkan Gondol, Kayak merkezinden de zirveye kadar devam ederse 12 ay zirveye insanlar gelebilecek ve Turizm merkezi sadece kayak sezonunda değil, yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayacak.
(+)

(+)
Ayrıca, neredeyse yılın tamamında hava şartlarının çetin, rüzgarın ve ayazın şiddetli olduğu 2500 metreye yakın yüksekliğe açık koltuk telesiyej ile çıkmak özellikle yaşlıların ve çocukların sağlığı için hiç de uygun olmaz. Zaten Türkiye'de ve dünyada bu kadar yüksek rakımlara çıkış kapalı kabin teleferik ile yapılmaktadır, telesiyej ile değil.sayfa 52
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 51525354   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA