Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
KAZIM HASIRCI

1 yıl önce - Prş 11 May 2017, 13:47Kalealtı'nda Sofralık Yeşil Zeytinler


Mert Karakoyun

1 yıl önce - Cum 24 Ksm 2017, 14:09
Zeytinyağı üreticinin yüzünü güldürdü


Alıntı:
Son dönemde artan zeytinyağı fiyatlarını değerlendiren Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı, bu yıl zeytin hasadının ardından fiyatların belirlenmesiyle birlikte zeytinyağının piyasaya çıkmasının zeytinyağı fiyatlarına yansıdığını söyledi.

Zeytinyağındaki fiyat artışını rekolte ve gerçek zeytinyağının piyasaya çıkmasına bağlayan Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, zeytinin toplanması, işçiliği ve çiftçinin emeği hesaba katıldığında fiyatların pek de yükselmesini belirtti. Çiftçinin zeytin yetiştirme emeği hesaplandığında zeytinyağı fiyatlarının yüksek olmadığını belirten Yiğit, fiyat artışından dolayı tüketicinin başka yağlara kayma iddiasının çok doğruluk payı olmadığını kaydetti. Yiğit, son yıllarda Gaziantep’te zeytin üreticiliğinde iyi gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

“REKOLTE BAŞ DÖNDÜRÜCÜ SEVİYEDE OLDU”

Son yıllarda Gaziantep’te yüksek rekoltelerle zeytin elde edildiğini belirten Yiğit, zeytin üretimi noktasında Gaziantep’in yüksek rekolte ile zeytin elde eden iller arasına girdiğini vurguladı. Yiğit, “Bizler Gaziantepli çiftçiler olarak zeytinde ne gübre kullanırız, nede ilaç kullanırız. Doğal ve organik bir zeytinimiz var. Zeytin rekoltesi kentimizde her yıl artmaktadır. Zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre biraz fiyatları arttı. Aslında arttı diyemeyiz. Çünkü daha önceleri piyasada ciddi anlamda sahte zeytinyağı vardı. Bu yıl zeytinyağının tenekesi 220-250 TL arasında değişiyor. Bu rakamlarda pahalı bir rakam değildir.” şeklinde konuştu.

EKONOMİ
Zeynep Keskin23.11.2017

http://www.hakimiyetgazetesi.com/haber/zeytinyapi ...17641.html


Zeytinyağı bu sene verimli olmuş Gaziantep'de.


Mert Karakoyun

1 yıl önce - Pts 27 Ksm 2017, 14:50
Gaziantep yine zeytin kuraklığı yaşıyor


Alıntı:


Sofraların vazgeçilmez lezzeti yeşil zeytin tezgahtaki yerini aldı. Zeytin satıcıları; zeytinin kuraklıktan dolayı az olduğunu ve diğer illerden getirildiğini belirtirken vatandaşlar tercihleri değişse de yeşil zeytin almaya devam ediyor.


BÖLGEMİZDE ZEYTİN YOK

Uzun yıllardır zeytin sattığını vurgulayan Davut Öğüt; “Bizim bölgemizde zeytin yok bu nedenle Ege, Akdeniz’den zeytin getiriyoruz. Çok nadir olarak bizim bölgemizde zeytin çıkıyor; o da yağlık siyah zeytin. Her yıl 2 bin ağaçtan 30 ton zeytin alıyorsa bu yıl 2 ton ya çıkar ya çıkmaz. Bu sene yağmurlar geç yağdı bu da zeytin oranını düşürdü. Fiyatlar gayet normal. İnsanlar bazen pahalı olduğunu söylüyorlar fakat bizim yerinden alış fiyatlarımız da yüksek. Hatay’dan zeylini 8-10 kasa alayım dedim yerinde 8 TL diyorlar. Geçen sene güzel olan zeytini Gaziantep halkı 15 TL’den yedi. Şu an o zeytini 12 lira 50 kuruşa satıyoruz. Yani geçen seneye göre fiyatlarımız düştü.” dedi.
KÖTÜ ZEYTİNİ UCUZA SATIYORLAR
İşi zeytincilik olmayanların da zeytin satarak halkı kandırdığını söyleyen Öğüt; “Herkes işini yaparsa daha iyi olur, tuhafiyeci, kömürcü, peynirci ve manavlar zeytin satıyor. Kötü zeytinleri ucuz fiyata satıyorlar insanlar bunu çöpe döküyorlar. Buraya gelen bir müşterim ucuz diye 60 kilo zeytin almış ama hepsini dökmek zorunda kalmış. Bizim zeytinlerimiz daha pahalı olduğu için bir şey var zannediyorlar ama biz en iyisini burada satıyoruz.” şeklinde konuştu.
Vatandaşlar ise farklı zeytinler tercih etse de yeşil zeytinden vazgeçemiyorlar.
NİZİP ZEYTİNİ TERCİH EDİYORUM
Rüçhan Göğebakan; “Şu anda zeytin fiyatları çok iyi, tam zamanı. Nizip zeytinini tercih ediyorum yağlı ve güzel oluyor. Her sene zeytin alır yerim, 20 kilo aldım kullanıyoruz.”
HATAY ZEYTİNİ OLMALI
Çiğdem Ceylan; “Zeytin fiyatları normal. Ben zeytin seçerken yuvarlak ve Hatay zeytini olmasına dikkat ediyorum çünkü iri ve yağlı oluyor. Gaziantep’in zeytinleri çok kuru oluyor. Her yıl 10 kilo alıyorum o da bize kafi geliyor.”
DIŞARIDAN GELEN ZEYTİN ALACAĞIZ

Mehmet Açıkbaş; “Kırılmış zeytini tercih ediyoruz kolay tüketiliyor. Hem kesemize uygun hem yağlı olmasına özen gösteriyoruz. Soruyoruz bu yıl Nizip zeytini pek yokmuş bu nedenle dışarıdan gelen zeytinleri alacağız. Her sene 15-20 kilo alıyoruz.”
FİYATLAR UYGUN GÖRÜNÜYOR
Duygu Ferligül; “Ben buralı değilim her zaman zeytin aldığım yerden alış veriş yapıyorum. Geçen hafta da almıştım çok beğendim bir daha aldım. Biz eşimle yaşadığımız için çok büyük miktarlar almama gerek kalmıyor 3’er kilo alıyorum. Fiyatlar uygun görünüyor, pek araştırmadım ama gördüğüm kadarıyla iyi.”
BİLGE ÜLKE GÜZEL
Mert Karakoyun

1 yıl önce - Çrş 06 Arl 2017, 16:16

Alıntı:
Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği, 'Belediyeler çam ağacı yerine zeytin ağacı dağıtmalı' önerisi her kesimden destek görüyor.

Üretici ve oda başkanlarının ardından Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer Zeytin fikrinin çok isabetli olduğunu belirtirken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aslan bu konuda hazırlıklar olduğunu söyledi.  Nejat Koçer, "Nasıl Gaziantep fıstık diyarıysa Anteptepfıstığı ağaçları da zeytin ağaçları da şehrimizi süslemeli, simge haline gelmeli" Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesinin zeytinle ilgili projeler geliştirdikleri, Büyükşehir Belediyesi'nin zeytin ormanı, Şahinbey Belediyesi'nin üreticiye zeytin fidanı dağıtacağı öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aslan, Atalar ve Bayatlı Mahalleleri sınırları içerisinde bir zeytin ormanı yaptıklarını söyledi. 

KOÇER:ZEYTİN AĞACI SAYISI ARTMALI 

Zeytinin Kuran-ı Kerim'de de geçen faydalı, kutsal bir ağaç olduğunu dile getirerek konuyu gündeme getiren ve öneride bulunan Ökkeş Özekşi'yi kutladığını belirten  Koçer, "Zeytinin yeri geldiğinde barışı, yeri geldiğinde bereketi, yeri geldiğinde medeniyeti ve tarihi simgeleyen bir yanı var. En son Kudüs ziyaretimde Filistin topraklarında çok fazla tarihi zeytin ağacı görme şansım oldu. Gerçekten etkileyiciydi. 100-150 yılık zeytin ağaçlarının bedenlerindeki o görsellik bile çok etkileyiciydi. Tabi birde işin ürün tarafı var. Zeytinyağı veya zeytinin insan yaşamı üzerindeki etkileri de var. Bu anlamda zeytin ağacı dikme konusunda bunun sayısını artırmamızda fayda var" diye konuştu.  

HÜKÜMETTEN TEŞVİK

 Son 5 yıl içerisinde Türkiye genelinde hükümetin vermiş olduğu zeytin desteği ile Cumhuriyet tarihinde elde edilen sayıdan daha fazla zeytin dikme kampanyası yapıldığını söyleyen Koçer, "Ve zeytin dikenlere devlet bu anlamda teşvik verdi. Gaziantep'te de zeytin sayısında son 5 yılda inanılmaz bir artış sözkonusu. Gaziantep'te 2016 yılı itibariyle zeytin ağacı sayısı 9.362.811'dir. Tabi bunlar henüz daha küçük ağaçlar ama önümüzdeki 10 yılda, 20 yılda bu bölgede, Gaziantep'te çok daha büyük bir zeytin varlığımız olacak. Tarihsel olarak çocukluğumuzdan bu yana Gaziantep bölgesinde özellikle Kilis, Nizip olmak üzere Gaziantep'in her yerinde zeytin üretimi de var. Zeytin ağaçlarının şehirlerde, parklarda olması bunun görsel olarak da gözükmesi tabiki önemli, faydalı. Nasıl Gaziantep fıstık diyarıysa Anteptepfıstığı ağaçları da parklarımızı süslemeli, zeytin ağaçları da süslemeli. Zeytin şehri daha farklı kılacak özelliklere sahip" şeklinde konuştu. 

MEHMET TAHMAZOĞLU: HAZIRLIĞIMIZ ZEYTİN ÜZERİNDE

 Konuyşla ilgili olarak  bilgi veren Mehmet Tahmazoğlu ise, "Gaziantep için Zeytin ağaçlarının önemini biliyorum. Konuyu gündeme getirmeniz bizim için de isabetli olmuştur. Bu konuda zaten hazırlığımız vardı, ama bundan sonra daha çok zeytin ağacı üreteceğiz"dedi. Üreticilerle irtibata geçerek Zeytin ağacı fidanlarını dağıtacağını söyleyen Tahmazoğlu, "sayıyı artrıcağız. Zeytinin önemi gerçekten çok büyük. Çam fidanlarını insanlar evleri için, mezarları için alıyorlardı. Ama Zeytin fikri elbette çok önemli. Sayın Özekşi'yi kutlarız"diye konuştu. 

ARSLAN: ZEYTİN ORMANI YAPIYORUZ 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aslan, Zeytin konusuna çok sıcak baktıklarını ve zaten bu konuda Atalar ve Bayatlı Mahalleleri sınırları içerisinde bir orman yaptıklarını belirterek, "Bu mevkilerde 350 bin m2 bir ormanımız var, bunun 271 bin m2'sini zeytin ormanı yapacağız, yaklaşık 10 bin adet zeytin dikeceğiz. Zeytin ormanı yapıyoruz" dedi. 

ÇEVRE HALKINA UZUN VADEDE GELİR SAĞLAYACAK 


Zeytin fidanı dikimi için hazırlıklara başlandığını belirten Ali Aslan, "Ağaçlandırma yapılacak olan alanlarda genel olarak çam türleri kullanılmaktadır. Ancak şu an çalışmalarına başlamış olduğumuz alanda meyve veren ağaçlar kullanacağız. Ağaçlandırma alanlarında meyve veren ağaçların alternatif olarak öne çıkması; gelişme döneminde halk tarafından benimsenmesi ve korunması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca uzun vadede çevre halkına gelir temin edebilmesi bakımından fayda sağlar. Bu nedenle Kaleboynu Mahallesindeki çalışmalarda badem, alıç ve fıstık çamı kullanılırken Atalar ve Bayatlı Mahallelerinde bu konsepte uygun olarak zeytin fidanı kullanılarak dikim gerçekleştirilecektir" diye konuştu. Meral KINACILARZEYTİN HAREKATI


Her yeri çam ağacı dikme geleneğinden zeytine ağırlık verilmesi planlanıyormuş arkadaşlar.


Misafir 22b

1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 20:02

Hatay zeytini varken kimse gidip de antep zeytini almaz. Her sey en iyi yetisen bolgeden alınır. Antep fistik diksin. Biraksin özentileri. Bilmedigi sularda yuzmesin bogulur. Gerci yuzme de bilmezler ki deniz yok

gazikentlim
1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 20:46

Bu misafirler çok komik.kıskançlıkları tavan yapmış...hatay hangi kulvarda gaziantepten üstün..belki kıskançlıkta yalan dolanda olabilir..yüzme biliyosunda noluyo..kaldıki Türkiyenin dünyaca ünlü yüzücüsü Derya büyükuncu gazianteplidir..kendinizi geliştirin Gazianteple adana arasında sıkışıp kalmayınMisafir 22b

1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 21:34

Hatay antepten daha çok vergi veriyor birader sen aç oku tuik verilerini.Vergi ödeyin iskenderun limanı ve demirçelik yeter zaten sadece geçmeye. Vergi kaçırmıyoruz ödüyoruz ülkeye katkımız sizden fazla. Önce vergi verin sonra konuşun. Listenin sonundasınız vergi ödeme oranınız %39 verdiğiniz vergi bizden kat kat düşük.

Türkiye'deki 81 ilin bu yılın ilk yarısına ilişkin vergi tahsilat oranları şöyle:
Tahakkuk (Bin TL) Tahsilat (Bin TL) Tahsilat Oranı (%)
Kocaeli 26.052.865 22.146.894 85,01
İzmir 27.704.531 21.141.660 76,31
İstanbul 120.833.605 89.632.899 74,18
Hatay 2.974.582 2.159.651 72,60
Tunceli 39.662 28.791 72,59
Tekirdağ 3.110.755 2.249.715 72,32
Mersin 5.160.128 3.661.020 70,95
Edirne 605.144 413.933 68,40
Ankara 34.261.135 23.159.219 67,60
Rize 422.098 279.049 66,11
Zonguldak 1.652.826 1.062.440 64,28
Samsun 1.679.296 1.067.891 63,59
Trabzon 1.152.505 705.239 61,19
Kahramanmaraş 764.818 465.472 60,86
Ardahan 43.162 26.163 60,62
Bursa 7.071.880 4.263.455 60,29
Siirt 135.447 81.264 60,00
Muş 115.807 69.033 59,61
Bitlis 119.941 70.562 58,83
Bayburt 37.944 22.227 58,58
Gümüşhane 68.422 39.904 58,32
Elazığ 477.762 275.770 57,72
Eskişehir 1.322.469 760.913 57,54
Balıkesir 1.508.488 866.980 57,47
Kayseri 1.895.759 1.070.073 56,45
Artvin 191.848 107.714 56,15
Aksaray 529.477 296.708 56,04
Çanakkale 725.878 403.656 55,61
Çankırı 107.235 59.627 55,60
Isparta 412.523 228.073 55,29
Burdur 316.678 170.357 53,80
Erzincan 173.615 93.232 53,70
Çorum 411.866 220.844 53,62
Erzurum 629.391 335.459 53,30
Kastamonu 368.001 195.627 53,16
Giresun 311.638 165.329 53,05
Bingöl 105.429 55.507 52,65
Konya 2.769.931 1.454.685 52,52
Manisa 1.771.862 918.012 51,81
Osmaniye 480.458 248.285 51,68
Ağrı 186.195 95.846 51,48
Kars 144.526 74.154 51,31
Ordu 603.688 306.255 50,73
Antalya 4.874.003 2.455.726 50,38
Malatya 701.941 353.551 50,37
Yalova 501.519 252.596 50,37
Kütahya 600.444 297.771 49,59
Denizli 1.474.533 730.443 49,54
Kırşehir 210.329 103.039 48,99
Nevşehir 281.775 136.052 48,28
Bartın 183.885 88.102 47,91
Diyarbakır 1.226.765 583.590 47,57
Kilis 62.375 29.659 47,55
Tokat 388.986 184.786 47,50
Afyonkarahisar 607.058 288.053 47,45
Batman 425.686 197.958 46,50
Adana 3.302.258 1.520.329 46,04
Sinop 148.060 68.145 46,03
Bolu 396.262 181.163 45,72
Niğde 258.699 117.181 45,30
Muğla 1.600.884 717.525 44,82
Urfa 1.057.394 468.274 44,29
Uşak 385.710 166.153 43,08
Aydın 1.388.346 596.028 42,93
Yozgat 297.721 125.692 42,22
Bilecik 264.291 110.538 41,82
Karaman 165.545 67.748 40,92
Adıyaman 275.715 111.704 40,51
Sakarya 1.366.827 547.590 40,06
Gaziantep 2.314.986 913.904 39,48
Düzce 543.158 210.345 38,73
Kırıkkale 281.653 108.811 38,63
Amasya 353.026 132.330 37,48
Karabük 262.902 97.130 36,95
Kırklareli 506.683 179.501 35,43
Iğdır 99.843 34.002 34,06
Sivas 847.396 276.750 32,66
Şırnak 193.434 61.263 31,67
Hakkari 145.974 41.888 28,70
Mardin 510.720 125.440 24,56
Van 902.364 190.370 21,10
Toplam 279.509.840 194.670.137 69,65
(AA)

http://www.trthaber.com/m/?news=illere-gore-vergi ...egory_id=7


gazikentlim
1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 21:43

Verdiği örnek bile alakasız..Kocaeli tüpraş izmir aliağa iskenderun demirçelik vb. Bunlar türkiyenin önde gelen devlet yatırımıyla açılan fabrikaları.sen hatay olarak üretimine bak..

Misafir 22b

1 yıl önce - Pts 11 Arl 2017, 21:44

İlk 20de bile değilsiniz vergide. Önce vergi ödeyin kaçırmayın vergi.Ülkeye yarar verginiz ancak Sivas kadar.

Misafir 5ad

1 yıl önce - Pzr 25 Şub 2018, 20:36

Tuna yllmaz zeytinin daha kaliteli olmasi icin butamak ama bilinçli budama sartsayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET